Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

28.11.2022Centrum talentované mládeže- Přidán dokument (Listina talentů ŠSZK 2022-2023-15-11-2022)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány
27.11.2022Soutěže družstev: Regionální přebor Uherské Hradiště (4. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Kroměříž (4. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Zlín (5. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Zlín (4. kolo)

Májový turnaj zakončil letošní 1. VASTO Tour

Na ZŠ Integra Vsetín se 1. května konal sedmý ročník Májového šachového turnaje mládeže. Byl to poslední podnik 1. VASTO Tour 2011-2012. Letos přijelo na vsetínskou Integru osmdesát devět šachistů ze vsetínského regionu, zlínského a olomouckého kraje a také ze slovenské Lysé pod Makytou a polské Bytomi.

Celý turnaj neomylně hlídal hlavní rozhodčí Vladislav Bambušek. Na komputeru sedící rozhodčí Martin Klíma dokonale vychytával i různé záludnosti, které vznikaly třeba pozdním nastoupením hráče do turnaje, nebo také opačně nahlášenými výsledky.

Podle již předloni a loni vyzkoušeného modelu si borci ze všech tří věkových kategorií rozehráli své duely v různých částech školy, navzájem se tak nerušili a čas plynul v každé skupině, jak bylo třeba. A protože nejmladší chlapci a holky jsou vždy nejrychlejší a kromě šachů si potřebují užít i fotbal, pod vedením rozhodčího Miroslava Bělíčka se usídlili v jídelně, nejblíže k travnatému pažitu.

Jelikož přijeli i šachisté ze Starého Města, byla konkurence v H-10 mnohem větší a boj o medaile složitější. Mezi třiatřiceti nejmladšími žáky vyhrál Alexandr Skalský před Lukášem Macháčkem (oba Staré Město) a Jirkou Ptáčkem (Karolinka). Celkově tuto věkovou kategorii letos ovládl Ondra Vraj z Hošťálkové, který po dvou suverénních vítězstvích ve Francově Lhotě a Horní Lidči hrál na Bystřičce a na Vsetíně již v kategorii H-12, kde však také notně míchal pořadím. Celkově druhý skončil Jirka Ptáček a třetí byl Jakub Schön z Huslenek. Nejlepší dívka mezi desetiletými chlapci se jmenuje Jana Obšivačová a dělá velkou čest Sokolu Valašská Bystřice.

Kategorii H-12 řídil rozhodčí Jaromír Galetka a přijeli i chlapci ze Skaličky, aby ukázali, jak už jim šachy jdou. Mezi třiceti účastníky vyhrál Martin Nehyba před Jakubem Jiříčkem (oba Skalička) a Jakubem Gálíkem (Hošťálková). Celkové vítězství v 1. VASTO Tour si těsně uhájil hošťálkovský Karel Vraj před Jakubem Jiříčkem a Jakubem Gálíkem. Nejlepší dívkou v tomto ročníku byla Adéla Bierská ze Zbrojovky Vsetín.

Pod vedením rozhodčího Vladislava Hrtáně se v kategorii H-16 utkalo dvacet šest šachistů a pochopitelně, že tato skupina předváděla nejkvalitnější a nejdelší hru. Vítězství v Májovém turnaji si vybojoval Josef Bednařík (Hošťálková) před Jakubem Stančíkem (Zbrojovka Vsetín) a Jakubem Krejčou (Hošťálková). Celkově nejzamotanější věkovou kategorii v ročníku 2011-2012 vyhrál nakonec Jakub Krejča před Josefem Bednaříkem a Matyášem Kovaříkem (Zbrojovka Vsetín). Mária Janíčková z Lysé pod Makytou se mezi šestnáctiletými stala nejlepší dívkou Tour.

Vše z Májového turnaje ZŠ Integra Vsetín možno zhlédnout na fotografiích zde, případně i na snímcích Hanky Obšivačové , či ve fotogalerii Radovana Kocúrka zde a zde. Turnaj byl zaznamenán také v televizní reportáži – zde. Výsledky Májového šachového turnaje mládeže můžete studovat v excelových tabulkách zde, popř. přímo na chess-results, konečné výsledky všech 151 šachistů, kteří nastoupili do 1. VASTO Tour 2011-2012, jsou ke studování zde.

Na závěr celého ročníku mi dovolte, abych poděkoval všem spolupracovníkům, díky nimž se toto turné podařilo uskutečnit: Karlu Sucháčkovi z Francovy Lhoty, Hance Greslové z Horní Lidče, Karlu Hurtovi z Bystřičky, všem výše uvedeným rozhodčím a mnoha dalším obětavým pomocníkům na jednotlivých turnajích. A za příkladnou a velkorysou podporu mládežnického šachu děkuji našemu generálnímu partnerovi, stavební firmě 1. VASTO spol. s r. o., Vsetín.

Josef Kovařík

4.5.2012  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky