ŠSZK
Hradská 854
762 36 Zlín
sszk@seznam.cz

HOMEAdresáře
výbor, oddíly…

Dokumenty

Kalendář akcí

Metodické materiály
Ing. Hora

Mládež

Přeborníci Zlínského kraje

Soutěže družstev

Šachové odkazyMetodické materiály

Ing. Vratislav Hora


Úvodní slovo metodika ing. Vratislava Hory
Nově vytvořený Šachový svaz Zlínského kraje mezi svými prioritami uvádí práci s mládeží.
Cílem je pomoci kvalitními metodickými materiály těm vedoucím kroužků a všem pracovníkům s mládeží při práci s mírně i středně pokročilými šachisty.

Krátký kurz šachu pro mírně pokročilé (stáhnout – doc-zip)
je určen pro trenéry, kteří vedou kroužky začátečníků a mírně pokročilých. Byl sestaven pro kurz trenérů III. třídy, neboť jejich prvním úkolem bude prohloubit základní taktické chápání svých svěřenců.

Věžové koncovky – základy (stáhnout – doc-zip)
jsou určeny pro trenéry mírně pokročilé mládeže. Měly by být procvičeny hned po vysvětlení zákonů koncovky (1. centralizace krále, 2. aktivita figur, 3. souhra figur, 4. vytvoření a uplatnění volného pěšce) a základů pěšcových koncovek.
Jsou ale vhodné i pro praktické hráče, kteří v mládí neprošli studiem koncovek.

Teorie kombinace (stáhnout – doc-zip)
je parádní lekcí pro kurz trenérů III. třídy. Vysvětluje motiv, téma i ideje kombinace. Je možno doporučit každému šachistovi, který si chce prohloubit kombinační cit.

Jak se stát velmistrem (stáhnout – doc-zip)
Jsou to úryvky z kapitol o obecné teorii střední hry a zejména návod na prohloubení pozičního citu. Kniha Alexandra Kotova patří ke klasickým a je určena pro středně pokročilé šachisty (výklad je možný i pro mírně pokročilou mládež).

Přehled mistrů světa (stáhnout – doc-zip)
Přehled mistrů světa od Wilhelma Steinitze až po Garri Kasparova je určen pro všechny mladé hráče ke zvýšení obecného přehledu. Vybrané partie mistrů světa by si měl přehrát každý žák.

Ing. Vratislav Hora (portrét)