Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

24.1.2022Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (4. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (3. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (2. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (1. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (úvodní zpráva)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Archivní materiály Uherskohradišťské župy

Už delší dobu mám stránku, kde jsou ke stažení informace k historii šachu v našem kraji, s převažujícím zaměřením na okres UH. Ale mnoho materiálů se vztahuje na celý kraj, tak stránka může být zajímavá i pro zájemce z celého kraje. A jelikož jsem tam nedávno dost zajímavých věcí přidával, tak dávám krátkou anonci na krajské stránky.

V únoru jsem si prodloužil „výlet“ do Prahy na schůzi revizní komise o další dny a jeden z nich využil k dlouho plánované návštěvě Národního archívu. Ze záznamu na webu jsem věděl, že se tam nachází i archív Ústřední jednoty československých šachistů. A z osmi kartonů mně samozřejmě nejvíce zajímal ten pod číslem 5 s informacemi ze žup, konkrétně z Uherskohradišťské z let 1942-1949.

Když mi byl přinesen zmiňovaný karton a já viděl velmi různou velikost složek, tak doufal že „naše“ složka nebude ta nejmenší.


Složky se zprávami u žup

Jak dorazil k té největší a viděl nápis Uh. Župa, tak jsem byl samozřejmě potěšen. Našel jsem tam dost čísel oběžníků Uh. Župy i zápisy ze schůzí, župní ročenku 1943. Nafotil jsem vše, celkem cca 380 fotek, což zabralo skoro tři hodiny.

Vše již mám upraveno, setříděno, doplněno na webu. Výrazně byla doplněna stránka se zpravodaji (oběžníky) Uh. župy, což je velmi cenný zdroj informací, jak o soutěžích pořádaných župou, tak i o činnosti jednotlivých oddílů. Nově přidána stránka ze zápisy ze schůzí z té doby a zajímavá je i četba župní ročenky 1943.

K těmto i dalším materiálům se dostanete z úvodního rozcestníku zde. Všem zájemcům přeji, ať si tam najdou co je zajímá, a kdo by měl nějaké doplnění, upozornění, nebo cokoliv dalšího, budu rád za reakci.

Když už jsem tam byl, tak jsem si prohlédl i několik složek zejména z okolních žup (s ohledem na časové možnosti bohužel jen v rychlosti). Ve složkách moravskoslezské nebo olomoucké župy by se jistě též našlo něco zajímavého se vztahem k oddílům našeho kraje.

Měl jsem možnost nahlédnout také do několika dalších kartonů, kde už to bylo povětšinou jen rychlé prolistování. K nejzajímavějším složkám patřila ta s informacemi o uvažovaném zápase Salo Flohra s Aljechinem o titul mistra světa. A též složka věnovaná soutěžím družstev v roce 1952.


Objemná složka soutěží družstev v roce 1952

Ta by stála za důkladnější prozkoumání. Já jsem z ní nafotil alespoň pár fotek se vztahem k našemu kraji (tehdy Gottwaldovskému) nebo přehled o počtu družstev zapojených do soutěží v jednotlivých krajích.


Přehled počtu družstev v jednotlivých krajích


Sestava Gottwaldova pro finále, jako junior se jej účastnil pan Emil Macura


Pavel Růčka

22.4.2020  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: ZajímavostArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky