Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

24.1.2022Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (4. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (3. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (2. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (1. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (úvodní zpráva)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Junioři 2019 znovu ve Špindlerově Mlýně

Ve dnech 9. – 16. listopadu se ve Špindlerově Mlýně hrál další ročník Mistrovství ČR juniorek a Polofinále MČR juniorů. Tradiční krajské výpravy Zlínského kraje se zúčastnilo pět hráčů ze čtyř oddílů.

Juniorská Mistrovství do 20 let se hrají formou dvou turnajů (zvlášť dívky, zvlášť kluci), vyhlašují se kategorie do 18 a do 20 let. Juniorky mají tento turnaj jako Mistrovství ČR, nejlepší z nich si zajišťují účast na Mistrovství světa a Evropy. Junioři jako polofinále, ze kterého nejlepší hráči postupují na březnový finálový uzavřený turnaj 12 juniorů. Hrálo se švýcarským systémem na 9 kol, tempem 90 minut na 40 tahů a 15 minut na dohrání partie, s přídavkem 30 sekund za každý provedený tah.

Srdečnou a velmi ochotnou organizaci turnaje stejně jako v minulých letech zajistili pánové Roman Burda a Michal Mach. Se vším se snažili vyjít vstříc, ve všem pomoct. Atmosféra byla velmi pohodová a přátelská a nezlomilo ji ani nedostatečné vytopení pokojů v úvodních dnech turnaje. Horší byl málo vytopený hrací sál, ve kterém bohužel řada hráčů musela hrát v bundách. To je bohužel kaňka na jinak výborně zorganizovaném turnaji.


Několik dnů jsme byli ve Špindlu příjemně zasněžení.

Krajské výpravy pod vedením vedoucího CTM Martina Beila se zúčastnila pětice hráčů: Karel Vraj z Hošťálkové, Filip Matůš z Ústí, Nela Otáhalová ze Vsetína a dvojice z Kunovic Kryštof Mikuláš Trávníček a Viktorie Všetulová. Turnaj byl určený pro juniory a juniorky ročník 2000 a mladší, většina naší výpravy byla o poznání mladší (ročníky 2003 a 2004). Všichni zahráli velmi slušný turnaj a umístili se podle svého nasazení nebo lépe. Níže najdete trenérské hodnocení každého z nich.

Karel Vraj chess-results, Hošťálková (H20), 33. místo, 5 bodů
Karlovo vystoupení na jeho prvním juniorském šampionátu nejde hodnotit černobíle. Pozitivní je, že se Karel nedávno znovu aktivněji vrhl do studia šachu a má do hry i do dalšího zlepšování velkou chuť. Naopak negativem je, že jeho šachové schopnosti jsou velmi nevyrovnané. Má zdravé strategické uvažování a dobré nápady, dokáže být velmi nebezpečný i pro papírově silnější hráče. Ale chybí mu pevnější základy repertoáru zahájení, mezery má v taktice i v koncovkách. Pokud na těchto třech slabých místech dokáže systematicky a s dostatečnou intenzitou zapracovat, může se brzy posunout na úroveň kandidáta mistra. V tomto turnaji se Karlovi nepodařil úsek mezi 2. – 4. kolem, naopak velmi dobrý měl závěr turnaje. Škoda, že většinu turnaje hrál proti papírově slabším soupeřům.

Filip Matůš chess-results, Ústí (H18), 39. místo, 4,5 bodu
Filip zahrál ve Špindlu výborný turnaj. Velmi stabilní a vyrovnaný výkon, bez větších chyb či zakolísání. V osmi z devíti partií hrál proti papírově výše nasazeným soupeřům a jen dva z nich dokázali Filipa přehrát. Jinak hrál Filip velice pevně a jistě, ziskem 50 % bodů potvrdil herní sílu na úrovni cca 2000. Parádně Filipovi vyšla partie ze 4. kola, ve které papírově favorizovaného soupeře černými porazil v miniaturce. V této partii ukázal, že dovede hrát i agresivně s velkým tahem na bránu. Právě více agresivity by Filipovi pomohlo, má pro ostré pozice nečekaně dobré vlohy. Zatím je Filip spíš specialista na drobné krůčky vpřed, v jednotlivých partiích i ve svém šachovém růstu postupuje systematicky krůček za krůčkem. Velice silný je především v obraně horších pozic – dokáže výborně eliminovat soupeřův tlak. Naopak v některých partiích měl k výše nasazeným soupeřům příliš respektu a místo remízy mohl usilovat o víc.

Kryštof Mikuláš Trávníček chess-results, Kunovice (H18), 46. místo, 4,5 bodu
Miky může být se svým vystoupením ve Špindlu spokojený tak napůl. Zahrál turnaj s výsledkem i s výkonem na úrovni svého nasazení, uhrál 50 % bodů. S výše nasazenými soupeři uhrál tři remízy a dvě prohry. Pozitivní v jeho herním projevu byla pečlivost v zahájení, dobré zvládání technických pozic a v několika partiích i dynamická hra. Podobně jako Filip umí i Miky zahrát velice agresivně a tento bojový duch jeho hře velice sluší! Doporučuji hrát agresivně častěji. Mezi negativa patří nerozhodnost při rozhodování a přílišné hraní na jistotu. V několika partiích mohl Miky usilovat o výhodu a místo toho zakotvil v remízovém přístavu nebo kladl přílišný důraz na vlastní bezpečí. Za mě doporučení: vnímat šachy více jako boj a méně jako hru na jistotu; hrát více agresivně; zapracovat na schopnosti vymýšlet správné postupy v méně známých pozicích.

Nela Otáhalová chess-results, Vsetín (D18), 20. místo, 3,5 bodu
Nela zahrála ve Špindlu výborný turnaj! Nasazená jako číslo 25 z 28 hráček hrála většinu partií se soupeřkami, které vozily medaile z různých mistrovství už v době, kdy Nela ještě šachy ani nehrála. Přesto se všemi soupeřkami Nela výborně držela krok a nikomu neprodala svou kůži lacino. Turnaj začala remízou a výhrou se dvěma hráčkami s elem o 400-500 bodů vyšším a tím dobře naznačila své možnosti. Měl jsem obavu, že po výborném začátku Nela v průběhu turnaje odpadne. Ale Nela vydržela hrát pevné šachy až do konce turnaje. Škoda prohry v posledním kole, výsledek mohl být ještě výraznější. Mezi pozitiva Neliny hry patří velká pečlivost, cit pro nebezpečí, dobrý propočet, houževnatost. Negativem jsou nepříjemné časové tísně plynoucí z pečlivosti, někdy z nerozhodnosti a často z nedostatku prostudovaných partií silných hráčů. Právě studium klasických partií by Nele dodalo větší herní jistotu. Pomohla by i větší aktivita při studiu zahájení – kombinace Nela + znalosti zahájení + více studia klasických partií by Nelu rychle posunula na výrazně vyšší úroveň.

Viktorie Všetulová chess-results, Kunovice (D18), 25. místo, 3 body
Viktorka také zahrála velmi dobrý turnaj. Kvalitou hry minimálně o úroveň lépe než na nedávném Mistrovství Moravy. Jako předposlední nasazená hráčka turnaje a jedna z nejmladších účastnic neměla v turnaji snadnou roli. Sedm z devíti partií hrála se soupeřkami s elem o 200 až 500 bodů vyšším a zbývající dvě partie s hráčkami elově cca o 100 bodů výše. I tak hrála partie velice houževnatě a bojovně a ve většině kol dohrávala z naší pětice mezi posledními. Výborně Viktorce vyšlo především dvoukolo, ve kterém po výborných výkonech vyhrála obě partie, mimo jiné i s nedávnou mistryní Moravy do 16 let. Silnými stránkami Viktorky jsou bojovnost, vynalézavost v útoku a silný tah na bránu. Zatímco Miky, Filip a často i Nela používají i nabroušený meč jako nástroj k vyjednávání příměří, Viktorka by soupeře nejradši umlátila i papírovým kapesníkem. Tuto bojovnost a přímočarost vnímám velmi pozitivně. Naopak slabšími místy, na kterých musí Viktorka nejvíce zapracovat, je vnímání hrozeb soupeře a strategická stránka hry. Nehraje se jen na útok, je potřeba umět zacházet i se správnými výměnami figur či hrát na pěšcové slabiny.

Celkově proběhla krajská výprava podle plánu a bez komplikací. Přípravy na partie i rozbory byly velmi intenzivní a s důrazem na poučení do budoucna. Důraznými urgencemi jsme poměrně rychle vyřešili nedostatečně vytopené pokoje, s pomocí pana Trávníčka jsme zvládli náročnou cestu i dva výlety autem přímo do Špindlu. Samozřejmostí byl vyvážený turnajový režim.


Miky Trávníček při doprovodném bleskovém turnaji.

Další hráč z našeho kraje, Alexandr Skalský ze Starého Města chess-results, nebyl přihlášený do krajské výpravy. Zahrál povedený turnaj a výborným závěrem (3,5/4) vybojoval celkové 6. místo a postup na březnový uzavřený šampionát juniorů.

Vítězi kategorií juniorů do 20 a do 18 let se stali Martin Simet z Klatov a Martin Buločkin z Polabin, úžasné bylo 5. místo teprve devítiletého Václava Fiňka chess-results z Liberce (ročník 2010!). Mezi juniorkami vyhrála kategorie do 18 i 20 let Zuzana Gřesová z Interchessu.


Devítiletý Václav Finěk získal bronzovou medaili v kategorii do 18 let!

ODKAZY:
Oficiální rozcestník turnaje juniorů zde
Konečné výsledky turnaje juniorů zde
Konečné výsledky turnaje juniorek zde.

Martin Beil


18.1.2020  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky