Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

24.1.2022Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (4. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (3. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (2. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (1. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (úvodní zpráva)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Hodnocení krajské výpravy na MMaS 2019

Od soboty 26. října do čtvrtka 31. října se na tradičním místě v Koutech nad Desnou hrál další ročník Mistrovství Moravy a Slezska mládeže do 16 let. Krajské výpravy Šachového svazu Zlínského kraje se zúčastnilo 31 mladých hráčů pod vedením šesti trenérů. Přinášíme vám hodnocení všech účastníků krajské výpravy přímo od jejich trenérů.

Mistrovství Moravy je vrcholná mládežnická akce. Hraje se v kategoriích do 10, 12, 14 a 16 let, chlapci a dívky dohromady. Kluci ve svých kategoriích bojují o postupová místa na Mistrovství ČR mládeže, zpravidla prvních 8 kluků v každé kategorii. Devítikolový turnaj se hraje v průběhu šesti dnů, takže přináší tři náročná dvojkola, ve kterých kombinace ranního + odpoledního kola + příprav na partie + rozborů partií přináší pořádnou porci šachové práce.

Centrum talentované mládeže Šachového svazu Zlínského kraje pořádá na nejvýznamnější mládežnické turnaje společné krajské výpravy. Smyslem těchto výprav je podpora práce s mládeží v oddílech (kraj výrazně přispívá i na zajištění všech trenérů zapojených do výpravy), zajištění možnosti trenérské péče pro všechny mladé hráče z kraje, efektivní spolupráci krajských trenérů, zázemí krajské výpravy.

Letošní krajská výprava čítala 31 dětí, o které se v šachové části i ve volném čase starala šestice trenérů. Do výpravy se nezapojily významné oddíly Staré Město a Postoupky, které zvolily samostatnou účast na Mistrovství. Celkově proběhla krajská výprava podle plánu a bez komplikací. Nejvýznamnější výsledky v rámci krajské výpravy dosáhly holky Marie Vaňková (mistryně Moravy do 14 let) a Amálka Zádrapová (mistryně Moravy do 12 let) a dále kluci, kteří si vybojovali postup na březnové MČR mládeže (Richard Hobza a Jakub Matůš, oba v kategorii do 12 let).

Níže najdete hodnocení všech hráčů krajské výpravy přímo od trenérů, kteří je měli v Koutech ve své péči.MARTIN BEIL hodnotí svoji skupinku:

Denis Noščák (chess-results), Kunovice (H14, prvním rokem v této kategorii), 48. místo (54. nasazený), 4 body
Denisovy výkony nejde zhodnotit černobíle. Denis mě mile překvapil obrovským nasazením. Od začátku turnaje narážel na silné soupeře. Společně s Viktorkou hráli většinu partií nejdéle z celé naší skupinky, v systému dvoukol to bylo velmi náročné. Jeho partie měly dobrou úroveň – pečlivé rozehrávání zahájení, snaha uchopit strategii, minimum taktických přehlédnutí, řada náročných koncovek. Ale právě koncovky Denyho nakonec spálily. V prvních pěti kolech dvakrát remizoval v koncovce nestejných střelců s několika pěšci víc a tyto dlouhé partie bez „odměny“ na konci ho stály mnoho fyzických a hlavně psychických sil, které mu pak chyběly v závěru. Přes bojovný výkon byla hlavní škoda, že se mu nepodařilo dotahovat partie do konce. Z celé skupinky měl nejvíce bodů a půlbodů, které mu velmi těsně utekly. A tak místo umístění ve druhé desítce pořadí, po jakém svými výkony sahal, z toho nakonec bylo umístění ve druhé půlce. Z pohledu výsledku škoda. Z pohledu výkonu a nasazení jsem na Denyho hrdý a děkuji mu za jeho tvrdou práci v Koutech.

Martin Medek (chess-results), Kunovice (H12, prvním rokem v této kategorii), 66. místo (58. nasazený), 3,5 bodu
K Martinovi musím být kritičtější. Obvykle ho v turnajových partiích zdobí obrovská bojovnost. Při partiích bývá soustředěný, cílevědomý a v zápalu boje hrává na hranici svých možností. V Koutech měl obtížnější roli v tom, že prvním rokem ve starší kategorii neměl reálnou šanci bojovat o umístění na úplné špičce. A boj ve středu tabulky ho nedokázal dostatečně vyhecovat, nedal do hry svou obvyklou zarputilost. Výsledkem byly kolísavé výkony. Některé střípky partií se mu podařily výborně a ukazoval v nich své možnosti. Jindy měl výpadky pozornosti, dělal zbrklé tahy, zbytečná přehlédnutí. Na druhé straně, tréninkově Martin nyní pracuje víc než kdy dřív. Postupně si sestavuje repertoár zahájení i základní znalosti koncovek, pracuje na taktických obratech. I v přípravách a rozborech v Koutech se hodně naučil. Takže určitě zase přijdou lepší turnaje, na kterých prodá co se tady naučil. A například za rok znovu ve stejné kategorii má dobré šance uhrát mnohem lepší výsledek.

Marie Vaňková (chess-results), Kunovice (D14, druhým rokem v této kategorii), 26. místo (19. nasazená), 5 bodů
Maruška měla v turnaji výborný začátek. Soustředěná hra, klidný styl, dobrá realizace převahy, nadhled. Během turnaje měla i štěstí na dvě kratší vyhrané partie, kterými si ulevila v náročném režimu dvou partií denně. V klíčových partiích se Marušce nepodařilo udělat ten potřebný krok navíc – v 5., 7. a 9. kole se hrály ty rozdílové partie, které odlišují výborný turnaj od dobrého turnaje. A právě tyto partie se nám nepodařily. Takže Marušce gratulace k titulu Mistryně Moravy do 14 let a zároveň přání, aby se nám na příští klíčové okamžiky podařilo připravit ještě lépe.

Viktorie Všetulová (chess-results), Kunovice (D16, druhým rokem v této kategorii), 37. místo (32. nasazená), 4 body
Viktorka hrála společně s Denisem nejdelší a nejbojovnější partie. Za odvedenou práci a snahu v partiích, přípravách i rozborech těžko můžu Viktorce něco vytknout. Dobře se dařilo i vnášení nových prvků do Viktorčiny hry, aby Viktorka hrála vyváženěji. Výsledkově uhrála v jednotlivých partiích mírně pod plán. S dvěma výraznými favority s elem přes 2100 prohrála. Naopak papírově slabší hráče porazila. Pro Viktorčin výsledek byla klíčová kola č. 5, 6 a 8, kde hrála se soupeři v rozmezí 1450 až 1750. Své šance bohužel nevyužila a v těchto partiích prohrála. Pro lepší výsledek chybělo podobně jako u Marušky zvládnout jeden krok navíc.

Matyáš Zapletal (chess-results), Kunovice (H12, druhým rokem v této kategorii), 19. místo (52. nasazený), 5,5 bodu
Matyáš byl v letošních Koutech naše největší radost. Na trénincích Matyáš už delší dobu dokazuje, že dovede hrát vyrovnané partie s Maruškou, Viktorkou, Denisem a dalšími zkušenějšími hráči. Ale v turnajových partiích se mu to v minulosti většinou nedařilo tak předvést, když ve většině partií často plnil svou „normu“ jednu až dvě hrubé chyby na partii. Teď se mu to konečně podařilo prolomit! Konečně odehrál celý turnaj bez hrubek a najednou bylo vidět, že může hrát vyrovnané partie s kýmkoliv ve své kategorii. Při pohledu na Matyášův skok výsledkovou listinou oproti nasazení by se někomu mohlo zdát, že měl v některých partiích štěstí a náhodně ustřelil vzhůru. Ale opak je pravdou! Matyáš většinu kol vyhrál s přehledem a sahal po výhrách i v těch prohraných partiích, například s druhým nasazeným hráčem celého turnaje Davidem Juračákem (elo skoro 1600). Nejvíce z celé naší skupinky se Matyášovi dařilo nejen výsledkově, ale také nasazením v přípravách a rozborech. Se zájmem a velkou chutí se účastnil i velké části příprav a rozborů ostatních hráčů.

Závěrem k celé skupince. Dobrá parta jako vždy. Hlavně ti nejmladší se hodně naučili. Ve volném čase postupné přesměrovávání od mobilů ke kloudnější zábavě (povídání, deskové hry). Výsledkově bych čtyři z pěti našich výsledků hodnotil jako mírně pod plán, takže z tohoto pohledu spokojený nejsem. Naopak Matyáš velmi příjemně nad plán a roste v silného hráče.JOSEF TOMEK hodnotí svoji skupinku:

Richard Hobza (chess-results), Zlín-Malenovice (U12), 6. místo (18. nasazený), 6,5 bodu,
Výkon 1455. Postoupil na MČR – GRATULUJI!
Ríša vybojoval postup do přeboru ČR. Ríša je talent a zvlášť oceňuji jeho bojovnost, neprohrál ani jednu partii. Během celého šampionátu hrál vyrovnaně.

Daniel Mičutka (chess-results), Zlín-Malenovice (U12), 49. Místo (65. nasazený), 4 body, výkon 1054.
Byl to Danův první těžký turnaj na zápis, uhrál v turnaji pěkný výsledek. Hodně chyboval. Schází mu větší soustředěnost a teoretické znalosti v zahájení. Má potencionál se zlepšovat.

Jan Andrej Boháček (chess-results), Zlín-Malenovice (U14), 34. místo (30. nasazený), 4,5 bodu, výkon 1438. U Jendy se projevily teoretické slabiny v zahájení. Během turnaje jsme na tom pracovali, ale chce to delší čas. Prokázal velkou bojovnost ve střední hře a koncovce. Poslední tři kola prohrál po chybách.

Vojtěch Hobza (chess-results), Zlín-Malenovice (U14), 25. místo (26. nasazený), 5 bodů, výkon 1481.
Vojta měl velmi dobrý začátek turnaje. Pak střídal úspěchy a porážky, často chyboval, nesplnil očekávání a výsledek je zklamáním. Má na lepší umístění. Doporučuji změnit repertoár zahájení.

Adam Samohýl (chess-results), Zlín-Malenovice (U14), 28. místo (35. nasazený), 5 bodů, výkon 1345.
V turnaji se mu v celku dařilo. Některé partie měl dobře rozehrané, ale nedotáhl je do konce. Potřebuje se naučit sehrát celou partii pomalu, pozorně a aktivně.

Marek Valkovič (chess-results), Zlín-Malenovice (U14), 35. místo (32. nasazený), 4,5 bodu, výkon 1402. Marek některé partie sehrál dobře, některé hodně pasivně. Potencionál a chuť zlepšovat se má. Schází mu větší teoretické znalosti v zahájení a orientace v zápletkách.


Pohled do turnajového sálu (foto Josef Tomek).DAVID TRČÁLEK hodnotí svoji skupinku:

Antonín Randus (chess-results), U14
Toník (4 body, 47. místo) ve své kategorii bojoval podruhé. Po první povinné výhře hrál s prvním nasazeným, partii s ním držel dlouho vyrovnanou, moment vítězství přehlédl a nakonec po dlouhém boji prohrál. Dobré tempo držel, v partiích se snažil, když postupně soupeře přehrával a získal 3 body v řadě. Ke konci turnaje ale přišlo víc přehlédnutí, poslední partie bohužel skončily třemi nulami. V partiích často stál aktivně a dobře, ale v důležitých momentech se nedařilo najít nejpřesnější pokračování, a tak třeba vypustil výhru, nebo právě neviděl úder soupeře a ztrácel. U Toníka to tak časté není, mohlo to být i únavou ke konci turnaje. Další řešení (třeba i těžších) diagramů na taktiku v tomto jistě pomůže.

Jakub Matůš (chess-results), U12
Kuba (6,5 bodů, 7. místo) první kolo prohrál po dost zajímavé partii a několika zbrklejších rozhodnutích. Posléze ale zabral, počítal přesně, soupeře trestal za chyby, spolu s Toníkem se zodpovědně připravoval na partie, při partiích poctivě bojoval. Tuto sérii zařízl až Marek Fizer, který se v divoké pozici zorientoval trochu líp. Poslední dvě kola však Kuba zase zabral, vydřel bod a půl a zaslouženě vybojoval postup. Zlepšit určitě půjde hlavně rozhodování v pozicích, které neznáme, dát v té chvíli dost času na tvoření správného plánu, rozestavění figurek, to nám hlavně v první a sedmé partii dělalo potíže.

Karolína Kovářová (chess-results), U12
Kája (3,5 bodů, 65. místo) měla nepovedený start turnaje, který dokonce vyústil v kontumační volno. Partie hrála zbrkle, nesoustředěně, s velkým množstvím hrubek. Poté zabrala, snažila se bojovat, soustředěně bojovala, chyb ubývalo, soupeři však pro změnu kladli dobrý odpor, tak to k výhrám nevyšlo, až v posledních dvou kolech. Kromě přístupu k partiím, uvědomění si "teď hraju, makám naplno" bude potřeba zabrat v základní taktice matů a zisků, ať se přehlédnutí stávají co nejméně.

Juliana Grycmanová (chess-results), U10
Julči (5 bodů, 32. místo) se taky začátek nedařil. Nesoustředění a nepozornost přinášely zbytečné chyby. Julča i v partiích, které vyhrála, dělala moc chyb. Až později se opravdu soustředěně věnovala hře a makala. Hodně bude potřeba pracovat na další taktice (diagrámky, úkoly), cvičit se v soustředění, podobně jako Kája, tj. "teď hraju, makám naplno".

Ema Trčálková (chess-results), U10
Ema (2 body, 69. místo) se svým bráchou Filipem hráli první vážný turnaj v životě. Ema postupně ubírala hrubých chyb a přehlížení. Během jednoho dne figurky už hlavně získávala, v jedné však přehlédla mat, v druhé pak prohrála na nemožné tahy (nevšimla si šachů). Ke konci už se výhra získat povedla, mat stihla dát dřív než soupeř. Dál bude potřeba zlepšovat jednoduché zisky a maty (díky kterým ještě přichází o body), pravidelně řešit diagrámky.

Filip Trčálek (chess-results), U10
Filip (4 body, 50. místo) už hrubých chyb dělal sice méně, ale stále hodně ovlivňovaly partie. Každou partií zlepšil kousek svých znalostí, sledoval rozbory i ostatních. Ještě se musíme líp naučit vzít chybu jako kamarádku, která nám pomůže se zlepšit, není to nepřítel. Kromě zisků a matů podobně jako Ema bude důležité nevzdávat (a nedávat remízy) brzy, bojovat až do konce partie. Oba ještě velká práce čeká a bude potřeba přiměřeně navázat na práci v Koutech další prací doma a v trénincích.

Celá skupinka na místě pracovala velice slušně, pravidelně si fandili navzájem, pomáhali si v přípravách, v nešachovém programu si užívali naplno a fungovali jako skvělý tým.


Spokojený Jakub Matůš (foto David Trčálek)ROSTISLAV SVOBODA hodnotí svoji skupinku:

Jakub Mařák (chess-results), ŠK Zlín, FIDE 1322, LOK 1493
Kategorie H16, nar. 2005 – mladší v kategorii, 26. nasazený z 58 startujících, 5 bodů, 24. místo
Jakub je už tradiční účastník přeborů Moravy a vstupoval do toho letošního po několika výborných výsledcích v turnajích hraných rapid tempem, kde hrál s výkonem mezi 1900 a 2000 body. Rapid je poněkud jiná disciplína než partie hraná vážným tempem. O tom se Kuba přesvědčil už v druhém kole, kdy byl přehrán soupeřkou, která mnohem více rozuměla strategii systému, který byl v zahájení rozehrán. Bohužel se brzy ukázala Jakubova největší slabina, kdy napětí boje řeší nabídkou remizy. Nejmarkantnější příklad se udál v pátém kole, kdy v 22. Tahu nabízí remis ve chvíli, kdy získal pěšce.
Další serie remiz a ztráta figury v předposledním kole již v zahájení rozhodla o výsledku, který je velmi podobný tomu loňskému. O Jakubově potenciálu nejlépe svědčí právě partie z předposledního kola. Po ztrátě figury už neměl co ztratit, hrál uvolněně a měl v ní reálné šance na výhru.

Viktor Šimek (chess-results), ŠK Zlín, FIDE 1460, LOK 1543
Kategorie H14, nar. 2007 – mladší v kategorii, 13. nasazený ze 79 startujících, 5,5 bodu, 22. místo
Před dvěma roky se stejně starými soupeři Viktor získal stříbrnou medaili a probojoval se na MČR. Letos se měl bojovat o stejný výsledek. Bohužel už první dvě partie naznačily, že to letos bude s postupem těžší. V prvním kole přehlédl v jednoduché kombinaci figuru, ale slabě hrající soupeř mu i tak umožnil zvítězil. V druhém kole následovala další hrubka a tentokrát i prohra. Pak se sice Viktor přiblížil postupovým pozicím, ale šachově to bylo bez nápadu a především bez zájmu a nasazení. A tak i přes to, že nehrál v turnaji s žádným výše nasazeným soupeřem, přesto poztrácel 3,5 bodu a postup byl v nedohlednu. Pro Viktora platí to, co jsem psal už v loňském roku. Šachu už moc vlastního úsilí nevěnuje.

Pro zbytek mojí skupiny bylo Mistrovství Moravy a Slezska první zkušeností s takovým turnajem. Na hře se to značně projevovalo. Většina partií obsahuje jednoduchá taktická přehlédnutí a hodnocení mnoha partií se během jejího průběhu i několikrát proměnilo. U všech by zlepšení přineslo pravidelné procvičování taktických obratů.

Jakub Šveďuk (chess-results), ŠK Zlín, FIDE -, LOK 1000
Kategorie H16, nar. 2004 – starší v kategorii, 58. nasazený z 58 startujících, 3 body, 54. místo
Zažít premiéru na takovém turnaji v nejstarší kategorii po tom, co šachy hraje dva roky, bylo pro Jakuba velmi obtížné. Navíc několikrát ztratil slušně rozehranou pozici jednoduchým přehlédnutím. V analýzách vlastních partií i těch kamarádů prokazoval Jakub často, že umí víc, ale vůbec to není schopen prodat v turnaji.

Hedvika Režná (chess-results), ŠK Zlín, FIDE -, LOK 1252
Kategorie H14, nar. 2006 – starší v kategorii, 59. nasazený z 79 startujících, 4,5 bodu, 40. místo
Z jejího vystoupení jsem měl nejlepší pocit. Měla zájem o rozbor vlastních i cizích partií, v analýzách prosazovala sebevědomě vlastní názor, měla zájem se připravovat. V turnaji se to projevilo na výsledku. Získané body (někdy se štěstím), jsou na první start pěkné. A také byl znát pokrok a rostoucí motivace s každým dalším kolem. To se ale může zlepšit větší turnajovou praxí.

Matěj Ponížil (chess-results), ŠK Zlín, FIDE -, LOK 1046
Kategorie H14, nar. 2007 – mladší v kategorii, 66. nasazený z 79 startujících, 3,0 body, 68. místo
Matěj hrál „pocitové“ šachy. Když se dostal k zahájení, které znal nebo do pozice, která se mu líbila, jeho hra se zlepšila. Z toho ale nepochopitelně přehlížel materiál. Jeho partie měly vesměs hodně kostrbatý průběh, který ukazoval na velkou nesoustředěnost. Výsledek odpovídá předvedené hře.

Jan Baránek (chess-results), ŠK Zlín, FIDE -, LOK 1000
Kategorie H12, nar. 2009 – mladší v kategorii, 68. nasazený z 79 startujících, 4,0 body, 55. místo
Honza se stejně jako Hedvika v turnaji postupně zlepšoval. Také on v analýzách a při přípravě projevoval velký zájem. Během turnaje bylo možné pozorovat zlepšení. Výsledek je na první start dobrý.RADEK ZÁDRAPA hodnotí svoji skupinku:

Matyáš Babica (chess-results), r. 2008, kategorie U12 - r. 2008 a mladší, rating 1100.
3,5 bodu z 9 partií, 61. místo, 48. nasazený z 79 účastníků. Výkon odpovídá ratingu 1027.
(Loni 3,5 bodu z 9 partií ve stejné kategorii, ale jako mladší ročník, 64. místo, 64. nasazený z 77 účastníků).
Matyáš má do šachů chuť, zjevně ho baví. Do party byl bezvadný. V přípravách a rozborech byl iniciativní. Jeho hra je však stále příliš rychlá, málo promýšlená. Na vylepšení loňského výsledku bylo jednotahových chyb v každé partii příliš mnoho. Radil bych učit se myslet ve variantách (zkoumat alespoň 1-2 tahy dopředu), nikoli jen nahazovat tahy a čekat, jak to dopadne.

Lubomír Hlouch (chess-results), r. 2006, kategorie U14 - r. 2006 a mladší, rating 1367
5 bodů z 9 partií, 31. místo, 27. nasazený z 79 účastníků. Výkon odpovídá ratingu 1253.
(Loni 3,5 bodu z 9 partií ve stejné kategorii, ale jako mladší ročník, 62. místo, 27. nasazený z 80 účastníků.)
Luboše šachy baví, má chuť se zlepšovat. Stejně jako Matyáš byl bezvadný do party. Výsledkový posun oproti loňsku může odpovídat přechodu z mladší mezi starší v rámci téže kategorie. Ale není to samozřejmé a proto chválím. Pro další zlepšení doporučuji zaměřit se na rozpoznávání toho podstatného v pozici a hledání odpovídajícího plánu. Tedy na studium strategie. U Luboše je navíc viditelný přílišný důraz na zadní kolečka. Pouhou obranou vlastního území gól vstřelit nelze. Luboš je šachově a věkově ve fázi, kde ho může dopředu rychle katapultovat trenéry usměrňované samostudium. Tak si může osvojit významně více šachového poznání, než jen při běžných trénincích.

Jakub Zádrapa (chess-results), r. 2006, kategorie U14 - r. 2006 a mladší, rating 1435.
5,5 bodu z 9 partií, 21. místo, 16. nasazený z 79 účastníků. Výkon odpovídá ratingu 1346.
(Loni 5,5 bodu z 9 partií ve stejné kategorii, ale jako mladší ročník, 17. místo, 51. nasazený z 80 účastníků.)
Kubu šachy baví, je jich plný. To je dobrý předpoklad růstu. V Koutech se mu nepodařilo zopakovat loňský překvapivě výborný výsledek. Skončil pět míst za svým nasazením, což je za očekáváním, ale +- v normě. Jeden turnaj co vyšel hůře, zatímco jiné vyšly lépe. Horší jsou ale jen tři výhry z devíti partií s papírově slabšími hráči, a to při několika remízách s odřenýma ušima. V jejich analýze leží cesta ke zlepšení. Mám za to, že ta spočívá, podobně jako u Luboše, v rozpoznávání toho podstatného v pozici a hledání odpovídajícího plánu, a u Kuby navíc - nikoli v odhadu, nýbrž v precizním propočtu variant v kritických okamžicích partie. K tomu je samozřejmě potřeba učit se tyto kritické momenty rozpoznávat. Kuba je podobně jako Luboš ve fázi, kde se může dopředu rychle dostat samostudiem.

Amálie Zádrapová (chess-results), r. 2009, kategorie U12 - r. 2008 a mladší, rating 1321.
6 bodů z 9 partií, 8. místo, 9. nasazená z 79 účastníků. Výkon odpovídá ratingu 1398.
Jako tátovi a trenérovi se mi Amálku nechce moc rozebírat. Snad tedy obecněji - odvedla práci na svých současných možnostech. Věřím, že se může a chce zlepšovat. Že chce šachům ještě hodně dát a že ony jí to mohou v dobrém vrátit.PETR ZVARDOŇ hodnotí svoji skupinku:

HD 16
Gabriel Kamas, 2004, nasazen č. 38, pořadí 43 (z 58) - 51 bodů ELO
0=0=1=1=0

HD14
Matěj Kopecký, 2007, nasazen č. 23 pořadí 27 (79) - 22 bodů ELO
1011=0=10
Roman Orság, 2006, nasazen č. 50 pořadí 45 (79) + 12 bodů ELO
010==01=1

HD12
Štěpán Klimeš, 2008, nasazen č. 75, pořadí 73 (79) výkon 952 ELO
001000101

K jednotlivcům:

Gabriel Kamas (chess-results)
Snažil se, usiloval. Jeho partie byly obsažné – končíval obvykle mezi posledními.
Často přehlížel jednoduché obraty, houževnatostí a úporností a trpělivostí ale vybojoval půlbody. Je občas roztržitý a náladový. Hra ho baví. Omezený repertoár zahájení: Bílými 2. f4 v sicilské hře, v otevřených hrách jednoduchý vývin bez znalostí speciálních zahájení či variant. Č hrává francouzskou hru.

Matěj Kopecký (chess-results)
Přírodní talent. Hraje rutinně, má svou hlavu, nepřemýšlí než v naučených schématech. Hraje na taktické léčky, často ztrácí trpělivost. Zahájení: B 1.d4 a Č Caro-Kann. Ovládá charakteristické plány, hraje je však automaticky. Nedokáže rozpoznat kritický okamžik partie. Pokud se mu nedaří, „vypíná“.

Roman Orság (chess-results)
Snaživec. Hraje přírodním způsobem, „nedrtí“ varianty, ale ovládá jednoduché a základní principy hry. Často si moc si nedůvěřuje a potřebuje povzbudit. Šachy ho baví. Je zvídavý. V zahájení spoléhá na „základní poučky“, ve střední hře je opatrný. Pohodář.

Štěpán Klimeš (chess-results)
Na turnaji byl, „aby si užil“. Rád experimentuje. Přehlíží ale jednoduché taktické obraty. V jeho partiích hraje velikou roli náhoda. Své hry končil velmi často jako jeden z prvních, často spotřeboval na partii pár minut. Je veselý a bezstarostný.

Celkově usuzuji, že nikoliv znalost konkrétních variant zahájení či přílišná znalost taktických obratů nebo strategických pouček, ale právě psychické faktory hrají v podobných turnajích u mládeže rozhodující roli. Sebereflexe. Objektivita.
Naladění.


Tolik hodnocení od všech šesti trenérů krajské výpravy. Všem moc děkuji za jejich hodnocení a hlavně za celou práci na náročném turnaji. A všem přeji nejen mnoho úspěchů do další práce, ale celkově pocit šachové i lidské radosti a pocit smysluplnosti vlastního konání. Za mě palec nahoru všem. Zároveň poděkování i všem dalším, kteří se na přípravě a realizaci krajské výpravy podíleli (pracovníci kraje i oddílů, rodiče dětí).

Z dalších hráčů našeho kraje, kteří se letos nezúčastnili krajské výpravy, uhráli pěkné výsledky šachisté z Postoupek a Starého Města. Výborné 8. místo a postup na MČR pro Dominika Večeřu (chess-results) v U16. V kategorii U12 pak skvělé 4. místo a taktéž postup Tomáše Daniela Kubína (chess-results). V téže kategorii i postup Matěje Babuly (chess-results). Vlastimil Babula mladší a Bayarjavkhlan Delgerdalai měli už postup na MČR ve svých kategoriích zajištěný, takže hráli v otevřeném turnaji (Vlastík), respektive o dvě (!!) kategorie výše (Delgerdalai).

Další články o Mistrovství Moravy můžete najít na webech oddílů našeho kraje: článek na vsetínském webu, na webu Sokola Ústí a Postoupek.

Odkazy:
Oficiální rozcestník turnaje je zde.
Výsledky turnaje chess-results
Závěrečná zpráva o krajské výpravě na Mistrovství Moravy je zde.

Martin Beil


18.1.2020  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky