Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

18.1.2022Kalendář akcí - Přidána akce KP mládeže - 1.-4.kolo
16.1.2022Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány
Soutěže družstev: Regionální soutěž Uherské Hradiště (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Vsetín (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Kroměříž (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (6. kolo)

Soustředění CTM ve Zlíně-Malenovicích

Ve dnech 21. – 22. září 2019 se v Klubu seniorů ve Zlíně-Malenovicích konalo letošní druhé krajské soustředění Centra talentované mládeže. Sedmnáct účastníků soustředění zvládlo spoustu šachové práce a v přátelské atmosféře prožilo zajímavý víkend.

Během příprav letošního druhého krajského soustředění jsme se znovu zaměřili na vyrovnanou skladbu účastníků, kteří se šachům věnují intenzivně a systematicky. Z toho důvodu jsme bohužel několik přihlášek méně zkušených šachistů museli odmítnout.

Nakonec se zúčastnilo sedmnáct šikovných šachistů, kteří byli natolik vyrovnaní, že jsme tentokrát upustili od klasického dělení na skupiny A a B. Místo toho jsme nechali samotné účastníky vybrat si pro jednotlivé bloky svou skupinku podle toho, jaké téma je více zajímalo (výběr Sicilky / Další polootevřená zahájení, pak výběr Pěšcové / Věžové koncovky). Tento systém se dobře osvědčil a s podobně vyrovnanými účastníky určitě zase v budoucnu zopakujeme.

O účastníky se starala trojice trenérů – vedoucí CTM Martin Beil měl na starost další polootevřená zahájení, pěšcové koncovky, zavřená zahájení a taktiku s propočtem variant. Martin Šenkýř si vzal pod svá křídla sicilky a věžové koncovky. Po delší trenérské odmlce zvládl Martin svou roli výtečně a dobře zkombinoval šachovou náplň i zdravý lidský přístup. A Josef Tomek vše zastřešil a propojil svou péčí o chod celého šachového víkendu. Moc díky za jeho práci!


Martin Šenkýř se svojí skupinkou


Cvičné tematické partie pod přísným dohledem vedoucího CTM

Na soustředění jsme hojně využívali Online šachové testy , které jsou skvělým doplňkem k tréninkům a pomáhají vytvářet určitou „laťku základních znalostí a schopností“. Na soustředění jsme hodně využívali hlavně tyto testy:

1. Názvy šachových zahájení - tam jsme se naučili většinu názvů zavřených zahájení, což k obecnému přehledu mladých cílevědomých šachistů určitě patří a trochu času tomu stojí za to věnovat.

2. Testy koncovek - pracovali jsme hlavně s obtížnějšími pěšcovkami, které jsou pak základem k přechodu k dalšímu pokročilejšímu studiu koncovek.

3. Základní kombinace - tam jsme si jako cíl po skončení soustředění dali dokončení Bonusové sedmidílné sérii testů, která je zábavným i užitečným doplňkem k procvičování taktiky.

Na soustředění proběhla také řada cvičných soutěží a hodnocení, v nichž ti nejlepší vyhráli hodnotné knižní ceny: v celkovém bodování soustředění byl nejúspěšnější Michal Černý. Ve cvičných partiích hned za Míšou skončil a vyhodnocen byl Vojta Hobza (výborný výkon!). V řešení taktiky byl nejúspěšnější Matěj Kopecký. Svými vědomostmi a zápalem pro získávání dalších poznatků si ocenění zasloužil Michal Kubiczek (nově člen ŠK Zlín-Malenovice). V celkovém bodování skončila na druhém místě Viktorie Všetulová, ale své knižní ceny se vzdala ve prospěch Jana Boháčka, který byl oceněný za velké soustředění a systematickou práci v průběhu celého šachového víkendu.

Snad všem vítězům udělají knižní ceny radost a nebude se na ně jen prášit v poličce. A věřím, že všem účastníkům se na soustředění líbilo a přineslo jim do budoucího šachového rozvoje další cenné střípky.

Podrobnosti o soustředění najdete v sekci CTM . Zde najdete ještě sadu třítahových matů pro zábavu a poučení :-).

Martin Beil


18.1.2020  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky