Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

18.1.2022Kalendář akcí - Přidána akce KP mládeže - 1.-4.kolo
16.1.2022Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány
Soutěže družstev: Regionální soutěž Uherské Hradiště (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Vsetín (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Kroměříž (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (6. kolo)

Krajská výprava na Open Vsetín

Od 29. června do 6. července se hrál turnaj Přebor města Vsetína, na který Šachový svaz Zlínského kraje uspořádal krajskou výpravu pro mladé šachisty. Krajské výpravy se zúčastnilo 14 hráčů. Níže stručné hodnocení.

Mezi primární cíle podobných výprav patří to, aby mladí hráči měli na turnajích kvalitní trenérské vedení (zejména rozbory sehraných partií, příp. pomoc při přípravách) a dobře vyplněný volný čas. Není moc fajn, když děti na většině turnajů trenérské vedení nemají, a po dohrání partií se jen toulají po chodbách nebo hrají na telefonech. Díky podpoře Šachového svazu Zlínského kraje se aspoň na několika turnajích v roce daří zajistit trenérskou péči dostupnou pro mladé hráče všech oddílů. Při výpravách na vsetínský turnaj se obvykle daří zařídit nejen trenérskou péči s rozbory sehraných partií (letos trenéři Dominik Parák, David Trčálek, Josef Bednařík a Petr Zvardoň), ale také sportovní a doprovodný program. Byli jsme na koupališti, na tenise, hráli jsme řadu deskových her. Celkově se podařil výborně naplněný šachový týden!

V turnaji A (pro hráče s elo minimálně 1800) hrál Mikuláš Trávníček. Mikymu se z prvních 4 kol povedlo uhrát 1,5 bodu díky třem remízám, po kterých však přišly dvě prohry, které dokonce přiřadily volný los. Poslední dvě kola pak odehrál k remízovým výsledkům.

Dalších 13 hráčů krajské výpravy hrálo v turnaji B (pro hráče s elo maximálně 2000). Byli mezi jak hráči, kteří se pravidelně účastní republikových mistrovství, tak i několik méně zkušených hráčů, pro které byl turnaj dalším krokem v přechodu z rapid šachu na vážný šach.

Nejlépe se turnaj podařil Matěji Kovářovi, který zahrál výborný turnaj a vybojoval celkové třetí místo! Celý turnaj hrál pozorně, systematicky se připravoval a se zdravým sebevědomím přistupoval ke každé partii.


Celkově třetí Matěj Kovář v partii na 1. šachovnici s Danem Žídkem

Slušný turnaj zahráli také Martin Dvořák, Nela Otáhalová, Toník Randus a Maruška Vaňková, kteří všichni skončili výrazně nad svým nasazením. Všem se víceméně dařilo bojovat se zkušenějšími staršími soupeři a získávali postupně jak bodíky, tak i cenné zkušenosti z odehraných partií.Nela Otáhalová - vítězka kategorie KP dorostenek do 18ti letMysteriózni Martin odehrál také slušný turnaj

Dobrý finiš nakonec na papírové předpoklady vynesl Klárku Dančákovou, která se po nevydařeném začátku šplhala pořadím, co jen mohla. Její oddílový kolega Luboš Hlouch střídal momenty povedených partií a pěkných výkonů s trochu zbytečnými přehlédnutími, i tak se v pořadí posunul lehce nad nasazení, dost podobné to měl i Gabriel Kamas.

Výsledky posledních třech kol trochu zbrzdily do té chvíle skvělou jízdu Viktorky Všetulové, která právě starší a zkušenější hráče dost trápila, bohužel nevydržela takové tempo až do konce a tak potvrdila své nasazení, avšak s vyšším výkonem než papírové předpoklady. V podobném stylu probíhal turnaj Kuby Dorňáka, který v šestém kole dokonce porazil turnajovou dvojku, dvě prohry v posledním kole jej však nakonec sesunuli pořadím a podobně jako Viktorku.


Díky velkému počtu dětí nebylo nouze o vražedné oddílové souboje - na fotce Toník Randus s Kubou Matůšem, přihlíží Matěj Kopecký

Matyáš Zajíček, Tomáš Hurtík a Matouš Hurtík v tomto turnaji hlavně sbírali nové poznatky, pro posledního ze jmenovaných šlo dokonce o první vážný turnaj v životě, takže jejich partie byly ještě plné hrubých chyb, kterých se sice postupně snažili zbavovat, ale zkušení soupeři se nenechali dát jen tak, přesto však výhry jak mezi sebou, tak s dalšími zejména mladšími soupeři z turnaje jistě posunuly jejich šachové cíle směrem k dalšímu tréninku.

Celkově se krajská výprava podařila a splnila přesně to, co bylo jejím cílem. Několik mladých šachistů sbíralo zkušenosti a trávili spolu intenzivní šachový týden. Velké poděkování patří pořadatelům turnaje za výbornou spolupráci i za pohodový chod celého turnaje. Samozřejmě také trenérům za pečlivé věnování v průběhu turnaje. Těším se na případně další.společné šachové akce.

Odkazy:
Výsledky turnaje A: chess-results
Výsledky turnaje B: chess-results
Turnajový bulletin: zde

David Trčálek


18.1.2020  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky