Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

24.10.2021Soutěže družstev: Regionální přebor Uherské Hradiště (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Kroměříž (2. kolo)
Soutěže družstev: Zlínský krajský přebor (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Vsetín (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Kroměříž (úvodní zpráva – oprava)
Soutěže družstev: Regionální přebor Zlín (2. kolo)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Hodnocení krajské výpravy na Talent Cup 2018

Ve dnech 13. - 16. prosince (čtvrtek až neděle) se v Malenovicích v Beskydech uskutečnil další ročník mezinárodního mládežnického turnaje Talent Cup. Na turnaj jela i tradiční krajská výprava Zlínského kraje, nejvýraznější úspěchy vybojovali Ríša Svoboda a Ríša Hobza v nejmladší kategorii.

Hrály se celkem tři turnaje v kategoriích do 15 let (na 7 kol, tempem 60 minut na partii +30 sekund za každý tah), do 11 let a do 9 let (tyto turnaje na 9 kol, 45 minut na partii +30 sekund za každý tah). Dohromady se těchto tří turnajů zúčastnily dvě stovky hráčů nejen z Česka, ale i Slovenska, Polska, Německa a Španělska.

Pořadatelé z Beskydské šachové školy zvládly organizaci turnaje velmi dobře. Na krásnou zasněženou přírodu v okolí moc času nebylo a Hotel Petr Bezruč by si zasloužil zásadnější rekonstrukci, ale hlavní byla šachová náplň a pohodové lidské prostředí. Vzhledem k tempu hry s přídavkem vzniklo občas trochu zpoždění oproti plánovanému harmonogramu. Výhodou bylo, že časový harmonogram byl jiný pro nejstarší turnaj A a jinak pro zbývající dva turnaje, takže i proud šachových svěřenců, jdoucích za svými trenéry na rozbor, byl plynuleji rozložený do celého dne.

Krajská výprava Zlínského kraje měla letos celkem 20 šachistů ze čtyř oddílů (Zlín-Malenovice, Vsetín, Ústí a Kunovice). O hráče se starala čtveřice trenérů Martin Beil, Josef Tomek, David Trčálek a Adéla Bierská. Pečovali nejen o šachovou náplň (zejména rozbory sehraných partií), ale i o vyvážený denní režim (jídlo, pití, spánek), náplň pro volný čas (zejména množství deskových her, které hlavně Adéla dokázala poutavě vysvětlit i těm, kteří je zatím neznali) a celkovou pohodovou atmosféru.

Výsledkově se hráčům naší krajské výpravy nejlépe dařilo v nejmladší kategorii (Turnaj C, do 9 let, 9 kol) chess-results, kde Ríša Svoboda vybojoval svůj zatím největší turnajový úspěch, celkové 6. místo z 59 účastníků se ziskem 6,5 bodu. Ríša hrál velmi zodpovědně, pečlivě a velmi soustředěně zvládl především závěr turnaje, kdy třikrát po sobě vyhrál. Hned o místo za ním skončil Ríša Hobza, který hrál velmi bojovně a turnaj od turnaje se lepší, škoda jen slabších chvilek ve 3. a 4. kole turnaje. V této kategorii sehrál kvalitní turnaj také Martin Medek, který se od začátku pohyboval na předku tabulky, na rozdíl od obou Ríšů mu ale tolik nevyšel závěr.


Nejúspěšnější hráč ze Zlínského kraje Ríša Svoboda.

V prostřední kategorii (Turnaj B, do 11 let, 9 kol) chess-results měl turnaj velmi dobře rozehraný Matěj Kopecký, zbytečná přehlédnutí ho pak stála lepší konečný výsledek. Nejlepším z našich se tak v této kategorii stal Adam Samohýl na 19. místě s 5,5 body. Adamovi se moc nedařilo v první polovině turnaje, kdy hodně chyboval a scházelo mu více pozornosti, ve druhé polovině však zahrál velmi dobře. Řadu pěkných partií sehrál Denis Noščák na 25. místě, výše mohl mířit Jakub Matůš, který nakonec skončil dvacátý devátý (škoda hrubky ve 4. kole, v posledním kole prohra po velkém boji, jinak mohlo být pořadí lepší). Vojta Hobza střídal lepší okamžiky s horšími, škoda dobře rozehrané poslední partie. V této kategorii hrál také Matyáš Zapletal, který hraje pěkné smysluplné šachy, ale značnou část partií mu kazí zbytečná přehlédnutí. Udržet pozornost po celou dobu partie je základ úspěchu pro každého šachistu. První vícedenní turnaj hraný vážným tempem zde sehrál Jáchym Štědrý, získal 3 body a hlavně obrovskou spoustu zkušeností.


Pohled do jednoho z hracích sálů.

V nejstarším turnaji (Turnaj A, do 15 let, 7 kol) chess-results zahrál dobrý turnaj Matěj Kovář na celkovém 21. místě, škoda zbytečných chyb ve 3. a 5. kole, jinak hrál Matěj velmi pěkné partie. Velký zápal pro šachy a slušné herní dovednosti ukázal Gabriel Kamas, který by svůj herní styl potřeboval více učesat, vypilovat, získat systematičtější přehled o šachové hře (zatím hraje spíše z nadšení). Prvním rokem v nejstarší kategorii hrála Maruška Vaňková a společně s Gabrielem patřila mezi největší skokany startovního pole, řada kvalitních partií, ucelený herní styl, škoda přehlédnutí z nepozornosti v některých dobře rozehraných partiích. Velmi dobře zahrál také Ondra Grycman, který odehrál kvalitní a bojovný turnaj, chybělo více sebevědomí proti papírově silnějším. Spokojený může být také Marek Valkovič (všichni uvedení skončili téměř 20 míst nad svým nasazením), i když Marek by mohl hrát aktivněji.

Toník Randus v nejstarší kategorii poprvé, také si polepšil oproti nasazení, ale mohl mířit ještě výše, hlavně lépe využívat převahu. Jakub Dorňák se v některých partiích nechytil správného plánu, jinak velmi zodpovědný výkon. Honza Boháček má zatím rezervy hlavně v zahájeních, snažil se nahrazovat herním nasazením a bojovností, Ondra Kozel hrál svůj první náročnější turnaj na zápis, prokázal hodně bojovnosti, ale zatím mu chybí více zkušeností i znalostí, hlavně v zahájeních. Tomáš Hurtík na turnaji odvážně bojoval, ale nemá za sebou takovou šachovou průpravu jako ostatní a v jednotlivých partiích to měl velmi těžké.


Výborný turnaj zahrál Gabriel Kamas.

Všechny hráče krajské výpravy bych chtěl pochválit za nadšenou práci v rozborech sehraných partií - hledali své chyby, chtěli se poučit, měli otevřenou a zvídavou mysl. Hlavní poděkování patří trenérům krajské výpravy Josefu Tomkovi, Davidu Trčálkovi a Adéle Bierské, se kterými byla celý turnaj skvělá spolupráce. Stejně tak i rodičům, kteří se podíleli na náročné dopravě do Beskyd.

Mimo krajskou výpravu se z našeho kraje zúčastnili ještě početná výprava Postoupek, výborné výsledky uhráli Adam Vylíčil a Matyáš Dvořáček. A také skupina hráčů ze Vsetína včetně nedávné mistryně Moravy do 10 let Amálky Zádrapové.


Dobrá nálada u rozboru partie.

V letošním roce jsme v rámci akcí Centra talentované mládeže připravili přes 40 dnů šachového programu pro děti z celého kraje. Akcí se zúčastnilo mnoho dětí z většiny mládežnicky aktivních oddílů našeho kraje, vše klapalo dobře, děti nadšené, trenéři trpěliví a pečliví. Za tento rok všem děkuji a všem šachistům přeji šťastné a pokojné vánoční svátky a všechno nejlepší do nového roku v životě i v šachu.

Odkazy:
Výsledky zde
Propozice krajské výpravy zde a závěrečná zpráva o krajské výpravě zde
Fotogalerie z krajské výpravy zde
Článek o turnaji na webu Postoupek zde

Martin Beil a trenéři krajské výpravy

19.12.2018  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky