Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

19.10.2021Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (1. kolo – oprava)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (úvodní zpráva – oprava)
18.10.2021Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (1. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (1. kolo – oprava)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Hodnocení krajské výpravy na Juniory 2018

V týdnu 10. - 17. listopadu se ve Špindlerově Mlýně hrál letošní ročník Mistrovství ČR juniorek a Polofinále MČR juniorů. Krajské výpravy Zlínského kraje se zúčastnilo pět hráčů ze tří oddílů.

Juniorská Mistrovství do 20 let se hrají formou dvou turnajů (zvlášť dívky, zvlášť kluci), vyhlašují se kategorie do 18 a do 20 let. Juniorky mají tento turnaj jako Mistrovství ČR, nejlepší z nich si zajišťují účast na Mistrovství světa a Evropy (letos se zúčastnilo 27 juniorek). Junioři jako polofinále (letos hrálo 64 juniorů), kdy nejlepší hráči postupují na březnový finálový uzavřený turnaj 12 juniorů. Hrálo se švýcarským systémem na 9 kol, tempem 90 minut na 40 tahů a 15 minut na dohrání partie, s přídavkem 30 sekund za každý provedený tah. Letos bylo jen jedno dvojkolo, jinak každý den vždy jen jedna partie, takže hodně času na přípravy, rozbory i regeneraci.

Původně se mělo hrát v obci Kovářská v okrese Chomutov, měsíc před akcí však došlo ke změně místa akce, když hotel v Kovářské prodal stejný termín dvakrát a šachisté si museli hledat nové útočiště. Pořadatelé v čele s Romanem Burdou a Michalem Machem zvládli tuto nečekanou situaci na výbornou a ve Špindlerově Mlýně připravili juniorům a juniorkám výborné prostředí.

Oproti loňské výpravě zde http://sszk.chess.cz/index.php?cl=650, kdy na jednoho trenéra bylo 9 hráčů, letos jela v krajské výpravě přiměřená pětice účastníků: Kuba Ryšánek, Mikuláš Trávníček, Adéla Bierská, Nela Otáhalová a Marie Vaňková. Kuba měl hlavně získat zkušenosti s tak významnou akcí, Miky potvrdit svůj dynamický výkonnostní růst. Adéla měla dobré šance prosadit se mezi dívkami. Nela a Maruška přijely hlavně sbírat zkušenosti.

O průběhu naší výpravy jsme informovali v drobném zpravodajském článku zde. Program naší výpravy byl především šachový - kromě partií také přípravy na soupeře, podrobné rozbory. Ve volném čase se mladí věnovali deskovým hrám, procházkám, někdy si přidávali i „šachové dávky“ navíc formou řešení taktiky a prohlubování repertoáru zahájení. Celá pětice pracovala v celém šachovém programu zodpovědně, i když samozřejmě ne všechno se na šachovnicích podařilo. Škoda byla hlavně posledního kola, kdy dobře rozehranou partii nedotáhla do úspěšného konce Áďa a své nejméně povedené partie v turnaji zahráli Kuba a Nela. Podrobněji v hodnocení níže. Miky, Nela a Maruška byli hodnocení už při nedávném Mistrovství Moravy zde , proto hodnocení juniorského turnaje tak trochu navazuje na hodnocení nedávného MMaS.

Kryštof Mikuláš Trávníček (chess-results), Kunovice (H18), 39. místo, 4 body
Miky vynechával úvodní kolo kvůli náročné jazykové zkoušce v Praze, do turnaje tak nastoupil až od druhého kola. A vstup do turnaje měl vskutku impozantní! Nejdříve porazil papírově slabšího soupeře, potom i zkušeného Tomáše Ludvíka (2138F) a hned v dalším kole Gustava Brejníka (2067F). Velmi kvalitní byla i partie následujícího kola, ve kterém byl ve vyrovnané koncovce kousek od remízy s prvním nasazeným hráčem turnaje Danem Kožúškem (2374F). Zejména v těchto úvodních partiích hrál Miky velice energicky a dobře naznačil své možnosti. Na rozdíl od Mistrovství Moravy, kde hrál o postupové místo na MČR do 16 let, zde nebyl pod žádným tlakem a hru si užíval. Druhá polovina turnaje nám pak přinesla řadu cenných poznatků do dalšího studia. V příštích letech může Miky v juniorských kategoriích patřit mezi nejsilnější hráče.

Jakub Ryšánek (chess-results), Valašské Meziříčí (H20), 50. místo, 3,5 bodu
Kuba byl poprvé na velkém republikovém Mistrovství a zároveň poprvé v krajské výpravě na některý z významných turnajů. Moc jsem tak nečekal, co od spolupráce s Kubou čekat. Kuba mě na turnaji velice mile překvapil nejen přátelskou a pozitivní povahou (byť jeho všudypřítomné vtípky daly pošramoceným nervíčkům trenéra občas pěkně zabrat:-D), ale především velmi pečlivým herním stylem. Turnaj začal překvapivým vítězstvím nad Davidem Gloserem (2041F), díky čemuž se v následujícíh kolech střetával s papírově silnějšími soupeři. Někdy se to dařilo lépe, někdy hůř (škoda například skvěle rozehrané partie s Šimonem Londinem, kde minimálně po remíze Kuba sahal). Kromě posledního kola, které Kubovi nevyšlo, to všechno byly velice napínavé a šachově nabité souboje. Kuba je velice houževnatý hráč, pečlivý v propočtu, nadšený do analýz pozic (analytický talent má obrovský!), zájem o šachy veliký. Slabší místa jsou sice výrazná, ale o to více volají po odstranění: vytvořit si repertoár zahájení, věnovat se v zahájeních hlubším rozborům systémů, variant a plánů, vést si databázi svých partií a ukládat si své rozebrané partie, hrát více podobně náročných turnajů. Pokud na těchto místech (ve kterých je téměř nepopsaný list) Kuba zapracuje, čeká ho velice strmý šachový růst. V závěru turnaje už byl trochu unavený, i tak ale odvedl dobrou práci a velice mnoho se naučil. Například práce s šachovými programy, databázemi a přípravami pro něj byla novinkou, ale mohla by být v Kubových rukou silnou zbraní.

Adéla Bierská (chess-results), Vsetín (D20), 19. místo, 4 body
Áďa je ostřílenou bojovnicí na turnajích republikové úrovně, skvělá v partě. Není vůbec náhodou, že už sama trenérsky působí a připravuje novou generaci malých šachistů (na škole, kde vede šachový kroužek, nedávno pořádala školní přebor pro 46 malých šachistů!). Tak jako na předešlých mistrovstvích, i letos ve Špindlu Adéla opakovaně projevovala svoji kreativitu. Její nápady byly velice pestré, konkrétní, myšlenkové úvahy vyspělejší než na dřívějších turnajích. Po jejích ostrých nápadech se však partie často ocitaly na „hraně propasti“, na které byla potřeba maximální přesnost. V klíčových okamžicích se Ádě nedařilo tuto přesnost ovládnout, zejména pak v partiích s propočtově silnými soupeřkami z popředí startovního pole (Blanka Brunová, Anežka Vlková, Zuzka Gřesová). S některou z nich bylo potřeba se výsledkově chytnout, což se nám ve Špindlu nepodařilo. Turnaj tak pro Adélu byl vcelku „houpačkou“, kdy střídala drtivé výhry a tragické prohry. Nejvyrovnanější byla poslední dvě kola, kdy nejdřív na zkušenost přehrála bojovnou Marušku Vaňkovou, ale v závěrečném kole nedotáhla do konce skvěle rozehranou partii s Terezou Novotnou. Celkový výsledek je tak mírně za očekáváním.

Nela Otáhalová (chess-results), Vsetín (D18), 23. místo, 3 body
Pro Nelu to bylo první juniorské Mistrovství a důležitá generálka na březnové MČR dívek do 16 let, kde po loňském pěkném umístění v polovině startovního pole nastoupí znovu ve stejné kategorii. V některých partiích ve Špindlu velmi dobře naznačila své možnosti (např. 6. kolo s Annou Tůmovou), jiné souboje nám ukázaly slabší místa. Škoda partie z posledního kola, která jako jediná byla vyloženě pokažená - prohrát bílými v miniaturce by se stát nemělo. Ostatní partie byly velmi bojovné a šachově přínosné. Teď je hlavně na Nele, s jakou energií a cílevědomostí bude Nela na svých slabších stránkách pracovat. Klíčové bude především samostatné studium (tohle slovní spojení opravdu není „sprosté slovo“, ale základní cesta k šachovému růstu) témat ze strategie a nových prvků v Nelině repertoáru zahájení.

Marie Vaňková (chess-results), Kunovice (D18), 24. místo, 3 body
O Marušku jsem se před juniorským Mistrovstvím trochu bál. Přeci jen vybojovat si ve dvanácti letech nominaci v juniorské kategorii je sice krásné, ale velmi náročné. Začátek turnaje byl skutečně náročný a přes velmi houževnaté výkony Maruška začala turnaj čtyřmi prohrami. Škoda byla zvlášť té čtvrté, kdy se svojí parťačkou z mladších kategorií Luckou Fizerovou měla jasně vyhranou pozici na materiál i na matové hrozby, ale možnosti nevyužila a prohrála. Jsem moc rád, že to Marušku nezlomilo a zbylé partie sehrála ještě lépe než ty předchozí. Přišly i nějaké bodíky, navykla si na souboje s hráčkami o několik let staršími. Oproti Mistrovství Moravy se Maruška dopustila mnohem méně přehlédnutí a její šachy působily mnohem vyspěleji a houževnatěji. Pokud se nám na dva turnaje z poslední doby podaří správně navázat (kritické rozbory partií, práce na slabých místech, nadšení do práce), může se Maruška ohromně posunout dopředu.

Další hráče z našeho kraje, kteří nebyli součásti krajské výpravy, si netroufám příliš hodnotit, protože jsem stíhal sledovat jen minimum jejich šachové tvorby. Můžu napsat aspoň rychlejší dojem, že Saša Skalský (chess-results) chtěl od turnaje určitě víc (a věřím, že to ukáže na některé z dalších významných soutěží, vždyť nedávno měl svou premiéru v extralize dospělých!). Potíže mu dělalo hlavně prorážení betonujících soupeřů. Martin Húsek (chess-results) skončil na hraně postupových míst do juniorského finále, přál bych mu, aby si potřetí za sebou uzavřený finálový turnaj zahrál. I z Martinových výsledků v soutěžích družstev je vidět, že je z něj už velice silný šachista. Eliška Vavřínková (chess-results) skončila v turnaji juniorek zhruba na úrovni svého nasazení.

Celkově hodnotím juniorský turnaj i naši krajskou výpravu jako podařené. Je pravdou, že letos v naší výpravě nebyli hráči se silnými výsledkovými ambicemi. O to větší krok pro ně tento turnaj může být na jejich další šachové cestě. Závěrem bych rád poděkoval nejen účastníkům naší výpravy, ale i všem, kteří se na přípravách výpravy podíleli, panu Trávníčkovi, který byl na turnaji celý týden s námi, a velice ochotným pořadatelům celého turnaje.

ODKAZY:
Oficiální rozcestník turnaje juniorů je zde
Konečné výsledky turnaje juniorů jsou na chess-results
Oficiální rozcestník turnaje juniorek je zde
Konečné výsledky turnaje juniorek jsou na chess-results
Web pořadatele zde
Zpravodajský článek zde

Martin Beil


23.11.2018  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky