Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

16.4.2024Nový článek: Usnesení konference ŠSZK
Nový článek: Krajský přebor škol ve Zlíně zná vítěze
7.4.2024Nový článek: Konference Zlínského kraje 2024

Hodnocení krajské výpravy na MMaS 2018

Od soboty 27. října do čtvrtka 1. listopadu se v Koutech nad Desnou hrál další ročník Mistrovství Moravy a Slezska mládeže do 16 let. Krajské výpravy Šachového svazu Zlínského kraje se zúčastnilo 30 mladých hráčů pod vedením šesti trenérů. Největší úspěch vybojovala Amálka Zádrapová, která se stoprocentním bodovým ziskem zvítězila v celkovém pořadí kategorie do 10 let.

O průběhu turnaje jsme vás informovali v drobném zpravodajském článku zde

Níže najdete hodnocení všech hráčů krajské výpravy přímo od trenérů, kteří je měli v Koutech ve své péči.


MARTIN BEIL hodnotí svoji skupinku:

Kryštof Mikuláš Trávníček (chess-results), Kunovice (H16), 5. místo (4. nasazený), 6 bodů POSTUP NA MČR MLÁDEŽE
Miky si do Koutů přijel pro splnění svého cíle, kterým bylo postoupit na březnové MČR mládeže. Za tímto cílem šel Miky velice pragmaticky, pečlivě a zodpovědně. Po úspěšném začátku, kdy v prvních čtyřech kolech nasbíral důležité tři výhry proti papírově slabším soupeřům, se turnaj lámal v 5. - 7. kole. V těchto partiích byl Miky odhodlaný vybojovat další důležité vítězství, které by mu dalo šance bojovat o nejvyšší příčky a zároveň by mu dodalo více klidu, aby si nemusel tak opatrně hlídat postupové místo. V těchto partiích většinou tahal za delší konec, ale žádnou z nich se do výhry nepodařilo prosadit. Hlavně na tyto partie se budeme soustředit v kritických rozborech po turnaji, tady byly největší rezervy. Dvě kola před koncem pak byly karty rozdány vcelku jasně, že 1 bod ze dvou partií by měl na postup s přehledem stačit. Miky zvolil strategii "na jistotu" a v obou posledních kolech si došel pro remízy. Celkově z toho bylo pěkné 5. místo a s přehledem splněný postupový cíl.

Nela Otáhalová (chess-results), Vsetín (D16), 31. místo (35. nasazená), 4,5 bodu BRONZOVÁ MEDAILE MEZI DÍVKAMI
Nela odehrála celý turnaj velmi pečlivě. Dělala minimum vážnějších chyb (přehlédnutí materiálu, kombinací), což je základ, na kterém se dobře staví. Z trojice starších holek, které jsou na přibližně vyrovnané úrovni (Nela, Viky, Mája) byl její výkon takticky i technicky nejlepší, bez vážnějších výkyvů. Po úvodní prohře s favorizovaným soupeřem a jedné slabší remíze se výhrou s Jendou Botkem znovu dostala na papírově mírně silnější soupeře a s těmi se už pak držela až do konce turnaje. Bilance šest partií s papírově silnějšími, tři se slabšími, je pro turnaj pozitivní. Horší je vyšší počet remíz, což u Nely není způsobené taktizováním, ale dobrou schopností houževnaté obrany v horších pozicích a zároveň menší schopností realizovat vlastní převahu. Nejslabší místo zatím máme ve strategii, kdy prvky jako dobrý a špatný střelec a pěšcová struktura by si zasloužily mnohem lepší využití. Celkově však stabilní výkon a odměnou bronzová medaile mezi dívkami.

Viktorie Všetulová (chess-results), Kunovice (D16), 39. místo (30. nasazená), 4 body
Viktorka začala turnaj dost nešťastně. Po úvodní prohře s druhým nasazeným hráčem turnaje ve 2. kole pokazila dobře rozehranou partii v časovce a ve 3. kole pak zbytečná prohra na přehlédnutí kombinace. Jsem rád, že se Viktorce po špatném začátku podařilo znovu nastartovat, znovu našla sebevědomí a v dalších kolech se bodově dostala na slušnou úroveň. Avšak vždy, když se propracovala na papírově silnějšího soupeře, zazdila partii hrubkou. V 7. kole to byla přehlédnutá figura s Martinem Dvořákem (mohla figuru jednotahově získat, místo toho jednotahově figuru nastavila), v 9. kole pak v dalším krajském derby s Matějem Kovářem v pozici se dvěma pěšci navíc nejdříve tápala v realizaci převahy a potom přehlédla kombinaci, kterou se situace úplně otočila. Bilance tři partie proti papírově silnějším (a všechno prohry) a šest partií proti slabším (4 body ze 6) moc pozitivní není. Stejně tak to, že z pěti proher se třikrát jednalo o lacinou hrubku a jednou o prohru ve zbytečné časovce. Celkově pochvala za bojovnost a za agresivní herní styl, ale s tolika zbytečnými chybami se dobrý výsledek uhrát nedá. Neomlouvá nás ani to, že to pro Viktorku byl první turnaj v kategorii do 16 let a příští rok bude hrát znovu stejnou kategorii.

Marie Vaňková (chess-results), Kunovice (D14), 37. místo (36. nasazená), 4,5 bodu
Maruška byla sluníčko naší šachové skupinky. S velkou energií se vrhala na přípravy i rozbory, snaživě šla do všech partií, veselá a pozitivní ve volném čase. Nepovedené byly její partie v 5. a v 9. kole, kdy Marušku soupeři přehráli. Ve zbytku turnaje však Maruška ukázala výborný potenciál - sebevědomý herní styl, dobré hospodaření s časem, slušné strategické schopnosti, dostatek agresivity, energie i odhodlání. Na tom všem se dá dobře stavět. Výsledkově se turnaj lámal v předposledním kole, kdy Maruška svého soupeře strategicky přehrála, ale místo postupné realizace zahrála kombinaci ztrácející figuru. Místo velké výhody a dobrých šancí na výhru z toho byla za pár tahů prohra. Když se k tomu přičte prohra v posledním kole, tak dvě prohry na závěr turnaje jsou až kruté (stačil by jeden bod navíc a bylo by z toho umístění kolem 15. místa) a přinesly propad výsledkovou listinou. U Marušky však hodnotím její první vystoupení v kategorii do 14 let (příští rok bude hrát stejnou kategorii) pozitivně. Nikoho se nebála, bojovala a společně s Viktorkou jsou obě ochotné přistoupit na další kroky ke zlepšení - více hraní s dospěláky, tvrdší studium zahájení s ohledem na vznikající pozice a plán hry, samostatnější studium.

Amálka Zádrapová (chess-results), Vsetín (D10), 1. místo (3. nasazená), 9 bodů ZLATÁ MEDAILE MEZI DÍVKAMI I V CELKOVÉM POŘADÍ
Amálka zahrála v Koutech parádní turnaj. Více než získaných bodů Amálku chválím za zdravé uvažování u partií, příprav i rozborů, za pečlivost v každém tahu, za soustředěnost i v průběhu delších bitev. Důležité také bylo, že od začátku až do samého konce turnaje jsme vůbec neřešili body a umístění, ale soustředili jsme se na hru, na pěkné partie. Amálčin výkon byl velmi celistvý - přehrávala své soupeře zdravým pojetím zahájení, schopností rychlého přímočarého útoku i minimem vážných přehlédnutí. Prakticky v žádné partii nebyla vážněji ohrožena. Velkou radost mi udělalo, že Amálka slušně zahrála nejen útočné pozice ve stylu "hurá na krále!", ale i klidné pozice a koncovky. Oproti poslednímu turnaji, kdy jsme společně pracovali (březnové MČR mládeže), je potěšující posun v několika oblastech - lepší hraní klidných pozic a koncovek, větší výdrž a chuť do hry v průběhu celé partie, menší množství přehlédnutí. Do budoucna bych chtěl Amálce popřát nejen řadu podobně úspěšných turnajů, ale především spoustu další radosti ze hry samotné, z přemýšlení, uvažování, plánování, z celého šachového boje.


Amálka Zádrapová ovládla celkové pořadí kategorie do 10 let stoprocentním ziskem 9/9.


JOSEF TOMEK hodnotí svoji skupinku:

Jan Andrej Boháček (chess-results), Zlín-Malenovice (H14), 35. místo (18. nasazený), 5 bodů
Jenda hrál poprvé tak náročný turnaj. U Jendy se projevily teoretické slabiny v zahájení. Během turnaje jsme na tom pracovali, ale chce to delší čas. Prokázal bojovnost ve střední hře a koncovce.

Richard Hobza (chess-results), Zlín-Malenovice (H10, 6. místo (21. nasazený), 6,5 bodu POSTUP NA MČR
Ríša vybojoval postup do přeboru ČR. Ríša je talent a zvlášť oceňuji jeho bojovnost během celého šampionátu.

Vojtěch Hobza (chess-results), Zlín-Malenovice (H12), 18. místo (16. nasazený), 5,5 bodu
V turnaji střídal úspěchy a porážky, často chyboval, nesplnil očekávání. V posledním kole mu unikl postup do přeboru ČR.

Adam Samohýl (chess-results), Zlín-Malenovice (H12), 45. místo (37. nasazený), 4 body
V turnaji se mu nedařilo, hodně chyboval. Potřebuje se naučit sehrát celou partii pomalu, pozorně a bez jednotahových přehlédnutí. Po těchto neúspěších ztratil sebedůvěru, kterou už nenašel.

Marek Valkovič (chess-results), Zlín-Malenovice (H14), 36. místo (54. nasazený), 5 bodů
Věřím, že se Marek z turnaje poučí, potenciál a chuť zlepšovat se má. Schází mu turnajové zkušenosti.


RADEK ZÁDRAPA hodnotí svoji skupinku:

Matyáš Babica (chess-results), Vsetín (H12), 64. místo (64. nasazený), 3,5 bodu
Matyáš, krátce po svém vítězství v regionálním rapidovém dětském turnaji, ochutnal zcela jiné šachy. Úvod byl drsný - dvě malé rošády. Matyho to nezlomilo a po odpočinku v 5. kole dokázal v posledních čtyřech kolech 4x bodovat. Šachově to v hlavě má uspořádané dobře, další zlepšování je podmíněné chutí hrát bez ohledu na riziko prohry a vůlí učit se něčemu novému. Matyáš stojí na rozcestí mezi nezávaznou volnou hrou a cílevědomým tréninkem.

Martin Dvořák (chess-results), Vsetín (H16), 29. místo (23. nasazený), 4,5 bodu
Martin je člověk širokého myšlenkového záběru a mnoha znalostí. Bezvadný do party. V Koutech odvedl svůj dobrý standard. Šachově se Martin dostal do fáze, kdy další viditelné zlepšování je možné jen systematickou prací. Samostatným studiem taktiky, principiálních zahájení, samostatným rozborem mistrovských partií...

Lubomír Hlouch (chess-results), Vsetín (H14), 62. místo (27. nasazený), 3,5 bodu
Pro Luboše znamenaly Kouty velký krok do neznámého prostředí. Myslím, že ho zvládl bezvadně. Bez ohledu na bodový zisk. Pět remíz, z nichž některé neměly daleko k výhře, o tom svědčí. Luboš má zcela jistě šachové myšlení, stejně tak zřetelná je u něho chuť učit se novým věcem. Rychlejšímu zlepšování brání zbytečná obava z prohry a přílišný důraz na naučené varianty. Pokud vpustí do svých partií více rizika (no co, přinejhorším prohraju, ale soupeře alespoň pořádně potrápím) a bude se ptát sebe sama, proč je tento tah lepší než jiné (namísto vzpomínání, co se v této variantě hraje), budou z remíz výhry. Jak jsem Luboše poznal, je otázkou času, kdy se tímto směrem vydá. A mimochodem - Luboš má krom šachů talent i pro atletiku. Jeho sprintérsko-dálkařská výbušnost je nepřehlédnutelná.

Matěj Kopecký (chess-results), Vsetín (H12), 7. místo (10. nasazený), 6,5 bodu POSTUP NA MČR
Matěj měl za cíl skončit do osmého místa, což zaručovalo postup na MČR v březnu 2019. To se podařilo. Gratuluji. Matěj má nesporný šachový talent. Šachy ho baví. Dobré předpoklady dalšího zlepšování. Podobně to má ale v každé věkové kategorii v Česku několik desítek šachistů. O tom, kdo z nich bude patřit do nejužší špičky, rozhodne ochota, či spíše snaha, poučit se z chyb. Co to znamená konkrétně? Nebát se ukazovat své prohry. Hledat s trenéry jejich příčiny a pracovat na jejich odstranění. Z výher se většinou nic nového nenaučíme. Je pravda, že za ně možná sklidíme pochvalu, ale většinou jen pouze potvrdí to, co už umím. Až teprve analýza proher posouvá dopředu. Kdo z talentovaných tohle pochopí, bude sbírat medaile. Ostatní se mohou samozřejmě šachem dobře celoživotně bavit, ale na nejlepší začnou ztrácet. Co by pomohlo dál? Např. studium nových zahájení. Zejména těch principiálních (španělská, sicilská, indické). Ti nejlepší se bez nich neobejdou. Talent na to Matěj má.

Tadeáš Mocek (chess-results), Vsetín (H16), 30. místo (55. nasazený), 4,5 bodu
Tadeáš byl největším příjemným překvapením mé skupinky. Na to, jak krátce se šachu věnuje, má relativně velké znalosti všech fází partie, přehled o šachové historii i o aktuálním dění ve světě šachu. Obdivuhodná je i jeho chuť i schopnost učit se. U Tadeáše očekávám rychlé a výrazné zlepšování.

Roman Orság (chess-results), Vsetín (H14), 54. místo (78. nasazený), 4 body
Roman po volném rozjezdu, kdy zapsal do tabulky velkou rošádu (0-0-0), pochopil, kudy vede cesta. Přidal na soustředění, začal o pozicích více přemýšlet, a byly z toho hned 4 bodíky. A to na šachovnici ležela minimálně ještě půlka navíc. Pokud se Roman rozhodně, že chce šachu rozumět více, čeká ho rychlé zlepšování.


Skupinka Radka Zádrapy.


DAVID TRČÁLEK hodnotí svoji skupinku:


Jakub Matůš (chess-results), Ústí (H12), 29. místo (19. nasazený), 5 bodů
Kuba hrál poprvé ve starší kategorii, minulý rok skončil 10., a tak měl reálné šance (i jako „benjamínek“ kategorie) bojovat o postupová místa. První polovinu turnaje odehrál výsledkově v pohodě. Druhé kolo hrál slušnou partii, ve které soupeře dobře přehrál. Zlepšení v rozboru jsme našli a později výhodně využili. Třetí kolo nám soupeř nechal brzy dámu, takže nebylo moc co řešit. Ve čtvrtém kole Kuba po dobré partii soupeře velmi hezky přehrál, nicméně ve velmi dobré koncovce dal remízu. V kole pátém jsme využili rozbor partie druhého kola, a i když Kuba nenašel nejpřísnější ukončení, tak partii v pohodě do výhry dotáhl. Partie šestého kola byla zlomová, Kuba ji dobře rozehrál, po hrubce však ztratil výhodu, zbytek partie si soupeř pohlídal a Kuba prohrál. V partii sedmého kola se v zahájení nepodařilo najít rozhodující úder, soupeř se tedy dal do kopy a po velmi dlouhé, bojovné a pro soupeře často lepší koncovce se Kuba doslova protrpěl k remíze. Osmé kolo pak po prohře a velmi vydřené remíze Kubovi přidalo chuť hezkou kombinací a bodem. V kole posledním se nepovedlo najít správný a logický plán vývinu figur a velmi přísným postupem nás soupeř přehrál. Kubův celkový výkon byl dost slušný, velká škoda je druhé části turnaje, ve které se nám nepovedlo najít rozumné plány nebo jsme zbytečně ztráceli výhodu přehlédnutím. Určitě bude dobré postupně pracovat právě na studiu partií jak silných hráčů, tak také vlastních, ze kterých Kuba může mnoho vytěžit, jakožto hodně ostrý taktik totiž nedělá moc často hrubé chyby, tak je potřeba zapracovat více na tvorbě a realizaci plánu pro své figurky.


Antonín Randus (chess-results), Ústí (H14), 55. místo (19. nasazený), 4 body
Toník hrál také ve vyšší kategorii než minulý rok, a tak byl velký cíl hlavně sbírat zkušenosti, odehrát devět dobrých partií a kvalitně trápit favority. Druhé kolo se mu podařilo pěkně využít chyby soupeře v zahájení a získal rychle figuru, jejíž uplatnění bylo bez problémů. Ve třetím kole se při celkem originálním zahájení Toníkovi podařilo získat výhodu pěšce, kterou však další nepřesnou hrou trochu zrušil a soupeřce nechal rozehrát všechny figurky po dalším rozpačitém pokračování, kde jsme přehlédli několik možností výhody se partie dostala do koncovky, ve které se Tondovi nepovedlo udržet rovnováhu a chybou tak soupeřce dovolil získat rozhodující výhodu a bod. Čtvrté kolo hrála soupeřka velmi zrcadlově, Toníka to rozhodilo, v konečné pozici si nevěděl rady a dal velmi ukvapenou remízu. V pátém kole odehrál Toník zahájení dost rozpačitě, nicméně slušně, ale po docela krátké době přehlédl elementární taktiku, po které se vzdal. V šestém kole soupeř rozdal moc materiálu, což Toník přesvědčivě potrestal. Sedmé kolo Toník od začátku do konce přesvědčivě soupeře přejel. Osmé kolo se po vyrovnaném průběhu zahájení plno materiálu vyměnilo, Toník zbytečně brzy přešel do dámské koncovky, která rychle skončila věčným šachem. V posledním kole jsme se v dračích zápletkách trochu ztratili, a nakonec rychle ztratili i rozhodující porci materiálu. Celkově se Toníkovi dost lepila na paty smůla v taktice a také v schopnosti dobře dělat plán, hlavně pak ve vyrovnaných nebo nejasných pozicích, které měl tendence nazývat remízové. Ke konci se nám povedlo naladit na to, že chceme právě ve vyrovnaných pozicích soupeře dusit, až jej udusíme, nicméně ztráty z první části turnaje už to nenahradilo. Pokud však vydrží v současném tréninkovém tempu a dále bude makat, půjde to jistě jen nahoru.

Ondřej Grycman (chess-results), Ústí (H14), 41. místo (39. nasazený), 4,5 bodu
Ondra už v této kategorii hrál minulý rok, letos jako starší v kategorii měl tedy určitě za cíl vylepšit loňské výsledky. V druhém kole hrál svoje pohodové zahájení, postupně získával výhodné pozice, po soupeřově hrubce pak měl cestičku k výhře zjednodušenou, tu zvládl. V kole třetím se dobře popral se zahájením, vymyslel rozumnou výstavbu, bohužel ale vyrobil hrubku dost rychle. Posléze se zakousl a houževnatě hledal cesty k remíze, až se mu to nakonec povedlo. Čtvrté kolo po zábavném zahájení soupeř daroval velkou výhodu nesprávným ústupem krále, kterého se brzy podařilo zaplést do matové klece. Partie pátého kola byla slušně rozehraná, po získání obrovské výhody se ale Ondra nějak zapomněl a nejenže výhodu zahodil, ale nakonec partii ještě i prohrál. V kole šestém si Ondra spravil chuť dobře zahranou partií, ve které se mu povedlo zakončit boj pěknou kombinací. Sedmé kolo také sebevědomě vyhrál, když využil soupeřova přešlapování na místě a po rozehrání figurek získal materiál, který v koncovce uplatnil. Poslední dvě kola se Ondrovi však velmi nepovedla, po dobrých předchozích výkonech se v osmém kole opět dostal do vyhrané pozice, avšak přehlédl elementární mat, v osmém kole pak ze zahájení, které nebylo neznámé, ztratil figuru, která mu pak prostě chyběla a soupeř vyhrál. Celkový výkon Ondry je však velmi sympatický, šachy si nyní dost užívá a jeho partie mají dobrý sebevědomý náboj (podložený nápaditým propočtem a dobrou vynalézavostí), avšak bude potřeba zapracovat na systematické přípravě jak střední hry, tak i propočtu a uplatnění převahy. Ne vše se totiž dá ošidit kreativitou, těžko se totiž vymýšlí něco zcela nového bez ucelených vědomostí a znalostí, na kterých se už stavět může pevně.

Jakub Dorňák (chess-results), Ústí (H16), 45. místo (38. nasazený), 3,5 bodu
Kuba v šestnáctileté kategorii hraje také už podruhé, jako nejstarší z mé skupinky také dělal (stejně jako Ondra a Matěj) část svých příprav a šachové práce samostatněji, příp. pomáhal ostatním. V druhém kole brzy získal figuru a bez problému ji prosadil. V kole třetím bohužel zapomněl, co jsme měli společně na šachovnici a po přehození tahů nezískal výhodu, po které toužil. Ve složité koncovce pak nenašel dost aktivní plán a byl soupeřem přetlačen. Čtvrté kolo pak rozehrál dost energicky, správně a dostal se do příjemné pozice, ve které však dost podcenil slabost vlastního krále a rychle ztratil materiál. Soupeř však nevyužil všechny své možnosti a přešel do ne tak jasné koncovky, ve které však Kuba opět nesehrál své figurky dobře a nakonec ztratil materiálu až příliš, což ho stálo partii. Páté kolo Kuba odehrál ve svém živlu, kdy soupeře trestal již v zahájení a svoji výhodu už nepustil. V šestém kole dosti podobně, sebevědomé zahájení, zisk materiálu a docela slušné uplatnění výhody. V sedmém kole opět dobře rozehrané zahájení, chytře využil nepřesností soupeře, v konečné pozici však nenašel dost silné pokračování a ukvapeně dal remízu. V osmém a devátém kole taky prohra. Chyba brzy v zahájení, přehlédnutí ztráty materiálu a soupeři již nedali dostatek šancí na reparát. Kuba se celý turnaj prezentoval dobrým přehledem, přemýšlí nad šachem dost s nadhledem, a tak ho napadají občas netradiční, ale hlavně efektivní a jednoduchá řešení. Nicméně se někdy z toho objeví nedostatečné pochopení konkrétní pozice, neschopnost rychle reagovat na některé detailní odlišnosti situace. Stejně tak nás i častá zbrklost obírá o body, protože podlehneme dojmu, že vše víme (případně že se nám v dané pozici nemůže nic stát). Dost bych doporučil hlouběji studovat partie jak vlastní, tak také partie silných hráčů s komentáři, pro pochopení jak obecně platných a použitelných schémat, tak konkrétních řešení, ve kterých jsou jasné odlišnosti a právě důraz na přesnost.

Matěj Kovář (chess-results), Ústí (H16), 24. místo (16. nasazený), 5 bodů
Matěj byl nasazený jako 16. a přestože je tato kategorie dost nabitá a Matěj zde hrál první rok (nebo právě proto), chtěl se poprat co nejvíc a favority trápit. První dvě kola odehrál dost podobně – rozehrál se bez slabin, čekal na zaváhání soupeře, a to posléze využil. Čtvrté kolo pak zahrál zahájení originálně, přestože nevyužil všech dostupných možností, dostal zajímavou pozici, která se mohla vyvíjet dost různorodě. Oba hráči nakonec směřovali ke koncovce těžkých figur, ve které Matěj bohužel přehlíží elementární taktiku a ihned prohrává. Partii pátého kola odehrál Matěj velmi houževnatě, dostal přivyhranou pozici, sám to věděl, nedokázal však uštědřit soupeři závěrečný úder a po velkém zjednodušení se vše dostalo do remízové koncovky. Šesté kolo pak již ze zahájení hrál sebevědomě, po soupeřově chybě a zisku materiálu se již hrálo jen na jeden výsledek. Sedmá partie byla také rozehrána aktivně, dostali jsme příjemnou pozici, ve které se ale Matěj nezorientoval dostatečně dobře a nakonec rychle prohrál. V osmé partii dost podobně, po docela dobře rozehraném zahájení se Matěj postupně zlepšoval a až v kritickém momentu nedokázal rozseknout partii na svou stranu a partie končí remízou. V posledním kole se se svérázným zahájením popral statečně poté však trochu šablonovitě odevzdal pěšce bez uvědomění si, že to není správně. V již špatné pozici pokračoval tak dlouho, dokud soupeřka nezaváhá, čehož se dočkal a nakonec vyhrává. Celý turnaj hrál Matěj dost naplno, samostatně a aktivně se připravoval, rozebíral a k partiím přistupoval zodpovědně. Ztrácel však kvůli zbytečným přehlédnutím a nedotaženým dobře rozehraným partiím. Dobré bude na své hře dále pracovat, hlavně pak na analýze vlastních partií, kritickému přístupu k vlastní hře. Také bude dobré zapracovat na taktice, zejména pak hlavně větší práce na základnějších obrazcích, které v partiích přehlížíme.


ROSTISLAV SVOBODA hodnotí svoji skupinku:

Viktor Šimek (chess-results), Zlín (H12), 16. místo (5. nasazený), 5,5 bodu
Viktor ve své kategorii obhajoval druhé místo z loňského roku. Viktor v turnaji nesplnil očekávání a výsledek je zklamáním. V posledním období se šachu moc nevěnoval a v jeho hře se to projevilo. Největším problémem byla schopnost se soustředit. Hra byla ve většině partií povrchní a bez plánu s poměrně velkým množstvím hrubých chyb. I když se ke konci turnaje hra lepšila, psychická pohoda byla pryč a nepodařil se ani postup, na který Viktor stále má, ale bude muset zásadně změnit přístup k tréninku a hledat opět chuť do hry.

Michal Černý (chess-results), Zlín-Malenovice (H14), 13. místo (10. nasazený), 5,5 bodu
Michal šel do turnaje jako vítěz minulého ročníku, ovšem v nižší věkové kategorii. Že jde o nezanedbatelný posun svědčí jeho poměrně nízké nasazení. I tak by měl bojovat o postup na MČR. Michalovi se nepodařilo postoupit, i když na postup dle mě měl. Největší problémy měl v dynamických pozicích. Bude nutné zvážit, zda je optimální je hrát, či výrazně změnit repertoár zahájení. I když se nedopouštěl přehlédnutí, právě v dynamických pozicích vznikajících ze zahájení se mu nedařil přechod do střední hry. Je to způsobeno jak výběrem řešení vzniklých problémů (opatrná a málo nátlaková hra v pozicích, kde se opatrné tahy neodpouští), tak nedostatečnou obehraností těchto schémat se silnými soupeři. Za zmínku také stojí, že Michal získal z ranních partií jen 1,5 bodu z pěti a i partie, kterou jako jedinou ráno vyhrál, obsahovala nejvíce chyb.

Jakub Mařák (chess-results), Zlín (H14), 25. místo (32. nasazený), 5 bodů
Jakub byl starší ve své kategorii, ale byl to teprve jeho druhý start na přeboru Moravy. S šachem oproti většině svých soupeřů začínal později. Jakub zcela změnil repertoár zahájení. Za rok se jeho hra v této části partie výrazně zlepšila, i když je jistě co zlepšovat. Doporučuji zvážit repertoár proti sicilské hře. V turnaji sehrál hodně povedených partií, trochu je sráží nedůvěra ve vlastní schopnosti a častější skon k pasivní hře, který není opodstatněný s ohledem na dobrý taktický postřeh.

Jakub Zádrapa (chess-results), Vsetín (H14), 17. místo (51. nasazený), 5,5 bodu
Jakuba jsem před turnajem vůbec neznal. Vzájemné oťukávání dle mne netrvalo nijak dlouho a snad se i Jakubovi v naší skupině dobře připravovalo. Jakub uhrál v turnaji velmi pěkný výsledek. Má cit pro pozici, nedělá moc hrubých chyb a situace řeší kreativně. Je učenlivý a pokud získá větší přehled v zahájení, mohou jít jeho výsledky rychle dopředu.


MIROSLAV VESELÝ hodnotí svoji skupinku:

Richard Svoboda (chess-results), Kunovice (H10), 27. místo (64. nasazený), 5 bodů
Vyhrál v 1. kole a ve druhém byl také vyhraný, ale několik nepřesností ho připravilo o cenný skalp. Celý turnaj hrál velmi rychle, z čehož pramenily i hrubé chyby. Po startu 1/4 měl sérii čtyř výher v řadě a o možný úspěch v posledním kole ho opět připravilo zbytečné přehlédnutí. Ríša hraje útočné šachy, nebojí se obětovat. Tomu by do budoucna mohl přizpůsobit repertoár zahájení a zapracovat také na propočtu.

Martin Medek (chess-results), 28. místo (55. nasazený), 5 bodů
Také Martin hrál rychle, navíc měl problémy se zápisem partií, takže o průběhu některých partií mně jen vyprávěl...:-) I Marťa se nevyvaroval hrubých chyb a ztráty pak doháněl bojovností. Příští rok v kategorii H12 by to už ale k dobrému výsledku stačit nemuselo.

Denis Noščák (chess-results), Kunovice (H12), 21. místo (33. nasazený), 5,5 bodu
Loni uhrál pouze 3,5 bodu, takže posun je znatelný. Šachově byl z mých svěřenců nejdál. O pozici hodně přemýšlí. Je však tvrdohlavý a ne vždy si nechá poradit. Přehlédnutí už je méně, ale při přechodu do vyšší kategorie by se jich už měl vyvarovat úplně.

Matyáš Zapletal (chess-results), Kunovice (H12), 43. místo (75. nasazený), 4,5 bodu
Hrál v této kategorii prvním rokem, i pro něho platí, že si musí více všímat svých figurek a hlavně spomalit. Jinak hrál velmi bojovně, žádná pozice pro něho nebyla ztracená. Po startu 1/4 uhrál 3,5/4 a v posledním kole pak prohrál s Denisem.

Jan Botek (chess-results), Kunovice (H16), 46. místo (53. nasazený), 3,5 bodu
Pro Honzu to byl velmi těžký turnaj, vzhledem k tomu, že hraje šachy krátce, byl výkonnostní rozdíl znát. Sbíral v turnaji zkušenosti, hrál pomalu a dokázal si body "vysedět".


Skupinka Mirka Veselého.


Z hráčů našeho kraje, kteří se letos nezúčastnili krajské výpravy, uhráli pěkné výsledky šachisté z Postoupek a Starého Města. V nejstarší kategorii zahrál velmi dobrý turnaj Pavel Opluštil (chess-results), když obsadil 16. místo se ziskem 5 bodů.

V kategorii do 14 let vybojovali postup na březnové MČR mládeže Vlastimil Babula (chess-results) a trochu překvapivě také Adam Vylíčil (chess-results).

V kategorii do 12 let vybojoval postupové místo Tomáš Daniel Kubín (chess-results) (9. místo, 6 bodů).

V nejmladší kategorii do 10 let skončil hned za Amálkou na druhém místě Delgerdalai Bayarjavkhlan (chess-results). Do desítky celkového pořadí se probojoval také Matěj Babula (chess-results).

Celá krajská výprava proběhla podle plánu a bez vážnějších komplikací. Děkuji všem hráčům a trenérům za usilovnou práci v přípravách, rozborech i samotných partiích. Těm nejúspěšnějším gratuluji k jejich výsledkům a přeji hodně štěstí na březnovém MČR mládeže (pravděpodobně bude znovu v Koutech nad Desnou).

Odkazy:
Oficiální rozcestník turnaje zde
Výsledky turnaje chess-results
Závěrečná zpráva o krajské výpravě na Mistrovství Moravy zde
Odkaz na zpravodajský článek zde

Martin Beil


19.11.2018  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: Mládež



Archiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky