25.3.2024Komise mládeže - Přidán dokument (propozice GP v rapid šachu 2023/2024 - aktualizace o počty postupujících)
Mládež - Přidán turnaj GP 2023/2024 celkově po třech turnajích
Mládež - Přidán turnaj GP 2023/2024 3.turnaj Boršice
Kalendář akcí - Přidána akce 48. Přebor Vsetína (včetně propozic)

Mistrovství republiky v rapidu ve Žďáru nad Sázavou

Ve dnech 7. - 9. září se ve hrál další ročník MČR mládeže do 14 let v rapid šachu. Nejlepší výsledky z našeho kraje vybojovali 5. místem Vlastík Babula ze Starého Města v kategorii H12, 9. místem Viktorka Všetulová z Kunovic v D14 a 10. místem Michal Černý ze Zlína-Malenovic v H12.

Pořadatelé připravili ve Žďáru pěkný turnaj, většina věcí slušně fungovala a prostředí pro hru bylo dobré. V kategoriích do 10, 12 a 14 let (vždy zvlášť turnaj chlapců a zvlášť dívek) a v doprovodném openu se hrálo na 9 kol tempem 20 minut na partii plus 5 sekund za každý provedený tah.

Na turnaji byla i čtyřčlenná krajská výprava Zlínského kraje. Účastníci výpravy měli plný trenérský servis - rozbory partií, trenérské rady před partií i poučení po sehrání partií, program na volný čas. Tak jako v minulých letech, i letos se na MČR v rapidu stihlo rozebrat drtivou většinu sehraných partií hráčů z krajské výpravy. Zčásti po paměti hráčů (v tom byla z výpravy nejlepší Viktorka, většinu partií si sama pamatovala skoro celou), zčásti po paměti trenéra. Do výpravy se mohli příležitostnými konzultacemi zapojovat i všichni další hráči ze Zlínského kraje, nejvíce této možnosti využívali Amálka Zádrapová a Filip Matůš.

Organizačně klapla krajská výprava výborně - páteční doprava zčásti vlakem, zčásti auty, totéž v neděli zpátky. Pestrý program pro volný čas (šachová náplň, deskové hry, procházky). Výsledkově mohlo být o něco lépe. Jakub Matůš (H10, 22. místo) doplatil na špatný závěr, kdy dvě partie sehrál příliš rychle a z pěkného 12. místa, na kterém byl dvě kola před koncem, klesl do poloviny startovního pole. Celkově Kuba ukázal své silné stránky (aktivní kombinační hra, dobré útočné schopnosti), ale také slabší místa (v některých částech turnaje zbrklost, nezkušenost při realizaci převahy). Marie Vaňková (D12, 14. místo) hrála slušné šachy, celistvé partie s malým množstvím výraznějších chyb. Časté u ní byly náročné koncovky, kdy se ne vždy podařilo naplno využít všechny možnosti. Šance na skvělé umístění Marušce unikala v 6. kole, kdy ve vyhrané pozici s pozdější vítězkou turnaje prohrála na čas, což by se v partiích s přídavkem stávat nemělo.

Viktorie Všetulová (D14, 9. místo) hrála své typicky divoké šachy, ve kterých byla spousta agresivity, ale také výrazných chyb a přehlédnutí. Vrcholnou ukázkou byla partie 8. kola s Emou Růžičkovou, kdy Viktorka při čarování útoku ztratila dvě figury, ale pak útok konečně rozjela a soupeřku zmatovala. Škoda byla hlavně partie ze 4. kola, kdy stříbrnou Lucii Rolinkovou dostala pod rozhodující útok, ale nechala ji vyklouznout. Nela Otáhalová (OPEN, 30. místo) si v doprovodném turnaji výborně otestovala některé nové prvky v repertoáru zahájení. Partie měla dlouhé a bojovné, často se rozhodovalo až v koncovkách či závěrečných časovkách.

Všechny turnaje byly početně obsazené (dívčí kategorie vždy 28 hráček, chlapecké 44 hráčů, v openu 80 hráčů) a kromě hráčů z krajské výpravy hrála i řada dalších šachistů z našeho kraje. Kromě Viktorky uhráli výsledky v 1. desítce pořadí také Vlastík Babula a Michal Černý (oba v H12), jen kousek za desítkou skončil Daniel Kubín (H10). Velmi slušné bylo 6. místo Filipa Matůše v doprovodném Openu. Podrobněji si můžete výsledky projít na chess-results či na rozcestníku turnaje. Drobný článek k turnaji jsme měli na vsetínských stránkách zde. Brzy se reportáže z turnaje určitě objeví i na stránkách zúčastněných oddílů z našeho kraje.