Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

24.1.2022Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (4. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (3. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (2. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (1. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (úvodní zpráva)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Hodnocení krajské výpravy na Vsetín 2018

Od 4. do 11. července se hrál turnaj Přebor města Vsetína, na který Šachový svaz Zlínského kraje uspořádal tradiční krajskou výpravu pro mladé šachisty. Krajské výpravy se zúčastnilo 19 hráčů a níže přinášíme drobné zhodnocení.

Hlavní myšlenkou krajských výprav je, aby mladí hráči měli na turnajích kvalitní trenérské vedení (zejména rozbory sehraných partií) a dobře vyplněný volný čas. Je velká škoda, když děti na řadě turnajů trenérské vedení nemají a po dohrání partií se jen bezcílně toulají po chodbách nebo tráví čas hrami na telefonech. Díky podpoře Šachového svazu Zlínského kraje se naštěstí aspoň na několika turnajích v roce daří zajistit trenérskou péči dostupnou pro mladé hráče všech oddílů.

Při výpravách na vsetínský turnaj se tradičně daří zařídit nejen trenérskou péči s rozbory sehraných partií (letos trenéři Martin Beil, Dominik Parák a David Trčálek), ale také bohatý sportovní a doprovodný program. Prakticky každý den jsme tak měli program od dopoledních hodin až do večera, v podstatě od 9 do 22 h. Byli jsme na koupališti, na tenise, beach-bolejbale, hráli jsme řadu deskových her, sehráli turnaj v holanďanech. Nejnadšenější zájemci si pak vsetínský pobyt prodloužili až do čtvrtka 12. července. Celkově se podařil parádně naplněný šachový týden!


Na tenisových kurtech


Šachisté už hrají i plážový volejbal

Průběžné zpravodajství z krajské výpravy jsme přinášeli v úvodním i v pokračovacím článku na vsetínských stránkách. Průběžné zpravodajství od pořadatelům turnaje včetně partií z A-turnaje k přehrání najdete v turnajovém bulletinu.

Všech 19 hráčů krajské výpravy se v turnaji hodně naučilo a posunulo se šachově zase dopředu.

V turnaji A (pro hráče s elo minimálně 1800) hráli Mikuláš Trávníček a Filip Matůš. Miky se v turnaji brzy chytil a v jeho průběhu uhrál řadu cenných výsledků, chyběl jen lepší závěr. Na Filipovi bylo vidět, že hrál podobně silný turnaj poprvé. Přesto průběžně aspoň půlbodíky získával a v závěrečném kole si připsal i první výhru. Pro oba naše nadějné reprezentanty byl turnaj skvělou zkušeností, zahráli si s řadou silných soupeřů.

Dalších 17 hráčů krajské výpravy hrálo v turnaji B (pro hráče s elo maximálně 2000). Byli mezi nimi jak ostřílení krajští reprezentanti, kteří se pravidelně účastní republikových mistrovství, tak i několik méně zkušených hráčů, pro které byl turnaj důležitým přechodem z rapidového šachu na vážný šach.

Nejlépe se turnaj podařil Adéle Bierské, která zahrála výborný turnaj a vybojovala celkové druhé místo! Celý turnaj hrála soustředěně, cílevědomě, se zdravým sebevědomím. Výborný turnaj odehrál také Matěj Kovář (12. místo, většinu turnaje se pohyboval i výše). Matěj za poslední období udělal velký šachový pokrok a je výborně šachově nastartovaný.

Slušně zahrála Klárka Dančáková na celkovém 20. místě. Jen kousek za ní skončil Matěj Kopecký, který se po slabším začátku rozjel k soustředěným výkonům a ukázal svoji sílu. Velmi dobrý turnaj odehráli také Kuba Dorňák a Ondra Grycman, výkon všech tří kluků se v průběhu turnaje stupňoval a hlavně partie na konci turnaje měly dobrou úroveň. Naopak Viktorka Všetulová doplatila na bodově slabší závěr, když bolely hlavně tři čistě vyhrané pozice se zkušenými hráči, ze kterých vytěžila jen půl bodu. Také Nela Otáhalová měla určitě výrazně na víc, řadu dobře rozehraných partií se jí nepodařilo dotáhnout do úspěšného konce.

Velmi dobře vyšel turnaj Gabrieli Kamasovi, Luboši Hlouchovi, Kubovi Zádrapovi a Vláďovi Křupalovi. Tito čtyři teprve získávají zkušenosti s vážným turnajovým šachem, ale ukázali velkou dávku soustředěnosti a hlavně zájmu o šachy a další zlepšování. Bude potřeba navázat na to další tréninkovou prací a pak se znovu odvážně vrhnout do dalších vážných turnajů.

Kuba Matůš začal turnaj výborně, když porazil mimo jiné Viktorku. Je dobře, že si zahrál s několika zkušenými soupeři. Škoda pokažené partie v posledním kole, která skončila miniaturkou. Denis Noščák měl velmi těžký los v úvodních čtyřech kolech, ale žádné prohry ho nezlomily a pokračování v zodpovědných výkonech pak přineslo i slušný bodový zisk.

Trojice Tomáš Hurtík, Metoděj Chrobák a Matyáš Zajíček sbírala své první turnajové zkušenosti. Všichni tři bojovali a ani prohrami s mnohem zkušenějšími soupeři se nenechali rozhodit. Věřím, že je první zkušenost s vážným šachem nabudí do další práce a také namotivuje k účasti na dalších vážných turnajích (Mistrovství Moravy, Talent Cup, Turnaj přátelství a další).


Adéla Bierská v souboji s Matějem Kovářem


Zamyšlený Vláďa Křupala


Pohled do turnajového sálu

Celkově se krajská výprava podařila velice dobře a splnila přesně to, co měla. Téměř dvě desítky mladých šachistů získaly mnoho zkušeností a strávily spolu intenzivní šachový týden. Velké poděkování patří pořadatelům turnaje za výbornou spolupráci i za pohodový chod celého turnaje. Samozřejmě také trenérům za pečlivé věnování v průběhu turnaje (nejde jen o šachy, ale také o pozitivní výchovný a lidský přístup). Budeme se těšit na další společné krajské akce.

Odkazy:
Průběžné zpravodajství z turnaje: zde
Výsledky turnaje A: chess-results
Výsledky turnaje B: chess-results
Fotogalerie na facebooku Sokola Ústí: zde
Turnajový bulletin: zde

Martin Beil


15.7.2018  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky