Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

18.1.2022Kalendář akcí - Přidána akce KP mládeže - 1.-4.kolo
16.1.2022Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány
Soutěže družstev: Regionální soutěž Uherské Hradiště (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Vsetín (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Kroměříž (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (6. kolo)

Turnaj přátelství 2018

Letošní krajská výprava na olomoucký Turnaj přátelství byla mimořádně početná a také výsledkově úspěšná. O 24 mladých šachistů Zlínského kraje se staralo celkem 6 trenérů. Krásného úspěchu dosáhla Marie Vaňková, když suverénně zvítězila v turnaji B.

Olomoucký velikonoční turnaj patří k tradičním akcím Centra talentované mládeže a má mimořádný přínos. Tento třídenní turnaj, hraný na 9 kol švýcarským systémem s tempem 1 hodina na partii, je rozdělený na turnaj A (pro hráče s ELEM nad 1700) a turnaj B (do ELA 1699). Díky tomu se ve většině partií setkávají vyrovnanější soupeři. Turnaj je přínosný jak pro zkušenější ostřílené mládežníky, kteří zde mohou získávat herní praxi a například testovat nová zahájení, tak i pro méně zkušené hráče, pro které turnaj představuje ideální přechod z rapidového tempa na vážné partie se zápisem.

Letošní krajská výprava i celý turnaj se podařily velice pěkně. Pod taktovkou zkušeného organizátora Richarda Biolka turnaj probíhal organizačně hladce a v dobré atmosféře, celkem se turnajů A a B zúčastnilo 81 hráčů. 24 z nich patřilo do krajské výpravy Zlínského kraje, o kterou se starala šestice trenérů - Martin Beil, Josef Bednařík, Martin Dvořák, Jakub Roubalík, Josef Tomek a David Trčálek. Společně s trenéry hráči své partie hned po dohrání rozebírali a učili se ze svých chyb.


Martin Dvořák z Postoupek (vpravo) rozebírá partii vsetínského Martina Dvořáka (vlevo).

V turnaji A zvítězil Jakub Vaculík (elo 2218) před Markem Malým (2185) a Ladislavem Vaňkem (2250). Z našich hráčů se velmi dobře dařilo Mikymu Trávníčkovi (8. místo), Patriku Richvalskému (12. místo) a Adéle Bierské (15. místo), kteří všichni skončili výrazně nad svým nasazením.

V turnaji B od prvních kol skvěle bojovaly o přední místa naše dívky (Marie Vaňková, Viktorie Všetulová, Klárka Dančáková a Nela Otáhalová). Nejlépe se nakonec dařilo Marušce, která celý turnaj vyhrála se skvělým ziskem 8 bodů z devíti partií! Přitom právě Marušku jsem na začátku turnaje nejvíce kritizoval, v průběhu velikonočního víkendu se však rozehrála výborně a v přímých soubojích porazila své největší konkurenty. Hned za druhým Lukášem Blahou ze Zábřehu pak skončili další naši - 3. místo Martin Dvořák, 4. místo Viktorka Všetulová, 5. místo Klára Dančáková, 7. místo Matěj Kopecký. Výborně se dařilo také Adamu Samohýlovi a Kubovi Zádrapovi, kteří skončili na 12. a 13. místě.


Dívky z našeho kraje na prvních šachovnicích turnaje B. Fotit se nechtěly, ale šachově se dařilo dobře. Vlevo vítězka turnaje Maruška Vaňková z Kunovic.

Turnaj však výborně splnil svůj účel i pro řadu dalších hráčů. Pro některé z nich se jednalo teprve o první či druhý výjezd na vícedenní turnaj, hraný se zápisem a s rozbory partií hned po jejich sehrání. Zkušenost tedy výborná a výrazný krok při přechodu z rapidových turnajů k vážným šachům. Právě tento přechod je pro mladé šachisty velice důležitý a v tomto směru Turnaj přátelství hodně přínosný.

Kromě šachů jsme se věnovali i řadě doplňkových aktivit - deskovým hrám, troše procházek, sportu, povídání. Vše proběhlo v dobré atmosféře a programově vyváženě.


Ve volném čase se část naší výpravy vydala na nedaleký plácek na fotbálek.

Největší poděkování za celý průběh výpravy patří trenérům, kteří se o hráče starali při rozborech partií i ve volném čase. Strůjce skvělého vzestupu mládežnického i dospělého šachu ve Zlíně-Malenovicích pan Josef Tomek oslavil v průběhu turnaje 75. narozeniny. I přes drobnou oslavu byl na své svěřence jako obvykle zdravě přísný a přes velmi pěkné výsledky především Patrika Richvalského a Adama Samohýla chtěl od všech ještě víc.

Hromadu práce v rozborech i v péči o volný čas odvedli David Trčálek a Josef Bednařík. Výborně se starali nejen o šachovou náplň, ale i o volný čas, jídlo, pitný režim a dobrou náladu všech dětí. Na rozbory partií nás v pátek a v sobotu posílil postoupecký Martin Dvořák, v neděli pak Kuba Roubalík ze Zlína.


Šachovalo se nejen v rozborech partií, ale i ve volném čase. Na fotce David Trčálek zaměstnává mladé šachisty kartičkovými diagrámky.

Celkově tedy s letošní krajskou výpravou na Turnaj přátelství spokojenost. Věřím, že neméně dobře se výpravy na tento turnaj vydaří i v příštích letech.

Článek pořadatelů je zde

Martin Beil


4.4.2018  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky