Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

25.3.2024Komise mládeže - Přidán dokument (propozice GP v rapid šachu 2023/2024 - aktualizace o počty postupujících)
Mládež - Přidán turnaj GP 2023/2024 celkově po třech turnajích
Mládež - Přidán turnaj GP 2023/2024 3.turnaj Boršice
Kalendář akcí - Přidána akce 48. Přebor Vsetína (včetně propozic)

Hodnocení MČR mládeže 2018 - tři medailisté ze Zlínského kraje

Od soboty 10. března do soboty 17. března hostily Kouty nad Desnou další ročník Mistrovství České republiky mládeže. Na tuto vrcholnou mládežnickou akci vyslal Zlínský kraj společnou výpravu patnácti hráčů pod vedením tří trenérů. Největšími úspěchy našich talentovaných šachistů byly druhé místo Saši Skalského (H16) a třetí místa Marušky Vaňkové (D12) a Amálky Zádrapové (D10).

Organizační stránka akce pod vedením ředitele turnaje Zdeňka Fialy byla na tradičně vysoké úrovni. Kromě oddělených turnajů chlapců a dívek v kategoriích do 16, 14, 12 a 10 let se souběžně hrálo uzavřené Mistrovství ČR juniorů a také otevřené turnaje (Fide Open a Národní Open). Skvělé byly online přenosy ze všech šachovnic mistrovských kategorií. Hojně jsme využívali i možnost rozborů partií s oficiálními rozboráři. Většinu partií měli naši hráči rozebranou dvakrát, mohli vstřebávat různé pohledy na věc a poučit se.

Na místě proběhla řada doprovodných akcí - bleskový turnaj, přednášky, simultánky, výlety do nedalekých papíren i na přečerpávací elektrárnu Dlouhé Stráně. Podrobněji najdete v oficiální závěrečné zprávě zde.


Pohled do turnajového sálu chlapců.

Krajská výprava Zlínského kraje čítala patnáct hráčů z sedmi různých oddílů (Holešov, Hošťálková, Kunovice, Staré Město, Vsetín, Zlín, Zlín-Malenovice) a pracovala ve třech trenérských skupinkách (trenéři Vlastimil Babula, Martin Beil, Rostislav Svoboda). Model společné péče o nejlepší hráče z kraje se myslím si znovu velmi dobře osvědčil - práce ve všech skupinkách byla systematická a intenzivní a je určitě lepší vyslat na místo tři špičkové trenéry než horko těžko shánět dospělé doprovody ze sedmi různých oddílů.

Výsledkově se od začátku turnaje skvěle dařilo Sašovi Skalskému v kategorii chlapců do 16 let. Celý turnaj vládl průběžnému pořadí a teprve prohra v posledním kole ho odsunula na rovněž skvělé druhé místo. Skvělý turnaj se povedl i dvojici dívek, které kvalitou hry po celý týden patřily ke špičce ve svých kategoriích - Marušce Vaňkové mezi dívkami do 12 let a Amálce Zádrapové v kategorii dívek do 10 let. Všem třem našim medailistům moc gratuluji ke krásným úspěchům na vrcholné mládežnické akci. Pochvalu si však myslím zaslouží všichni hráči naší výpravy.

Níže vám přinášíme hodnocení jednotlivých účastníků krajské výpravy přímo od jejich trenérů v Koutech.

VLASTIMIL BABULA HODNOTÍ SVOJI SKUPINKU:

Klára Spáčilová (chess-results) (D12), Staré Město, 20. nasazená, 27. místo, 3,5 bodu
Klárka sehrála slabší turnaj, určitě mohla mít o bod více. Klárka se potřebuje naučit sehrát celou partii pomalu, pozorně a bez jednotahových přehlédnutí. Během turnaje jsme na tom pracovali, ale chce to delší čas. Klárku šachy baví, takže je na čem stavět.

Vlastimil Babula (chess-results) (H12), Staré Město, 6. nasazený, 11. místo, 5 bodů
Vlastík sehrál celkově průměrný turnaj. První polovina byla vyloženě slabá, podle mého se nedokázal vyrovnat s rolí papírového favorita. Poté se hra i přístup zlepšily a důsledkem byl vydařený závěr 3/3. Věřím, že se Vlastík z turnaje poučí, potenciál a chuť zlepšovat se má.

Alexandr Skalský (chess-results) (H16), Staré Město, 6. nasazený, 2. místo, 6,5 bodu STŘÍBRNÁ MEDAILE
Saša sehrál výborný turnaj, celou dobu vedl a o vítězství v turnaji přišel prohrou v posledním kole. Vzhledem k vývoji sousední partie seznal, že k titulu bude potřeba vyhrát (první pomocné hodnocení byla vzájemná partie, kterou s pozdějším vítězem prohrál). tak ve vyrovnané pozici zvolil riskantní postup, ale žel to nevyšlo. Nevadí, je to cenná zkušenost. Saša je talent a zvlášť oceňuji jeho bojovnost během celého šampionátu.

Martin Húsek (chess-results) (JUN), Staré Město, 7. nasazený, 11. místo, 3,5 bodu (z 11 partií, ostatní kategorie se hrály na 9 kol, pouze junioři na 11 kol)
Martinovi se skoro nic nedařilo a turnaj mu nevyšel. Svůj podíl na tom mají určitě porážky z kraje turnaje, z 2., 3. a 5. kola. Zvlášť mrzí ta první, kdy prošel kolem elegantní výhry s nejvýše nasazeným hráčem. Po těchto neúspěších ztratil sebedůvěru, kterou už nenašel. Martin potřebuje zlepšit celkový cit pro pozici, snažil se často téměř vše spočítat a pak se zbytečně dostával do časových tísní.


Medailisté nejstarší kategorie do 16 let - vlevo stříbrný Alexandr Skalský (Staré Město).


MARTIN BEIL HODNOTÍ SVOJI SKUPINKU:

Pro mě i celou skupinku bylo Mistrovství významným cílem, na který jsme se dlouho dopředu usilovně připravovali. Cítil jsem, že všichni mohou zahrát výborný turnaj, uhrát pěkné výsledky, znovu se o kus posunout. Před turnajem jsme si dali několik obecnějších cílů - sehrát devět kvalitních partií, posunout se šachově dopředu, získat impulzy pro další práce. V rámci příprav, rozborů i volného času jsem si s mladými chtěl hodně o šachu povídat, zaměřit se nejen na konkrétní přípravu na partii, ale hlavně na obecné porozumění šachu. Všechny tyto cíle se nám během turnaje myslím si dobře podařily.

Níže najdete stručné hodnocení jednotlivých hráčů z mojí skupinky. Podrobnější zhodnocení s důrazem na analýzu slabých a silných míst a na konkrétní tréninkové kroky do budoucna dostanou účastníci, jejich rodiče a trenéři emailem či na trénincích.

Kryštof Mikuláš Trávníček (chess-results) (H16), Kunovice, 19. nasazený, 21. místo, 3 body
Miky hrál svoje první Mistrovství ČR ve vážném šachu a hrál jako mladší ročník v nejstarší kategorii, příští rok tedy může hrát ve stejné kategorii znovu. Turnaj začal partií s pozdějším vítězem turnaje Martinem Buločkinem (elo 2099). Hrál pevně, ale postupně byl zkušenějším soupeřem přehrán. Po partii byl k sobě velmi sebekritický a totéž v průběhu turnaje platilo i pro další porážky s výše nasazenými hráči. Miky je na sebe hodně náročný a má chuť bojovat o vítězství vždy a stále, ať už na pátečním hracím dnu v klubu, s favority na MČR mládeže, anebo při setkání s mistry. Mikyho náročnost může při střetech se silnými soupeři vést ke ztrátě sebevědomí, protože silní soupeři nám toho tolik nedovolí a Miky to pak vnímá jako nepovedené výkony. Na druhé straně jsem za Mikyho náročnost rád, žene ho vpřed. V dalším průběhu turnaje se Mikymu dařilo porážet většinu papírově slabších hráčů (s jednou výjimkou, kdy nám nesedla zvolená varianta zahájení) a zároveň srdnatě bojovat s těmi zkušenějšími, se kterými to někdy aspoň na půlbod stačilo, někdy ne. Celkový výsledek je potřeba hodnotit hlavně jako velkou zkušenost, kterou v budoucnu mnohokrát zúročíme. Pro Mikyho velká pochvala za pracovitost v průběhu celé turnaje (přípravy na partie, studium zahájení, rozbory sehraných partií) i za to, že celý náročný turnaj zvládl v dobré fyzické a psychické kondici a nenechal se těžkými boji rozložit. Do budoucna pracujeme na dalších vylepšeních, těším se na další výrazný Mikyho šachový růst.

Nela Otáhalová (chess-results) (D16), Vsetín, 19. nasazená, 13. místo, 4,5 bodu
Nela se začala věnovat šachu později (na první větší turnaj vyjela „na zkušenou“ v říjnu 2016 na Mistrovství Moravy), ale dobře zvládla rozdýchat počáteční nezdary a postupně se propracovala do širší republikové špičky ve své kategorii. Nečekal jsem, že už letos, kdy hrála Nela mezi šestnáctiletými dívkami poprvé, zahraje tak dobrý turnaj. V prvním kole s přehledem černými udržela sedmou nasazenou hráčku Julii Vilímovou (elo 1751) a pokračovala dalšími třemi bojovnými remízami. Ve většině z těchto partií tahala za výrazně delší konec, o výhru ji připravil spíše nedostatek zkušeností s realizací převahy. Konečně v 5. kole vítězství přišlo v moc pěkně vedené partii černými s Gabrielou Královou. V dalších dvou partiích byly soupeřky nad naše síly (Anna Marie Koubová 1943 a Kristýna Otrubová 1781), vydařeným závěrem se však Nela znovu dostala na 50 % bodů. V celém turnaji Nelu zdobila pečlivá a promyšlená hra s minimem vážnějších přehlédnutí, zodpovědný propočet, logické úvahy, dobré předvídání možností soupeře. Pokud se nám do příštího roku podaří zapracovat na slabých místech (částečně způsobených pozdějším začátkem se šachem, částečně nedokonalostí v plnění některých domácích úkolů), můžeme příští rok ve stejné kategorii mířit výrazně výše. A hlavně, může Nela pozvednout svou hru na ještě vyšší úroveň a mít z šachů ještě větší radost.

Viktorie Všetulová (chess-results) (D14), Staré Město, 7. nasazená, 7. místo, 5 bodů
Viktorčino vystoupení na MČR nejde zhodnotit černobíle. Turnaj začala patnáctitahovou prohrou s papírově slabší hráčkou, když přehlédla chycení dámy. V tu chvíli jsem se dost bál, aby Viky nepropadla turnajové depresi a neztratila chuť bojovat o každý centimetr šachovnice. Hned jsme se vrhli na řešení diagramů, zdůraznění důležitých zásad (v každém tahu hledat taktiku, předvídat možnosti soupeře), motivační řeč jak ze středověké bitvy. Jsem moc rád, že Viktorka turnaj neodepsala a každé další kolo bojovala vzorově. I když výhry byly většinou dost upracované, naopak prohry velmi zbytečné (zmiňované chycení dámy, v jiné partii přehlédnutý odtažný šach, při další prohře nepředvídání jednoduchého plánu soupeřky a další). Celkovým výsledkem tak bylo 7. místo, které je Viktorčiným nejlepším výsledkem na vážném MČR, jakého ze svých dosavadních pěti vystoupení dosáhla. Zároveň však velká škoda, protože jsme mohli mířit výrazně výše. Do příštího ročníku MČR bych Viktorce přál, aby se ani ve vyšší kategorii dívek do 16 let nebála mířit vysoko, určitě na to má.

Marie Vaňková (chess-results) (D12), Kunovice, 6. nasazená, 3. místo, 6,5 bodu BRONZOVÁ MEDAILE
Maruška zahrála v Koutech výborný turnaj, když od samotného začátku dostávala solidní soupeřky a hrála s nimi velmi kvalitní šachy. Přemýšlivé, soustředěné, plánovité, plné rozumných úvah. Od začátku turnaje bylo vidět, že v této kategorii patří do úplné špičky. Potom ve 3. kole zbytečně přijala remízu v pozici, kdy byla kousek od vítězství. Po výhře ve 4. kole přišla krize v 5. - 6. kole. Proti konečné vítězce turnaje Lucce Fizerové černými výborně zahrála zahájení, ale pak se jí obtížnou pozici nepodařilo správně uchopit a prohrála. V dalším kole přišel další úder, když Maruška v mírně lepší pozici jednotahově nastavila jezdce s vidinou dvojtahového matu, který tam ale nebyl. Takže jezdec míň a přes statečný odpor prohra partie. V tu chvíli jsem měl velké obavy, že skvěle rozehraný turnaj, na kterém se Marušce herně velice dařilo, skončí pokažené kvůli zbytečným chybám. Další dvě partie se pak Marušce podařilo vyhrát a vybojovala si tak velké finále, rozhodující partii posledního kola s druhou nasazenou hráčkou turnaje. Pro medailové umístění bylo nutné vyhrát a ještě se musely vhodně sejít výsledky ostatních partií. Bílými jsme zvolili variantu, ve které objektivně nemáme žádnou výhodu, ale velkým plusem byla útočná pozice s jasným plánem. Maruška uchopila partii velmi dobře, soupeřku přehrála a zahrála svoji nejlepší partii. Při uplatňování převahy sice přišla ještě jedna hrubka, soupeřka však nevyužila a Maruška mohla slavit skvělý medailový úspěch. V průběhu turnaje škoda 2 - 4 špatných rozhodnutí, jinak skvělý turnaj a jeden z nejlepších výkonů v rámci naší krajské výpravy. Jsem rád, že se Maruščina snaha a energie věnovaná šachu (solidní plnění domácích úkolů, pravidelná účast na dvou až třech trénincích každý týden) v podobě krásného úspěchu vrátila.


Medailistky v kategorii dívek do 12 let - vpravo bronzová Maruška Vaňková (Kunovice).

Amálie Zádrapová (chess-results) (D10), Vsetín, 7. nasazená, 3. místo, 6,5 bodu BRONZOVÁ MEDAILE
Také Amálce se v Koutech podařilo sehrát výborný turnaj. I když byla Amálka ve své kategorii o rok mladší (a stejnou kategorii tedy může hrát i příští rok), patřila po celý turnaj k nejlepším. Soustředěná, pečlivá, s řadou logických úvah, které bývají obvyklejší spíše až ve vyšších kategoriích. Do turnaje vstoupila dvěma pohodovými výhrami se slabšími soupeřkami, už ve 3. kole však změřila síly s jednou z nejlepších hráček turnaje Janou Sikorovou. Amálce výborně vyšlo zahájení a důraznou hrou vyhrála. Hned v dalším kole hrála s celkovou vítězkou turnaje Adélou Janouškovou. V dračí sicilské Amálka několika ráznými tahy získala obrovský útok a chyběl jeden přesný tah a bylo by blízko k vítězství. Útok se však nepodařilo dotáhnout a pozice se otočila. Další partie ukázala slabší místo v koncovkách (přecijen Amálčina hra je zatím postavena hlavně na aktivitě figur a útoku na krále, v koncovkách má zatím praxi minimální) a byla z toho remíza. Dalšími třemi výhrami v řadě se však Amálka kolo před koncem probojovala na samostatné druhé místo a bylo před ní velké finále. V napínavé útočné partii byla nakonec úspěšnější soupeřka Dorotka Veverková (v ostré pozici s útokem na opačné rošády se vše zase lámalo jedním tahem: přesný tah by vedl k výhře, chyba vedla k porážce) a v první chvíli po partii nás přepadl smutek. Když se ale dohrály zbývající partie a vyšlo to na 3. místo, znovu Amálce rozzářil tvář úsměv a za skvělý turnaj jí je odměnou bronzová medaile. V průběhu celého turnaje byla skvělá nejen Amálka, ale i spolupráce s jejím tatínkem Radkem Zádrapou, kdy jsme v přípravách mohli pracovat velmi rozvážně a beze spěchu, protože co jsme nestihli v naší společné přípravě, dotáhl s Amálkou Radek. Myslím, že z celé naší krajské výpravy byla Amálčina práce jedna z nejintenzivnějších.


Medailistky v turnaji dívek do 10 let - vpravo bronzová Amálka Zádrapová (Vsetín).

Adéla Bierská (chess-results) (NOpen), Vsetín, 10. nasazená, 4. místo, 6,5 bodu
Adéla hrála celý turnaj s velkou chutí, která je pro její věnování šachům typická. Áďa není příliš cílevědomě zaměřená na zvyšování své výkonnosti (bohužel, v případě cílevědomého hlubšího studia šachu by mohla být skvělá), ale hraje pro radost a ta radost je pak z jejích partií znát - většinou jsou svižné, útočné, dynamické. Stejně tak se s chutí věnuje i dalším šachovým činnostem, když v oddíle trénuje děti, také dokáže být pro mladší hráče oporou na turnajích (tak jako v Koutech, kde byla naší klidnou silou). V Koutech Adélu může mrzet jen nedotažení některých partií do konce (hlavně pěkně rozehrané partie s prvním nasazeným panem Šnorkem), naopak v posledním kole si vybrala i trošku štěstí, když nedotáhl dobře rozehranou partii do konce její soupeř. Houževnatou obranou špatné pozice však šla Áďa svému štěstí naproti. Pěkné bylo, že v průběhu turnaje ukázala i méně obvyklé stránky své hry - pěkně pozičně vedenou partii s druhým nasazeným hráčem turnaje Matějem Kupsou či právě houževnatou obranu v posledním kole. Pěkné 4. místo je zaslouženou odměnou za povedený turnaj. No faktem je, že při větším zaměření především na šachovou literaturu bychom mohli mířit na mnohem vyšší metu.


ROSTISLAV SVOBODA HODNOTÍ SVOJI SKUPINKU:

Michal Černý (chess-results) (H12), Zlín, 12. nasazený, 14. místo, 4,5 bodu

Michal vstupoval do turnaje jako vítěz mistrovství MMaS nasazený na konci první poloviny startovního pole. Díky tomu byl v prvním kole favoritem a soupeřem mu byl hráč, kterému se ze všech vydařil turnaj nejméně. Michal získal brzy v zahájení převahu, přehlédl poměrně jednoduchý taktický obrat, kdy mohl získat figuru, ale partii i tak přesvědčivě vyhrál. V druhém kole se potkal s jedním z favoritů. V partii se mu nevydařilo zahájení, které vyústilo v brzkou ztrátu figuru. V třetím a čtvrtém se hrála sicilská černými. V obou partiích vznikla ostrá pozice, kde získali bílí místy značnou převahu. V první partii Michal obranu nezvládl a v obtížné pozici ztratil jednoduchým obratem figuru. V druhé bílý všechny možnosti útoku nevyužil a postupně byl přehrán. V pátém kole se Michalovi opět nepovedlo zahájení bílými, Michala čekala dlouhá obrana, která se podařila a v druhé polovině se i on pokoušel partii vyhrát, korektní remiz. Šesté kolo bylo rozhodující pro konečný výsledek turnaje. Michal získal bílými z přípravy převahu. Mohl získat pěšce a vyhrané postavení. Tah i možnou následnou kombinaci vidí, ale má obavy, že tam něco může být a tah nezahraje. V následujícím velmi dlouhém průběhu partie ještě několikrát může získat výborné postavení, ale postupně pozici zhoršuje a prohrává hrubkou v koncovce. V následujícím sedmém kole se oba hráči o moc nesnaží, ale soupeř nakonec ztratí materiál. Michal se ani nepokusí partii s dámou proti věži a jezdci vyhrát a dá partii za remiz. V posledních dvou kolech se podařilo Michalovi hrát aktivně už od zahájení. Bílými v osmém kole soupeře opět z přípravy přehrál a přesvědčivě zvítězil. V posledním kole černými s favoritem získal aktivní postavení a v jedné chvíli může získat materiál. Bohužel nestalo se a partie poměrně brzy končí remízou.

Michal v turnaji určitě nepředvedl to, na co má. Udělal na něj nezvyklé množství hrubých chyb a hrál rychle a povrchně zahájení. A to přesto, že poměrně výrazně pozměnil repertoár zahájení a hrál dost neznámých a neobehraných pozic, často velmi dynamických. V dalším tréninku bude potřebné se zaměřit na přehrávání komentovaných partií z příslušných zahájení především s důrazem na plány ve střední hře.


Michal Černý (kategorie H12).

Viktor Šimek (chess-results) (H12), Zlín-Malenovice, 11. nasazený, 15. místo, 4 body

Viktor nevstoupil do turnaje dobře. Jako nasazený prohrál první kolo. Bílými figurami se brzy v zahájení musel bránit a pozici postupně zhoršoval. Ve střední hře následuje série taktických chyb z obou stran, která končí ztrátou figury soupeře. Ovšem Viktor v časové tísni přidá další hrubé chyby, první soupeř nepotrestá, druhou už ano. Následují dvě kola, která končí poměrně brzkou remízou, v obou získají bílé figury výhodu, partie se ovšem otáčí a v konečném postavení černí již stojí lépe a dá se říci, že hra teprve začíná, ale nikomu se nechce bojovat. Viktor měl jednou bílé a jednou černé. V čtvrtém kole Viktor získá ze zahájení černými příjemnou pozici, následuje hrubka a ztráta kvality, ale soupeř hrubku oplatí a prohraje. Následují dvě nejbojovnější Viktorovi partie v turnaji. Bílými proti Moháplovi dlouho bojuje v horším postavení a je přehrán. Pak se mu podaří v taktické zápletce získat materiál a pozice se vyrovná, ale černý se opět lépe orientuje a vyhrává. V šestém kole odehrál nejlepší partii snad za posledního půl roku. Přehrává černými Babulu. Ale pak se vrátí k začátku turnaje a následují dvě krátké 22tahové remizy. V posledním kole Viktor svého soupeře přehraje v zahájení, ve kterém se cítí nejlépe a vyrobí několik taktických chyb. Nejdříve nevidí jednoduchou výhru a pak další hrubkou prohrává partii.

Viktor do turnaje nevstoupil vůbec soustředěně. Před turnajem i během něj se zdálo, že nemá na šachy chuť. To se rychle projevilo v hrubých chybách, které se mu stávaly už v brzkých fázích partie. Přestal si věřit a řešil to krátkými remízami. Dopředu se spokojil s málem a výsledek omlouval, že je v kategorii mladší, takže to vlastně stačí.

Jakub Mařák (chess-results) (NOpen), Holešov, 35. nasazený, 26. místo, 5 bodů

Jakub dostal do prvního kola černými prvního nasazeného. Velmi zkušený soupeř nehrál moc nátlakově a čekal na chyby, přitom ty menší několikrát nevyužil. Ta rozhodující přišla až v 41. tahu, po správném tahu stále černý drží vyrovnanou věžovou koncovku. V druhém kole Jakub přehlédne na konci zahájení pěknou kombinaci a postupně se dostává z rovné do prohrané pěšcové koncovky. Soupeř však udělá poslední hrubku a partii otočí. Třetí kolo, slabý soupeř a hra na jednu branku. Ve čtvrtém kole je Jakub poprvé svou soupeřkou přehrán. Podobně i v pátém kole, v zahájení si nevšimne nebezpečí na e sloupci a ztratí materiál. Ale bojuje tak, dlouho, až donutí soupeře k hrubce a partii vyhraje. Následují dvě partie s remizovým výsledkem, kdy Jakub neuplatní zisk pěšce, jednou získaného již v zahájení, jednou v koncovce. V osmém kole se projeví nedostatek zkušeností s hrou proti francouzské obraně, kdy ve střední hře dobře rozehrané zahájení Jakub postupně kazí. A v posledním kole se mu podařila pěkná miniatura, kdy ukázal své možnosti.

Jakub za půl roku úplně změnil repertoár zahájení. Bylo dost poznat, že s ním nemá zkušenosti. I v partiích, kde se podařila příprava a dostal lepší či vyhranou pozici, se ve střední hře několikrát zasekl. Stále pro něj platí, co jsem napsal po MMaS: „Má výborné taktické cítění a dost šachových znalostí, které jsou bohužel značně roztříštěné.“ Ale je zde cítit pokrok a předvedená hra v turnaji se mně líbila.

Ondra Vraj (chess-results) (H16), Hošťálková, 20. nasazený, 15. místo, 4,5 bodu
Ondrův vstup do turnaje poznamenala hrubá chyba v časové tísni. Svého nasazeného soupeře v zahájení, které nijak zvlášť dobře neznal, přehrál. Partii sehrál dobře a získal vyhrané postavení, ale v 33. tahu ztratil jednotahově věž. V druhém kole se hrál opět „Svěšnik“, Ondra byl dobře připravený a ze zahájení vyšel s drobnou výhodou. Partie končí po boji korektně remízou. V třetím kole je Ondra poprvé přesvědčivě přehrán. Základ výsledku je dán už v zahájení. Ve čtvrtém kole hraným černými figurami musí bránit pasivnější postavení, po bojovném průběhu skončí partie remízou. Následuje velmi silný střed turnaje. Ondra si začíná věřit a získá 3,5 bodu ze čtyř partií. Ve třech vítězných partiích své soupeře přehrává ve střední hře. V remizové partii se velmi dlouho připravoval na sicilkou obranu, ovšem hrála se plně jiná varianta a Ondra se snaží orientovat v neznámém terénu. Po boji se mu to podařilo. Poslední kolo je charakteristické pro Ondrovu hru. Na soupeře se pečlivě připravil a získal pozici z přípravy. Soupeř tuto variantu hraje pravidelně a na rozdíl od Ondry ji má obehranou, což se projeví.

I tak je výsledek Ondry, především předvedená hra, dobrý. Ondra by měl výrazně prohloubit znalosti v zahájení. S ohledem na jeho styl hry vybrat dynamičtější zahájení a repertoár zahájení propracovat do hloubky.

Karel Vraj (chess-results) (FOpen), Hošťálková, 16. nasazený, 8. místo, 5,5 body

Karel hrál sehrál moc pěkný turnaj. Základ úspěch položil v prvních kolech. Pohodlně vyhrál první partii jako nasazený a v druhém kole druhou nasazenou velmistryni Sikorovou v některých částech hry přehrával a sehrál moc pěknou partii. Jedinou partii prohrál ve třetím kole, kdy trochu násilně řešil situaci na šachovnici. S papírově slabší soupeřkou obětoval materiál, jak se ukázalo nekorektně. Pak už neprohrál žádnou. Sobě rovné soupeře přehrával a porazil. S výše nasazenými hrál rovné partii a bojoval.

Z celé skupiny Karel předvedl nejlepší výkon. Bojoval, konečně si v partiích i věřil. Od loňské účasti ubylo hrubých chyb a celkový projev byl ucelený. Pro další zlepšování by bylo dobré, aby Karel hrál co nejvíce partií se silnými soupeři, přidal trpělivost v partiích se slabšími soupeři. Stejně jako bratr potřebuje prohloubit znalost zahájení.



Pohled do turnajového sálu, ve kterém se hrály kategorie dívek.

V mistrovských kategoriích se mimo rámec krajské výpravy zúčastnili ještě dva další hráči z našeho kraje. Lucie Vaňharová (chess-results) (kategorie D16, Postoupky, 24. místo, 1,5 bodu), Tomáš Daniel Kubín (chess-results) (H10, Postoupky, 15. nasazený, 16. místo). O jejich výsledcích se pravděpodobně brzy dočtete na oddílových stránkách Postoupek.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem hráčům, trenérům, přítomným i na dálku fandícím rodičům a také Šachovému svazu Zlínského kraje za uspořádání krajské výpravy. Tři medaile z Mistrovství ČR jsou pěkný výsledek, odvedenou práci všech zúčastněných hodnotím také kladně. Turnaj nám samozřejmě ukázal i slabší místa, na kterých je potřeba pracovat.

Zajímavé odkazy:
Celkové výsledky (v horní části se můžete proklikat na výsledky všech kategorií).
Závěrečná zpráva o turnaji zde.
Partie ke stažení zde.
Oficiální rozcestník MČR mládeže.
Článek na Novoborském šachovém serveru.
Drobné zpravodajství o krajské výpravě Zlínského kraje je zde.

Martin Beil


26.3.2018  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: Mládež



Archiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky