Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

24.10.2021Soutěže družstev: Regionální přebor Uherské Hradiště (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Kroměříž (2. kolo)
Soutěže družstev: Zlínský krajský přebor (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Vsetín (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Kroměříž (úvodní zpráva – oprava)
Soutěže družstev: Regionální přebor Zlín (2. kolo)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Olympiáda dětí a mládeže - hodnocení

Do programu letošní zimní Olympiády dětí a mládeže (ODM), kterou pořádal Pardubický kraj, se jako již po několikáté dostaly i šachy. Pro mladé šachisté je to zajisté dobře, získají tak jeden velmi zajímavý a atraktivní turnaj navíc. Technicky byl turnaj rozdělen do čtyr kategorií: nejmladší, mladší a starší žáci a dívky. Náš Zlínský kraj reprezentovali Viktor Šimek, Vlastimil Babula, Alexandr Skalský a Viktorie Všetulová, vše pod mým trenérským i organizačním vedením.Olympiáda proběhla v termínu 28.1. - 1.2. Po působivém slavnostním zahájení v Pardubicích jsme se přesunuli do dějiště šachových bojů, malebného městečka Litomyšle. Turnaj se hrál švýcarským systémem na 7 kol, se třemi dvojkoly, tempo hry 45 minut na partii s přídavkem půl minuty za tah. Každý kraj měl v každé kategorii jednoho zástupce, takže byly k vidění celkem čtyři turnaje se 14 hráči.

Chtěl bych stručně zhodnotit vystoupení našich. Ať se zbytečně neopakuji, všichni naši reprezentanti byli podle ELO nasazení zhruba v půli startovního pole.

Viktorka prohrála v prvním kole zbytečně s hráčkou, kterou by měla porazit. Poté ji los nešetřil, přišly další dvě prohry a Viktorka zřejmě ztratila sebedůvěru. Turnaj jí vůbec nevyšel a skončila s jedním bodem poslední.Viktor výborně začal (3 body ze 4 partií), přitom v partii z druhého kola s pozdějším vítězem, kterou nakonec prohrál, dlouho držel úplně vyrovnanou pozici. V závěru turnaje mu však zřejmě došly síly, prohrál tři poslední partie a propadl se na 9. místo. Škoda.Vlastík sehrál víceméně 7 vyrovnaných střetnutí, o bodech se rozhodovalo v úplném závěru partií. Střídal dobré momenty s těmi slabšími, výhra v posledním kole ho dostala na 7. místo s 3,5 body.Saša hrál kvalitní partie, v prvním dvojkole ho však potkal nezdar v podobě dvou nul, když na šachovnici bylo minimálně 1,5 bodu. Nenechal se však odradit, bojoval dál, ale na víc než 3,5 bodu a 8. místo to nestačilo.Vyhodnocovalo se i pořadí družstev, bodovaly se všechna umístění. Čím lepší místo, tím více bodů, od 8. místa do 14. pak jen jeden bod. Náš kraj získal bodů jen 5 a skončil těsně poslední.

Celkově bych řekl, že pod své možnosti dopadla jen Viktorka, kluci si svoje uhráli. Doufal jsem však, že aspoň jeden z nich by mohl vybojovat medaili. Nevadí, třeba příště. Jsem si jistý, že všichni čtyři si odnesli z turnaje cenné zkušenosti, které mohou v budoucnu zúročit.

Výsledky jsou na chess-results, souhrnný článek na svazovém webu včetně mnoha odkazů je zde.

Vlastimil Babula

16.2.2018  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky