Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

19.10.2021Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (1. kolo – oprava)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (úvodní zpráva – oprava)
18.10.2021Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (1. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (1. kolo – oprava)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Hodnocení činnosti Centra talentované mládeže v roce 2017

Rok 2017 byl už devátým, kdy jsem vedl Centrum talentované mládeže Šachového svazu Zlínského kraje. Letos jsme pořádali osm krajských akcí, celkem 42 dnů šachové náplně pro talentované šachisty. Celý rok činnosti se povedl výborně – hojná účast dětí na akcích, kvalitní trenérské zajištění, pohodová atmosféra a spolupráce dětí z řady oddílů.

Centrum talentované mládeže má za úkol zajišťovat společnou péči o talentované děti z celého kraje. Kromě společných tréninkových soustředění jsou to především krajské výpravy na významné turnaje. Velkou výhodou je, že nemusí na každý turnaj jezdit trenéři ze všech oddílů, kde by to často vycházelo třeba jeden oddílový doprovod s jedním či dvěma dětmi. Ale v rámci společné výpravy se děti z kraje dají dohromady a vybraní trenéři se starají o své trenérské skupinky, zpravidla každý trenér o čtyři až šest hráčů.

Navíc se děti v rámci krajských akcí potkávají a pracují společně, navazují přátelské kontakty, které často přesahují rámec samotných společných turnajů. Mladí šachisté se učí spolupráci bez rozdílu oddílové příslušnosti, ve slušném a konstruktivním prostředí společně pracují a rostou šachově i lidsky.

V roce 2017 jsme uspořádali celkem 8 akcí Centra talentované mládeže, účast několika desítek dětí z většiny oddílů našeho kraje, které s mládeží pracují. Celkový rozsah akcí byl 42 dnů pečlivě připravené šachové náplně. Do budoucna bych si přál ještě větší účast hráčů z menších oddílů (Bystřice, Holešov, Karolinka, Slavičín, Vlčnov a další), kterým může účast v krajských výpravách přinést nejvíce.

Níže najdete drobné ohlédnutí za akcemi CTM v roce 2017. A snad i malé nalákání na program krajských akcí, který ve velmi podobném rozsahu připravuji na rok 2018.

Mistrovství České republiky mládeže do 16 let
- 11. - 18. března v Koutech nad Desnou
- účastníci krajské výpravy: celkem 15 dětí ze 7 oddílů (Hošťálková, Staré Město, Kunovice, Ústí, Vsetín, Zlín-Malenovice, Zlín)
- trenéři: Vlastimil Babula, Martin Beil, Rostislav Svoboda
- v mistrovských kategoriích byla největším úspěchem hráčů z našeho kraje bronzová medaile Lucky Ambrožové mezi dívkami do 16 let, v národním Openu se výborně dařilo Ondrovi Vrajovi (2. místo), Adéle Bierské (4. místo) a Filipu Matůšovi (6. místo)
- více informací najdete v hodnotícím článku, ve zpravodajství o naší krajské výpravě a v závěrečné zprávě .


Lucka Ambrožová (vlevo) vybojovala skvělé 3. místo mezi dívkami do 16 let


Turnaj přátelství
- 14. - 16. dubna v Olomouci
- účastníci krajské výpravy: 9 hráčů ze 4 oddílů (Kroměříž, Kunovice, Staré Město, Vsetín)
- trenéři: Martin Beil, David Trčálek
- vynikající turnaj pro tréninkové účely, zejména jako přechod z rapidového tempa na vážný šach; třídenní turnaj, přitom devět kol se zápisem a s dostatečným prostorem na rozbory sehraných partií; jediná letošní akce, která účastí skončila za očekáváním; předpoklad byl 12 až 15 účastníků (v předchozích letech vždy kolem 15 účastníků), nakonec se zúčastnilo 9 hráčů
- závěrečnou zprávu o turnaji najdete zde.

Přebor města Vsetína
- 1. - 8. července ve Vsetíně
- účastníci krajské výpravy: 22 mladých šachistů z 5 oddílů (Karolinka, Kunovice, Staré Město, Ústí, Vsetín)
- trenéři: Martin Beil, Dominik Parák, David Trčálek, občasná výpomoc od Josefa Bednaříka a Jakuba Roubalíka
- jedna nejpodařenějších akcí letošního roku - hojná účast dětí, spousta šachové práce, bohatý doprovodný program i každodenní zpravodajství
- více informací najdete v hodnotícím článku, v každodenním zpravodajství z výpravy, které začíná zde, a v závěrečné zprávě.


Tři mladí šachisté z Karolinky se svým oddílovým trenérem Vladislavem Bambuškem


Mistrovství České republiky v rapid šachu do 14 let
- 8. - 10. září v Mostě
- účastníci krajské výpravy: 7 šachistů ze 4 oddílů (Kunovice, Staré Město, Ústí, Vsetín)
- trenér: Martin Beil
- podařená výprava na daleké místo, největším úspěchem bylo 4. místo Mikuláše Trávníčka v kategorii do 14 let, k medaili chyběl jen kousek
- více informací najdete v hodnotícím článku hodnotícím článku nebo v závěrečné zprávě.

Soustředění Centra talentované mládeže
- 16. - 17. září ve Zlíně-Malenovicích
- účastníci soustředění: 25 dětí z 8 oddílů (Holešov, Kunovice, Postoupky, Staré Město, Ústí, Vsetín, Zlín, Zlín-Malenovice)
- trenéři: Martin Beil, Jakub Roubalík, David Trčálek
- jedno z nejpočetněji obsazených krajských soustředění za celou dobu trvání CTM, ovšem ve výrazně omlazené sestavě
- více informací najdete v článku krajských stránkách nebo v závěrečné zprávě.


Přednáška Jakuba Roubalíka


Mistrovství Moravy a Slezska mládeže do 16 let
- 24. - 29. října v Koutech nad Desnou
- účastníci krajské výpravy: 39 hráčů z 8 oddílů (Holešov, Hošťálková, Kunovice, Staré Město, Ústí, Vsetín, Zlín, Zlín-Malenovice)
- trenéři: Vlastimil Babula, Martin Beil, Antonín Horsák, Matyáš Kovařík, Rostislav Svoboda, Josef Tomek, David Trčálek, František Veselský
- tradičně nejmasivnější akce Centra talentované mládeže, největšími úspěchy tentokrát byly zlaté medaile Saši Skalského (H16), Míši Černého (H12) a Marie Vaňkové (D12), stříbro Viktora Šimka (H12) a bronz Amálky Zádrapové (D10), celkem 7 postupujících kluků na březnové Mistrovství republiky mládeže
- odkaz na hodnotící článek najdete zde , závěrečnou zprávu o krajské výpravě tady.


Michal Černý (uprostřed) a Viktor Šimek (vpravo) ovládli kategorii kluků do 12 let


Mistrovství ČR juniorek a polofinále Mistrovství ČR juniorů
- 12. - 18. listopadu v Kovářské (okres Chomutov)
- účastníci krajské výpravy: 9 hráčů z 5 oddílů (Hošťálková, Kunovice, Postoupky, Staré Město, Vsetín)
- trenér: Martin Beil
- historicky nejpočetnější krajská výprava na juniorské Mistrovství, ale i při devíti hráčích na jediného trenéra se podařilo rozebrat velkou část sehraných partií a díky z větší části samostatné práci zkušenějších mladých šachistů se podařilo dobře zvládnout i přípravy na partie; největším úspěchem bylo 6. místo Martina Húska mezi juniory
- více informací najdete v hodnotícím článku a v závěrečné zprávě.

Mládežnický turnaj Talent Cup
- 14. - 17. prosince v Malenovicích (Beskydy)
- účastníci krajské výpravy: 19 hráčů z 5 oddílů (Kunovice, Staré Město, Ústí, Vsetín, Zlín-Malenovice)
- trenéři: Martin Beil, Matyáš Kovařík, Josef Tomek, David Trčálek
- podařená výprava na jeden z nejvýznamnějších mládežnických turnajů; vysoká účast dětí a skvělá byla přítomnost čtyř trenérů, takže průměr necelých pět dětí na jednoho trenéra byl pro intenzivní práci vynikající; největších úspěchů dosáhl trojlístek mladých talentů z Ústí, kdy v nejstarší kategorii obsadil 3. místo Filip Matůš, v prostřední kategorii 2. místo Antonín Randus a mezi nejmladšími skončil na 3. místě Jakub Matůš
- více informací najdete v článku na krajských stránkách, v závěrečné zprávě, případně v podrobném článku na stránkách Sokola Ústí.


Nejúspěšnější jsme byli v prostřední kategorii do 11 let, kde se mezi nejlepšími sedmi umístili stříbrný Toník Randus (v zadní řadě uprostřed), Míša Černý (přední řada vlevo) a Vojta Hobza (přední řada vpravo)

S činností Centra talentované mládeže úzce souvisí i krajská Listina talentů. Právě pro děti z Listiny (ale samozřejmě nejen pro ně) jsou akce určené především. A už devět let jim pomáhají posouvat svoji výkonnost a oddílovou péči vhodně doplňovat i tou společnou, krajskou.

Do mozaiky krajské tréninkové práce patří i metodické materiály a pravidelné domácí úkoly, které každý pátek umísťujeme na tento odkaz, případně ve verzi, umožňující i přehrávání komentovaných partií, na tento odkaz.

Za dobré fungování centra bych chtěl poděkovat především všem trenérům, kteří se na jednotlivých akcích podíleli, a Výkonnému výboru Šachového svazu Zlínského kraje, který mi k této činnosti dal svou důvěru. A speciálně pak Pavlovi Růčkovi a Josefu Kovaříkovi, kteří pro všechnu tuto šachovou práci pomáhali vytvářet administrativní a organizační zázemí. Za tím, že se z různých dotací a grantů podařilo pokrýt značnou část nákladů na všechny výše uvedené akce, stojí hodně jejich práce. Je to jako se vším - samotné šachové akce jsou jen špička ledovce. Skutečnou práci, která za tím vším stojí v plánování, přípravě, organizaci, hodnocení či vyúčtování, uvidí jen ti, kteří něco takového sami zkusili.

Přeji všem šachistům mnoho spokojených chvil u naší královské hry i v novém roce 2018. A našemu šachovému mládí hlavně chuť do učení, tréninku, soutěžení a radost ze hry i z času stráveného se svými kamarády.

Martin Beil, vedoucí CTM ŠSZK23.1.2018  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky