Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

24.1.2022Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (4. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (3. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (2. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (1. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (úvodní zpráva)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

1. VASTO Tour předvánočně ve Francově Lhotě

Šachová mládežnická série 1. VASTO Tour míří tradičně vždy před Vánocemi do Francovy Lhoty. Ani tentokrát tomu nebylo jinak, a tak se 84 šachistů ve věku do šestnácti let opět setkalo v sále zdejšího Domu kultury. Elitní kategorie se představila na pódiu, neboť tento model se osvědčil již v Karolince.

V nejmladší kategorii do devíti let, kde se teprve učí kouzlu šachové partie, se představilo 12 dětí, mezi nimiž dominoval Honza Baránek ze Zlína. Jeho největší radost po medailovém ceremoniálu spočívala v tom, že příště si může zkusit zahrát ve vyšší kategorii. A to je i skvělá zpráva pro pořadatele, protože toto je jedna z hlavních myšlenek naší nepostupové Tour, totiž hrát a utkávat se se soupeři podobné výkonnosti, jelikož tak se šachový um rozvíjí nejlépe. Mezi děvčaty zvítězila ústecká Juliána Grycmanová.

V kategorii do jedenácti let usedlo k šachovnicím 32 účastníků a zde dominoval Honza Pfeifer ze Slavičína. Jako jediný ze všech hráčů v sále dokázal porazit všechny své soupeře. A i pro něj platí výzva, že ve Valašské Polance může usednout ke hře ve vyšší kategorii. Mezi děvčaty podala skvělý výkon Beáta Orságová ze Zbrojovky Vsetín, domů po zásluze odjížděla se zlatem na krku.
V kategorii, která je orámována věkem do třinácti let se také představilo několik hráčů mnohem mladších, mezi 18 účastníky zvítězil v tvrdém oddílovém souboji nakonec Jakub Zádrapa ze Zbrojovky Vsetín a z děvčat byla nejlepší Klára Pšenicová ze Zašové.

V elitní kategorii, kde se utkávají hráči s maximálním věkem šestnáct let nechybělo ani tentokrát několik borců mnohem mladších. A jednoho z nich je třeba vyzvednout, byť nezískal zlatou medaili. Odvezl si stříbrnou, hraje za Sokol Ústí, je mu devět let a jmenuje se Jakub Matůš. V této kategorii zvítězil jediný slovenský účastník turnaje Jakub Zahorček z Povážského Podhradia. Zlatá dívka se jmenuje Nela Otáhalová a je ze Zbrojovky Vsetín.

Kompletní výsledky najdete v excelových tabulkách zde, podrobnosti můžete studovat v chess-results zde, sedmdesát fotografií k prohlédnutí visí zde. Poděkování za přípravu turnaje rád zmiňuji Karlu Sucháčkovi, jeho paní i oběma dcerám. Poděkovat chci také čtveřici spolurozhodčích Filipu Matůšovi, Lukáši Trčálkovi, Vladislavu Hrtáňovi a Kláře Dančákové. Série 1. VASTO Tour poputuje tentokrát do Valašské Polanky, další turnaj se zde hraje v sobotu 17. února.

Josef Kovařík

10.12.2017  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky