Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

19.10.2021Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (1. kolo – oprava)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (úvodní zpráva – oprava)
18.10.2021Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (1. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (1. kolo – oprava)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Středisko šachových nadějí již po čtyřicáté!

V pátek 17. listopadu se třicet devět mladých šachových dětí rozhodlo strávit volný den tím, že se bude vzdělávat ve sportu, který je baví. Vydaly se tedy na vsetínskou ZŠ Integra, aby se zde společně se šesti trenéry a servisem od Martiny a Josefa Kovaříkových zlepšovaly a učily se nové věci, stejně tak jako aby potkaly kamarády, kteří sdílí stejný zájem. Již tradičně byli účastníci rozděleni do čtyř výkonnostních skupin, které se během dne podle počtu dětí a náročnosti tématu ještě půlily.

Skupina A začala den dámským gambitem s Pavlem Vitákem. Stihli toho hodně, dokonce si i zahráli (to možná až o přestávce, ale tu A skupina stejně nedodržuje…). Posléze se spolu se mnou vraceli frekventanti k MMaS prostřednictvím svých vlastních partií a chyb v nich. Po obědě pak se Standou Juříčkem rozebírali koncovky věže proti lehkým figurám a jako poslední blok probíhal cvičný přátelský turnaj. Ten nakonec vyhrál Martin Dvořák před Matějem Kovářem a Michalem Ondrouškem.

Skupina B začala blokem o MMaS, poté se se Standou a Pavlem probíraly ukázkové partie na skotskou hru a děti se učily základům věžovek. V posledním bloku také hrály s Radkem Holmanem cvičný turnaj na skotskou hru, ve kterém zvítězil Antonín Randus.
Skupina C strávila první dva bloky s Radkem Holmanem, kde si povídali o základních pěšcovkách a hodnocení pozice, tvorbě plánu hry. Po obědě pak s Kájou Vrajem probrali skotskou hru a nakonec si spolu se mnou vyzkoušeli náročnější test z taktiky a koncovek, ve kterém se nejlépe vedlo Amálce Zádrapové, která těsně předběhla Tomáše Bělunka a Štěpána Juříčka.

Nejmenší děti ve skupině D probíraly první dva bloky s Kájou a Lukášem Gabryšem to, jak moc je důležitý vývin figur, a to, co se jim asi honí hlavou, kam se jim chce vyvinout, jaká jsou jejich přání. Po obědě pak s Radkem a se mnou začínaly lehce koncovky, a nakonec si také zahrály. Zde nakonec ovládla skupinovou turnajovou řež Kája Kovářová.

Celkově to opět byl příjemně strávený den s mnoha pozitivně zapálenými lidmi, kteří všichni chtějí posunout náš společný sport směrem dopředu. Poděkování patří všem účastníkům soustředění, jak dětem, tak dospělým, kteří se o děti starali. Fotografie z celodenního šachového soustředění si můžete prohlédnout zde. Těším se na další setkání v pátek 2. února, kdy opět ve dni bez školy můžeme díky pololetním prázdninám přijít zase do školy!

David Trčálek

20.11.2017  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky