Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

24.1.2022Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (4. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (3. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (2. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (1. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (úvodní zpráva)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Hodnocení krajské výpravy na Přebor města Vsetína

Ve dnech 1. až 8. července se ve vsetínském Domě kultury hrál další ročník Přeboru města Vsetína. Níže najdete pár slov o krajské výpravě Šachového svazu Zlínského kraje, se kterou prožilo příjemný šachový týden více než dvacet mladých šachistů.

Naší výpravy se zúčastnilo 22 mladých šachistů z pěti oddílů (Vsetín, Ústí, Staré Město, Kunovice a Karolinka). Potěšitelná byla i kvalita účastníků, kdy 11 hráčů z výpravy byli ostřílení borci buď z aktuální Listiny talentů, anebo mírně odrostlí hráči z minulých listin. 16 hráčů bylo místních a dojíždějících, 6 vzdálenějších bylo ubytovaných na internátu střední školy Kostka (mimochodem, velmi příjemné bydlení s koupelnou u každého pokoje, kuchyňkou, internetem za více než vstřícnou cenu 180 Kč za noc) a trávilo s krajskou výpravou celý týden. První dny letních prázdnin jsme společně věnovali šachovému zápolení, učení se v přípravách i rozborech a také bohatému sportovnímu vyžití.

Výsledkově se celé výpravě dařilo příjemně. Vždyť osmnáct hráčů výpravy skončilo v pořadí turnajů nad svým nasazením, dva přesně podle nasazení a jen dva mírně pod ním. Většina sehraných partií měla slušnou kvalitu a hlavně u těch mladších šlo pozorovat znatelné zlepšování i v průběhu turnaje. Všichni mladí dobře pracovali v samotných partiích i v jejich rozborech, a tak bych každému z nich chtěl věnovat aspoň několik hodnotících slov.


Dva nejsilnější hráči naší výpravy podávali pěkné výkony nejen za šachovnicí, ale také u kuchyňské linky.

Saša Skalský, Martin Húsek, Matyáš Kovařík - Trojice našich nejzkušenějších borců, kteří všichni zahráli velice hodnotný turnaj. Se všemi třemi radost spolupracovat - slušní, zodpovědní, ochotní pomáhat ostatním. Přípravy na partie zvládají samostatně, v rozborech spousta myšlenek, ukázek variant, logický rozbor nedostatků. Saša nakonec nejlepší s výkonem přes 2200, Martin zahrál slušný turnaj i přes zdravotní indispozici (bolavý zub), Matyáš velice zodpovědný výkon na úrovni téměř 2100.

Lucka Ambrožová, Adéla Bierská - Dvojice našich ostřílených princezen. Lucka v A-turnaji bodovala s několika zkušenými soupeři, hrála s radostí a byl na ní vidět hlad po šachovém vzdělávání. Adéla v Béčku hrála s velkou chutí, se zájmem a soustředěně, několik nedotažených partií ji mrzelo, ale celková kvalita hry slušná.

Filip Matůš, Miky Trávníček - Velice dynamicky se lepšící hráči, pracovití, cílevědomí. Oba odehráli většinu turnaje s ratingově silnějšími soupeři, získali několik cenných výher. Jsou hladoví po úspěchu, po vědomostech, schopní poučit se z chyb. Slabiny mají především v propočtu variant a konkrétních taktických řešeních, kdy jim občas propadávají zlaté cihly mezi prsty. Moc jim přeju, aby dokázali jít ve stopách Saši, Martina a Matyáše.


Velice úspěšný turnaj sehrál ve Vsetíně Matěj Kovář.

Matěj Kovář, Klárka Dančáková, Viktorka Všetulová, Martin Dvořák, Matěj Kopecký - Celé této pětici se během turnaje dařilo chytit se i proti favorizovaným soupeřům. Nepřipustili klasickou "houpačku", kdy šachista se silným soupeřem prohraje, se slabým vyhraje a jen lítá nahoru a dolů jako jojo. Místo toho se jim podařilo bodovat i s favority a většinu turnaje odehráli proti zkušenějším hráčům, které téměř vždy dokázali potrápit a často s nimi bodovat. Skvělý je především výsledek Matěje Kováře, který konečně dobře prodal, co už má natrénované. Klárka velice vyzrála, působí zodpovědně, klidně a přitom stále s elánem a energií. Viky a Martin si neodpustili občasnou hrubku a s větší vyrovnaností výkonů by mohli mířit ještě výš, ale většina partií měla dobrou úroveň. Matěj Kopecký se chytil nejlépe ze všech nejmladších (řekněme ze všech do 12 let), osm z devíti partií odehrál proti favoritům a dokázal jim jít tvrdě po krku a uhrát s nimi i cenné body.

Ondra Grycman, Kuba Dorňák, Maruška Vaňková, Nela Otáhalová - Tato čtveřice střídala povedenější okamžiky se slabšími, bodovali především mezi sebou či proti svým mládežnickým konkurentům. V šachové práci byli všichni nadšení a v partiích nápadití, k větším úspěchům jim chybělo především vydržet plné soustředění od začátku až do konce partie. Dobře rozehrané partie občas pokazili zbytečnou hrubkou, netrpělivostí nebo nedostatkem zkušeností s uplatňováním převahy.

Roman Křenek, Láďa Křupala, Kuba Křenek - Trojice šikovných dravců z Karolinky mě příjemně překvapila. Podobné výpravy se všichni tři zúčastnili poprvé. V rozborech byli soustředění a hladoví po poučení, bylo na nich vidět, že pravidelně trénují a mají už také zkušeností z nedělních zápasů družstev dospělých. Kromě pravidelnější účasti na trenérsky zajištěných výpravách (Mistrovství Moravy, Talent Cup, Turnaj přátelství a další) by jim pomohlo nebát se otevřených zahájení. S trochou studia (například Miniaturní šachové partie, 30 vybraných partií Paula Morphy) by získali pro otevřené hry dobrý základ.

Toník Randus, Kuba Matůš, Denis Noščák - Naši nejmladší bojovníci. Toník a Kuba doplatili na špatné dotahování výborně rozehraných partií. Především na začátku turnaje dokázali slušně potrápit mnohem zkušenější a několikrát starší soupeře, v rozhodujících okamžicích jim však chybělo více soustředění a trpělivosti. V tom jsou šachy trochu kruté a hodně poučné: jestli chceš něco dokázat, musíš vydržet naplno od začátku až do konce. Denis byl nejmladším z ubytovaných členů výpravy, beze strachu se vrhl na 8 dnů mezi naši šachovou bandu neandrtálců a zapadl skvěle:-) Kromě příjemných tří bodů si Denis ze všech účastníků krajské výpravy odnesl z turnaje nejvíc nových zkušeností a poučení, které na řadě příštích turnajů skvěle zúročí.


Tenisové kurty patřily k našim nejoblíbenějším sportovištím.

Zejména pro šestici ubytovaných účastníků jsme připravili bohatý doprovodný program a pestré sportovní vyžití. Přidat se kdykoliv mohli i místní a dojíždějící členové krajské výpravy a většina z nich tuto možnost využívala. Během veselého prázdninového týdne jsme se několikrát vypravili na bazén a na tenis, vyzkoušeli jsme si i badminton, ricochet, spinning a rampy pro skejťáky. Rádi jsme také chodili do šachové klubovny Zbrojovky, kde jsme povídali, rozebírali, hráli holanďany a různé deskovky, případně pojídali pizzu. Speciálním dnem byl čtvrtek, kdy nám Áďa připravila večerní filmové promítání.

Malé střípky z našeho celotýdenního programu můžete najít v naší krajské fotogalerii. Většina fotek se týká především ubytovaných účastníků výpravy, kteří se zúčastnili veškerého doprovodného programu. Samozřejmě jsme nestačili vyfotit všechno, ale aspoň pár drobných střípků vzpomínek.

Závěrem bych chtěl ještě jednou poděkovat všem, kteří se na výpravě podíleli - hráčům, rodičům, pořadatelům turnaje i krajským trenérům. Většinu trenérské práce odtáhli vedoucí CTM Martin Beil a velice schopný ústecký trenér David Trčálek. Ve špičce, kdy na rozbor čekalo nejvíce dětí, velmi pomohl vsetínský kandidát mistra Dominik Parák. A hlavně pro zkušenější hráče byla možnost konzultovat a rozebírat i s dvojicí hrajících trenérů Kubou Roubalíkem a Josefem Bednaříkem. Příjemný vsetínský týden byl nám všem tou nejlepší odměnou.


Nejen nejmladší účastníky naší výpravy často zlákala výborná zmrzlina přímo v turnajovém předsálí.

Průběžné zpravodajství z jednotlivých dnů:
úvod, sobota 1. kolo, neděle 2. kolo, pondělí 3. kolo, úterý 4. kolo, středa 5. - 6. kolo, čtvrtek 7. kolo, pátek 8. kolo, sobota 9. kolo

Další odkazy:
Konečné výsledky turnaje A zde
Konečné výsledky turnaje B zde
Turnajový bulletin zde
Fotogalerie pořadatelů zde
Články o turnaji na webu Ústí a Hošťálkové

Martin Beil

14.7.2017  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky