Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

24.10.2021Soutěže družstev: Regionální přebor Uherské Hradiště (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Kroměříž (2. kolo)
Soutěže družstev: Zlínský krajský přebor (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Vsetín (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Kroměříž (úvodní zpráva – oprava)
Soutěže družstev: Regionální přebor Zlín (2. kolo)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Hodnocení MČR mládeže 2017 – bronzová medaile pro Lucku!

Ve dnech 11. – 18. března se na tradičním místě v Koutech nad Desnou konal další ročník Mistrovství ČR mládeže. Na místě nechyběla ani naše krajská výprava, tentokrát v početné skladbě patnácti účastníků a tří trenérů. Největším úspěchem hráčů z našeho kraje byla bronzová medaile Lucky Ambrožové v kategorii D16.

Hotel Dlouhé Stráně je dobře osvědčené místo pro konání významných mládežnických akcí a vše klapalo velmi dobře také letos. Pořadatelské zajištění týmem pod vedením Zdeňka Fialy také bez potíží. Mládežnické kategorie se hrály švýcarským systémem na 9 kol, juniorský turnaj byl uzavřený o 11 kolech. Z průběhu celého turnaje jsme psali průběžné zpravodajství, nyní pojďme přímo k hodnocení hráčů z našeho kraje.

Naše krajská výprava měla celkem 15 hráčů ze sedmi oddílů našeho kraje, o hráče se starala trojice trenérů – Vlastimil Babula, Martin Beil a Rostislav Svoboda. Výsledkově byl pro nás letošní ročník slabší, jednoznačně nejlepšího výsledku dosáhla Lucka Ambrožová, která skončila třetí v kategorii D16. Někteří hráči z naší výpravy byli prvním rokem ve starší kategorii a příští rok budou jejich šance větší – například Saša Skalský, Vlastík Babula, Kuba Matůš, Viktorka Všetulová a Maruška Vaňková. Níže najdete hodnocení účastníků krajské výpravy přímo od trenérů, kteří je na turnaji vedli. Hodnocení Rostislava Svobody se kvůli jeho pracovní cestě do zahraničí objeví až později.


VLASTIMIL BABULA HODNOTÍ SVOJI SKUPINKU:

Vlastimil Babula chess-results (H12), Staré Město, 21. nasazený, 12. místo, 4,5 bodu
Vlastík odehrál výborný turnaj a velmi mile mě překvapil. Snažil se, obehrál skoro celou špičku a dokázal porazit silné soupeře. S výjimkou posledního kola byly všechny partie kvalitativně na výborné úrovni, tak dobře Vlastík ještě nikdy nehrál. Příští rok by mohl bojovat o medaile, určitě na to má.

Lukáš Macháček chess-results (H14), Staré Město, 24. nasazený, 22. místo, 3 body
První polovinu turnaje sehrál Lukáš velmi dobře, bohužel ale nedotáhl vyhrané pozice ve 2. a 4. kole do konce a jen remizoval. V 5. kole udělal hrubou chybu, prohrál a to poznamenalo zbytek turnaje. Přestal si věřit a hra začala "skřípat". Přesto se svého prvního vítězství nakonec dočkal a v 8. kole zabodoval naplno. Lukáš potřebuje zlepšit celkovou orientaci na šachovnici, naučit se spoléhat na svůj úsudek a zbavit se jisté povrchnosti. Pak může dosáhnout lepších výsledků.

Alexandr Skalský chess-results (H16), Staré Město, 11. nasazený, 14. místo, 4 body
Saša měl výbornou první polovinu turnaje (4 body z 5 partií), objektivně je ale třeba říct, že v jedné partii mu soupeř v přivyhrané koncovce dal figuru. Závěr však Sašovi vůbec nevyšel, prohrál zbylé 4 partie. Saša v každé partii bojoval naplno, na maximum, což je samozřejmě výborné. Zatím však někdy dělá nepraktická rozhodnutí a zbytečně plýtvá časem. A to se naplno projevilo ve finiši turnaje. Nikdo ze soupeřů ho nepřehrál, Saša se lidově řečeno "porazil sám", když přecenil svou pozici či podcenil možnosti soupeře. Je potřeba na tomto nedostatku zapracovat. Příští rok by měl určitě bojovat o medaile či rovnou o titul, má na to.

Martin Húsek chess-results (JUN), Staré Město, 10. nasazený, 8. místo, 5 bodů (v juniorském turnaji 11 partií)
Martin hrál finále juniorů poprvé a bylo znát, že má ještě přehnaný respekt k vysokému ELO soupeřů. To se naplno projevilo v partii s nejsilnějším hráčem Vykoukem, kdy zbytečně zahodil půlku a odmítl cenný skalp. Martin měl v turnaji i slabší chvilky, ale to pozitivní převládá, dokázal porazit silné soupeře a sehrál řadu velmi kvalitních partií. Martin nabral cenné zkušenosti, "otrkal se" a určitě se bude dále zlepšovat. Věřím, že dobrý výsledek mu dodá i více sebedůvěry, zdálo se mně, že ta mu někdy trošku chyběla.

Celkově jsme byli dobrá parta, přípravy i rozbory probíhaly bez problémů. Ve volném čase jsem se snažil, aby si kluci odpočinuli a zaměstnali se fyzicky, procházkami, fotbalem a stolním tenisem.


Zleva František Mrkus, Martin Húsek, Lukáš Macháček, Saša Skalský a Vlastík Babula


MARTIN BEIL HODNOTÍ SVOJI SKUPINKU:

Matěj Kopecký chess-results (H10), Zbrojovka Vsetín, 16. nasazený, 22. místo, 3 body
Matěj je velice nápaditý hráč s výborným citem pro figury. Cítí se dobře i v klidných, manévrovacích pozicích, má výborné poziční založení herního stylu. Málokdy se mu stane, že by nevěděl co zahrát, naopak velice často nachází správné tahy už na první nápad. Jako většina kreativních dětí mívá sklony k zbrklosti, ale na turnaji v Koutech se velice snažil hrát pečlivě a s rozmyslem, takže vyloženě hrubých chyb ubylo. Přehlédnutá vidlička byla tentokrát jen jedna, pravidelnějších menších přehlédnutí se však vyvarovat nedokázal. V konkurenci MČR i přehlédnutí na úrovni ztráty pěšce rozhodují partie a všechny Matějovy prohry vznikly právě takovými přehlédnutími. Byly to tedy prohry dost zbytečné. Nejvíce musíme zapracovat na schopnosti mít partii co nejvíce pod kontrolou a nepřehlížet ani „malé věci“. Až se nám právě s tímto podaří pohnout, bude to pro Matěje obrovský posun dopředu.

Jakub Matůš chess-results (H10), Sokol Ústí, 20. nasazený, 18. místo, 3,5 bodu
Kuba je podobně jako Matěj hráč velice nápaditý, ale zatímco u Matěje jsou vidět sklony k poziční hře a manévrovacímu boji, Kuba je hráč vysloveně kombinačního stylu. Je vyloženě závislý na aktivitě – rád kombinuje, útočí, vytváří hrozby. Silný je v zápletkách a bitkách pouličního stylu, dokud má čím, tak velice nebezpečně útočí, nevadí mu ani oběti materiálu. Velmi pěkná byla například Kuba partie se stříbrným medailistou Wernerem, kterého černými v dračí sicilské v zápletkách v podstatě přehrával. V partiích se nám stávají dvě základní chyby – buď když Kubovi v útoku dojde pára a zůstane materiál míň, anebo když dostane pasivní pozici a potom neví, co s tím má dělat. Zapracovat musíme na ladění aktivního repertoáru zahájení a také na schopnosti hrát klidnější pozice, zejména koncovky.

Pro oba naše nejmladší byl turnaj v Koutech hlavně obrovsky cenná zkušenost, kterou v budoucnosti určitě dobře zúročí. Turnaj hraný vážným tempem, na každou partii podrobná příprava, po partii rozbory a vypíchnutí dobrých i slabších okamžiků. Navíc soupeři, kteří neodpouštějí ani drobnější přehlédnutí. To je přesně to pravé, co zapálení nadšenci Matěj a Kuba velmi potřebují. Speciálně bych chtěl vyzdvihnout potřebu hrát co nejvíce těžkých partií se silnými soupeři, výhry zdarma nepotřebujeme 😊

Nela Otáhalová chess-results (D14), Zbrojovka Vsetín, 12. nasazená, 13. místo, 1,5 bodu
Nela byla na svém prvním MČR, a to rovnou v kategorii čtrnáctiletých, takže náročná premiéra. Žádné výsledkové zázraky jsme tedy nečekali a naším hlavním cílem bylo sehrát všechny partie od prvního do posledního kola vyrovnaně, bojovně a v žádné partii nebýt „smáznutá jako moucha“. Herně se nám tento cíl podařilo splnit – Neliny partie byly vyrovnané a bojovné, v přípravách i rozborech byla Nela nadšená, zvědavá a naučila se hrozně moc. Výsledkově to ale mohlo být výrazně lepší, škoda zejména partií z pátého a šestého kola, kdy byly soupeřky velmi hratelné a prohry zbytečné, většinou po hrubých chybách. Nelinými silnými stránkami jsou houževnatost, pečlivost a zodpovědnost, slušně Nela hraje v obraně a pod tlakem. Prvním velkým problémem však je nedostatek citu pro aktivitu, příliš pasivní herní styl. Dalším vážným nedostatkem je slabý taktický postřeh – ať už nevyužité vlastní kombinační možnosti, anebo přehlížení kombinací soupeřů. A konečně třetí velká výzva – slabé místo máme v hledání (aktivního) plánu hry. Je dobře, že víme, na co se zaměřit. A věřím Nele, že to zvládne, protože v posledním roce trénuje s velkým zájmem a hlavně moc ráda, taková naše nejvysmátější šachistka 😊

Viktorie Všetulová chess-results (D14), Staré Město, 8. nasazená, 14. místo, 0,5 bodu
Viktorka celý turnaj velice tvrdě doplácela na častá přehlédnutí. V žádné partii se neobešla bez přehlédnutí pěšce (nejčastěji centrálního), figury či dokonce matu, šachová slepota ji bohužel postihovala strašně často. Co se týče snahy a nasazení přímo v Koutech, nemůžu Viktorce za přípravy, samotné partie ani za rozbory nic vytknout, snažila se velice. Dobře vnímala i strategické věci, plán hry, podstatu pozice. Slabší je její repertoár zahájení, ale i na něm v rámci příprav na partie s velkým zájmem pracovala a snažila se dohnat co se dalo. Ovšem když hráč nemá před náročným turnajem natrénováno, samotnou snahou na turnaji to pak neutáhne. Tak jako u Viktorky pak všechno končí v křeči a v přehlížení. Jako jediná hráčka z celé krajské výpravy Viktorka nemá individuálně zaměřené tréninky, dlouhodobě trpí nespokojeností se svým šachovým prostředím a v důsledku toho ztrátou šachové motivace. Viktorka je nyní na zásadním rozcestí, jestli se znovu začne šachům intenzivně a systematicky věnovat, anebo jestli šachy postupně opustí. Špatný výsledek na tomto turnaji je přirozeným důsledkem dlouhodobě neřešených potíží, na které už velmi dlouho upozorňuji, bohužel marně.

Marie Vaňková chess-results (D12), ŠO Kunovice, 16. nasazená, 17. místo, 4,5 bodu
Maruška po loňské stříbrné medaili v kategorii desetiletých měla hlavní úkol bojovně zvládnout přechod do starší kategorie. Tento přechod přináší větší příklon ke strategickým tématům, partie už nejsou převážně o tom, kdo jakou přehlédne vidličku. Přechod do starší kategorie jsme zvládli tak z poloviny. Na jedné straně bylo dobře, že Maruška málo přehlížela a partie byly více v režii strategie, tak jak to mělo být. Na straně druhé jsme ve strategických rozhodnutích často byli děraví jako cedník 😊 Marušce často dělalo problém správně stanovit plán a krok za krokem podle něj hrát, správně zhodnotit významné poziční prvky (pěšcovou strukturu, kvalitu figur, možnosti útoků) a v pozičních věcech často působila velice zmateně. Podobně slabí jsme zatím v koncovkách a v technice hry. Musíme se s Maruškou postupně naučit, že partie není o navzájem izolovaných tazích, ale o pochopení pozice, schopnosti s nadhledem stanovit plán a samotné tahy jsou pak pouze dílčí kroky. Jsem rád, že stejně jako Nela, i Maruška je do další šachové práce velice natěšená a odhodlaná.

Adéla Bierská chess-results (NOpen), Zbrojovka Vsetín, 12. nasazená, 4. místo, 6,5 bodu
Áďa mi udělala velkou radost především tím, že poprvé v životě zahrála celý vícedenní turnaj se srovnatelnou kvalitou od prvního kola až do úplně posledního. V minulosti se jí často dařilo naznačovat své možnosti, dařily se jí některé výborné partie či úseky turnajů. Zde však její hra měla hlavu a patu od začátku až do konce, bojovnost, nasazení a psychická vyrovnanost taktéž celý turnaj. Své partie hrála ve velice útočném a aktivním stylu, v průběhu turnaje navíc přidala do svého repertoáru nové zahájení a hned ho velice dobře využila. Škoda nedotažených partií v krajských derby s Ondrou Vrajem a Martinou Hartingerovou, tam v obou sahala po výhrách, ale vytěžila z nich jen půl bodu. K výraznějšímu růstu a postupnému zdolávání i silnějších soupeřů je u Ádi potřeba hlavně systematická práce, především samostatné rozbory vlastních partií.

Shrnutí hlavních doporučení pro hráče z mé skupinky:

Matěj: Mít své partie takticky více pod kontrolou (více si hlídat „malou taktiku“ – drobné kombinační obraty, nebezpečné šachy, ztráty pěšců apod.), odstranit drobná přehlížení.

Kuba: Vyladit repertoár zahájení směrem k aktivním pozicím, zdokonalit hru v obraně a v klidnějších pozicích, zejména v koncovkách.

Nela: Zdokonalit taktický postřeh, odstranit velká přehlédnutí. Dostat do svého herního stylu mnohem více aktivity, zdokonalit hledání plánu hry.

Viktorka: Znovu nastartovat intenzivní tréninkovou práci, pravidelným tréninkem taktiky odstranit častá přehlédnutí, rozšířit repertoár zahájení.

Maruška: Výrazně zapracovat na strategii (hodnocení pozice, plán hry, přehled o co v pozici jde) a hru v koncovkách.

Adéla: Pro další výraznější výkonnostní posun nutná samostatná analytická práce, tedy samostatné rozbory sehraných partií.

Zejména pro Matěje, Kubu a Marušku navíc platí, že by měli hrát více náročných partií se zápisem a se silnými soupeři.


Kuba Matůš (zdroj: fotogalerie pořadatele)


HODNOCENÍ ROSTISLAVA SVOBODY BUDE DOPLNĚNO POZDĚJI:

Karel Vraj chess-results (H16), Sokol Hošťálková, 20. nasazený, 17. místo, 4 body
Bude doplněno později.

Viktor Šimek chess-results (H10), ŠK Zlín, 5. nasazený, 12. místo, 4,5 bodu
Bude doplněno později.

Ondra Vraj chess-results (NOpen), Sokol Hošťálková, 1. nasazený, 2. místo, 7 bodů
Bude doplněno později.

Filip Matůš chess-results (NOpen), Sokol Ústí, 9. nasazený, 6. místo, 6 bodů
Bude doplněno později.

Michal Černý chess-results (NOpen), Zlín-Malenovice, 22. nasazený, 16. místo, 5,5 bodu
Bude doplněno později.


Viktor Šimek (zdroj: fotogalerie pořadatele)


Největšího úspěchu z hráčů našeho kraje dosáhla Lucka Ambrožová chess-results v nejstarší dívčí kategorii. Lucka v průběhu turnaje velice pěkně zdolala několik největších soupeřek (Annu Vítovou, Julii Vilímovou, Karin Němcovou), pak přišlo zaseknutí v 6. a 7. kole, kdy přišly vcelku zbytečné prohry. Dvě výhry v závěru však vedly k velmi pěknému třetímu místu.


Medailistky kategorie D16 Lucie Ambrožová, Karin Němcová a Julie Vilímová (zdroj: fotogalerie pořadatele)

Mezi nejmladšími dívkami solidně zahrála Klárka Spáčilová chess-results, když vybojovala 4,5 bodu a celkově 14. místo. Ve Fide Openu sehrál kvalitní turnaj František Mrkus chess-results, v národním openu pak kromě výše hodnocených hráčů krajské výpravy především Martina Hartingerová chess-results, která skončila se 7 body na třetím místě.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kteří se na letošní krajské výpravě na MČR podíleli – trenérům, rodičům dětí a Pavlu Růčkovi a Josefu Kovaříkovi, kteří výpravu organizačně a ekonomicky připravovali. Pěkný přehled výsledků všech kategorií s fotografiemi medailistů najdete v článku na Novoborském Novoborském, další informace o MČR na stránkách Mistrovství na webu ŠSČR.

Martin Beil


25.3.2017  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky