25.3.2024Komise mládeže - Přidán dokument (propozice GP v rapid šachu 2023/2024 - aktualizace o počty postupujících)
Mládež - Přidán turnaj GP 2023/2024 celkově po třech turnajích
Mládež - Přidán turnaj GP 2023/2024 3.turnaj Boršice
Kalendář akcí - Přidána akce 48. Přebor Vsetína (včetně propozic)

Filip Matůš a Viktor Šimek stříbrní na Talent Cupu!

Ve dnech 15. až 18. prosince 2016 jsme se zúčastnili mládežnického turnaje Talent Cupu, který se konal v hotelu Petr Bezruč v Malenovicích. Naše krajská výprava měla 17 hráčů, o které se starala trojice trenérů.

Krajské výpravy se zúčastnilo 17 hráčů z pěti oddílů (Zlín-Malenovice, Zlín, Kunovice, Ústí a Vsetín). Starala se o ně trojice trenérů Josef Tomek, Martin Beil a Matyáš Kovařík. Kromě hráčů krajské výpravy se Talent Cupu zúčastnily i oddílové výpravy z Postoupek a Starého Města.

Ubytovaní jsme byli v malebné krajině poblíž Lysé hory, přímo v hotelu Petr Bezruč, ve dvou a třílůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Vybavení pokojů sice nezavánělo novotou, ale účelu plně posloužilo. Stravování probíhalo v hotelové restauraci. Snídaně byly připraveny formou švédských stolů, takže si každý vybral na co měl zrovna chuť. Obědy i večeře naprosté většině lidí chutnaly, jen porce mohly být o trošku větší. Po organizační stránce vše klapalo bez problémů, občasné lehké posunutí začátků kol nebylo způsobeno organizačním zaváháním, ale velkou bojovností některých hráčů.

Hrály se souběžně tři turnaje. V turnaji "A" mohli nastoupit hráči a hráčky narozené v roce 2001 a mladší, v turnaji "B" 2005 a mladší, v turnaji "C" 2007 a mladší. Počet kol i hrací tempo v turnaji "A" se lišilo od počtu kol a tempa v turnajích "B" a "C". Zatímco ti nejstarší hráli na 7 kol tempem 2x 60 minut + 30 vteřin na tah, turnaje "B" a "C" se hrály na 9 kol tempem 2x45 minut + 30 vteřin na tah.

V nejstarší kategorii náš kraj reprezentovalo deset hráčů, z toho šest patřilo do krajské výpravy. Jednoznačně největší úspěch zaznamenal dvacátý nasazený Filip Matůš ze Sokola Ústí, když za 5,5 bodů ze 7 partií zcela zaslouženě bral vynikající druhé místo! Matěj Kovář a Miky Trávníček skočili se třemi body na 39. respektive 40. místě. Oba určitě měli na víc a hlavně Miky s výsledkem celkově moc spokojený nebude. Naopak Nela Otáhalová odehrála slušný turnaj a díky výhrám v posledních dvou kolech a celkově třem bodům skončila na pěkném 47. místě. Samuel Vaculík se umístil s 2,5 body na 50. místě, Kuba Dorňák se dvěma body na místě čtyřiapadesátém. Celkově v turnaji zvítězil Petr Gnojek z BŠŠ, druhý skončil Filip Matůš a třetí Dominik Očko z MŠŠ Interchess.
Výsledky turnaje "A" jsou zde

Prostřední kategorii hrálo jedenáct hráčů zlínského kraje, šest z nich bylo členy krajské výpravy. Z výpravy si nejlépe vedl Míša Černý ze Zlína-Malenovic, který obsadil za 6 bodů z 9 partií krásné páté místo! Velmi dobrou druhou polovinu turnaje odehrál Ondra Grycman, kterému stačilo 5 bodů na velmi slušné 20. místo. Na 22. místě skončila s 4,5 body Maruška Vaňková. Na 24. a 25. místě se umístili se 4,5 body další dva naši zástupci, a to Štěpán Řezníček a Tonda Randus. Zatímco Maruška odehrála vcelku vyrovnaný turnaj, Štěpán s Tondou zahráli famózně první polovinu turnaje, ale druhou polovinu už bohužel nezvládli. Marek Valkovič uhrál 4 body a umístil se na 28. místě. Z hráčů našeho kraje, kteří nebyli ve výpravě, je třeba zmínit výborný výkon Vlastíka Babuly ze Starého Města, který se umístil na velmi pěkném 4. místě. A to dokonce v posledním kole bojoval o místo druhé! Celkově suverénně a s plným počtem bodů zvítězil Adam Frank z BŠŠ, druhé místo bral Vilém Faja z Lokomotivy Brno a třetí Karol Armula z Krakowa. Výsledky turnaje "B" jsou zde

V nejmladší kategorii hrálo devět hráčů Zlínského kraje, z toho pět účastníků krajské výpravy. Výborně si vedl Viktor Šimek. Viktor uhrál 7 bodů z 9 možných, což mu stačilo na vynikající druhé místo! Na 11. místě se 6 body skončil Patrik Řezníček, který se o výborný výsledek připravil nevydařenou sobotou. Jen o místo hůře se stejným počtem bodů skončil Matěj Kopecký, kterému v některých partiích chyběla trpělivost a koncentrace, což jej několik míst určitě stálo. Celkově slušné patnácté místo za 5,5 bodu bral Kuba Matůš, Adam Samohýl zase za 4,5 bodu místo sedmatřicáté. Celkovým vítězem se stal Marek Vašínek z BŠŠ, druhý byl Viktor Šimek a třetí Blazej Grot z Wroclawi. Výsledky turnaje "C" jsou zde

Celkově byla naše krajská výprava rozhodně úspěšná. Při partiích i při rozborech děti usilovně pracovaly a snažily se získat co nejvíce šachového moudra. Všichni si určitě odnesli mnoho šachových poznatků i nešachových zážitků. Z nešachového programu můžeme vypíchnout například venkovní koulovačku, návštěvu bazénu, hraní deskových her či koukání na filmy. Turnaj byl jakousi odměnou jak pro hráče, tak i pro trenéry za práci, kterou odvádí na trénincích. Byl to velmi smysluplně strávený prodloužený víkend, prostě víkend jak má být.