Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

19.10.2021Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (1. kolo – oprava)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (úvodní zpráva – oprava)
18.10.2021Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (1. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (1. kolo – oprava)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Hodnocení krajské výpravy na juniorské mistrovství

Ve dnech 12. až 19. listopadu 2016 pracovala naše sedmičlenná krajská výprava na juniorském mistrovství v obci Kovářská (okres Chomutov). Účastníky výpravy byli Lucka Ambrožová, Adéla Bierská, Martina Hartingerová, Martin Húsek, Matyáš Kovařík, Jakub Krejča a Saša Skalský, trenérem výpravy Martin Beil.

Sobotní cesta na místo turnaje byla dlouhá a náročná. Někteří jsme vyjížděli před osmou hodinou ranní, příjezd na místo kolem 18h. Po příjezdu do obce Kovářská nás přivátala krásná zasněžená krajina, velmi pěkný hotel a ochotní pořadatelé. První večer jsme měli na aklimatizaci a od neděle jsme se pustili do šachových bojů, které jsme podrobně mapovali v našem průběžném zpravodajství.

V turnaji juniorů (kategorie H18 a H20) hrálo 44 šachistů a turnaj se hrál jako Polofinále Mistrovství České republiky, boj o postup na březnový uzavřený finálový turnaj. Vítězem celého Polofinále se stal Petr Hollan hájící barvy Tatranu Litovel. Turnaj juniorek (D18 a D20) hrálo 15 šachistek přímo o přebornické tituly v těchto kategoriích, kdy vítězka vybojovala postup na Mistrovství světa, stříbrná medailistka na Mistrovství Evropy. Vítězkou obou kategorií juniorek se stala Nela Pýchová z Vlašimi.

Na turnaji jsme měli perfektní zázemí - krásné bydlení, výbornou stravu s bohatou možností výběru jídel, příjemné hrací prostředí. Ředitel turnaje Roman Burda vytvořil správnou organizační pohodu, hlavní rozhodčí Danouš Pletánek pak zase pohodové a důstojné prostředí v hrací místnosti. Po dohrání partií byla možnost rozebírat partie s mezinárodním mistrem Petrem Piskem, pak jsme samozřejmě rozebírali i společně. Protože jsme byli větší výprava složená ze zkušenějších hráčů, většinu práce v přípravách na partie udělali hráči samostatně, společně jsme pak konzultovali a dolaďovali. Významnou zbraní naší krajské výpravy byl rozumný turnajový režim. Dostatek spánku, pravidelné jídlo, procházky, rozumné trávení volného času. Výhoda našich hráčů oproti "párty-stylu" mnohých jiných juniorských účastníků byla obrovská a na výkonech to bylo znát.

Všech sedm účastníků naší výpravy pracovalo v průběhu celého turnaje velmi dobře, všichni se snažili na partie dobře připravit, co nejvíc se naučit. Speciální pochvalu v tomto směru mám pro Martina Húska a Sašu Skalského, jejichž zaujetí pro šachovou činnost bylo celý turnaj mimořádné. Martinovi pak byl odměnou i největší úspěch celé naší výpravy - 6. místo v celkovém pořadí juniorů, kterým si vybojoval postupové místo na březnový finálový turnaj. Velká gratulace! Mezi juniorkami pak byla nejlepší naší hráčkou Lucka Ambrožová na 7. místě.

Hodnocení jednotlivých účastníků výpravy:

Lucie Ambrožová chess-results, (Staré Město), 9. nasazená, 5 bodů, 7. místo
Lucka o jedno místo vylepšila své umístění z loňského mistrovství. Její hra působí vyzrálejším dojmem, některé partie byly výborné (zejména výhra s první nasazenou Jitkou Jánskou). Problémem je nestabilita výkonů a zbytečné výpadky v některých partiích, především v oblasti realizace převahy. Všechny Lucčiny porážky byly úplně zbytečné! Ať už to bylo přehlédnutí jednotahového chycení věže ve vyrovnané čtyřvěžovce, dvě prohry v koncovkách s pěšcem více či nedocenění protiútoku v partii s bronzovou medailistkou Simonou Suchomelovou. Ke špičce chybí Lucce malinko, ale je potřeba se znovu tréninkově nastartovat a znovu začít systematicky pracovat.

Adéla Bierská chess-results, (Vsetín), 14. nasazená, 3 body, 15. místo
Ádě dlouhodobě chybí větší vlastní herní ambice. Při své přirozené inteligenci i šachovému citu by si klidně mohla dát vyšší cíle, zakousnout se do tréninku a jít si tvrdě za tím. Právě cílevědomost a překonávání překážek jsou tím, co šachy mohou rozvíjet i pro běžný život. Přitom Adélu velmi baví trenérská činnost (i na tu je však vhodné mít větší výkonnost!) a když se dostane do bojové nálady, dokáže hrát s velkou chutí. Kdyby si tak mohla od Lucky vypůjčit trochu cílevědomosti a soutěživosti :-) Do turnaje měla slabý start, pak se rozehrála a byl u ní vidět velký zápal pro hru. Škoda nepovedeného závěru, prohry v posledních třech kolech švýcarský systém neodpouští.

Martina Hartingerová chess-results, (Hošťálková), 11. nasazená, 4 body, 12. místo
Martina od loňského mistrovství získala větší herní jistotu. Je vidět, že má pravidelnou herní praxi i se silnějšími soupeři a hráčsky postupně roste. Na druhé straně, chybí jí systematičtější tréninková práce, velmi slabý má repertoár zahájení. Do turnaje vstoupila zdravým herním stylem a příjemně mě překvapovala, hodně ji pak ale srazila zbytečná prohra na čas v lepší pozici ve 3.kole. Dost těžko se z toho dostávala, její partie pak byly poměrně nervní, snaživé ale nestabilní. V závěrečných dvou kolech se znovu chytila a sehrála velmi dobré partie, především výhra v posledním kole s Blankou Brunovou byla skvělá. Větší psychická odolnost proti porážkám by do příštích turnajů určitě pomohla.

Martin Húsek chess-results, (Staré Město), 20. nasazený, 6 bodů, 6. místo
Martin si od samotného úvodu turnaje dal jasný cíl - skončit do šestého místa a postoupit do březnového juniorského finále. Šel si za svým cílem s obrovskou cílevědomostí, pracovitostí a systematičností. Přesně takhle by měla práce nadšeného šachisty vypadat! V průběhu turnaje jsem ho musel od šachů spíš odhánět, kromě vlastních partií či příprav se s chutí věnoval i rozborům partií ostatních, sledoval zápas o mistra světa, celý týden šachem žil. Hrozně důležité pro Martina je nesklouznout k šablonovitému profesorskému stylu, nutné stále přemýšlet konkrétně, vycházet z propočtu variant, v tom je jeho síla. Martinovy partie určitě doporučuji k přehrání, nejvíce se mi líbilo vítězství v 6. kole s Janem Miesbauerem a v 7. kole s Patrikem Štěpánem.

Matyáš Kovařík chess-results, (Vsetín), 37. nasazený, 4,5 bodu, 25. místo
Matyáš zahrál velmi solidní turnaj. Jeho partie byly smysluplné a plánovité, většinou bez vážných přehlédnutí. I když občas mu něco zbytečně uteče (mezitah, jednoduchý nápad, manévr). Jeho velkou zbraní je technika hry, kdy dokáže s klidem uplatňovat výhodu (kousek této schopnosti by mohl věnovat Lucce nebo Sašovi). Občas chybí preciznějšího hledání silnějšího postupu, zvláště ve velmi vyhrocených situacích. V každém případě by Matyášovi slušely mnohem větší znalosti zahájení, typových pozic, plánů - pracovitý je na to dost, učenlivý také, jen bývá těžké si studijní čas zorganizovat. Vhodné bude i doplnění repertoáru zahájení, něco už máme vytipované, bude to stát za to :-)

Jakub Krejča chess-results, (Hošťálková), 25. nasazený, 4 body, 28. místo
Kuba je pro mě velký player, houževnatý, neuvěřitelně nápaditý. Vyloženě se baví přemýšlením a vymýšlením, šablona je mu cizí. Tak jako málokdo jiný dokáže hledat extrémně konkrétní řešení, je v tomto směru neskutečně zarputilý. Na druhé straně Kubovi chybí více znalostí "zdravé strategie" - typových pozic a základních plánů, často i konkrétnější znalost zahájení. Tam, kde Martin Húsek ukáže desetitahovou variantu a třeba Matyáš by popsal plán, Kuba řekne něco ve stylu "teď se mi líbí třeba rošáda". Rozehrávat partie s podobnou ležérností je zbytečný handicap, je těžké pak všechno zachraňovat na pokraji propasti. Získávání znalostí a systematická práce nebolí, Kubovi by velmi prospěly. Škoda také občasných přehlédnutí v taktice, i to se dá napravit pravidelným tréninkem. Pro mě jsou Kuba společně s Adélou dva hráči s nejméně využitým potenciálem z naší výpravy. Oba mají mnohem na víc!

Alexandr Skalský chess-results, (Staré Město), 34. nasazený, 4,5 bodu, 22. místo
Saša vytvořil společně s Martinem dvojici největších šachových nadšenců. Ač nejmladší z celé naší výpravy, byl ohromně aktivní, snaživý a jeho partie tomu odpovídaly. Byly velmi bojovné a obsažné, ve všech partiích hrál náročně a šel soupeřům tvrdě po krku. Sašovým velkým problémem jsou jeho časové tísně, pramenící někdy z nerozhodnosti, někdy až z přehnaného a nepraktického hledání superprecizních řešení. Někdy je takové hledání spíš kontraproduktivní a divoké časovky za to opravdu nestojí. Spoustu skvěle rozehraných partií v nich kazil. Každopádně je Saša velmi nebezpečný hráč, ale zatím občas nebezpečný i sám sobě (hrubky v časovkách, nedotahování obrovských výhod do výhry).

Průběžné zpravodajství o naší výpravě zde
Oficiální stránky turnaje
Konečné výsledky MČR juniorek
Konečné výsledky Polofinále MČR juniorů

Martin Beil


4.1.2017  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky