Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

19.10.2021Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (1. kolo – oprava)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (úvodní zpráva – oprava)
18.10.2021Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (1. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (1. kolo – oprava)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Hodnocení krajské výpravy na MMaS 2016

Letošní krajské výpravy Zlínského kraje na Mistrovství Moravy se zúčastnilo 48 mladých šachistů, o které se v průběhu podzimních prázdnin staralo devět trenérů. Níže přinášíme hodnocení jednotlivých účastníků trenérských skupinek přímo od trenérů.


1. TRENÉR - VLASTIMIL BABULA hodnotí svoji skupinku:

LUCIE AMBROŽOVÁ (chess-results), Staré Město (D16), 8. místo, 6 bodů 1. MÍSTO V D16
S Luckou jsem pracoval v podstatě poprvé. Lucka sehrála dobrý turnaj. Jako děvče měla postup zajištěný, takže mohla hrát v klidu. Tím spíše jsem se snažil neklást důraz na teorii zahájení, ale naopak na strategické chápání. Lucka má výborné bojové vlastnosti, hraje s velkou energií a zápalem, soustředěná po celou dobu partie.

ROMAN LAPČÍK (chess-results), Staré Město (H14), 53. místo, 4 body
Roman odehrál také dobrý turnaj. Hrál stabilně a houževnatě, dokázal potrápit i ty silnější. Jen je někdy trochu zbytečně opatrný, což podle mě pramení z menší praxe.

LUKÁŠ MACHÁČEK (chess-results), Staré Město (H14), 9. místo, 6 bodů POSTUP NA MČR 2017
Lukáš odehrál výborný turnaj. Celou dobu se pohyboval v postupových vodách, v předposledním kole však prohrál, výhra v posledním kole ho ale vrátila zpět. Lukáš hrál jako obyčejně trpělivě, navíc však s větší herní jistotou. Podle mě se promítlo jeho celkové zlepšení v poslední době, zejména celkové chápání situace na šachovnici.

VLASTIMIL BABULA (chess-results), Staré Město (H12), 8. místo, 6 bodů POSTUP NA MČR 2017
Vlastík začal výborně, pak měl slabší střed turnaje, ale výborným finišem vše dohnal a vybojoval postup. Vlastík dokáže hrát vyrovnaně i s těmi nejsilnějšími, ale také prohrát se slabšími, které má někdy tendenci podceňovat a hrát s nimi zbrkle.

MATĚJ BABULA (chess-results), Staré Město (H10), 21. místo, 5 bodů
Matýsek zahrál výborný turnaj, tolik bodů jsem opravdu nečekal. Hrál trpělivě a vyvaroval se až na drobné výjimky velkých chyb. Pokud se bude šachu věnovat, příští rok by měl bojovat o postup.

ALEXANDR SKALSKÝ (chess-results), Staré Město (Open), 11. místo, 5,5 bodu
Saša měl přímý postup na MČR, tak sbíral zkušenosti mezi dospělými. Z toho důvod jsem doporučil Sašovi turnaj pojmout trochu experimentálně. Saša je talentovaný, dost často však hraje neprakticky a zbytečně zatížen teorií zahájení. Na tyto negativní stránky jsme se zaměřili. Sašovi samotnému možná otevřela oči porážka v prvním kole se značně slabším soupeřem. Poté začal hrát trochu jinak. Vyzkoušel si nová zahájení bez znalosti teorie, obeznámen jen s obecnými idejemi, hrál více praktičtěji a postupně si začal i více věřit. Zdálo se mně, že mu to celkem šlo, z toho důvodu hodnotím Sašovo vystoupení kladně. Učiněný pokrok vidím jako mnohem cennější než ztracené ELO body.


2. TRENÉR - ANTONÍN HORSÁK hodnotí svoji skupinku:

STANISLAV FOLTÝNEK (chess-results), Staré Město (H16), 48. místo, 3,5 bodu
Standa určitě není se svým výkonem spokojen. Je zapotřebí, aby si více důvěřoval a nebál se silnějších soupeřů. V mnoha partiích stál v zahájení velmi dobře, ba dokonce ve dvou partiích na výhru. Ze strachu o výsledek hrál zbytečně ustrašeně a pasivně a proto prohrál. Od loňska se hodně zlepšil hlavně v zahájení, která hraje velmi solidně, musí zapracovat na hodnocení pozice a stanovit dobrý plán hry, ten u něho postrádám. Protože Standa šachy miluje, na tréninky má 100% docházku (je příkladem pro ostatní staroměstské šachisty ),věřím že v příštím roce bude v této kategorii atakovat 12. - 16. místo.

ALBERT ZELNITIUS (chess-results), Staré Město (H16), 19. místo, 5 bodů
Albert udělal za rok velký pokrok. Na to, že má více zájmů (karate, hudba atd.) zahrál na přeboru dobře. Pokud by ve 2 partiích nenechal soupeři figuru, jeho umístnění v pořadí by bylo lepší. Ale i tak si Albert připsal na své konto 22 Elo bodů. Loni jsem mu doporučil nějaky šachový program a šachovou literaturu. Bohužel si nic z toho doposud nepořídil a tak doufám že tak co nejdříve učiní. Je nutné aby se vyvaroval pasivních zahájení a zdokonalil přechody do střední hry. Jeho výkonnost stoupne.

VOJTĚCH LUKÁŠ (chess-results), Staré Město (H12), 31. místo, 5 bodů
Vojta tento přebor odehrál vcelku dobře, i když měl na lepši umístnění. Chyby v zahájení v některých partiích, přehlédnutím ztráty dámy se připravil o postup. Určitě si z toho Vojta vezme ponaučení a v příštím roce bude ve vyšší kategorii bojovat o přední příčky. Je nutné, aby zlepšil zahájení (nedělat hrubky) a studoval koncovky z knihy od pana Biolka.

JAN VÁVRA (chess-results), Staré Město (H12), 14. místo, 5,5 bodu
Jenda je pořád ještě hravé hyperaktivní dítě, které se nedokáže plně soustředit na partii. Na tomto přeboru hrál velmi dobře, své soupeře tak jako loni přehrával. Dvě své partie, které měl jasně vyhrané, pouze zremizoval a v té poslední, kde bojoval o postup na MČR,získal kvalitu a v koncovce měl pak 2 jezdce proti věži a jasně vyhranou pozici (po hrubce soupeře získával 2 pěšce), udělal nepochopitelný tah a partii prohrál. Tím se připravil o postup. Vzhledem k tomu, že můj svěřenec bude tuto kategorii hrát i v příštím roce, budeme muset usilovně spolupracovat, aby konečně postoupil na MČR .Jenda je bezesporu velmi dobrý .

KLÁRA SPÁČILOVÁ (chess-results), Staré Město (D10), 29. místo, 4,5 bodu 2. MÍSTO V D10
Z výborného 2. místa mezi dívkami a stříbrné medaile měla Klárka velkou radost a my všichni taky. Klárka šachy přímo miluje a to je jen dobře. Byl jen problém v tom, že jsme se spolu nemohli připravovat na soupeře (jen okrajově, bydlela totiž mimo areál, v Šumperku a denně dojížděla, což je u tak mladé holčičky obdivuhodné). Klárka kromě jedné partie hrála vcelku dobře. Dokonce byla ve dvou partiích vyhraná, soupeř to viděl a nabídl remízu a Klárka ji bohužel přijala. Nevšimla si, že získává věž za pěšce. Samozřejmě budeme muset spolu zapracovat ještě na zahájení, které má zatím omezené oproti chlapcům, a dále zlepšovat střední hru a koncovky. Věřím, že medaile Klárku inspirovala a bude se šachům více věnovat. Má totiž ještě mnoho jiných zájmů a navštěvuje hodně zájmových kroužků. Bylo by dobré, aby rodiče zvážili, které zájmové činnosti a kterým kroužkům dát přednost.

JAN POLIŠENSKÝ (chess-results), Kroměříž (Open), 29. místo, 4,5 bodů
Jenda se od loňska zase zlepšil, hlavně v zahájení. Své partie, které hrál s výrazně silnějšími soupeři, měl naprosto vyrovnané, nebo stál dokonce lépe. Pokud zlepší hodnocení pozice a přechod do střední hry, bude velmi nepříjemným soupeřem i silným hráčům. Doporučuji, aby v roce sehrál alespoň 3 turnaje se silným obsazením a získal tak vyhranost.

JAN NEKARDA (chess-results), Staré Město (Open), 32. místo, 4 body
Honza oproti loňsku hrál podstatně lépe. Je vidět, že ho šachy začaly bavit, o čemž svědčí velký zájem o přípravu na své soupeře. Škoda jen, že v některých partiích přehledl jednoduchou ztrátu figury a tím se připravil o lepší umístnění. Pokud zlepší své hodnocení pozice v přechodu do střední hry a koncovky, jeho osobní koeficient bude výrazné stoupat.


3. TRENÉR - MARTIN BEIL hodnotí svoji skupinku:

V naší skupince byli dva hráči s postupovými ambicemi Filip a Miky, dvě ostřílené bojovnice Viktorka a Maruška a dvě novicky na podobném turnaji Nela a Amálka. Hlavním cílem nás všech bylo sehrát devět kvalitních partií, zodpovědně pracovat v partiích, přípravách i rozborech, snažit se co nejvíc naučit.

Celá parta fungovala dobře a nikomu nemůžu upřít snahu a bojovnost, všichni do jednoho makali dobře. Výsledkově se nám nepodařilo naplnit postupové ambice kluků. Hranice mezi úspěchem a neúspěchem je někdy tenká a v rozhodujících momentech se mi nepodařilo kluky nasměrovat na vítěznou cestu. K hraní i trénování porážky patří, jsem rád, že to všichni bereme jako motivaci k další práci.

FILIP MATŮŠ (chess-results), Ústí (H14), 12. místo, 6 bodů
Filip začal turnaj dvěma pěkně vedenými partiemi ve svém klidném technickém stylu, který ho ale někdy stojí mnoho sil, zvláště když v roli favorita několik kol po sobě dobývá pevnosti pozorně bránících soupeřů. V některých momentech hraje Filip přehnaně profesorsky, se sklonem k šablonám a s výraznou preferencí volit klidná a nekonfliktní řešení. Tento styl se Filipovi vymstil prohrami ve 3. a 4. kole, kdy nenašel silná agresivní pokračování a po měkké hře soupeřům podlehl. Víc musíme zamakat na konkrétním přístupu k šachu, snaze hledat přesná řešení podle pozice (někdy i ostrá, dobře spočítaná), nikoliv podle své nálady či podle jednoduchých šablon. Ve zbývajících pěti kolech Filip třikrát vyhrál a dvakrát remizoval, na postupovou pozici to však už nestačilo.

KRYŠTOF MIKULÁŠ TRÁVNÍČEK (chess-results), Kunovice (H14), 25. místo, 5 bodů
Miky je svým šachovým založením podobný hráč jako Filip, klidný, poziční, technický. A také s podobnými chybami (sklon k šabloně, profesorský přístup, preference klidných řešení, málo konkrétní), které se nám v turnaji nepodařilo eliminovat. Po výborném startu a třech výhrách se nám už nepodařilo naplno bodovat, byť snahu měl Miky velkou, snažil se, remízy odmítal. Bohužel se mi pro Mikyho nepodařilo najít "živou vodu" - u hráče Mikyho kvalit nevyhrát ani jednu partii od 4. do 9. kola by se stávat nemělo. Možnost pozitivně to ovlivnit jsem určitě měl, správný recept jsem však ve správnou chvíli nenašel. Pro Mikyho to bylo teprve první Mistrovství Moravy, takže velmi cenná zkušenost. Do budoucna budeme hledat cesty, jak vydržet v optimální pohodě celý takto dlouhý turnaj.

NELA OTÁHALOVÁ (chess-results), Vsetín (D14), 76. místo, 2 body
Nela hrála své první Mistrovství Moravy a po prázdninovém turnaji ve Vsetíně teprve svůj druhý turnaj hraný vážným tempem. Od začátku prokazovala velkou bojovnost a příjemně mě překvapila tím, že všechny partie důstojně odbojovala a nikomu z mnohem zkušenějších soupeřů nedala nic zadarmo. Postupně si také tvoří repertoár zahájení, nevěřil bych, že někdo zahraje svoji nejlepší partii v turnaji po úvodních tazích (černými) 1.e4 e5 2.Jf3 Jc6 3.d4 Sd6:-) Výborně pracovala i v přípravách a rozborech, i když ve druhé polovině turnaje už byla znát i únava. Každopádně výkony za šachovnicí velmi příjemné překvapení a úspěšné naskočení do rychlíku mládežnických soutěží (naskočit až v U14 není vůbec jednoduché), vzhledem k pěkným výkonům jsme na šachovnici mohli vybojovat i o dva bodíky více.

VIKTORIE VŠETULOVÁ (chess-results), Staré Město (D14), 49. místo, 4 body
Viktorka zahájila turnaj překvapivým vítězstvím nad druhým nasazeným hráčem turnaje a z výhry byla velmi šťastná a zdravě namotivovaná do dalších kol. Ve 2. kole se s velkým nadšením zakousla do velmi dobře hrající Olgy Dvořákové (ta porazila mj. i Filipa, remizovala s Mikym), v rozhodující chvíli však nenašla správné pokračování útoku a nakonec prohrála. Statečně Viky bojovala i v dalším kole s další silnou soupeřkou Kristýnou Laurincovou, ale soupeřčina kvalita se v partii ukázala. Pod vlivem dvou těžkých porážek pak Viky pokazila 4. kolo, v dalších čtyř partiích zahrála solidně (3 ze 4 a pěkné partie), velmi slabá pak byla partie posledního kola. Velká škoda pokažených partií ve 4. a 9. kole a také tréninkového výpadku z posledních měsíců. Příští rok ve stejné kategorii můžeme mířit výrazně výše.

MARIE VAŇKOVÁ (chess-results), Kunovice (D12), 33. místo, 4,5 bodu
Maruška hrála své první Mistrovství mezi dvanáctiletými a naším cílem bylo zvládnout přechod z dětských šachů v kategorii desetiletých do přeci jen vyspělejší hry ve starší kategorii. Tento přechod se Marušce podařil velmi solidně - úrovní znalostí, pozorností i schopností logických úvah Maruška velmi dobře obstála a potvrdila znatelný posun v kvalitě hry. Skvělý zářez se Marušce podařil v partii 3. kola, kdy na tah přesně až do matu odehrála podle slavné Morphyho partie. Do posledního kola hrála Maruška o skvělý úspěch v podobě medailového umístění mezi dívkami, v rozhodující partii závěrečného kola se to však Marušce ani přes velkou snahu nepodařilo. Celkově velmi kvalitní turnaj - vždyť Maruška prohrála jen s velmi dobře hrajícími soupeři - s vítězem celého turnaje Petrem Gnojkem, s výborně hrajícím Štěpánem Řezníčkem, s velmi úspěšným Janem Cimburkem a v posledním kole s Tomášem Vokounem, který byl proti Marušce nesporně favoritem. Rád jsem po skončení turnaje Marušku pozval na pohár, určitě si ho zasloužila!

AMÁLIE ZÁDRAPOVÁ (chess-results), Vsetín (D10), 35. místo, 4 body
Amálka byla naším benjamínkem, ve svých teprve sedmi letech hrála takový turnaj poprvé. Ami hraje pěkné, zdravé, aktivní šachy, ráda útočí, ráda kombinuje, zkrátka přesně jak to má v nejmladším šachovém věku být. S obrovským zájmem Amálka přistupovala hlavně k přípravám na partie a k rozborům, krásně své partie komentovala a se zájmem přijímala každé ponaučení. V samotných partiích střídala soustředěné chvíle, kdy hrála pozorně, promyšleně a bez přehlédnutí, s chvílemi únavy a výpadků pozornosti přiměřeně ke svému věku. Dvěma výhrami v závěrečných kolech se pak dotáhla na velmi pěkný výsledek. Dveře šachového světa Amálka otevírá s radostí a se zájmem, pokud na své cestě dostane zdravý mix systematičnosti i radosti ze hry a z poznávání šachu, může ji čekat úspěšná šachová cesta.

Hned po skončení turnaje jsme se s mladými vrhli na rozbory slabých míst, zejména prohraných či jinak nedotažených partií, přesně jako v Pohádce o zlaté r(ch)ybce . Výsledkově jsme na Mistrovství v Koutech chtěli o něco víc, ale práce, kterou jsme poctivě odmakali, se všem určitě v budoucnu bohatě zúročí. Na velmi dobré práci celé skupinky se v průběhu turnaje podílela i Adéla Bierská, která byla poprvé v roli asistentky krajské výpravy. Díky Áďo!


4. TRENÉR - MATYÁŠ KOVAŘÍK hodnotí svoji skupinku:

TOMÁŠ BUDÍK (chess-results), Vsetín (H12), 35. místo, 4,5 bodu
Tomovy partie byly jako počasí. Nevyzpytatelné, někdy velmi pěkné, někdy zase ne. Tom často dělal jednoduché taktické chyby, které se dají lehce odstranit pravidelným tréninkem. Velká škoda je, že Tomovi v některých duelech chyběla bojovnost. Dát za remízu partii se třemi pěšci navíc, to se přece nedělá. Při přípravách se Tom snažil a při samotných partiích se mu dařilo hrát pomalu a využívat čas, za což zaslouží pochvalu. Navíc je Tom hodný a skromný kluk, který se dokáže poučit z vlastních chyb. Nabyté zkušenosti tedy určitě využije v dalších turnajích.

MARTIN DVOŘÁK (chess-results), Vsetín (H14), 24. místo, 5,5 bodu
V první půlce turnaje Martin teprve hledal formu, a když ji v pátém kole konečně našel, to byl nářez! Druhou půlku turnaje hrál jako jiný člověk, předváděl hru na vysoké úrovni a běda každému, kdo se mu postavil do cesty. Své výkony postupně vylepšoval, v sedmém kole ukázal, jak rozbít beton (za pomoci přechodné oběti figury), a i když v kole osmém prohrál, nenechal si zajít chuť a v posledním kole zaslouženě porazil druhého nasazeného Marka Blahu (ELO 1777!). Škoda, že se nepokračovalo desátým a jedenáctým kolem... Hrubých chyb se Martin vyvaroval (chyby byly spíše pozičního charakteru), ale občas nevyužil možnosti porazit soupeře dříve. Martinův přístup je velmi šachový - dumá nad každou pozicí a využívá na maximum svůj čas. Zapracovat by mohl na studiu zahájení, protože když se nám povedla příprava a Martin měl dobrou pozici, většinou z toho byla výborná partie. Naopak když v zahájení tápal, přeneslo se to i do zbytku partie. Celkově mi svým výkonem udělal Martin velkou radost.

JAKUB ZÁDRAPA (chess-results), Vsetín (H12), 53. místo, 3,5 bodu
Kuba jel na turnaj na zkušenou, ochutnat velký turnaj. Velmi mile mě překvapil svým výkonem v prvních dvou kolech. Nováčkovskou daň si vybral v kole třetím a čtvrtém, kdy se mu partie moc nepovedly. V dalších kolech výkon opět zlepšil a celkově 3,5 bodu je pro mě i mnoho dalších milé překvapení. Kubu musím pochválit i v přístupu k přípravám na partie. Vždy dával pozor a snažil se z příprav vytěžit co nejvíce. Viděl jsem na něm, že jej šachy chytly a myslím, že se od něj dá očekávat velký herní progres.

MATĚJ KOPECKÝ (chess-results), Vsetín (H10), 8. místo, 6 bodů POSTUP NA MČR 2017
S Matějem jsme šli do turnaje s tím, že se pokusíme porvat o postup. V prvních pěti kolech zahrál kvalitně, pak se mu ale nepovedlo kolo šesté ani sedmé. Matěj se však nevzdal, v posledních dvou kolech zabojoval a v obou zvítězil. Konečných šest bodů stačilo na osmé místo a je z toho kýžený postup! U Matěje je hlavní problém rychlá hra. Když hrál rychle, kupily se chyby. Ale když se mu povedlo zpomalit, byly z toho pěkné partie. Šachový postřeh a cit pro pozici má Matěj vynikající, pokud bude pracovat na trénincích a podaří se mu zpomalit hru, bude z něj výborný šachista.


5. TRENÉR - RADEK ZÁDRAPA hodnotí svoji skupinku:

ŠTĚPÁN ŘEZNÍČEK (chess-results), Vsetín (H12), 21. místo, 5 bodů
Štěpán šachově zraje. Radost s ním pracovat . Skvělým výsledkům (a že na ně Štěpán má, v Koutech ukázal) brání větší chyby, kterých oproti dřívějšku výrazně ubylo, ale přesto tu a tam přijdou. Snad by pomohl nácvik nějaké techniky koncentrace nebo techniky kontroly před provedením tahu. A asi bych, stejně jako Patrikovi, doporučil i více odlehčujících volných partií, třeba i blicek

PATRIK ŘEZNÍČEK (chess-results), Vsetín (H10), 7. místo, 6 bodů POSTUP NA MČR 2017
Nesporný talent, šachu rozumí. Pracovitý v přípravě, skvělý do party. Občasné chybky (nikoli už hrubé) pramení z chvilkových výpadků koncentrace. Cestu ke zlepšení vidím v nárůstu motivovanosti. Ten by mohl přijít s radostí ze hry (snadno se řekne, já vím:-D). Snad více hobby partií, hobby turnajů, bleskových sranda turnajů). Kolik % Patrikových šachů tvoří organizovaný trénink a náročné soutěžní partie (s minimálně podvědomým tlakem na výsledek) a kolik volná šachová zábava? Šachy by měly v první řadě přinášet radost.

HANUŠ SUCHÁNEK (chess-results), Zlín (H14), 48. místo, 4 body
Hanuš hrál v Koutech korektní, poctivé šachy, ze zajištěných pozic. Co tak zkusit nějaká ostřejší zahájení? Vpustit trochu rizika do partií by mohlo být pro Hanuše poučné i zábavné zároveň. A v konečném důsledku by ho jistě šachově posílilo. Co tak vyřadit výměnnou francouzskou a nastudovat králův gambit? Vyhrát partii po obětech může přinést větší zážitek než bod v turnaji navíc.

KRYŠTOF SUCHÁNEK (chess-results), Zlín (H16), 13. místo, 5,5 bodu
U Kryštofa, ostatně stejně jako u Hanuše, mi byla spolupráce velmi příjemnoua viděl jsem na obou pro jejich šachy nadějnou chuť na sobě pracovat. Kryštof myslím dozrává do situace, kdy bych velmi doporučil zahájit práce na rozšíření repertoáru zahájení. Námět k zamyšlení 1. d4 a 1. – c5. Kryštof hrál v Koutech zdravé a promyšlené šachy. O postup na MČR ho připravila nejspíš jen trochu nadoptimální smířlivost.

KLÁRA DANČÁKOVÁ (chess-results), Vsetín (D16), 39. místo, 4 body
V mnohém opak toho, co zaznělo o klucích výše. Šachem se baví, a to je skvělé. Neváhá obětovat. To je taky dobře. Má taktický postřeh i velmi slušnou schopnost propočtu. Pro více bodů by to ale chtělo doplnit odvahu uvážlivostí a trpělivostí a taktiku strategii. Ale – byla by to pak ta Klára, jak ji známe? Jestli jsem u Kryštofa psal o trochu nadoptimální smířlivosti, tak u Kláry slovo trochu směle škrtám. 6 remíz, některé ve střední hře, je příliš.


6. TRENÉR - VLADIMÍR OPLUŠTIL hodnotí svoji skupinku:

DAVID OPLUŠTIL (chess-results), Postoupky (H16), 24. místo, 5 bodů

LUCIE VAŇHAROVÁ (chess-results), Postoupky (D16), 46. místo, 3,5 bodu

PAVEL OPLUŠTIL (chess-results), Postoupky (H14), 27. místo, 5 bodů

DOMINIK VEČEŘA (chess-results), Postoupky (H12), 17. místo, 5,5 bodu

TOMÁŠ DANIEL KUBÍN (chess-results), Postoupky (H10), 16. místo, 5 bodů

Hodnocení hráčů Postoupek nebylo posláno, ale najdete ho v článku na oddílových stránkách zde zde.


7. TRENÉR - JOSEF TOMEK hodnotí svoji skupinku:

PATRIK RICHVALSKÝ (chess-results), Zlín-Malenovice (H16), 29. místo, 4,5 bodu
Patrik hrál silně obsazenou kategorii U16, v první polovině turnaje mu nepřál los, hrál pasivně a v druhé polovině se rozehrál k průměrnému výkonu. Podle mého názoru by Patrikovi prospělo hrát více útočný šach.

MICHAL ČERNÝ (chess-results), Zlín-Malenovice (H12), 13. místo, 5,5 bodu
V prvním kole to nebyl Míša, hrál špatný šach a prohrál. Pak se rozehrál a hrál zdravé šachy. Poslední partii měl od začátku dobře rozehranou, stál o něco lépe, ale v koncovce chybně šel do pěšcovky a prohrál. Míša může hrát svou kategorii ještě příští rok, takže letošní neúspěch odčinit.

LUKÁŠ KUJAN (chess-results), Zlín-Malenovice (H12), 51. místo, 3,5 bodu
Pro Lukáše to byl první velký turnaj se zápisem. Bylo znát, že mu schází praktická hra a větší bojovnost. V několika partiích stál lépe a pak to neustál. Má na víc.

VOJTĚCH HOBZA (chess-results), Zlín-Malenovice (H10), 24. místo, 5 bodů
Vojta hrál velký turnaj poprvé. Některé partie sehrál velmi dobře, ale zatím je málo vyhraný. Šachy ho baví a má potencionál se dále zlepšovat.

ADAM SAMOHÝL (chess-results), Zlín-Malenovice (H10), 19. místo, 5 bodů
Adam podal velmi solidní až překvapující výkon se ziskem 5 bodů nikdo nečekal. Šachy ho baví a má potencionál se dále zlepšovat.

VIKTOR ŠIMEK (chess-results), Zlín-Malenovice (H10), 2. místo, 7,5 bodu POSTUP NA MČR 2017
Stříbrná medaile GRATULUJEME! Viktor neprohrál ani jednu partii. Měl ve dvou partiích, které nakonec vyhrál, štěstí. Škoda, že dvě partie dal za remis. Scházela mu větší bojovnost.


Stříbrný medailista kategorie H10 Viktor Šimek v partii černými figurami s Patrikem Řezníčkem.

8. TRENÉR - DAVID TRČÁLEK hodnotí svoji skupinku:

JAKUB DORŇÁK (chess-results), Ústí (H14), 55. místo, 4 body
Kuba Dorňák byl takový uklidňující prvek naší skupinky. Ač to tak na první pohled nevypadá, zejména pokud si něco zapomene, nenajde apod., tak má ke své hře a celkově k práci na sobě velmi vyspělý přístup. Po celou dobu turnaje se pečlivě připravoval, analyzoval, zejména ze svých prohraných partií v prvním a druhém kole si hodně vzal. Později to dobře zúročoval. V prostřední části turnaje přišly dvě prohry, kdy po dlouhých bojích dostal velmi dobré pozice, ve kterých ovšem nebyl schopen najít správný postup k ukončení partie, což soupeři trestali. V posledních třech kolech získal další dva body, nakonec tedy skončil se čtyřmi. Celkově se mi s Kubou pracovalo moc dobře. Zodpovědně a spořádaně analyzoval, nezřídka dokázal velmi trefně a objektivně pojmenovat chybu, často i způsob nápravy. Pokud se Kuba naučí přecházet z obecných rad, pouček a zásad ke konkrétním pozicím, hlouběji počítat a přemýšlet konkrétně, určitě ještě předvede více!

MATĚJ KOVÁŘ (chess-results), Ústí (H14), 29. místo, 5 bodů
Matěj hrál kategorii do 14ti let poprvé, ale přesto šel do turnaje s velkým nasazením a chutí ukázat, že ač je trochu mladší, nemá se koho bát. Turnaj měl jako na houpačce, výhra, prohra, výhra… Zejména se silnějšími hráči se Matěj dostával do pozic, kterým ještě moc nerozuměl, nedokázal najít správný plán a postupně své výhody ztrácel, na tom bude ještě muset zapracovat. Celkově však premiéra ve starší kategorii nedopadla nijak špatně! Obzvlášť dobře bylo, že jsme přišli na místa, ve kterých ještě musíme zabrat. Pokud se nám to povede, tak budeme zase o dost silnější!

ONDŘEJ GRYCMAN (chess-results), Ústí (H12), 40. místo, 4 body
Ondra hrál turnaj velmi nápaditě, podobně jako Matěj měl trochu vlnité výsledky. Zajímavé bylo, že přistupoval k partiím velmi nápaditě, co neznal nebo neuměl, často vymýšlel velmi netradičně. Občas to ovoce přineslo, občas jsme bodově vyšli naprázdno. Během turnaje však často chyboval velmi nenuceně, což mu kazilo jinak pěknou a zdravou hru. Ondra má šachy hodně rád, baví ho, těší se na partie. Pokud se mu povede těšit se stejně tak na trénink, chtít radost z odvedené práce, postupně mezery zacelí a své přednosti o kousek vylepší, tak bude zase o moc obávanější soupeř!

ANTONÍN RANDUS (chess-results), Ústí (H12), 23. místo, 5 bodů
S Toníkem jsem na turnaj jel s tím, že jsem byl zvědavý, co mi předvede. Ani ne tolik ohledně výsledků, ale zejména v oblasti práce a všeho okolo partie. Za poslední rok totiž vykonal obrovský výkonnostní skok, „zaviněný“ zejména jeho přístupem. Je velmi odhodlaný, pracovitý a soustředěný (což mi asi mnoho jeho učitelů a lidí kolem moc neuvěří :-D). Po prvních dvou výhrách přišli na řadu protivníci lehce silnějšího kalibru, kteří Tondovi ukázali, že neví úplně vše. Nicméně již od první prohry s Vlastíkem Babulou se Tonda přepnul do „módu turnaj“, ve kterém zůstal až do konce. Tenhle mód se mi velice líbil, Toník se dokázal poučit ze svých chyb, v partiích se jim snažil vyhýbat, hrával nezřídka skoro nejdéle z mé skupiny. i po několikahodinové partii velmi energicky přistoupil k rozboru, na další partii se nesmírně těšil. Až do posledních kol živil naději na postup. Ten nakonec při prohrách v 7. a 8. kole utekl, ale pokud Toník vydrží v podobném nasazení, máme se ještě na co těšit!

JAKUB MATŮŠ (chess-results), Ústí (H10), 6. místo, 6 bodů POSTUP NA MČR 2017
Kuba, ač nejmenší člen naší skupinky, kolo po kole rostl a rostl. Nejen v tom směru, že postupně organizoval i starší lidi okolo, ale také šachově. Po prvních kolech si nechal poradit a začal při partii více přemýšlet, nechtěli jsme zpomalit, jen se více rozmýšlet nad jednotlivými tahy (to zpomalení prostě přišlo s tím). V Kubově kategorii ještě hodně rozhoduje to, kdo vydrží víc, může mít pozici dobrou, jak chce, pokud ale neudrží pozornost až do konce, nekončí to dobře. Takhle se nám „povedlo“ dokončit nejednu partii, ať už jsme vyhráli, nebo nikoliv. Kuba umí být ale také velmi zodpovědný, zejména v druhé půlce turnaje (počínaje partií s Matějem Kopeckým) šel Kuba za vítězstvím velmi dychtivě, přesto opatrně. Bylo vidět, že vidina postupu mu lehce svazuje ruce, v partiích sedmého a osmého kola to byly dlouhé bitvy, které jsme bohužel nevydrželi až do konce uhlídat. V posledním kole však Kuba již zase odcházel od partie jako vítěz a v konečném pořadí tedy postupuje na březnové MČR, stejně jako další tři šikovní hráči našeho kraje v nejmladší kategorii. Pokud se Kubovi podaří udržet se v partii tak, jako v tomto turnaji předvedl několikrát, tak se těším, až uvidím, co ještě ukáže!

RADEK ZGARBA (chess-results), Ústí (Open), 15. místo, 5 bodů
Radek poprvé nehrál mistrovskou kategorii, nicméně si přijel zahrát Open turnaj. V turnaji mu dobře vyšel začátek, kdy porazil hráče 2105 ELO. Nicméně poté obdržel dvě nuly, jeho znovunabytá odhodlanost a chuť po vítězství mu po velmi nepovedené partii přinesla opět „dvojbod“, kdy postupným zdravým zesilováním pozice soupeřům nedával moc prostoru k vynalézavosti a po příchodu chyby udeřil. V posledních třech kolech měl za soupeře velmi šikovné mladé juniory z našeho kraje, se kterými bojoval vyrovnaně, nakonec však odešel poražen. Moc se mi líbilo, že v průběhu turnaje významně sledoval práci ostatních, mladších, kluků z výpravy, a občas jim (mně) i pomáhal. Na Radkovi jde vidět, že ho šachy skutečně baví a pro to, aby uspěl, dělá hodně, jen by možná trochu pomohlo udělat si v práci trochu větší systém, uspořádat si trénink a zlepšovat se více plánovitě, potenciál k růstu jistě má.

S celou skupinou se mi pracovalo velmi dobře, všichni velice zodpovědně přistupovali k partiím, pomáhali si navzájem a během turnaje panovala velmi příjemná, přesto bojovná, atmosféra.


9. TRENÉR - FRANTIŠEK VESELSKÝ hodnotí svoji skupinku:

KAREL VRAJ (chess-results), Hošťálková (H16), 5. místo, 6,5 bodu POSTUP NA MČR 2017
Karel (1,1,0,0,1,%,1,1,1) - jeho hra byla tradičně bojovná, gambitová a hrána s přehledem.Ve třetí partii s Juráskem to byl souboj příprav a Karlův skotský gambit byl na dobře připraveného favorita neúspěšný. V dalším kole při nestejných střelcích jsem očekával remízu. Karel hrál však nekomromisně na výhru, pozici přepálil a prohrál. Přes tyto dvě porážky se však nepoložil a turnaj dohrál s výsledkem 4,5 bodů z pěti zápasů!! S Karlem jsem velice spokojený i za přístup k oddílu (před turnajem udělal R3 a plánuje T4).

ONDŘEJ VRAJ (chess-results), Hošťálková (H16), 10. místo, 5,5 bodu
Ondra (1,1,1,1,0,0,%,%,%) - moc si věřil, že postoupí. Obhajoval 1 místo z H14. Na soupeře vletěl jako uragán a po čtvrtém kole byl jediný se100% výkonem. V pátém a šestém kole hrál s prvním a druhým hráčem a porážky byly zasloužené. Ve zbývajících kolech se mu již nepodařilo soupeře porazit. Měl jeden z největších pomocných hodnocení. Ondru nezatracuji. Vždyť byl mistrem Moravy H10 a H14 a v extralize má 3 body ze 4 utkání. Požádáme o divokou kartu.

TOMÁŠ GALDA (chess-results), Hošťálková (H14), 32. místo, 5 bodů
Tomáš (1,0,%,%,1,0,0,1,1) - mnoho zbytečných chyb, v jedné partii vedl dle počítače +8, v jiných +3 a přesto nebodoval, jako by se bál vítězství. Bojovnost, přístup k šachu,analyzám a ke kolettivu vynikající. Tak snad příště.

JÁCHYM KARLÍK (chess-results), Hošťálková (H14), 45. místo, 4 body
Jáchym (1,%,0,1,1,0,0,%,0,0) - začal famózně, po pátém kole byl 11 se 3,5 body, herně celkem pěkné partie, dohrával mezi posledními, bojoval. Zbývající partie byly znehodnoceny chybami. Ve dvou zápasech vedl již +3, v jedné mohl matovat, ale výhry se již nedočkal. Tak snad si s Tomem vše zlepší příště.

V krajské výpravě nebyl

KREJČA JAKUB (chess-results), Hošťálková (Open), 4. místo, 6,5 bodu
Jakub (1,%,%,1,1,0,%,1,1), výkon 2152! -začal velice bojovně a již ve druhém kole v pěkné parti remizoval s mistrem republiky Plátem! Jedinou prážku v turaji měl s ukrajinským hráčem třídy GM Andreevem ve velice pěkné parti. Kuba je již stálou oporou druholigové Hošťálkové, hostuje v l.lize ve Zlíně a v KP ve Vsetíně. Spolu s Karlíkem Ondrou a Bednaříkem Pepou pokračuje v propagaci šachů Hošťálková.

Tolik hodnocení jednotlivých trenérských skupinek letošní krajské výpravy do Koutů. Přehled výsledků a další odkazy najdete v předchozím článku .

Martin Beil


4.1.2017  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky