Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

24.1.2022Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (4. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (3. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (2. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (1. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (úvodní zpráva)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Školení učitelů a trenérů šachu

V sobotu 5. listopadu 2016 se ve Vsetíně uskutečnilo školení učitelů v rámci projektu Šachy do škol a zároveň školení trenérů 4. třídy. Třinácti pozorným posluchačům přednášeli lektoři Miroslav Veselý, Josef Kovařík a Martin Beil.

Šachová činnost neobnáší pouze zápasy, turnaje, setkávání v klubech, tréninky a soustředění, ale také vzdělávání trenérů a učitelů šachu. Náš kraj patří mezi nejaktivnější co se týče zapojení školních kroužků do projektu Šachy do škol, každoročně se zapojují nové kroužky a noví učitelé. Mezi posluchači tak byla čtveřice učitelů Eva Štouračová (ZŠ Mánesova Otrokovice), Igor Barančík (ZŠ Holešov), Martin Rožnovják (Masarykovo gymnázium Vsetín) a Karel Sucháček (ZŠ Francova Lhota).

Radost mi udělala i účast začínajících mladých trenérů a trenérek Adély Bierské, Kláry Dančákové (obě Zbrojovka Vsetín), Jakuba Krejči, Karla Vraje (oba Hošťálková) a Do Minh Hieu (Holešov). Z řad ostřílenějších šachistů se zúčastnili Marián Tomeček, Martin Sovadina (oba Holešov), Pavel Paseka (Zubří) a František Veselský (Hošťálková).

Lektorské osazení nabídlo velmi pestrý přednáškový i praktický program. Josef Kovařík - krajský manažer projektu Šachy do škol, učitel předmětu Šachy na Základní škole Integra ve Vsetíně, aktivní organizátor šachového života celého vsetínského regionu - předal posluchačům řadu informací a zkušeností v oblasti struktury šachových soutěží a pedagogických a psychologických zásad. Jeho pohled zkušeného učitele byl pro všechny obohacující, právě zkušení a nadšení pedagogové mohou šachovému světu mnoho předat.

Republikový manažer projektu Šachy do škol a zkušený trenér Miroslav Veselý měl zajímavé povídání nejen o samotném projektu výuky šachu na školách, ale také o základech vedení šachových kroužků, o kterých předal posluchačům mnoho svých zkušeností (podílel se na výchově vynikajících zlínských šachistů Cyrila Ponížila, Kuby Roubalíka, Adama Rubala, Martina Šenkýře, Míši Krčála a dalších). Vedoucí CTM ŠSZK Martin Beil pak navázal praktičtější částí, ve které předváděl výukové metody pro začínající a mírně pokročilé šachisty.

Celé školení proběhlo v soustředěné a přátelské atmosféře, pestrost účastníků (věková, šachová, pedagogická) byla spíše obohacením než překážkou. Účastníci školení učitelů na závěr obdrželi osvědčení o absolvování školení. Na účastníky školení trenérů 4. třídy čekají v novém roce ještě závěrečné trenérské zkoušky, které proběhnou pravděpodobně v sobotu 11. února při turnaji VASTO Tour v Jablůnce.

Pro přehled ještě propozice a program proběhlého školení je v příloze článku.

Martin Beil

Soubor ke stažení (pdf)

6.11.2016  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: různéArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky