Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

18.1.2022Kalendář akcí - Přidána akce KP mládeže - 1.-4.kolo
16.1.2022Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány
Soutěže družstev: Regionální soutěž Uherské Hradiště (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Vsetín (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Kroměříž (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (6. kolo)

Třicáté páté soustředění Střediska šachových nadějí prolomilo mezník

V sobotu 8. října jsme zahájili osmý ročník Středisek šachových nadějí. Na vsetínské Základní škole Integra jsme se sešli už na 35. soustředění. Vysoká účast dětí z celého Vsetínska byla znovu velmi potěšitelná, atmosféra soustředěná i pohodová, příjemně šachová. A říjnové soustředění navíc prolomilo jeden další významný mezník!

Třiatřicet účastníků bylo tentokrát rozděleno do šesti skupin podle výkonnosti A, B, C1, C2, D1 a D2. Sedmička trenérů Martin Beil, Adéla Bierská, Matyáš Kovařík, Jan Malčánek, Jakub Stančík, David Trčálek a Petr Zvardoň si připravila pestrou škálu zajímavých témat - útok při opačných rošádách (speciálně v dračí sicilské), útok na krále zadrženého v centru, zásady zahájení a využití jejich nedodržení, zásady koncovek i ukázky řady obratů v pěšcových koncovkách. Ti nejmladší se navíc zdokonalovali v základních matovacích postupech a hráli různé šachové hry, zejména s využitím materiální hodnoty figur.

A tři skupinky navíc sehrály cvičné šachové turnaje - ve skupině A v tematickém turnaji na dračí sicilskou zvítězil Matěj Kovář. Ve cvičném turnaji ve skupině C1 vyhrál Jakub Matůš a ve skupině C2 Jakub Křenek. Celkově proběhlo další moc fajn soustředění, při kterém se mladí hodně naučili, zároveň si i zahráli a zasoutěžili a příjemně strávili šachovou sobotu.


Jeden z našich mladých trenérů, Jakub Stančík v akci

Speciální mezník jsme prolomili v posledním tréninkovém bloku. Poprvé se stalo, že všechny tréninky, probíhající v danou chvíli, vedli bývalí účastníci těchto soustředění. Tedy velký triumf trenérského mládí! Honza, David, Kuba, Matyáš a Adéla zasedali na ZŠ Integra Vsetín ještě před časem v lavicích, nyní již seděli za katedrou a přednášeli před nástěnnou šachovnicí. A soudě podle nadšených tréninkových výkonů dětí všichni vyučovali velmi zdařile.

A další významný mezník nás čeká už na příštím soustředění ve čtvrtek 17. listopadu. Tento sváteční den přinese sváteční událost i našemu vsetínskému soustředění! Poprvé se totiž bývalí absolventi soustředění stanou i hlavními šachovými kormidelníky celého soustředění. Šachové vedení totiž tentokrát nebude na vedoucím CTM Martinu Beilovi, ale na dvojici mladých nadějných trenérů Davidu Trčálkovi a Josefu Bednaříkovi.

Jako pro učitele (trenéra) je pro mě jedním z nejsilnějších zážitků vidět, jak bývalí žáci sami trénují a učí. Krásný pocit a ukázka smysluplnosti naší společné práce. Tak ať se nám společná práce daří co nejlépe i do budoucna a ať se nám daří předávat krásy šachu dalším šachovým generacím, budoucím úspěšným hráčům i budoucím trenérům.

Přidávám ještě odkaz na fotogalerii a v příloze najdete také program našeho soustředění.

Martin Beil

Soubor ke stažení (pdf)

9.10.2016  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky