Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

18.1.2022Kalendář akcí - Přidána akce KP mládeže - 1.-4.kolo
16.1.2022Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány
Soutěže družstev: Regionální soutěž Uherské Hradiště (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Vsetín (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Kroměříž (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (6. kolo)

Hodnocení MČR mládeže 2016 - zlatý Saša, stříbrná Maruška!

Ve dnech 5. - 12. března se v Koutech nad Desnou hrál další ročník Mistrovství České republiky mládeže do šestnácti let. Letošní Mistrovství nám přineslo dvojitou medailovou radost - v kategorii H14 vybojoval zlato Alexandr Skalský a v kategorii D10 stříbro Marie Vaňková!

Kouty nad Desnou jsou v posledních letech klasické místo konání této vrcholné mládežnické akce. Můžete nahlédnout například do hodnocení loňského MČR . Organizační zajištění bylo jako obvykle dobré, výtky bych směřoval pouze ke slabší stravě. Stejně jako loni byly všechny partie z mistrovských kategorií (tedy Junioři, H10-H16 a D10-D16) přenášeny online. Letošní turnaj přinesl jednu významnou změnu - totiž že v kategorií do 14ti a do 16ti let se po čtyřiceti odehraných tazích přidávalo 30 minut času navíc, podrobněji v propozicích.

Zlínský kraj znovu vyslal na Mistrovství krajskou výpravu se dvěma trenéry. Prvním byl velmistr Vlastimil Babula, který měl ve své skupince na starost Františka Mrkuse, Sašu Skalského, Lukáše Macháčka, Vlastíka Babulu mladšího (všichni Staré Město) a Michala Černého (Zlín-Malenovice). Ve druhé skupince se Martin Beil staral o čtveřici Lucie Ambrožová, Marie Vaňková (obě Staré Město), Filip Matůš (Sokol Ústí) a Patrik Řezníček (Zbrojovka Vsetín). Průběžné zpravodajství z turnaje jsme přinášeli na stránkách Sokola Ústí s velkou pomocí hlavního ústeckého trenéra Davida Trčálka (moc díky, Davide!) : 1.-4.kolo, 5.-7.kolo, 8.-9.kolo

Většině našich mladých se podařilo zahrát výkonově i výsledkově velmi dobré turnaje (sedm z devíti hráčů krajské výpravy se umístilo nad svým nasazením). Po loňském medailovém půstu vybojovali největší úspěchy naší výpravy Saša Skalský v kategorii do 14ti let (po dvou 4. místech z minulých dvou let) a Maruška Vaňková v kategorii dívek do 10ti let. Oběma patří velká gratulace! Níže se slovy trenérů podrobněji podíváme na jednotlivé účastníky krajské výpravy.


VLASTIMIL BABULA HODNOTÍ SVOJI SKUPINKU:

FRANTIŠEK MRKUS chess-results (H16), Staré Město, 15. nasazený, 12. místo, 4,5 bodu
František Mrkus hrál kategorii H16, byl 15. nasazený, udělal 4,5 bodu a skončil 12. Franta hrál první polovinu turnaje výborně, ale v té druhé už to nebylo ono. Působil unaveně, hra ztratila jiskru. Myslím, že Franta má na víc, určitě mohl mít o půl bodu, snad i o bod více.

ALEXANDR SKALSKÝ chess-results (H14), Staré Město, 11. nasazený, 1. místo, 7,5 bodu
Alexandr Skalský hrál kategorii H14, byl 11. nasazený, udělal 7,5 bodu a získal zlato. Saša hrál skvělý turnaj! Výborná šachová i psychologická příprava před partií, nápaditost, houževnatost a velká bojovnost za šachovnicí. Saša udělal v poslední době velký výkonnostní skok a pokud bude na sobě dále pracovat, bude příslibem celého českého šachu.

LUKÁŠ MACHÁČEK chess-results (H14), Staré Město, 22. nasazený, 23. místo, 2 body
Lukáš Macháček hrál rovněž kategorii H14, byl 22. nasazený, udělal 2 body a skončil předposlední, 23. Pro Lukáše to byl velmi těžký turnaj. Po trochu smolném začátku ztratil sebedůvěru a jistotu, které do konce turnaje už zpátky nenabyl. Lukáš může hrát svou kategorii H14 ještě příští rok, takže může letošní neúspěch odčinit. K tomu ovšem je potřeba, aby více chtěl a šachově "otevřel oči".

MICHAL ČERNÝ chess-results (H10), Zlín-Malenovice, 11. nasazený, 9. místo, 5 bodů
Michal Černý hrál kategorii H10, byl 11. nasazený, udělal 5 bodů a skončil 9. Míša sehrál dobrý turnaj. Na šachovnici se dobře orientuje a hraje zdravé šachy. Možná měl trošku větší respekt k těm nejsilnějším. Šachy ho baví a má potenciál se dále zlepšovat.

VLASTIMIL BABULA chess-results (H10), Staré Město, 14. nasazený, 7. místo, 5 bodů
Vlastimil Babula hrál rovněž kategorii H10, byl 14. nasazený, udělal 5 bodů a skončil 7. Vlastík sehrál rovněž dobrý turnaj. Hraje taktéž zdravě, zatím se mu ale ne vždy podaří sehrát celou partii naplno. Kdyby to dokázal, mohl by konkurovat i těm nejlepším.

DOPLNĚNÍ:
Po šachové stránce se mně se všemi pracovalo bez problémů. Když se nedělaly šachy, tak jsem se snažil, aby měli fyzickou aktivitu. Kluky bavil stolní tenis a já jsem je tahal ven na čerstvý vzduch, do okolní krásné přírody. V Koutech se nám líbilo, ohledně organizace turnaje vše v pořádku, jen strava by podle mě mohla být lepší.


MARTIN BEIL HODNOTÍ SVOJI SKUPINKU:

Hned v úvodu hodnocení hráčů, které jsem měl na starosti, musím zmínit Adélu Bierskou ze Vsetína. Áďa měla být na letošním Mistrovství čtvrtá nasazená hráčka v kategorii D16, velmi se na své poslední mládežnické Mistrovství těšila a hodně připravovala. Bohužel dva dny před začátkem turnaje onemocněla a do Koutů s námi jet nemohla. Aspoň na dálku nám ale v průběhu turnaje fandila, my jsme se zase snažili bojovat i za ni. Zdraví je samozřejmě přednější. Teď už je na tom Áďa líp a věřím, že si za letošní Mistrovství spraví chuť na spoustě dalších povedených turnajů.

LUCIE AMBROŽOVÁ chess-results (D16), Staré Město, 1. nasazená, 7. místo, 5 bodů
S Luckou se nám Mistrovství hodnotí obtížně, ale i takové turnaje k šachu patří a o to cennější mohou v dalším vývoji být. Lucka má za sebou svůj suverénně nejúspěšnější šachový rok, kdy zahrála několik výborných turnajů (Olomouc, Vsetín, Pardubice, Mistrovství Moravy, MČR Juniorek), porazila řadu silných soupeřů a výkonnostně se posunula výrazně nahoru. Odměnou za dlouhodobou výkonnost jí na MČR byl post nasazené jedničky už prvním rokem v kategorii D16. Dvojblok významných mládežnických turnajů - lednová Olympiáda dětí a mládeže a nyní MČR mládeže - se nám však nepodařil. Výkyvy v herní formě mladých hráčů nejsou nic mimořádného, ale je škoda, že se nám nevydařil zrovna vrchol sezóny.
Po křečovitém výkonu v úvodním kole se Lucka čtyřmi velmi dobrými partiemi vrátila do vedoucí skupinky. V noci před 6. kolem ji však přepadly zdravotní potíže a ještě pár minut před partií hrozilo, že ani nebude moct hrát. I tak ale zahrála černými s Lídou Kopcovou (v konečném účtování stříbrnou hráčkou turnaje) velmi bojovnou a dobrou partii, ve které byla blízko vítězství. Vzhledem ke zdravotnímu stavu Lucky to byl mimořádně kvalitní a heroický výkon, cestu k výhře se ale Lucce najít nepodařilo a nakonec prohrála. Zbytek turnaje pak už byl v útlumu pod vlivem zdraví i kruté porážky. Ostří dobrých věcí je pak jako by otupeno, naopak slabá místa se zvýrazňují. Jsem si jistý, že o to víc posune koutecké Mistrovství Lucku dopředu. Právě chvíle, kdy se z jakýchkoliv důvodů herně nedaří, dovedou výborně odhalovat slabá místa a ukazovat, na čem je potřeba pracovat. Po Mistrovství jsme si naplánovali zaměření na některá z nich (například rozšíření repertoáru zahájení a zpřesnění propočtu variant) a na spoustě dalších turnajů, včetně MČR za rok ve stejné kategorii, pak Lucka zkušenosti z letošního Mistrovství dobře využije.

FILIP MATŮŠ chess-results (H14), Sokol Ústí, 18. nasazený, 16. místo, 4,5 bodu
Filip hrál ve své kategorii také prvním rokem a už samotný postup mezi 24 nejlepších hráčů v republice byl pěkným úspěchem. O to větší radost mi udělaly Filipovy výkony v samotném Mistrovství, kde na 100% splnil hlavní turnajový plán: sehrát devět kvalitních partií. Úvodní dvě partie sice prohrál, ale obě dvě po dlouhých a velmi vyrovnaných bojích s vysoce favorizovanými soupeři. Nenechal se tím však vykolejit a pokračoval v soustředěných výkonech, což v dalších partiích přinášelo i bodový efekt. Vrcholem bylo, když v předposledním kole porazil prvního nasazeného hráče turnaje Richarda Mládka (elo 2077) a do závěrečného kola se probojoval na druhou šachovnici, když bodově dělil dokonce 5. místo celkového pořadí. I s Lukášem Dolanským (elo 2050), v té době už jediným Sašovým konkurentem v boji o zlato, zahrál dlouhou a vyrovnanou partii, která se nakonec dohrávala jako poslední v celém turnaji. Porážkou sice několik příček v celkovém pořadí ztratil, ale nic to nemění na skutečnosti, že v Koutech zahrál vynikající turnaj.
V průběhu kouteckých bojů se potkal s prvním, druhým, třetím, čtvrtým a šestým nasazeným hráčem turnaje, všechny partie odmakal naplno a nikomu nedal nic snadno. Pozičně v celém turnaji stavěl především na pevné obraně (Filipův pověstný beton!), při které postupně oslaboval soupeřovy síly, aby pak vyrazil ze svých hradeb a hodoval na soupeřových slabinách. Naopak výrazně slabší místo zatím máme v zesilování lepších pozic a v útočných schopnostech. Někdy pozice žádá vylézt ze své pevné obranné ulity a vyvíjet větší aktivitu, třeba i s určitou mírou rizika. Výrazně větší znalosti budou potřeba i v zahájení, právě proto, aby nám častěji vznikaly aktivní pozice. A velký důraz budeme v budoucnosti klást také na hru v koncovkách, protože právě v nich se dlouhé manévrovací boje často rozhodují. Máme tedy hodně na čem pracovat a letošní vystoupení na Filipově premiérovém MČR je výborným odrazovým můstkem pro další práci.

MARIE VAŇKOVÁ chess-results (D10), Staré Město, 5. nasazená, 2. místo, 7 bodů
Marušce se v Koutech vydařil vynikající turnaj! Po úvodní pohodové výhře podlehla ve druhém kole pěšcové lavině soupeřky, ale potom se sérií čtyř výher za sebou (mimo jiné i s bronzovou Natálkou Szuscikovou a zlatou Lucií Fizerovou) probojovala na dělené první místo turnaje. V sedmém kole si Maruška vybrala svoji chvíli neopatrnosti, za kterou byla potrestána druhou prohrou v turnaji. Otrávení pěšci se prostě nežerou!:-) Závěr turnaje už ale znovu zvládla výborně. V předposledním kole přišel šachově velmi významný okamžik, kdy Maruška zvládla nejen aktivní operace směrem vpřed (to se jí dařilo velmi pěkně v celém turnaji), ale dokázala ustát i útok soupeřky a pečlivě vykrýt její hrozby. Velmi cenné vítězství. Do posledního kola Maruška vstupovala z průběžné třetí pozice a důležité bylo, že jsme si nepřipustili žádné taktizování ve stylu "remíza stačí na medaili". Prostě jsme hráli "ať vyhraje ta lepší!". Maruška poslední kolo vyhrála s velkým přehledem a probojovala se dokonce o příčku výše na celkové druhé místo, za které jí patří velikánská gratulace! Po listopadovém titulu Mistryně Moravy je to další velmi cenný úspěch.
Maruška celý turnaj těžila ze své pohodové a zároveň energické povahy. Velmi dobře pracovala v přípravách na partie i v rozborech, ve většině partií převyšovala své soupeřky soustředěností a ukázněností. Hlavním klíčem k jejímu úspěchu byla přemýšlivá a trpělivá hra, neustálé kontrolování hrozeb soupeřek, ale i čekání na svoji příležitost, jak rádi říkáme "v každé pozici hledej diagram!". Šachově musíme brát stříbrný úspěch s velkou pokorou, protože na své šachové cestě je Maruška pořád ještě na začátku. Abychom se příště vyhnuli zbytečným prohrám, je potřeba větší herní praxe a více zkušeností, větší vyhranost. V oblasti zahájení je Maruška také teprve na začátku, především ve hře černými teprve hledá svou tvář. V základní taktice se Marušce dařilo těžit z trpělivého přemýšlení, ve strategických plánech a ve hře v koncovkách Marušku první vážnější krůčky teprve čekají. Ale z toho mám asi tu největší radost, že Maruška šachově uzrává pro studium náročnějších šachových témat, pro hodnocení pozice, plán hry, potřeby figurek, pro vyšší stupně šachové krásy. Na tuto práci se s Maruškou velmi těším.
Speciální poděkování patří zkušenému staroměstskému trenérovi Antonínu Horsákovi, který Marušce věnuje mnoho šachové péče a jeho přísný a zároveň spravedlivý přístup ve spojení s velkým šachovým nadšením byl jednou z hlavních ingrediencí Maruščina úspěchu. Velká část úspěchu patří také Maruščině tréninkové parťačce Viktorce Všetulové, která v trénincích i v turnajích dlouhodobě Marušku táhne silně vzhůru a holky společně pracují výborně.

PATRIK ŘEZNÍČEK chess-results (H10), Zbrojovka Vsetín, 23. nasazený, 18. místo, 3,5 bodu
Patrik hrál v kategorii desetiletých už druhým rokem - loni sbíral cenné zkušenosti jako nejmladší hráč turnaje, letos už hrál v celém turnaji velmi důstojnou roli, ve stejné kategorii může hrát i příští rok. Oproti loňsku udělal Patrik velký posun vpřed a na jeho partie byla radost se dívat! Už nepřicházel z partií po půl hodině, ale patřil mezi největší bojovníky celého turnaje a často dohrával až mezi posledními. Oproti loňsku byl také mnohem houževnatější. Výrazně omezil množství i závažnost hrubých chyb, trpělivě a často úspěšně dokázal bránit i horší pozice, stejně trpělivě dokázal i realizovat poziční převahu. Stejně jako u Marušky, i u Patrika mám největší radost právě z toho, že se už můžeme věnovat náročnějším šachovým tématům. Trénování s ním už není založené na těch nejzákladnějších věcech typu "vyviň figurky a pak je neztrať", ale můžeme se společně probírat zajímavými zákoutími tajů pozice, zvažovat různé možnosti plánů hry a zkoušet různé zajímavé postupy, které si Patrik dovede i sebevědomě obhájit. Zkrátka v přípravách, rozborech, samotných partiích i v tréninku už se dostáváme do mnohem větší hloubky šachu.
Patrikovi se podařilo turnaj výborně odstartovat vítězstvím nad Mistrem Moravy Míšou Černým a také v dalších partiích se mi jeho hra líbila, i prohry s pátým a šestým nasazeným hráčem turnaje byly po pěkných výkonech. Po výhře v 6. kole Patrik klepal na brány první desítky. V poslední třetině turnaje už nám trochu docházel dech, přeci jen vícedenních turnajů zatím Patrik moc odehraných nemá a chybělo více zkušeností, vyhranosti a výdrže. V 7. kole z toho byla myšlenkově méně nabitá remíza, v posledních dvou kolech pak dvě prohry, sice bojovné, ale chybělo v nich více údernosti a "tahu na branku". Celkově Patrik mezi o rok staršími borci zahrál velmi dobrý turnaj a k úplné spokojenosti chyběl jen bodík navíc z úplného závěru. Když se nám do příštího roku podaří dobře zapracovat na větší herní praxi ve vážných partiích na úkor povrchních rapidů a udržet současný trend tréninkové práce, bude aréna příštího Mistrovství pro Patrika ještě veselejší:-)

Celkově se s naší skupinkou pracovalo velmi dobře. Oproti minulým rokům nás letos bylo méně, takže jsme měli čas i na společné procházky a pohodovější trávení volného času. Dobře se osvědčily i ranní rozcvičky, které byly dobrým vyvážením intenzivní šachové práce. V celkovém součtu je výsledek mírně nad očekáváním, přitom Lucka, Filip a Patrik byli letos jako mladší ve svých kategoriích a příští rok budou hrát stejné kategorie znovu.


V Koutech nad Desnou hráli také další hráči z našeho kraje. V kategorii H14 hrál Ondra Vraj chess-results z Hošťálkové a se 4,5 body vybojoval 15. místo. Jeho starší bratr Karel chess-results byl prvním nasazeným v doprovodném národním openu a se 6 body uhrál 10. místo. Oběma podle mého názoru chybělo v místě turnaje trenérské zázemí - oddílový trenér z Hošťálkové tentokrát nejel, možnost účasti v krajské výpravě nevyužili. V kategorii D14 hrála Lucie Vaňharová chess-results z Postoupek, získala 2 body a 20. místo. Ve velmi silně obsazeném juniorském turnaji bojoval Vojta Dobeš chess-results ze Starého Města a skončil se 3,5 body na 11. místě. Ve Fide Openu pak skončil na 33. místě Ríša Štefaník chess-results a v Národním Openu na 12. místě Martina Hartingerová chess-results a na 31. Julie Šimčáková chess-results.

Vystoupení celé naší krajské výpravy na Mistrovství hodnotím pozitivně. V přípravách na partie, v rozborech i v samotných partií všichni pracovali zodpovědně a dobře. Dost času se oběma našim trenérským skupinkám podařilo najít i na regeneraci a sportovní aktivitu (pravidelné procházky, ping-pong, ranní rozcvičky atd.). Velmi kladně hodnotím i dobrou partu, kdy se mladí podporovali, fandili si a celkově byli ve velké pohodě. Spolupráce s velmistrem Vlastimilem Babulou byla výborná - jeho velmi trefné postřehy, pohodové a pozitivní jednání a velká šachová síla mladým velmi pomáhají. Závěrem děkuji všem, kteří se na přípravách a zajíštění letošní krajské výpravy podíleli. Jmenovitě říkat nebudu, protože to byla spousta lidí a určitě bych na někoho zapomněl:-) Každopádně všem díky!

Přidávám ještě další zajímavé odkazy k Mistrovství. Kromě reportáží na stránkách Sokola Ústí najdete spoustu informací na oficiálních stránkách Mistrovství. Další zajímavé články pak na stránkách Starého Města tady a tady, a na Novoborském šachovém serveru.

KONEČNÉ VÝSLEDKY VŠECH KATEGORIÍ:

Kategorie H16
1. místo: Jan Miesbauer (2217F, Lysá nad Labem) 6,5 bodu
2. místo: Arsenij Anaškin (2087F, ŠK Aurora) 6 bodů
3. místo: Michal Jelínek (2159F, Oáza Praha) 6 bodů
12. místo: FRANTIŠEK MRKUS (1951F, Staré Město) 4,5 bodu

Kategorie H14
1. místo: ALEXANDR SKALSKÝ (1832F, Staré Město) 7,5 bodu
2. místo: Lukáš Dolanský (2050F, Sokol Klatovy) 7,5 bodu
3. místo: Jakub Petr (1873F, Bohemians Praha) 5,5 bodu
15. místo: ONDRA VRAJ (1762F, Hošťálková) 4,5 bodu
16. místo: FILIP MATŮŠ (1659F, Sokol Ústí) 4,5 bodu
23. místo: LUKÁŠ MACHÁČEK (1526F, Staré Město) 2 body

Kategorie H12
1. místo: Tobiáš Krejčok (1914F, BŠŠ Frýdek-Místek) 7 bodů
2. místo: Ondřej Skýpala (1620F, Odolena Voda) 6,5 bodu
3. místo: Lucian Vantuch (1802F, BŠŠ Frýdek-Místek) 6 bodů

Kategorie H10
1. místo: Richard Stalmach (1667N, BŠŠ Frýdek-Místek) 7,5 bodu
2. místo: Štěpán Hrbek (1573N, Unichess), 7,5 bodu
3. místo: Lukáš Petříček (1493N, Kuřim) 6 bodů
7. místo: VLASTIMIL BABULA (1318N, Staré Město) 5 bodů
9. místo: MICHAL ČERNÝ (1387N, Zlín-Malenovice) 5 bodů
18. místo: PATRIK ŘEZNÍČEK (1192N, Vsetín) 3,5 bodu

Kategorie D16
1. místo: Blanka Brunová (1879F, Karlovy Vary) 6,5 bodu
2. místo: Ludmila Kopcová (1647F, Ostrava) 6,5 bodu
3. místo: Anna Tůmová (1615F, Tábor) 6 bodů
7. místo: LUCIE AMBROŽOVÁ (1899F, Staré Město) 5 bodů

Kategorie D14
1. místo: Anna Marie Koubová (1870F, Unichess) 7 bodů
2. místo: Karin Němcová (1853F, Oáza Praha) 6,5 bodu
3. místo: Kristýna Laurincová (1761F, BŠŠ Frýdek-Místek) 6,5 bodu
20. místo: LUCIE VAŇHAROVÁ (1410F, Postoupky) 2 body

Kategorie D12
1. místo: Anna Lhotská (1533N, Oáza Praha) 7,5 bodu
2. místo: Olga Dvořáková (1538N, Spartak Adamov) 7 bodů
3. místo: Petra Píšová (1549N, Spartak Vlašim) 5,5 bodu

Kategorie D10
1. místo: Lucie Fizerová (1323N, BŠŠ Frýdek-Místek) 7,5 bodu
2. místo: MARIE VAŇKOVÁ (1178N, Staré Město) 7 bodů
3. místo: Natálie Szusciková (1230N, BŠŠ Frýdek-Místek)) 6 bodů

Open A
1. místo: Michael Kubík (2184F, BŠŠ Frýdek-Místek) 7,5 bodu
2. místo: Jan Tůma (2001F, Chotěboř) 7 bodů
3. místo: Karel Záleský (2035F, Slezan Opava) 6,5 bodu
33. místo: RICHARD ŠTEFANÍK (1840F, Staré Město) 4 body

Open B
1. místo: Michael Pospíchal (1747N, Slavoj Litoměřice) 7,5 bodu
2. místo: Ondřej Novotný (1414N, Hlinsko) 7 bodů
3. místo: Filip Krajíček (1791N, Lokomotiva Brno) 6,5 bodu
10. místo: KAREL VRAJ (1878N, Sokol Hošťálková) 6 bodů
12. místo: MARTINA HARTINGEROVÁ (1679N, Sokol Hošťálková) 5,5 bodu
19. místo: PETR ŠTEFANÍK (1654N, Vlčnov) 5 bodů
31. místo: JULIE ŠIMČÁKOVÁ (1528N, Postoupky) 4,5 bodu

Junioři (tento turnaj nebyl na 9 kol, ale na 11 kol)
1. místo: Jan Vykouk (2434F, Chess Most) 8,5 bodu
2. místo: Martin Blahynka (2398F, Duras Brno) 8,5 bodu
3. místo: Marek Matyáš (2419F, Interchess) 8 bodů
11. místo: VOJTĚCH DOBEŠ (2251F, Staré Město) 3,5 bodu

Kompletní výsledky najdete zde.

Martin Beil


4.1.2017  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky