Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

18.1.2022Kalendář akcí - Přidána akce KP mládeže - 1.-4.kolo
16.1.2022Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány
Soutěže družstev: Regionální soutěž Uherské Hradiště (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Vsetín (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Kroměříž (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (6. kolo)

Šachisté o prázdninách ve škole!

Tentokrát netradičně, v pátek 29. ledna, se uskutečnilo další vsetínské soustředění pro mladé talentované hráče nejen z našeho okresu. Přijeli i šachisté z Dubnice nad Váhom či z Bystřice pod Hostýnem. Ano je to tak, mladí šachoví zájemci přišli do školy i v pátek o pololetních prázdninách. A nebylo jich málo, rovnou čtyřicet osm.

Celý šachový pátek začínal již tradičně v devět hodin zahájením. Tentokrát se všichni účastníci včetně trenérů vměstnali do jedné třídy, v jídelně se totiž začalo právě malovat. Děti byly dle své výkonnosti rozděleny do jednotlivých kategorií A, B1, B2, C1, C2, D1 a D2. Každý z trenérů si přebral svoji skupinku a mohlo se začít vzdělávat. Tentokrát se o výuku staralo devět trenérů, a to ve složení Martin Beil, Petr Zvardoň, Josef Bednařík, Jan Malčánek, Petr Smilek, Hanka Obšivačová, David Trčálek, odpoledne se přidali Jan Bosák a Stanislav Juříček.

Celkově se naši šachoví studenti vzdělávali ve čtyřech devadesátiminutových blocích, kde se trenéři pokoušeli vysvětlit například „Zda loupit nebo neloupit pěšce na b2“, dále se zde mohly děti dozvědět „Jak hrát proti zavřeným zahájením“, seznámit se s „Hodnocením a plánem hry ve střední hře“, okusit „Sílu pěšců ve všech třech částech šachové partie“, pokochat se „Jak hrají sicilku mistři světa“ a s mnoha dalšími tématy, které nabízel bohatý program celodenního soustředění. Tím pomyslným „top strop“ bodem byla možnost koupit si knížku (za super cenu 100 Kč), tedy pro A skupinu A „Velikáni světového šachu“ a pro B skupinu „Základy strategie“. S knihou se i v jednom bloku pracovalo, pokračovat může každý i samostatně doma.

Celkově to všechno, co se odehrálo v pátek na soustředění, nejde ani popsat, protože toho bylo spousta. Myslím si však, že si děti celý šachový prázdninový den užily. A nejenom ten šachový, protože venku ještě trošku sněhu zbylo, no a znáte děti, nemusím asi dále ani moc popisovat, co se třeba dělo cestou na oběd a z oběda zpět do školy :-).

Na závěr patří poděkování všem trenérům, protože 9 trenérů na 48 dětí je velmi pěkné číslo! Dále velké poděkování šéftrenérovi soustředění Martinu Beilovi za zajištění celého soustředění po stránce šachové a manželům Kovaříkovým za skvěle zvládnutou organizační stránku soustředění. Ti se opět po celý den (ve svém volnu a bez nároku na odměnu) starali i o to, aby nám děti při usilovném přemýšlení nevyschly nebo snad dokonce nehladověly!

Fotogalerii ze Střediska šachových nadějí č. 33 možno prohlédnout zdeZDE. Již teď se můžeme všichni těšit na poslední soustředění v této sezóně, které se uskuteční v sobotu 2. dubna 2016.

Josef Bednařík

2.2.2016  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky