Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

24.1.2022Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (4. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (3. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (2. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (1. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (úvodní zpráva)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Hodnocení činnosti CTM v roce 2015 a plán akcí na rok 2016

Rok 2015 byl už v pořadí šestým, kdy jsem vedl Centrum talentované mládeže Šachového svazu Zlínského kraje. Všechny plánované akce proběhly podle plánu a v rámci činnosti CTM jsme připravili rekordních 48 dní šachových akcí pro děti z celého kraje. Níže najdete hodnocení činnosti CTM i plán akcí na další rok.

Činností Centra talentované mládeže se snažíme co nejefektivněji podporovat rozvoj mládežnického šachu v našem kraji. Aktivní je CTM především tam, kde je potřeba doplňovat činnost v jednotlivých oddílech a zajišťovat spolupráci mezi jednotlivými mládežnickými centry.

V roce 2015 proběhla dvě celokrajská soustředění (zářijové ve Starém Městě a prosincové ve Vsetíně), tři výpravy na nejvýznamnější mistrovské turnaje mládeže (Mistrovství ČR mládeže, Mistrovství Moravy a Slezska mládeže a Polofinále MČR juniorů a juniorek) a několik výprav na významné turnaje, velmi užitečné k rozvoji šachové mládeže. Konkrétně se jednalo o velikonoční Turnaj přátelství do Olomouce, Přebor Města Vsetína, Turnaj družstev v Pardubicích a na Fide Open Staré Město. Celkově jsme takto zajistili 48 dní šachového programu pro naše šachisty.

Všechny krajské akce byly využité početnými skupinkami šachistů, především pak těch nejlepších hráčů z krajské Listiny talentů. Tito hráči se pak úspěšně zapojují nejen do mládežnických turnajů, ale čím dál víc prorážejí i mezi dospělými - například nový kandidát mistra Martin Húsek či další hráč blízící se úrovni kandidáta mistra Ondřej Stuchlý. S výraznou rolí CTM v péči o ty nejlepší mladé šachisty jsem tedy spokojený.

I při plánování akcí na další kalendářní rok jsme se zaměřili především na efektivní uspokojení potřeb talentovaných hráčů a všech, větších i menších, mládežnických oddílů. Proto jsme do plánu akcí zahrnuli ještě více krajských výprav na turnaje. Krajské výpravy na turnaje mají za úkol efektivně (nemusí jezdit dospělý doprovod s každým hráčem zvlášť, ale trenér se postará o celou svoji skupinku cca 6ti hráčů na jednoho trenéra), kvalitně (trenéři jsou pro krajské výpravy pečlivě vybíraní a ručí nejen za šachovou náplň, ale i za dodržování turnajového režimu) a pro všechny dostupně (výpravy jsou určené pro všechny oddíly, malé i velké, z celého našeho kraje) zajistit herní praxi našich talentovaných šachistů. A důležité samozřejmě je nejen sehrát na turnaji partie, ale také se na partie s trenérem připravovat a především pak sehrané partie pečlivě a s důrazem na poučení rozebrat.

Plán akcí Centra talentované mládeže na rok 2016:

1. Mistrovství České republiky mládeže do 16 let, 5. – 12. března v Koutech nad Desnou
Vrchol mládežnické sezóny. Letos bude mít krajská výprava dva trenéry - velmistra Vlastimila Babulu a vedoucího CTM Martina Beila. Propozice krajské výpravy najdete v sekci CTM .

2. Turnaj přátelství, 25. - 27. března v Olomouci
Tradiční výprava na velikonoční turnaj.

3. Přebor Města Vsetína, 2. - 9. července ve Vsetíně
Po roce by se měly střídat výpravy na dva nejvýznamnější turnaje v našem kraji. Loni byly výpravy do Vsetína i na FIDE Open Staré Město, letos je v plánu vsetínský turnaj.

4. Soustředění CTM 1/2016, ve druhé polovině září (místo zatím neurčeno)
Celokrajské soustředění s plánovanou účastí cca 20 dětí. Osvědčený termín v září 2016. Soustředění zároveň slouží jako součást přípravy na Mistrovství Moravy.

5. Mistrovství Moravy a Slezska mládeže, koncem října nejspíš v Koutech nad Desnou
Znovu je v plánu velká krajská vyprava pro všechny mladé hráče z našeho kraje, zapojení velkého množství trenérů.

6. Polofinále MČR juniorů a MČR juniorek, v polovině listopadu (místo zatím neurčeno)
Krajská výprava na tradiční mistrovskou akci pro juniory a juniorky do 20 let.

7. Talent Cup, v polovině prosince v Malenovicích (Beskydy)
Krajská výprava na špičkový turnaj určený zejména pro nejmladší hráče.

8. Seminář pracovníků s mládeží, nejspíš v prosinci (místo zatím neurčeno)
Seminář trenérů a pracovníků s mládeží, určený pro Šachy do škol i jako školení ternérů 4. třídy.

Budu moc rád, když bohatý šachový kalendář našeho krajského Centra talentované mládeže využije i v novém roce co nejvíce mladých šachistů.

V případě jakýchkoliv dotazů, námětů či připomínek k fungování, hodnocení i plánu akcí Centra talentované mládeže se mi můžete ozvat na moji emailovou adresu martinbeil64@gmail.com, v kopii prosím zašlete na email předsedy Komise mládeže Pavla Růčky pavel.rucka@worldonline.cz .

Kompletní hodnocení CTM včetně plánu na nový kalendářní rok najdete v příloze.

Martin Beil

Soubor ke stažení (pdf)

17.1.2016  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky