7.4.2024Nový článek: Konference Zlínského kraje 2024
1.4.2024Nový článek: Michal Černý vítězem rapidu ve Velikonoční Lužné
Kalendář akcí - Přidána akce Jarní pohár 1. VASTO (včetně propozic)

Šestice školních týmů míří na MČR

V pátek 15. ledna 2016 proběhlo v klubovně ŠK Zlín krajské finále přeboru škol. Do okresních kol se zapojilo celkem šedesát šest školních družstev (článek o všech čtyřech okresních turnajích můžete najít zde). Nyní tedy nejlepších osm týmů v každé kategorii předvedlo, co na své soupeře natrénovalo.

Mezi nejmladšími šachisty z I. stupně základních škol se postupně oddělily a až do posledního kola vyrovnaně bojovaly o dvě postupová místa čtyři týmy. Právě v závěrečném sedmém kole se všichni navzájem potkali. Jako nejvíce se smějící nakonec byla ZŠ Jasenná (Štěpán Řezníček, Patrik Řezníček, Šimon Lukáš, Jakub Macek), na konečném účtu jí viselo 18,5 olympijského bodu. Stříbrné medaile posbírali za 18 bodů hoši ze ZŠ Zlín-Malenovice (Viktor Šimek, Michal Černý, Vojtěch Hobza, Lukáš Kujan, Adam Samohýl). Bronzem ověšeli pořadatelé chlapce ze ZŠ Integra Vsetín (Tomáš Budík, Adam Kocůrek, Lubomír Hlouch, Martin Zbranek, Tomáš Hurtík), ti získali 17 bodů. Bez medailí nakonec zůstal tým ze ZŠ Staré Město, který získal dohromady 16 bodů.

V kategorii šachistů ze II. stupně základních škol dávali od prvního kola jednoznačně najevo borci ze ZŠ Hošťálková (Karel Vraj, Ondřej Vraj, Jakub Gálík, Jáchym Karlík), že je konkurence nemůže v žádném případě nějak zviklat, natož ohrozit. Nasbíraných 27 bodů (ze 28 možných) před nás jen klade velká očekávání, co asi předvedou v červnu na MČR. Na druhém místě završili double své školy chlapci ze ZŠ Zlín-Malenovice (Pavel Drábek, Samuel Vaculík, Jan Kříž, Martin Konečný), celkem si připsali v turnaji 16,5 olympijského bodu. Na třetím a čtvrtém místě získaly ZŠ Staré Město a Gymnázium Uherské Hradiště shodně 13,5 bodu, rozhodovala pomocná kritéria. Ta byla nakonec příznivá pro ZŠ Staré Město (Viktorie Všetulová, Roman Lapčík, Stanislav Foltýnek, Robin Čapek).

Středoškoláci také zhruba od půlky turnaje zcela zřetelně vykrystalizovali, o medailová místa se rvaly tři týmy. A rozhodlo až poslední kolo. Zlato si za 23,5 bodu odvážejí studenti z Gymnázia Uherské Hradiště (Martina Fusková, Ondřej Stuchlý, Martin Húsek, František Mrkus). Stříbro za stejný počet bodů, avšak horší pomocná kritéria, získali borci ze Střední průmyslové školy strojnické Vsetín (Josef Bednařík, Jakub Krejča, Jakub Stančík, Jaroslav Lukaštík). Bronzové medaile zbyly na studenty vsetínského Masarykova gymnázia (David Trčálek, Matyáš Kovařík, Lukáš Gabryš, Adéla Bierská, Rostislav Vilém), kteří v turnaji nasbírali 20,5 bodu.

Kompletní výsledky i osobní statistiky z krajského přeboru škol Zlínského kraje můžete studovat na chess-results, přehledné excelové tabulky nabízíme zde. Fotogalerie z turnaje je přiložena zde. Mistrovství České republiky škol se - tentokrát ve všech věkových kategoriích zároveň - uskuteční ve dnech 21. a 22. června 2016 v Kongresovém centru Zlín.