Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

19.10.2021Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (1. kolo – oprava)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (úvodní zpráva – oprava)
18.10.2021Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (1. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (1. kolo – oprava)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Vánoční soustředění CTM proběhlo na Vsetíně

O předvánočním víkendu 19. - 20. prosince hostil Vsetín další krajské soustředění Centra talentované mládeže. Sobotní program byl propojený s už dvaatřicátým soustředěním Střediska šachových nadějí, neděle pak jen samostatně krajská.

Celou sobotu jsme tradičně strávili ve třídách ZŠ Integra Vsetín, která, ač měla již prázdniny (a také víkend), tak (opět) nezela prázdnotou - ba naopak, oplývala životem a chutí mladých lidí na sobě pracovat a zlepšovat se.

Šachového víkendu se zúčastnilo celkem 41 šachistů zejména ze Vsetínska. Přivítali jsme i nejvzdálenější účastnici, kterou byla Lucka Ambrožová ze Svitav, na šachové mapě hájící barvy Starého Města. Velké zastoupení měli zejména hráči z okolních míst, měst a vesnic. Namísto velkého uklízení doma šli raději šachovat (uklízeli jistě jindy).

Šachový program zajišťovalo celkem 10 trenérů - Ivan Bartošek, Josef Bednařík, Martin Beil, Jan Bosák, Radek Holman, David Trčálek, Radek Zádrapa a Petr Zvardoň, v neděli se připojil Jan Malčánek. V jednom sobotním tréninkovém bloku měla svoji trenérskou premiéru na soustředění Adéla Bierská a zvládla ji velmi dobře - děti už se těší, až ji opět uvidí! Organizačně se Josef Kovařík společně se svojí ženou Martinou a synem Kryštofem, tvořící skvěle sehraný tým, opět precizně o vše postarali. Žádný zádrhel se neobjevil, ačkoliv tuhle tlupu s několika desítkami členů není vůbec jednoduché zvládnout, ba naopak je to úkol nadmíru obtížný.

V sobotu byli účastníci rozčleněni do skupin A až D, z toho skupiny B a C po většinu dne a dopoledne také skupina D byly ještě rozdělené na poloviny. Ve hře tak bylo vždy šest vzdělávajících se part. V neděli jsme již dělili na tři skupiny - A, B1 a B2. V obou dnech jsme prošli řadu zajímavých šachových témat - mistra světa Smyslova a v jeho podání pak zejména souhru figur, odkryli jsme tajemství otevřených zahájení, nastudovali a procvičili základní dámské koncovky, obeznámili se s dalšími základy strategie ve střední hře, ani tajemství sicilek nám dlouho nezůstalo skryto, velký důraz byl kladen na propočet variant v taktice i v koncovkách, který jsme pilovali během soboty i neděle velmi intenzivně. Dále jsme se věnovali pěšcovým i věžovým koncovkám, vyřešeny byly také soutěžní testy taktiky a koncovek a milovníci francouzské dostali těžkou ránu při tréninkovém bloku s názvem "Bijte francouzskou!" . V mladších skupinkách se mimo jiné věnovali zásadám zahájení, plánu hry v koncovkách a zahráli si cvičný turnaj, který byl zejména v jedné pětici neuvěřitelně vyrovnaný.

Bylo toho neskutečně moc, soustředění se opět ukázalo jako skvělý způsob, jak strávit víkend. Díky menším a výkonnostně vyrovnanějším skupinkám se mohlo trénovat velmi intenzivně, dále se zlepšovat, vyhrávat a vlastně, a to především, bavit se šachem!

Velkou pochvalu ještě jednou určitě zaslouží všichni účastníci, kteří zodpovědně a uvědoměle přistupovali k práci, a také všech deset trenérů v čele s Martinem Beilem - ti se starali se o to, aby práce bylo dost a správně se dávkovala. Fotogalerii ze šachového vsetínského víkendu si můžete prohlídnout zde.

David Trčálek

23.12.2015  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky