Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

7.4.2024Nový článek: Konference Zlínského kraje 2024
1.4.2024Nový článek: Michal Černý vítězem rapidu ve Velikonoční Lužné
Kalendář akcí - Přidána akce Jarní pohár 1. VASTO (včetně propozic)

Hodnocení krajské výpravy na Mistrovství Moravy a Slezska 2015

Tak jako každý rok po Mistrovství Moravy, i letos k nedávnému souhrnnému článku přidáváme i podrobné hodnocení všech hráčů z naší krajské výpravy od jednotlivých trenérů. Výprava se letos znovu podařila velmi dobrá - zúčastnilo se jí 42 hráčů v osmi trenérských skupinkách.

Dílčí hodnocení od jednotlivých trenérů:


1. TRENÉR - JOSEF BEDNAŘÍK hodnotí svoji skupinku:

DAVID KOVAŘÍK chess-results, Kunovice (H16), 25. místo 4,5 bodu
Davidovi se povedl začátek turnaje, kdy remizoval s hráčem nasazeným č.6 a poté dokonce porazil nasazenou čtverku. Posléze se však dostavily hlavně taktické chyby. Například se Sašou Skalkým. Kvůli těmto chybám se ve výsledcích začaly objevovat nuly. Celkově bych ale Davidův výkon na MMaS shrnul jako velmi bojovný, partie hrál až do samého konce a jak lze vidět podle výsledků i vysoce nasazení hráči ho nemohli podceňovat! V celkovém hodnocení získal David 4,5 bodu a obsadil 25. místo.

MONIKA MATOŠKOVÁ chess-results, Hošťálková (D16), 44. místo 3,5 bodu
Monika měla těžký začátek, hned první dvě kola chytla elově výrazně silnější hráče. Bojovala, ale na více než dvě prohry se nezmohla. Poté se již přiblížila do svých výkonnostních sfér a partie již byly vyrovnané a i body již nějaké přibyly. Monika celkově získala 3,5 bodu a obsadila 44. místo. Měla však na víc. Pochvala ji patří hlavně za pomalou a rozvážnou hru, kterou předváděla po celý turnaj. Znovu se zde ale ukázal deficit její povahy, kdy byla Monika v kritických momentech moc bázlivá a výhodu, kterou v pozici měla, si nechala jednoduše utéct mezi prsty. Důležité je se nebát a v pravou chvíli třeba i za cenu oběti materiálu soupeře zmatit.

ONDŘEJ VRAJ chess-results, Hošťálková (H14), 1. místo 7 bodů
Ondra odehrál skvělý turnaj a stal se tak Mistrem Moravy se sedmi body. První tři kola, kdy byl Ondra jasným favoritem, zvládl a nedopustil žádné překvapení. Ve čtvrtém kole přišlo první klopítnutí s černými kameny. Ondra ve stření hře nestejnopoláků nehraje přesně a soupeř vytváří matové hrozby, kdy je Ondra musí vychytávat a nezbývá mu nic jinačího než se smířit s remízou. Obrovská škoda, protože kdyby toto nedopustil, mohl partii poněkud jednoduše vyhrát. Další kolo chytá prvního nasazeného Martina Nehybu, znovu s černými. Tato partie nakonec končí také remízou. Šesté kolo přichází velmi důležitý bod za bílé, kdy poráží čtvrtého nasazeného a ukotvuje se na prvním místě. V předposledním kole již s vidinou prvního místa a obavami ze soupeřových příprav vymýšlíme úplnou novinku v Ondrovém repertoáru. Přestože jako překvapení to funguje, tak nakonec se díky neznalosti Ondra dostává do prohrané pozice, nakonec je z toho vydřená remis. Celkově bych Ondrův výkon zhodnotil jako bojovný bez taktických chyb, což je nejdůležitější. A také bylo velmi důležité zmínit, že se Ondra pral za šachovnicí nejen se soupeři, ale i s nachlazením, které ho provázelo cca od poloviny turnaje a obojí se mu podařilo zvládnout!

LUKÁŠ MACHÁČEK chess-results, Staré Město (H14), 7. místo 6,5 bodu
Lukáš měl již od začátku byl hendikepován špatným losem, který mu v prvních čtyřech kolech přikřtil soupeře s velmi nízkým elem. A i přes uhájení favorita v těchto zápasech se v samotném konci ukázala tato nevýhoda losu v pomocném hodnocení. Celkově však Lukáš odehrál velmi solidní turnaj se skvělým závěrem. Šesté kolo porazil nasazenou dvojku a velmi důležité bylo také poslední kolo, kde Lukášovi nezbývalo nic jiného než vyhrát. Do této výzvy se obul zodpovědně a po soupeřově nepřesnosti zahájil vytlačování černých figur ze šachovnice. Díky tomuto bodu si Lukáš vybojoval sedmé místo se ziskem 6,5 bodu, ale hlavně postup na MČR. Celkově byl Lukášův výkon po celý turnaj zodpovědný, jen takovou pomyslnou kaňkou na jeho výkonech byli myslím tři zbytečná taktická přehlédnutí celkem jednoduchých taktických motivů.

JÁCHYM KARLÍK chess-results, Hošťálková (H14), 35. místo 4,5 bodu
Jáchym byl po celý turnaj z mého pohledu pro soupeře takovým ,,ježíškem‘‘. To co píšu, tak dokazoval již od první partie, kdy dal soupeřovi remis v pozici s pěšcem navíc, druhého získával… Poté prohrává dokonce s figurou navíc a v podobném duchu jeho partie pokračují po celý turnaj. Vše završuje někdy v předposledním kole, kdy soupeři nabízí remis s věžkou navíc! No moje nervy… Herně jeho partie nebyly špatné, ale škoda těchto ztrát. Celkově tedy s Jáchymovým výkonem spokojený být nemůžu, protože by mohl mít Jáchym s jeho stylem hry tak o dva body více. Celkově získal 4,5 bodu a 35. místo.

MICHAL ONDROUŠEK chess-results, Bystřice p.H. (H14), 37. místo 4,5 bodu
Michal se zúčastnil svého prvního většího turnaje v životě. Projevila se zde tedy jeho nevyhranost a nezkušenost. Po celý turnaj se snažil bojovat, hrál dlouhé partie a získal pěkných 4,5 bodu a obsadil 37. místo. Celkově Michal zapadl skvěle i mezi naši partu a myslím si, že se všichni znovu těší na společné šachování.


2. TRENÉR - MARTIN BEIL hodnotí svoji skupinku:

LUCIE AMBROŽOVÁ chess-results, Staré Město (D16), 5. místo (1. mezi dívkami) 6 bodů
Lucka podala v turnaji velmi stabilní a dobrý výkon, potvrdila pokračování výkonnostního vzestupu. Její partie byly dobře vyvážené od zahájení, přes střední hru až po koncovku. Pozitivem je i uvědomění si slabších míst a velká snaha na nich do budoucna pracovat. U Lucky se pracuje i hodnotí velmi dobře, protože má své šachy podložené pravidelnou a cílevědomou prací. V poslední době přišlo i větší prohloubení v oblasti strategie, a to zejména díky pravidelné práci s šachovou literaturou a s rozbory vlastních partií.

ADÉLA BIERSKÁ chess-results, Vsetín (D16), 12. místo (2. mezi dívkami) 5,5 bodu
Adéla měla do turnaje famózní vstup, kdy hrála skvělé partie a kosila jednoho nasazeného hráče za druhým. Její šachy jsou velmi náročné, ráda vyhledává zápletky a složité situace. Zatím se jí nedaří vydržet v plné síle celý turnaj, takže prostřední část byla slabší a až v závěrečných kolech přišel ten správný druhý dech. Klíčem k větší stabilitě by bylo především pravidelnější samostatné studium, ve kterém máme pořád rezervy.

FILIP MATŮŠ chess-results, Ústí (H14), 5. místo 4,5 bodu
Filip potvrdil rychle vzestupující výkonnost, šachy studuje usilovně, pravidelně a se zájmem, takže postup na Mistrovství ČR je ve správných rukou. V první polovině turnaje byla Filipova hra příliš profesorská, lehce povrchní, ve stylu "já jsem mistr světa a soupeři se porazí sami". Neporazili. Po nebezpečné sérii čtyř remíz v řadě v sobě Filip našel více pokory a jeho hra získala větší hloubku i bojovnost. Na březnovém MČR může udělat další cenný krok ve svém šachovém růstu. Berme to především jako výzvu k další práci.

ŠTĚPÁN ŘEZNÍČEK chess-results, Vsetín (H12), 25. místo 5 bodů
Štěpánovy šachy pro mě byly jedním z nejpříjemnějších překvapení. V jeho hře se často objevovaly hlubší myšlenky, úvahy ve směru od hodnocení pozice k plánu hry a konkrétnímu propočtu. I v přípravách a analýzách velmi dobrý a zodpovědný přístup. Škoda některých zbytečných přehlédnutí, kterými Štěpán řadu dobrých pozic vypustil. Ve druhé polovině turnaje už na něm byla dost znát i únava, není snadné vydržet pořád v nasazení. Do budoucích turnajů budeme kromě klasického "více natrénovat" hledat i cesty k lepší regeneraci v průběhu turnaje, dokázat občas vypnout, vyblbnout se a zodpovědnost si nechat až na partii. Určitě pomůže i více turnajové praxe ve vážných partiích. Celkově rozhodně pochvala a do budoucna je na čem stavět (navíc příští rok ve stejné kategorii, stejně jako Lucka, Filip i Patrik).

PATRIK ŘEZNÍČEK chess-results, Vsetín (H10), 4. místo 6,5 bodu
Patrik uhrál na turnaji velmi pěkný výsledek, má pro figurky výborný cit a to společně s dobrým taktickým postřehem znamená hodně. K tomu zdravá soutěživost, nebojácnost a postupně rostoucí ochota pracovat, takže do budoucna máme zaděláno hezky. Slabým místem je zatím (v tomto věku pochopitelně) strategie a hlubší uvažování o plánech a záměrech, Patrikovi partie jsou zatím spíše přestřelky, v nichž většinou rozhoduje, kdo ze soupeřů zrovna něco přehlédne. Proto hlavním bodem přípravy na každou partii bylo nikam nespěchat, hrát pomalu, všechno si promyslet a ověřit. Dalším vývojem by mělo být přes další snižování přehlížení se dostat k hlubší hře založené na hodnocení pozice a plánu.

MARIE VAŇKOVÁ chess-results, Staré Město (D10), 13. místo (1. mezi dívkami) 5,5 bodu
Maruška zahrála výborný turnaj a oproti minulým mistrovstvím udělala další veliký pokrok. Například oproti Patrikovi hraje kratší dobu, takže v její hře chybí více jistoty, na minovém poli (tedy na šachovnici) není snadné se pohybovat a je potřeba hodně opatrnosti a rozvážnosti. V její hře se ale příjemně často objevují hlubší myšlenky, úvahy vycházejí ze strategického základu (například u Patrika spíše z citového a taktického), takže i v přípravách a rozborech se to hemžilo povídáním o slabých a opožděných pěšcích, volných sloupcích, vazbách, plánech hry. Do budoucna budeme potřebovat hlavně herní praxi, už však ne rapidovou, ale ve vážných partiích se zápisem.

Moje skupinka mi celkově dělala radost. Každý jsou jiný, někdo raději útočí, jiný brání, někdo vychází spíš ze strategie, jiný spíš taktiky, někdo raději hází bomby na soupeřova krále, jiný si raději vybere opuštěného pěšáčka a toho postupně svírá a dusí jako had škrtič. Ale přes všechny možné rozdíly, všichni dohromady byli dobrý tým. Ještě důležitější než samotné výsledky (často bývá tenká hrana mezi výsledkovým "úspěchem" a "neúspěchem") je dobrý přístup šachově i lidsky. V hlavních věcech byli všichni šikovní. Se zájmem o šachy, bojovností v partiích, snahou v přípravách i rozborech, pomáhání si navzájem (například starší mladším při vyhledávání soupeřů nebo při procvičování zahájení), správní šachoví bojovníci a dobrá parta. Spolupráce mezi dětmi dlouhodobě funguje dobře na turnajích i trénincích. Například velká část Maruščiného úspěchu patří Viktorce Všetulové a stejně tak velká část Filipova patří Matyáši Kovaříkovi.


3. TRENÉR - ZDENĚK BEIL hodnotí svoji skupinku:

PAVEL BUDÍK chess-results, Vsetín (H16), 28.místo 4,5 bodu
Pavel prohrál tři partie se silnějšími hráči, papírově slabší porážel. Hlavní slabinou je jeho lehkovážnost v zahájení, jeho slovy, že hraje co ho napadne, a to přesto, že nerespektuje často základní zásady vývinu figur v zahájení. Doporučoval bych mu projít si obraty v některé z knih miniatur v zahájení. Mimo zahájení hraje na svůj rating poměrné dobře, je přemýšlivý, dokáže pochopit zvláštnosti pozice a dotahovat ideje.

TOMÁŠ BUDÍK chess-results, Vsetín (H12), 54. místo 3 body
První partie hrál Tomáš výborně, v dalších partiích jako by nestačil fyzicky a myslím, že se i nedostatečně koncentroval. Nejvíce mu chybí více zkušeností s podobnými dlouhými turnaji. Pak by získal i více zkušeností a správné návyky s přípravami na partie a více zarputilosti rvát se se všemi těžkými chvílemi v turnaji.

MATĚJ KOPECKÝ chess-results, Vsetín (H10), 28.místo 4 body
Matěj je velmi nápaditý, rychle chápe tvůrčí myšlenky, na svůj věk hodně vidí, je rozvážný a nebojí se nového. I přes jeho mládí bych doporučoval začít systematicky budovat rejstřík zahájení, a to hlavně formou procvičování těchto zahájení v tréninkových partiích. V turnaji i přes čtyři prohry měl vyrovnaný výkon, se slabšími a výkonnostně stejně sinými hráči neměl problém bodovat.

MATYÁŠ KOVAŘÍK chess-results, Vsetín (open), 18. místo, 4,5 bodu
Matyáš celkem lehce porážel papírově slabší soupeře, ale kromě posledního kola nebodoval proti silnějším. Trochu mu nepřál los, že měl buďto výrazně slabší soupeře nebo naopak silné. Na partie se připravoval velmi zodpovědně, je šachově, zvláště přehledem v zahájení, vyzrálým hráčem. Zapracovat potřebuje na strategii, aby získal určitý nadhled o dění na šachovnici a větší cit pro pozice, doporučuji k prostudování např. oba díly Alechinova odkazu, které jsou k dispozici i v češtině. Důležitou součástí Matyášova šachového růstu by měla být i fyzická příprava, doplňkový sport.

O vsetínských šachistech se můžete více dočíst ve článku zde.


4. TRENÉR - ANTONÍN HORSÁK hodnotí svoji skupinku:

JAN VÁVRA chess-results, Staré Město (H10), 19. místo 5 bodů
Jenda hrál své partie až na jednu /Vaňková M/ v zahájení velmi dobře. Své soupeře přehrával, dokonce měl v partiích figuru nebo pěšce navíc. Bohužel pro svoji hyperaktivní povahu, se zatím nedokáže více jak 40 minut plně soustředit, a pak se dopouští v jasně vyhraných pozicích hrubých chyb, a tím se připravil o postup.Věřím, že do roka toto pomine a Jenda bude bojovat o postup .

ROMAN LAPČÍK chess-results, Staré Město (H14), 29. místo 4,5 bodu
Roman se za poslední rok hodně zlepšil. Je to i důsledkem toho, že navštěvuje trénink s GM Vlastimilem Babulou. Zahájení hraje na solidní úrovni .Je nutné, aby zapracoval na hodnocení pozice a stanovil dobrý plán hry. Bude nutné taky studovat taktiku a propočty variant. Vzhledem k tomu, že má Roman ještě hodně jiných aktivit /fotbal a jiné/, doufám, že u šachu zůstane, bude se mu více věnovat a stane se tak silným hráčem. Určitým povzbuzením je, že si připíše několik desítek ELO bodu na své konto.

STANISLAV FOLTÝNEK chess-results, Staré Město (H14), 50. místo 3,5 bodu
Standa hrál tak významný turnaj poprvé a tak se trošku na něm podepsala i tréma. Je vidět, že šachy miluje, o čemž svědči pravidelná účast na tréninku. Bude nutné zaměřít se na správné vyhodnocení pozice a stanovít odpovídající plán hry . Taky zlepšit taktiku a přechod ze střední hry do koncovky. Standa prohlásil, že na sobě zapracuje, a já mu věřim.

ALBERT ZELNITIUS chess-results, Staré Město (H16), 40. místo 3,5 bodu
Albert se začal šachu v poslední době více věnovat a navštěvuje rovněž treninkové hodiny u GM Vlastika Babuly. Určitě si jeho partie Vlastik přehraje a stanoví další plán v tréninku. Podle mne je nutné, aby se Albert naučil dobře alespoň 2 zahájení za bílé i černé figury. Tam má velké rezervy. Rovněž je nutné procvičovat taktiku a propočet variant, tam se připravil o nějaký ten bodík do konečného pořadí. Doporučuji, aby si pořídil kromě šachových knih taky nějaký šachový program, který doposud nevlastní.

JAN POLIŠENSKÝ chess-results, Kroměříž (open), 23. místo 4 body
Jendu jsem měl ve skupince již loni,kdy hrál v H-16 a od té doby udělal značný pokrok. Jendu musím pochválit za jeho přístup k rozborům partií a k samotné hře, protože si připíše několik desítek ELO bodů na své konto. Zahájení sehrál v partiích dobře a potrápil tak několik svých soupeřů s Elem o 250-300 bodů vyššim. Pokud by nechyboval v závěru partií, měl by o 2 body více. Jenda má šachy velice rád a hodně na sobě pracuje. Pokud zlepší vyhodnocení pozice a stanoví správný plán hry, bude z něho velmi silný a platný hráč Sl.Kroměříž.


5. TRENÉR - RADIM STUCHLÝ hodnotí svoji skupinku:

VLASTIMIL BABULA chess-results, Staré Město (H10), 5. místo 6,5 bodu
Vlastík patřil mezi favority kategorie, ale prohra hned v prvním kole vše mírně zkomplikovala. Když se pak nepovedla ještě partie v 5. kole, bylo jasné, že bude muset přijít drtivý finiš. Ten se povedl na výbornou a Vlastík si tak vybojoval postup na MČR. Chválím za přístup k přípravám, Vlastík nevynechal ani jednou a nikdy jsem ho nemusel nahánět, byl vždy připravený.

VIKTORIE VŠETULOVÁ chess-results, Staré Město (H12), 33. místo (4,5 bodu)
Viktorce se letošní turnaj moc nepovedl. Při přípravách nám vše klapalo, často jsme soupeře odhadli a trefili jsme se do zahájení, kazily to ale hrubé chyby, kterých bylo až přespříliš. Škoda, Vikča byla na přípravách velice aktivní a pravidelně jsme spolu seděli i více než hodinu. Většinu zahájení má zmáknutou solidně, takže jakmile odstraní taktická přehlédnutí, tak se o to více zúročí dosavadní pečlivá práce.

FRANTIŠEK MRKUS chess-results, Staré Město (H16), 4. místo (6 bodů)
Franta hrál opět ve velké formě, prohrál jedinou partii se Sašou. Rád převede pozici do koncovky, kde trpělivě čeká na soupeřovu chybu. Je vidět, že má solidní znalosti zahájení, přesto bych už možná doporučil rozšířit repertoár o něco náročnějšího, abychom nebyli tak čitelní a abychom měli na výběr, když se něco nepovede. Každopádně na MMaS skvělá práce a gratulace k zaslouženému postupu na MČR!

ALEXANDR SKALSKÝ chess-results, Staré Město (H16), 13. místo 5,5 bodu
Saša si zahrál vyšší kategorii (věkem spadá do H14), ale rozhodně se zde neztratil. Od začátku patřil k adeptům na medaili a pohyboval se těsně kolem medailových pozic. Sašovi je celkem jedno, jaké zahájení hraje, je velmi kreativní. Na druhou stranu se ale dostává do velkých časových tísní, které jej pak stojí cenné body. Nejspíše i to je důvod slabšího závěru, kdy uhrál pouze 1 bod ze 4. Možná by to chtělo vypracovat si nějaký stabilní repertoár zahájení a propracovat jej více do hloubky. Škoda poslední partie, při výhře by byl třetí!

JAN NEKARDA chess-results, Staré Město, 37. místo 4 body
Honza se snažil, poctivě se na soupeře připravoval, ale na této úrovni již je neznalost zahájení velkým hendikepem. Honza by se neměl bát zahrát něco nového a aktivnějšího, z dětských šachů už přece dávno vyrostl… Ono „to tam někde je“, ale pokud nebude sám chtít, nikdo „to z něj nedostane“ :o)

Podrobnější hodnocení všech hráčů Starého Města, povídání o volném čase i s pěknou fotogalerií najdete v článku na oddílovém webu.


6. TRENÉR - MARTIN ŠENKÝŘ hodnotí svoji skupinku:

MARTIN HRONEK chess-results, ŠK Zlín (H16), 18. místo 5 bodů
Martin hrál v průběhu celého turnaje solidní šachy, většinou se nám podařila i příprava na soupeře a Martin získal pro střední hru perspektivní pozice, z nichž dokázal zejména v druhé polovině turnaje získávat nadějné koncovky. Bohužel v posledním kole, kdy dosáhl lepší, ale na bránění obtížné pozice, se projevila nezkušenost s podobně těžkými okamžiky. Pokud takových partií odehraje více, vidím zde prostor pro výrazné zlepšení, Martin má zdravý cit pro šachy a postupu na mistrovství republiky mu díky zvýšené bojovnosti unikl jen o vlásek.

KRYŠTOF SUCHÁNEK chess-results, ŠK Zlín (H16), 24. místo 4,5 bodů
U Kryštofa jsem z počátku viděl nedostatek bojovnosti (z prvních 5 partií 3 remízy, z toho 2 velmi krátké). Po zavedení "sofijských" pravidel (kdy měli kluci zakázáno remizovat v "hratelné" pozici před 30. tahem) se jeho bojovnost výrazně zvedla, a i když další dvě následující prohrál, měl jsem jak já, tak i on, z jejich průběhu mnohem lepší pocit. Ostatně i díky zvýšené bojovnosti vyhrál Kryštof poslední dvě kola a zakončil turnaj na solidních 50 procentech.

ŠTĚPÁN HRONEK chess-results, ŠK Zlín (H16), 34. místo, 4 body
Štěpán se podobně jako Martin ze zahájení většinou nedostával do problému, stavěl solidní pozice. Pak se však neprojevila větší touha po vítězství a možná trošku i obava z prohry, když v celkovém součtu měl Štěpán 6 remíz, s jejichž přijímáním se smiřoval až příliš lehce. Ze Štěpánovy hry však mám dobrý pocit, když zvýší bojovnost, může se ještě šachově posunout nahoru.

KLÁRA DANČÁKOVÁ chess-results, Zbrojovka Vsetín (H16), 36. místo 4 body
Klára zejména při rozborech i přípravě na partii oplývala obrovským nadšením pro šachy, což jí možná trošku ubralo energii pro samotný průběh partií. Občas jsem měl rovněž pocit, že si v mírně lepších, rovných či mírně horších pozicích příliš nevěři a proto rovněž velmi ráda přijímala remízy, případně se v těchto pozicích trošku ztrácela. Pokud se tedy pokusí přenést svou mimopartiovou energií na 64 polí, vidím i u ní výrazný potenciál k dalšímu zlepšování.

HANUŠ SUCHÁNEK chess-results, ŠK Zlín (H14), 32. místo 4,5 bodu
Hanuš má rozhodně nepřehlédnutelný taktický postřeh, konkrétní propočet by však mohl být preciznější. Z jeho partií čišela z mých svěřenců největší bojovnost, ostatně i jeho partie v posledním kole byla jednou z nejdelších celého turnaje. Hanuš má velkou příležitost se nadále zlepšovat, zejména pokud bude mít dostatek herní praxe.

MARTIN DVOŘÁK chess-results, Zbrojovka Vsetín (H14), 30. místo 4,5 bodu
Martin má podobně jako Klárka má šachy rozhodně velmi rád. Jeho nadšení je místy však tak veliké, že se nechá unést a zapomene, že mu soupeř jednotahově pohrozil sebrat figurku nebo vytvořil jinou jednoduchou hrozbu. Na tom jsme zkusili během turnaje zapracovat a myslím si, že zlepšení bylo vidět. Pokud tedy přidá více soustředění, i zde vidím velkou příležitost, aby výsledek na příštím mistrovství byl ještě lepší.

Pokud to tedy shrnu - pokud všech 6 přidá na bojovnosti a soustřední a odehraje více těžkých partií, vidím jejich rozvoj jako velmi pravděpodobný.

Samostatný článek o zlínské části výpravy najdete tady.


7. TRENÉR - JOSEF TOMEK hodnotí svoji skupinku:

Na MMaS měla výprava ŠK Zlín-Malenovice čtyři hráče

MICHAL ČERNÝ chess-results, Zlín-Malenovice (H10), 1. místo 8 bodů
U10 – Michal Černý: byl nasazen na páté šachovnici. Potvrdil stále lepšící formu a v uvedené kategorii získal zlatou medaili. GRATULUJEME!!! Hrál od prvního kola velmi dobře, povolil soupeřům jen jeden bod. Je to velký talent.

VIKTOR ŠIMEK chess-results, Zlín-Malenovice (H10), 11. místo 5,5 bodu
Viktor Šimek: za jeho výkon ho musíme pochválit. Po jednom roce šachové výuky dosáhl velmi pěkného výsledku a scházelo mu jen půl bodu od postupu na MČR.

PATRIK RICHVALSKÝ chess-results, Zlín-Malenovice (H14), 25. místo 5 bodů
U14 – Patrik Richvalský: získal 5 bodů z 9 možných a jeho umístění na 25 místě odpovídá jeho šachové síle.

SAMUEL VACULÍK chess-results, Zlín-Malenovice (H16), 49. místo 3 body
U16 - Samuel Vaculík: začal turnaj špatně, pak se rozehrál. Jeho umístění v závěru své kategorie, neodpovídá jeho šachové kvalitě.


8. TRENÉR - DAVID TRČÁLEK hodnotí svoji skupinku:

RADEK ZGARBA chess-results, Ústí (H16), 14. místo 5,5 bodu
Radek Zgarba, který hrál mistrovství naposledy, na sebe bral dosti vysoké nároky. Jeho hra jevila značnou vyspělost, dostával dobré pozice, které ale občas nezvládl v rozhodujících momentech proměnit v bod. Se ziskem 5,5 bodu vybojoval 14. místo, kdy až do posledního kola statečně bojoval o postupové místo na Mistrovství ČR, které mu nakonec smolně o půl bodu uniklo. Ač v kategoriích do šestnácti let již končí, jeho šachový růst a perspektivnost určitě ještě ne.

JAKUB DORŇÁK chess-results, Ústí (H14), 47. místo 3,5 bodu
Kuba Dorňák v kategorii do čtrnácti let jel hlavně s cílem nasbírat co nejvíce zkušeností a konečné 47. místo ze ziskem 3,5 bodu určitě na tak kvalitním turnaji bylo dobrým výsledkem, obzvláště vezmeme-li v potaz Kubův nesmírně správný přístup k šachu a k vlastním chybám, ze kterých se umí poučit a každou odehranou partií sílí (poslední partie s Hanušem Suchánkem byla několikahodinový boj). Pokud nadále vydrží v podobném duchu, má určitě kam výkonnostně stoupat.

MATĚJ KOVÁŘ chess-results, Ústí (H12), 13. místo 6 bodů
V Kategorii do dvanácti let hráli Matěj Kovář a Ondřej Grycman. Matěj už od samého začátku potvrdil svou, v poslední době vzrůstající, výkonnost a po bojovném výkonu obsadil se ziskem 6 bodů 13. místo. Bohužel jej pár zaváhání připravilo o postupové místo na Mistrovství ČR, o které přišel při stejném počtu bodů s postupujícími pouze o pomocné hodnocení. Matěj se během turnaje ukázal hlavně jako velký dříč, když se se mnou neúnavně připravoval a mezi koly neustále pracoval, nemluvě o délce jeho partií, které trvaly až na výjimku v posledním kole pravidelně s přehledem nejdéle ze všech hráčů naší skupinky.

ONDŘEJ GRYCMAN chess-results, Ústí (H12), 42. místo 4 body
Ondra Grycman obsadil ze ziskem 4 bodů 42. místo, které bylo taky, vzhledem k šachové síle celého turnaje a Ondrovým zatím nevelkým zkušenostem (vůbec první taková šachová akce), velmi dobrým umístěním. Pokud se zapálením k šachu jemu vlastnímu a v tréninkovém nasazení bude nadále pokračovat, bude z něj obávaný zabiják.

JAKUB MATŮŠ chess-results, Ústí (H10), 18. místo 5 bodů
V kategorii do deseti let Jakub Matůš obsadil se ziskem 5 bodů konečné 18. místo. Od většího bodového zisku nás oddělila snad jen menší únavová chvilka po polovině turnaje, kdy přibylo hrubých chyb. U Kuby se jedná, vzhledem k tomu, že tuto kategorii může hrát ještě 2x, o kvalitní a perspektivní výsledek a bude-li Jakub tréninkově pokračovat nadále stejně aktivně, určitě bude na podobných akcích bodů jen přibývat.
Druhým zástupcem v kategorii do deseti let je Antonín Randus, který obsadil se ziskem 4 bodů konečné 34. místo. Toník zaslouží velikou pochvalu za bojovnost i konečné umístění, kterému taky hodně přispělo, že během turnaje poslouchal rady a také výrazně pracoval na chybách, které s postupem času ubývaly na četnosti zejména také díky tomu, že během turnaje výrazně zpomalil tempo hry. Pokud si nechá častěji poradit a bude se radami řídit, jeho výkonnost půjde také rapidně nahoru.

Celkově se mi líbilo především to, jak jsou kluci parádní parta, která se navzájem podporuje a zlepšuje, fandí si, sledují své partie (hned několikrát se u PC shromažďoval hlouček dohraných, aby mohli sledovat výkon toho, kdo ještě bojoval) a motivují se k dalšímu tréninku a práci, které se (překvapivě?!) moc nebojí.

Více o ústecké větvi výpravy najdete v pěkném článku včetně řady povedených fotek.


Tolik hodnocení od jednotlivých trenérů.

Všem ještě jednou moc děkuji za výbornou péči o děti po celou dobu turnaje a stejně tak děkuji i dalším lidem, kteří se na zajištění naší velké výpravy výraznou měrou podíleli - zejména předsedovi Komise mládeže Pavlu Růčkovi a hospodáři Josefu Kovaříkovi. Dobrá byla i spolupráce s přítomnými rodiči dětí, kteří velmi pomáhali dětem i trenérům k dobrému šachovému rozpoložení.

Z hráčů mimo krajskou výpravu stojí za pozornost zejména 2. místo Jakuba Krejči (chess-results) z Hošťálkové v doprovodném turnaji (s výkonem přesahujícím 2200!) a bojovné vystoupení Pavla Opluštila (chess-results) v H12, kterému postup na Mistrovství ČR unikl až prohrou v posledním kole.

Další užitečné odkazy můžete najít na oficiálním rozcestníku Mistrovství Moravy.

Martin Beil

17.11.2015  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: Mládež



Archiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky