Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

24.10.2021Soutěže družstev: Regionální přebor Uherské Hradiště (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Kroměříž (2. kolo)
Soutěže družstev: Zlínský krajský přebor (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Vsetín (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Kroměříž (úvodní zpráva – oprava)
Soutěže družstev: Regionální přebor Zlín (2. kolo)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Soutěž v řešení diagramů na internetu

Od října 2015 bude každý měsíc probíhat nové kolo soutěže v řešení diagramů na šachové stránce www.chessity.com. Soutěž je určená pro začátečníky a mírně pokročilé šachisty zejména ze Zlínského kraje.

Protože chceme, aby děti byly v kontaktu s šachem i mezi jednotlivými tréninky, nejlépe pravidelně aspoň chvilku každý den, je i tato soutěž zaměřená především na pravidelnost řešení. V dnešní době děti tráví na počítačích a mobilech mnoho času, mnohdy zbytečně a bezúčelně. Vždycky je velká výhra, když se děti tento "počítačový čas" naučí využívat i smysluplně, například k trénování šachu.

Právě k tomu je naše soutěž. Zábavnou formou a v příjemném rozhraní šachového serveru si mladí šachisté mohou nejen hrát, ale zároveň se tím také učit. Podrobnější informace o soutěži najdete níže.

Místo soutěže:

- soutěžíme na serveru chesssity.com
- registrace na serveru je zdarma, je možné i placené členství, ale není vůbec potřeba
- s členstvím zdarma můžete každý den vyřešit zhruba 20 diagrámků, což vám stačí na plnohodnotnou účast v naší soutěži
- server je v angličtině, ale funguje velmi jednoduše
- soutěžíme v řešení diagrámků, na které se po přihlášení na svůj účet dostanete kliknutím na kolonku "Train" v horní liště a potom si v nabídce vyberete hru, ve které chcete soutěžit:

Castle Assault (Dobývání hradu, soutěží několik hráčů najednou, za každý vyřešený diagrámek vyšplháte na žebříku blíž hradbám, první hráč na hradbách vítězí)

Chess box (Šachová krabička, soutěží vždy dva hráči, pod šachovnicí jsou šachové krabičky, v každé z nich se ukrývá nový úkol za určitý počet bodů, kdo získá víc bodů, vyhraje)

One-vs-One (Jeden na jednoho, soutěží dva hráči, kdo první vyřeší správně 9 příkladů, vyhraje)

Tug of war (Přetahování lanem, soutěží se přetahují lanem, za každý správně vyřešený diagram přitáhnete lanou na svou stranu)

- kromě toho je možné zkoumat i další tréninkové funkce serveru
- šachové diagrámky jsou vcelku jednoduché, někdy bývá za úkol dát mat, jindy něco získat, někdy naopak zabránit matu nebo ztrátě
- pokud řešíte diagramy správně, zvyšuje se vám rating a postupně dostáváte i obtížnější úkoly podle vaší výkonnosti
- pravidelné řešení šachových úkolů přináší nejen výrazné šachové zlepšení, ale zlepšuje i postřeh a logické uvažování; a navíc je to zábava:-)

Pravidla soutěže:

- soutěžíme v pravidelnosti řešení na chesssity.com, do každého soutěžního kola se započítává posledních dvacet dnů v daném měsíci (do úvodního říjnového kola se započítává období 12. - 31. října)
- za každý den, kdy vyřešíte svoji denní dávku diagrámků (20 příkladů), vám do statistiky přibude 5% vaší "Training Activity"
- za celých 20 dnů tedy můžete mít až 100% "Training Activity", vítězem se stane ten, kdo bude mít 31. října večer nejvíc "Training Activity"
- v případě shodných výsledků více účastníků jsou tato pomocná kritéria: lepší výsledky v předchozích měsících, nižší věk, los
- v červnu 2016 si ještě vyhlásíme celkové pořadí za celý školní rok - za každý měsíc můžete získat až 10 bodů, v červnu sečteme a vyhodnotíme
- na zkoušku můžete řešit ještě před začátkem říjnového kola

Přihlášení do soutěže:

- soutěž je určená pro začínající a mírně pokročilé šachisty, horní hranice pro přijetí do soutěže je národní elo 1500
- soutěže se mohou zúčastnit všichni z vás, kteří si mě (uživatelské jméno adminCTM) na chessity přidají nejdříve mezi přátele a potom jako "kouče"; můžete mi o tom napsat i informační email na moji adresu martinbeil64@gmail.com
- přidání přátel: v pravé části obrazovky kliknete na "Add a friend", napíšete moje uživatelské jméno "admin CTM" a potvrdíte
- přidání kouče: v horní nabídce kliknete na "Coach", potom "Your coaches", potom do čtverečku "add coach" napíšete moji přezdívku "adminCTM" a potvrdíte. Tím dostanu možnost sledovat vaše výsledky. Pro přidání kouče je potřeba nejprve přidat trenéra do přátel.

Ceny v každém měsíčním kole:

1. místo:
- knížka od pana Biolka (Šachové miniatúrky, Základy strategie, Šachové koncovky, Polootevřená zahájení, Zavřená zahájení, Magnus Carlsen, Fischer a Spasskij)
- nebo další knížky (Celý svět se od nich učí, Miniaturní šachové partie a další)
- nebo kartičkové diagrámky (pokud je ještě nemáte)

2. - 3. místo:
- cvičebnice pro začátečníky (můžete ji sami použít, anebo například věnovat svým kamarádům)
- nebo velká čokoláda Milka 300g, příchuť podle vlastního výběru

Předání cen osobně na soustředěních či turnajích. V nouzovém případě poštou.

Další ceny budou pro nejaktivnější řešitele v celém školním roce.

Kdybyste potřebovali s něčím pomoct nebo poradit, kdykoliv se mi ozvěte na email martinbeil64@gmail.com. Rád pomůžu překonat případné technické problémy, poradím s výběrem cen.

Vyhodnocování výsledků má na starosti Radek Holman (email holman.r@seznam.cz), který pak každý měsíc pošle všem účastníkům soutěže výsledky.

Martin Beil

26.9.2015  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: různéArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky