Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

23.6.2021Kalendář akcí - Přidány propozice akce 12. Memoriál Jana Kováře
22.6.2021Centrum talentované mládeže- Přidán dokument (PROPOZICE FIDE Open Staré Město 13.-21.08.2021)
Centrum talentované mládeže- Přidán dokument (Propozice krajské výpravy do Starého Města 13.-21.08.2021)
Centrum talentované mládeže- Přidán dokument (PROPOZICE Turnaj přátelství Olomouc 12.-15.08.2021)
Centrum talentované mládeže- Přidán dokument (Propozice krajské výpravy do Starého Města 13.-21.08.2021)
Centrum talentované mládeže- Přidán dokument (Propozice krajské výpravy na Turnaj přátelství 12.-15.08.2021)

Seminář trenérů a pracovníků s mládeží

O dvou sobotách - 13. prosince ve Vsetíně a 3. ledna ve Starém Městě - pořádal náš kraj seminář trenérů, určený pro nové trenéry 4. třídy, dále pro obnovu 3. trenérských tříd a také jako školení vedoucích v rámci projektu Šachy do škol. Semináře se zúčastnilo celkem 17 posluchačů z celého kraje.

Pod vedením lektorů Josefa Kovaříka a Martina Beila jsme se věnovali řadě zajímavých témat z oblasti šachového trénování. Základům pravidel FIDE (včetně novinek v pravidlech a jejich dopadů na mládežnický šach), struktuře šachových soutěží, výběru vhodných turnajů, důležitým zásadám psychologie a pedagogiky, rozdělení šachu do jednotlivých oblastí i základům výuky zahájení, střední hry a koncovek. Dotkli jsme se i organizace projektu Šachy do škol a řady užitečných metodických materiálů. Na praktičtěji orientovaném druhém dni semináře jsme pak pracovali i s šachovými programy a tvorbou tréninkových plánů.

Celkově bylo školení podařené a proběhlo podle plánu, pro účastníky i pro lektory přineslo zajímavé myšlenky i náměty k zamyšlení. Takovým klíčovým tématem, které by pro všechny trenéry mělo být významnou výzvou, je organizace domácího studia a domácích úkolů (možno čerpat např. zde) mladých hráčů a motivace svěřenců k této práci. Zkrátka bez práce nejsou koláče a i když se jako trenéři budeme snažit sebevíc, ty rozhodující přísady do koláčů svých úspěchů musí přidat samotní hráči.

Závěrečné trenérské zkoušky pod vedením zkušeného trenéra Richarda Biolka proběhnou v sobotu 14. února při turnaji GP v rapidu (místo ještě není určené). Odkaz na fotogalerii ze vsetínské části semináře najdete zde.

Martin Beil

7.1.2015  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky