Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

24.10.2021Soutěže družstev: Regionální přebor Uherské Hradiště (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Kroměříž (2. kolo)
Soutěže družstev: Zlínský krajský přebor (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Vsetín (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Kroměříž (úvodní zpráva – oprava)
Soutěže družstev: Regionální přebor Zlín (2. kolo)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Mistrovství juniorů a juniorek ve Frýdku Místku

Krajské výpravy na Polofinále MČR juniorů a finále MČR juniorek ve dnech 16. - 22. listopadu se zúčastnili 4 mladí šachisté (Lucie Ambrožová, Adéla Bierská, Matyáš Kovařík a Jakub Stančík). Mimo rámec krajské výpravy se turnaje zúčastnili ještě 3 další hráči z našeho kraje - Pepa Bednařík, Ondra Karlík a Vojta Dobeš. A všem sedmi se ve Frýdku-Místku dařilo velmi dobře!

Pořadatelé turnaje z Interchess Frýdek-Místek zvládli organizaci velmi dobře - turnaj probíhal hladce a příjemná byla velká spousta online šachovnic (14 u juniorů, 6 u juniorek). Ubytovaní jsme nakonec byli na Domově mládeže zdejší průmyslovky - klidné místo, pohodoví lidé, vzdálenost 400m od hracího sálu, spokojenost. Junioři a juniorky hráli zvlášť, což je pro spravedlivý průběh obou turnajů rozumné.

Čtveřice hráčů naší krajské výpravy má ještě výraznou věkovou rezervu pro účast na juniorských mistrovstvích (naši hráči ročníky 1997, 1999, 2000 a 2001) a turnaj měl být především na zkušenou s možností velkého množství šachové práce, kterou je možné v sedmidenním turnaji s poměrně malou tréninkovou skupinkou udělat. Záměr vyšel dokonale a výsledkově to bylo také víc než dobré! Navíc za celý turnaj měli všichni čtyři dohromady jen čtyři remízy a i ty byly poctivě odbojované, takže to bylo v každé partii opravdu na ostří nože. Níže přináším malé hodnocení všech čtyř hráčů krajské výpravy.

LUCIE AMBROŽOVÁ (chess-results), Staré Město, 4,5 bodu 11. místo
Lucka jako nejmladší členka naší výpravy a jedna z nejmladších hráček v celém turnaji zahrála velmi dobré mistrovství, vybojovala několik vítěztví se silnými a staršími soupeřkami. V průběhu turnaje odehrála partie s většinou špičky celkového pořadí (hrála se sedmi soupeřkami z první desítky a uhrála s touto sedmičkou 2,5 bodu), množství zkušeností z příprav, rozborů i samotných partií obrovské. Speciální radost mi udělaly vybojované výhry s Katkou Vlčkovou a Kristýnou Sabolovou, se kterými se dostala do špatných koncovek, ve kterých po Lucčině houževnaté obraně soupeřky chybovaly a Lucka partie otočila. Když se hráč dostane do špatné koncovky s čistým pěšcem méně s mnohem zkušenějšími soupeři s ratingem o 300 bodů větším, obvykle z toho bývá prohra, v Lucčině případě ale dvě parádní koncovkové výhry!:-) A celkově největším posunem a nejlepší zkušeností bývají partie dobře rozehrané, nadějné, které se nepodařilo dotáhnout do konce. Z nich vytěžíme příště:-)

ADÉLA BIERSKÁ (chess-results), Zbrojovka Vsetín, 4 body 17. místo
Áďa znovu potvrdila velmi dobrý potenciál a po Mistrovství Moravy se na dalším turnaji po sobě stala postrachem favoritek v prvních kolech:-) Po pohodové výhře se sedmou nasazenou hráčkou Katkou Vlčkovou ve druhém kole pořádně potrápila celkově druhou hráčku Natašu Richterovou. Potom porazila i zkušenou Nikolu Lužíkovou a první tři kola (všechna odehraná na šťastné 7. šachovnici:-D) byla velmi dobrou vizitkou Ádiny hry - soustředění, nasazení, spousta spočítaných variant - to vše bylo na vysoké úrovni. Čtvrtá partie představovala určitý zlom. Sice velký boj se spoustou dobře vyřešených situací, ale už se nepodařilo udržet plnou koncentraci po celou dobu partie, svou roli sehrála i únava. A v dalším průběhu mistrovství už to bylo spíš o střídání lepších a horších okamžiků, chyběly celistvé výkony, které se Ádě dařily v prvních třech kolech. K většímu úspěchu je potřeba zapracovat na stabilitě - mít více natrénováno, být zvyklá na pravidelnou šachovou zátěž, zlepšit výdrž. To už má Áďa ve svých rukou, je to jen a jen o práci. Karty má Áďa rozdané dobře, je to jen na ní.

MATYÁŠ KOVAŘÍK chess-results), Zbrojovka Vsetín, 4,5 bodu 27. místo
Matyáš zahrál turnaj velmi soustředěně a potvrdil dobrou úroveň hry z posledních měsíců. Slabší chvíli si vybral v prvním kole. Podobně jako Lucka, i Matyáš trošku pomaleji startuje svůj turnajový motor, ale jakmile ho správně nahodí, jede jak lokomotiva. Ve druhém kole porazil šikovného Patrika Štěpána, když partii zakončil hezkou kombinací s obětí věže. Ve třetím sice nezachytil správnou nitku v zahájení, když pozici hodnotil jako horší, než skutečně byla, až se skutečně zhoršila. Ale hned v dalším kole už zase pěkně vyhrál a ve vyrovnaných partiích pokračoval i s dalšími soupeři, takže celý turnaj hrál jen se soupeři výše nasazenými a houževnatou hrou, zajímavou taktiky i strategicky, s nimi soupeřil úspěšně. Zajímavé a poučné byly porážky v 7. a 9. kole. Po sedmém kole (těžkém taktickém direktu od Oskara Hájka) jsme vytvořili nový termín "dostat Oskara", čímž jsme označili partii, ve které se hráč příliš soustředí na technické a strategické aspekty a podcení význam taktiky, poučné! Za přehrání jistě stojí i Matyášova partie z devátého kola, ve které Matyáš vyrovnaně bojoval s Honzou Rubešem (elo 2240N), značnou část partie tahal za delší konec a k porážce ho dovedla až chyba v 71. tahu. Celkově od Matyáše velmi povedený turnaj a při důkladných rozborech sehraných partií a další systematické práci přijdou další takové i lepší.

JAKUB STANČÍK (chess-results), Zbrojovka Vsetín, 5 bodů 23. místo
Kuba hrál na juniorském mistrovství už podruhé (loňská reportáž zde a chess-results) a porovnání obou turnajů dobře dokumentuje i Kubův pokrok za poslední rok. Hraje přemýšlivěji, objektivněji hodnotí pozice, má mnohem více znalostí a postupně sbírá i cenné zkušenosti. Už dobrým bojem v 1. kole s Honzou Vykoukem, který v turnaji nakonec skončil na třetím místě, Kuba naznačil, že dobrou partii může v turnaji zahrát beze strachu s kýmkoliv. V dalším kole přesvědčivě splnil roli favorita a ve třetím kole pak udržel obtížnou koncovku s Matyášovým přemožitelem z prvního kola Adamem Čápem. Z dalších tří partií pak přidal dalších 2,5 bodu a dvě kola před koncem už bylo jasné, že turnaj bude pro Kubu úspěšný. A když v posledním kole přidal ještě jednu cennou výhru s dvoutisícovkou, navíc úspěšnou odplatu za Matyášovu prohru se stejným soupeřem ve 3. kole, stal se z Kuby nejen úspěšný zbrojovácký Zorro mstitel, ale také jeden z největších skokanů turnaje - 39. nasazený, konečné 23. místo.

Další hráče z našeho kraje hlouběji hodnotit nemůžu - to už je na nich, případně na jejich trenérech. Každopádně můžu říct, že Ondra Karlík (chess-results,
Hošťálková, 6 bodů 5. místo), Vojta Dobeš (chess-results, Staré Město, 6 bodů 8. místo) i Pepa Bednařík (chess-results, Hošťálková, 6 bodů 9. místo) podali velmi dobré výkony, elově výrazně nad papírovými předpoklady. A všichni tři velmi rázně míchali děním ve špici celého turnaje (pro Ondru navíc postup na březnové finále MČR juniorů), takže všem gratuluji! A velká gratulace samozřejmě i Martině Fuskové, hájící barvy BŠŠ Frýdek-Místek, která vyhrála v kategoriích D20 i D18.

Níže přináším ještě přehled celkových výsledků v jednotlivých kategorií. A k tomu odkazy na zprávy z turnaje na webu Zbrojovky Vsetín, Hošťálkové a na oficiální stránky turnaje.

PŘEHLED CELKOVÝCH VÝSLEDKŮ:

Kategorie H20
1. místo: JIŘÍ RÝDL (Spartak Vlašim) 7,5 bodu
2. místo: TOMÁŠ KRAUS (Mahrla Praha) 7 bodů
3. místo: JAN VYKOUK (Chess Most) 6,5 bodu

Kategorie H18
1. místo: JIŘÍ RÝDL (Spartak Vlašim) 7,5 bodu
2. místo: JAN VYKOUK (Chess Most) 6,5 bodu
3. místo: MICHAEL KUBÍK (BŠŠ Frýdek-Místek) 6,5 bodu

Kategorie D20
1. místo: MARTINA FUSKOVÁ (BŠŠ Frýdek-Místek) 6,5 bodu
2. místo: NATAŠA RICHTEROVÁ (AD Jičín) 6 bodů
3. místo: JITKA JÁNSKÁ (Sokol Klatovy) 6 bodů

Kategorie D18
1. místo: MARTINA FUSKOVÁ (BŠŠ Frýdek-Místek) 6,5 bodu
2. místo: JITKA JÁNSKÁ (Sokol Klatovy) 6 bodů
3. místo: NATÁLIE KAŇÁKOVÁ (BŠŠ Frýdek-Místek) 6 bodů

Martin Beil

4.12.2014  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky