Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

18.1.2022Kalendář akcí - Přidána akce KP mládeže - 1.-4.kolo
16.1.2022Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány
Soutěže družstev: Regionální soutěž Uherské Hradiště (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Vsetín (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Kroměříž (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (6. kolo)

1. VASTO Tour zahájila ve Francově Lhotě

V sobotu 8. listopadu bylo zahájeno Mistrovství mládeže Valašska - 1. VASTO Tour 2014/2015. V Kulturním domě ve Francově Lhotě se představilo 92 šachistů z Valašska, ale také ze západního Slovenska. Už tradičně se hraje ve třech věkových kategoriích, do deseti, třinácti a šestnácti let. Jako novinka je tempo utkání, hraje se na 2 krát 13 minut plus 2 vteřiny za každý tah. Generální partner, stavební firma 1. VASTO, nenechal nikoho na pochybách, že se mu tento způsob podpory mládeže líbí - všichni hráči obdrželi jako dárek do nové sezóny tričko se šachovým motivem.

Mezi dvaatřiceti šachisty ve věku do deseti let zvítězil Tomáš Budík ze Zbrojovky Vsetín. Jako jediný dokázal v sobotu porazit všechny své soupeře. Druhý skončil jeho oddílový kolega Patrik Řezníček se 6 body, třetí Ondřej Grycman ze Sokola Ústí získal 5 bodů. Zlatem byla odměněna i nejlepší dívka, Nikola Konvičná ze Zbrojovky Vsetín. Podrobnosti z této kategorie jsou na chess-results zde .

Největší skupina šachistů se utkala ve skupině třináctiletých, hrálo jich celkem třicet šest. Zvítězil Jakub Zahorček z ŠKŠ Dubnica, dosáhl 6,5 bodu (a příště si chce již zahrát v nejstarší kategorii). Druhý Jáchym Karlík z Hošťálkové získal 6 bodů a třetí Štěpán Řezníček ze Zbrojovky Vsetín 5,5 bodu. Nejlepší dívka byla Jana Obšivačová z Valašské Bystřice. Kompletní výsledky této kategorie čtěte v chess-results zde .

V nejstarší kategorii do šestnácti let se představilo čtyřiadvacet hráčů. Zvítězil Ondřej Vraj z Hošťálkové, uhrál 6,5 bodu. Druhý Pavel Budík ze Zbrojovky Vsetín, třetí Radek Zgarba ze Sokola Ústí i čtvrtá Klára Dančáková ze Zbrojovky Vsetín získali 5 bodů. Výsledky i veškeré statistiky této skupiny můžete studovat v chess-results . Čtyřiašedesát fotografií z turnaje si můžete prohlédnout zde . Výsledky turnaje ve Francově Lhotě jsou v excelu v příloze.

Turnaje 1. VASTO Tour nejsou postupové, mají charakter mixu, potkávají se zde šachisté, kteří teprve začínají hrát, ale také šachisté, co už mají nějaký ten rok zkušeností za sebou. Od léta platí nová pravidla FIDE i pro rapid turnaje. Na Mistrovství Valašska mládeže - 1. VASTO Tour se jezdíme šachy učit hrát a také se budeme jezdit učit poznávat nová pravidla. Nejsme striktní, jsme k sobě ohleduplní, chceme děti naučit, aby se dobře rozhlížely po šachovnici, než zmáčknou hodiny. Ve Francově Lhotě tomu pomáhali sami hráči navzájem a také rozhodčí - Vladislav Bambušek, Josef Bednařík a Vladislav Hrtáň. Chci jim za to poděkovat. A můj dík patří také, a to zejména, Karlu Sucháčkovi, řediteli zdejší základní školy a tradičnímu řediteli turnaje ve Francově Lhotě. Další díl naší Tour se odehraje 17. ledna ve Valašském Meziříčí.

Josef Kovařík

Soubor ke stažení (xlsx)

9.11.2014  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky