Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

24.1.2022Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (4. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (3. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (2. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (1. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (úvodní zpráva)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Kunovičtí šachisté slavili sedmdesátku

Na rok 2014 připadlo 70. výročí založení šachového oddílu v Kunovicích, proto náš oddíl připravil k tomuto jubileu několik akcí. Většina akcí proběhla v pěkných prostorách Panského dvora za spolupořadatelství města Kunovice.

Datum založení našeho oddílu odvozujeme od data 27. 2. 1944, což je den přijetí do organizovaných struktur uherskohradišťské šachové župy.Zápis ze schůze o našem přijetíCelkem jsme nachystali pět rozličných akcí. Jednak mládežnický turnaj, simultánku, přivítali jsme extraligový zápas, setkání současných a bývalých hráčů a malý přátelský zápas seniorů doplněných jedním mládežníkem s Boršicemi, které letos slaví 80 let od založení.

V lednu jsme po dlouhé době uspořádali v našem městě turnaj. Využili jsme nedávno rekonstruovanou dominantu města Panský dvůr, konkrétně jeho krásně zrekonstruovaný společenský sál.Pohled do společenského sáluNa poslední turnaj VC regionu UH se sjelo 66 dětí. Vítězi se stali Vlastimil Babula v mladší kategorii a Michal Skalka ve starší kategorii. V dívčích kategoriích uspěly Emilie Tomšicová a Erika Náplavová. Více informací v reportáži na našem webu. Reportáž byla i v TV Slovácko (začátek cca 5:00).Vítězové zleva Babula, Náplavová, Skalka a TomšicováOtcem vítěze v mladší kategorii je GM Vlastimil Babula, který ve stejných prostorech sehrál loni simultánku, která se pořádala na počest vítězství našeho nejstaršího člena Antonína Vichorce nad velmistrem Luďkem Pachmanem v roce 1963.

Další dvě akce se uskutečnily 14. - 15. 2. V pátek se na Panském dvoře, tentokráte v přednáškovém sále, uskutečnila simultánka s GM Martinem Petrem. Té se po množství omluv na poslední chvíli zúčastnilo deset hráčů. Jeden z nich dokázal nad velmistrem zvítězit, jeden remizovat. Šťastným vítězem se stal domácí Gabriel Slanicay (info bylo v Dobrém dni s kurýrem , remízu vybojoval Miroslav Pavlas z Ostrožské Nové Vsi.Gabriel Slanicay přijímá gratulaci od Jaroslava Fuksíka

Miroslav Pavlas a GM Martin PetrPo simultánce následovalo posezení za účasti hráčů simultánky a též zástupců družstev Grygova a Pardubic, kteří s předstihem přijeli na sobotní extraligový zápas.

Ten se odehrál opět v přednáškovém sále a zahájit jej přišla i starostka města paní Ivana Majíčková.Extraligový zápas zahájila starostka Kunovic Ivana MajíčkováPodívat se na extraligový zápas přišlo jak několik domácích hráčů, tak i hráčů z okolních i vzdálenějších oddílů. Ti mohli využít on-line komentáře Jakuba Roubalíka ze Zlína. Pardubice v zápase potvrdily roli favorita a zvítězily 6:2.Extraligový zápas Grygov-Pardubice27. 2. 2014, tedy přesně 70 let od vstupu do Uherskohradišťské župy, jsme tentokráte v klenbovém sále Panského dvora uspořádali společenské setkání současných i bývalých hráčů našeho oddílu, spolu s pozvanými hosty. Mezi nimi byli jak náš dlouholetý host Pavel Kadlec z Kopřivnice, tak předseda ŠSZK Jiří Ondra, nebo trojice hráčů z Boršic - Josef Ludvíček, František Šaňák a Stanislav Volčík. Naše pozvání přijala i starostka města Ivana Majíčková.Klenbový sál a část účastníků setkáníPři příležitosti výročí jsme vydali i drobnou brožuru „70 let organizovaného šachu v Kunovicích“. Formou jsme navázali na již pět vydaných ročenek, které mapují podrobně naši činnost v posledních pěti sezónách.

Při setkání prezentovali autoři brožury mnoho dalších materiálů, které se do ní nevešly. Jako např. mnoho stran tabulek soutěží družstev nebo statistik jednotlivců a další informace. Pro zájemce jsou tabulky umístněny na našem webu. Neocenitelným zdrojem nám byly kroniky pana Josefa Ludvíčka z Boršic.

Paní starostka poté předala zasloužilým členům oddílu malou pozornost. Tím byly grafické listy Evžena Ivanova se šachovou tématikou, kde ale nechybí ani kunovický kostel a číslovka 70. Tisk listů zpostředkoval náš člen a též majitel Galerie Dolmen Gabriel Slanicay.Starostka města Ivana Majíčková a náš nejstarší člen Antonín Vichorec (ročník 1929)Poté již následovala volná zábava, kdy se vzpomínalo nad starými kronikami. Více o akci je zde.Dva druhy grafických listů vydaných k našemu výročíPoslední akcí našich oslav byl přátelský zápas seniorů Kunovic a Boršic. Nakonec se domluvil zápas na pěti seniorských šachovnicích doplněné symbolicky jednou mládežnickou. Boršický tým přijel v silné sestavě a dokázal zvítězit vysoko 5:1.
zápas se hrál v naší klubovněPodrobnosti o akcích jsou na našem webu, fotky v naší fotogalerii .

Bohatý program oslav by se nemohl uskutečnit bez podpory města Kunovice a hlavního sponzora Galerie Dolmen majitele Gabriela Slanicaye. Děkujeme.

Pavel Růčka
Předseda ŠO Kunovice

17.3.2014  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: různéArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky