16.4.2024Nový článek: Usnesení konference ŠSZK
Nový článek: Krajský přebor škol ve Zlíně zná vítěze
7.4.2024Nový článek: Konference Zlínského kraje 2024

Krajské kolo Přeboru škol

Stejně jako loni se krajské kolo Přeboru škol uskutečnilo v herně šachového klubu ŠK Zlín. V každé kategorii hrálo 8 škol.

V mladších kategoriích si přijely zahrát vždy dvě nejlepší školy z každého okresního kola. V kategorii středních škol nehrála žádná škola ze zlínského okresu. Proto se musely hledat jiné školy. A jelikož třetí týmy z okresních kol hraných v regionech Kroměříž a Uherské Hradiště neměly zájem, tak DK kartu dostala družstva na 3. a 4. místě nejpočetnějšího okresního kola na Vsetíně.

V nejmladší kategorii byl dlouho vyrovnaný boj o čelo tabulky. V závěru odskočily dvě školy, které si i vybojovali postup na republikové kolo. Vítězem se stala ZŠ Staré Město komplet složená z hráčů ŠK Staré Město, druhé místo pak ZŠ Malé Pole Slavičín, kde též hráli jen registrovaní členové DDM Slavičín. O třetím místu ZŠ Kateřinice, kde hráli žáci Sokola Hošťálková rozhodlo až druhé pomocné hodnocení. Stejně bodů totiž měla i ZŠ Jasenná vedená bratry Řezníčkovými.

V kategorii 6.-9.tříd a též středních škol nebylo od začátku pochyb, které dvě školy postoupí. Řešilo se jen v jakém pořadí. V prostřední kategorii o pořadí na prvních dvou místech rozhodl vzájemný zápas mezi ZŠ Hošťálková a Gymnáziem Uherské Hradiště. Úspěšnější v poměru 3:1 byla prvně jmenovaná, které tedy i po zásluze zvítězila s bodovým náskokem. Třetí místo obsadilo Gymnázium Lesní čtvrť Zlín.

Ve středních školách se o první místo utkala Gymnázia z Kroměříže a Uherského Hradiště, kde mezi hráči najdeme několik kluků a dívek hrajících ligové soutěže dospělých. Kroměřížský gympl nedal ve vzájemném zápase svým sokům žádnou šanci když zvítězil 4:0 a stal se krajským přeborníkem. O třetí místo byla velká přetahovaná, když škola na třetím místě měla 16,5 bodu, na čtvrtém pak 16 bodů a na pátém 15,5 bodu. 16,5 bodu uhrála a pro pohár si přišla SPŠS Vsetín, což udělalo všem jejím hráčům velkou radost.

Všem bych rád poděkoval za pohodový průběh celého turnaje. Postupujícím týmům pak popřál co nejlepší výsledek

Výsledky jsou v příloze. Fotky od Josefa Kovaříka pak jsou zde.