Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

19.10.2021Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (1. kolo – oprava)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (úvodní zpráva – oprava)
18.10.2021Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (1. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (1. kolo – oprava)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Předvánoční soustředění CTM ve Vsetíně

Poslední víkend před Vánoci se ve Vsetíně uskutečnilo druhé soustředění Centra talentované mládeže v roce 2013, uspořádané tentokrát ve spolupráci s Valašským šachovým klubem mládeže.

V pátek 20. prosince soustředění začalo bonusovým odpolednem pro několik největších šachových nadšenců, kteří se věnovali zejména práci s počítačem při přípravě svého repertoáru zahájení. V sobotu se už vše rozběhlo naplno a zvesela šachovalo celkem 33 šachistů. Rozděleni celkem do šesti skupin jsme se věnovali řadě zajímavých témat - například typové pozici převaha pěšců na dámském křídle, protihře v centru, metodám boje o střed, šachovým zahájením, miniaturním šachovým partiím, pěšcovým koncovkám, veselým šachovým hrám a řadě dalších. V neděli ještě část účastníků ve dvou skupinách pokračovala třetím dnem, ve kterém jsme pracovali zejména na zdokonalování schopností práce s šachovými programy, taktice, koncovkách a odpoledne vše završila poutavá přednáška Stanislava Juříčka o španělské hře.

O mladé talenty se starala řada trenérů - Vladislav Hrtáň, Marek Jurča, Stanislav Juříček, Marek Navrátil, Radek Zádrapa, Petr Zvardoň a svou premiéru v roli trenérů na krajském soustředění si odbyli Josef Bednařík a David Trčálek - všem za jejich práci moc děkuji! Navíc nás navštívili a drobnostmi nám pomohli další dva juniorští trenéři Honza Malčánek a Majka Phamová. A největší poděkování patří za zajištění nezbytných organizačních záležitostí patří Josefu Kovaříkovi a Martině Kovaříkové.

Většina soustředění byla koncipovaná jako kombinace přednášek, procvičování a praktické činnosti účastníků - jakýchsi workshopů - ve kterých v malých skupinkách účastníci pracovali na splnění zadaných úkolů. Právě princip aktivní práce účastníků se znovu velice osvědčil nejvíce, protože mladému člověku je bližší činorodá tvůrčí činnost, než jen samotné poslouchání. A po vlastní činnosti si každý o to soustředěněji poslechne i trochu povídání.

Celkově se soustředění povedlo velmi pěkně a věřím, že se podařilo naplnit naše drobné motto před soustředěním, aby se mladí nejen něco naučili, ale také byli spokojení a celé víkendové šachování pro ně nebylo jen studiem, ale především příjemným šachovým víkendem stráveným se svými přáteli. A tak trochu malým vánočním dárkem :-) A dobrou zprávou pro vsetínské šachisty je, že už v pátek 31. ledna, kdy budou pololetní prázdniny, pro ně Valašský šachový klub mládeže připraví další, už třiadvacáté soustředění Střediska šachových nadějí a znovu dostanou možnost účasti i šachisté z jiných částí Zlínského kraje, než jen ze Vsetínska.

Fotografie z akce jsou zde

Ještě jednou všem účastníkům, trenérům a spoluorganizátorům děkuji a přeji všem šachistům pohodové sváteční dny a všechno nejlepší do nového roku!

Martin Beil

31.12.2013  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky