Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

18.1.2022Kalendář akcí - Přidána akce KP mládeže - 1.-4.kolo
16.1.2022Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány
Soutěže družstev: Regionální soutěž Uherské Hradiště (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Vsetín (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Kroměříž (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (6. kolo)

Hodnocení krajské výpravy na Mistrovství Moravy a Slezska

Ve dnech 26. - 30. října se v Koutech nad Desnou hrál další ročník Mistrovství Moravy a Slezska mládeže. Letos jsme na tento významný mládežnický turnaj vyslali ještě početnější výpravu, než minulý rok - celkem 36 hráčů, 6 krajských trenérů a několik dalších trenérů a doprovodů. Výsledkem je pěkná bilance celkem sedmi medailí (tři mezi kluky, čtyři mezi dívkami) a šesti postupujících kluků na MČR mládeže.

Organizačně proběhlo Mistrovství v Koutech na klasicky dobré úrovni. Snad jedinou kaňkou byl zákaz vstupu trenérů a doprovodů do hracích místností, což je samo o sobě spíš sporné, nežli špatné. Ale určitě to mělo být vyhlášené s předstihem, nejlépe přímo v propozicích. Oznámení zákazu vstupu do hracích místností 15 minut před začátkem úvodního kola a pak navíc střídavé dodržování a nedodržování tohoto zákazu bylo poněkud hloupé. Celkově ovšem díky pořadatelům za pěkně připravenou a pohodovou šachovou akci.

I naše krajská výprava fungovala tak jak měla, celá šestice krajských trenérů tvrdě pracovala, hráči poctivě šachovali a šachoví bohové se dobře bavili pohledem na úporné boje, nabíté přípravy a analýzy i na nešachové chvíle strávené v kamarádském prostředí. Níže přinášíme malé hodnocení jednotlivých hráčů krajské výpravy od trenérů, kteří je měli na turnaji ve své péči.

Dílčí hodnocení od jednotlivých trenérů:


1. TRENÉR – MARTIN BEIL hodnotí svoji skupinku:

ONDŘEJ STUCHLÝ (chess-results), Staré Město (H16), 8. místo 6 bodů
Ondra měl do turnaje slabší vstup, když z úvodních pěti kol pětkrát remizoval. V těchto partiích hrál zbytečně nervózně a těžkopádně. Pak konečně chytil dobrý vítr dvěma pěknými výhrami s kolegy z krajské výpravy - s Martinem Húskem a Mirkem Rakušanem - a v tu chvíli měl dva matchbally na postup na MČR, ze zbývajících dvou partií potřeboval jednou vyhrát. S Martinou Fuskovou mu k úspěchu chybělo více sebevědomí a rychlejší ruka. Naopak v posledním kole zahrál pěknou bojovnou partii, vyhrál a postup na MČR vybojoval. Celkově z Ondrovy strany hodnotný výkon a gratulace k postupu, zaslouženému především za velké odhodlání a bojovnost ve druhé polovině turnaje. Na MČR přidáme více lehkosti a šachovosti a můžeme myslet na pěkný výsledek.

RICHARD ŠTEFANÍK (chess-results), Staré Město (H16), 18. místo 4,5 bodu
Ríša do turnaje vstupoval klasicky bez velkých slov o bodech a o postupech. V prvních sedmi kolech si však kvalitní hrou vydobyl velmi pěkné postavení v turnaji a potvrdil výrazný nárůst výkonnosti, kdy jeho hlavní silou jsou zdravé technické šachy, klidné a bez násilí. Zároveň se Ríša hodně zlepšil i ve schopnosti zasadit soupeři pořádnou ránu a taktickými prostředky rozhodnout. V předposledním kole se lámal turnajový chléb v partii se čtvrtým nasazeným Růžičkou - Ríša nakonec po urputném boji prohrál a opustil širší špici turnaje. V posledním kole se Ríša docela obětoval, když netrval na hlubší přípravě a doporučil mi raději se věnovat členům výpravy, kteří bojovali o postupy a medaile. S odstupem si trochu vyčítám, že jsem přípravě na poslední kolo Ríšovi přeci jen nevěnoval více času, protože Ríša prohrál už v zahájení. Přes porážky v posledních dvou kolech Ríša zahrál další hodnotný turnaj a potvrdil dobrou výkonnost.

FRANTIŠEK MRKUS (chess-results), Staré Město (H14), 18. místo 5,5 bodu
František měl jako pátý nasazený hráč oprávněné postupové ambice a vstupoval do turnaje jako jeden z favoritů. Bohužel se nám nepodařilo dostat se na vítěznou vlnu, jednoznačné výhry jsme střídali se zbytečnými chybami. Zejména obě prohrané partie jsme zahráli velmi slabě. Hlavní chybou bylo, že se mi Františka nepodařilo na partie více zkoncentrovat, právě zbytečná zbrklost ho stála řadu partií. Je to škoda, protože svými šachovými kvalitami - znalostmi, schopnostmi a vyspělejším šachovým myšlením - by František zcela jistě patřil mezi absolutní špičku turnaje. Takže z mé strany omluva hlavně Franťovi samotnému, protože se mi nepodařilo pomoct mu prodat to co umí. Ale hlavu nevěšíme - prohráli jsme jednu bitvu, příště bude líp!

ALEXANDR SKALSKÝ (chess-results), Staré Město (H12), 3. místo 6,5 bodu
Pro Sašu bylo letošní Mistrovství Moravy v jednom směru velkou novinkou - do turnaje byl totiž nasazený jako jednička a tedy jeden z hlavních favoritů. Taková role není vůbec snadná, protože s sebou přináší řadu problémových míst - od velké pozornosti a soustředěnosti soupeřů, až po vlastní nervozitu a pocit zodpovědnosti. Saša ke všemu přistoupil velmi zodpovědně a soustředěně, celý turnaj si tvrdě odmakal a dosáhl svůj vytoužený cíl - postup na MČR, podtržený navíc bronzovou medailí v celém turnaji! Do příštích turnajů tak nastoupí posílený o tuto novou zkušenost a bude mít mnohem lehčí ruku - už na březnovém Mistrovství ČR si může zahrát krásné šachy bez jakéhokoli tlaku a může se stát štikou turnaje. V Koutech své soupeře výrazně převyšoval především nasazením, bojovností, houževnatostí a dobrým propočtem, kdy několikrát úspěšně balancoval na okraji propasti. Naopak výrazné rezervy máme především v obecných zásadách šachu - ať už v dodržování zásad hry v zahájení, anebo i zásad strategických. V tomto směru máme hodně co dohánět a až se nám to podaří, bude Saša ještě nebezpečnější.

LUCIE AMBROŽOVÁ (chess-results), Staré Město (D14), 17. místo 5,5 bodu (3. místo mezi dívkami do 14 let)
Pro Lucku bylo Mistrovství především výbornou přípravou na prosincové Mistrovství světa ve Spojených arabských emirátech a také prvním vícedenním turnajem v dresu Starého Města. Žádné výrazné výsledkové mety jsme si před turnajem nedávali, naším záměrem bylo především hrát dobré šachy, pořádně si zabojovat první rok ve vyšší věkové kategorii a co nejvíc se naučit. Lucce se dobře dařilo hrát své klasické dynamické šachy s velkým tahem na bránu. Naopak slabým místem, na kterém musíme výrazně zapracovat, byla zbytečná přehlédnutí v propočtu, která byla příčinami všech tří zbytečných proher. Nejpěknější partii se Lucce podařilo vybojovat s jejím spolubojovníkem z krajské výpravy Františkem Mrkusem, kdy se oba předháněli v pěkném dynamickém a kombinačním herním projevu a po velkém boji zakončili partii zaslouženou remízou. V rozborech pak touto partií pořádně zamotali hlavy turnajovým mistrům-rozborářům:-) Celkově Lucka ozdobila Mistrovství bronzovou medailí mezi dívkami a může být se svým kouteckým vystoupením spokojená.

ADÉLA BIERSKÁ (chess-results), Vsetín (D14), 9. místo 6 bodů (1. místo mezi dívkami do 14 let)
Adéla v posledních měsících prožívá krásné šachové období, kdy se jí velmi daří a zároveň se šachem výborně baví, a tak to má být! Je opravdová šachová dračice, která se nejlépe cítí v chaotických pozicích, nejlépe s figurou méně a s oběma králi pod palbou. A když náhodou má něco navíc, nezdráhá se to obětovat i s nějakým veselým přídavkem k tomu - to aby pánové rozboráři i nebozí soupeři nevěděli, kde jim hlava stojí. V první polovině turnaje se spíše rozjížděla a dvěma soupeři se nechala zkrotit. Ale zejména mezi šestým a osmým kolem házela po šachovnici dynamitem a remízou v posledním kole pak jistila další pěkný úspěch své strmé šachové kariéry - po 4. místě na nedávném MČR v rapidu zvítězila v hodnocení dívek na Mistrovství Moravy, navíc devátým místem v celkovém pořadí. Rezervy máme s Áďou samozřejmě obrovské - v zahájení, v taktice, ve strategii i v koncovkách - ale je krásnou šachovou pravdou, že lepší je mít spoustu rezerv a zároveň hrát velmi úspěšně, než nevědět, co děláme špatně, a přitom být pro soupeře ochočeným beránkem. Adéla beránek nikdy nebude - daleko spíše je nebezpečnou šelmou a dáváme na vědomí, že budeme ještě mnohem nebezpečnější! :-)


2. TRENÉR – MARTIN DVOŘÁK hodnotí svoji skupinku:

MIROSLAV RAKUŠAN (chess-results), Postoupky (H16), 13. místo 5 bodů
V kategorii H16 jsem měl na starosti Miroslava Rakušana. Mirek byl nasazený 14. a stejnou kategorii může hrát ještě příští rok. Mirek střídal dobré chvilky se špatnými. Ve 2. kole jednoznačně smetl 3. nasazeného Kulu (2045 elo). Další kolo dostal 4. nasazeného Ružičku (2034 elo), kterého taky velmi krásně přehrál, bohužel partii nedotáhnul. Právě tuto partii považuji za důležitý zlom v turnaji. Nejhorší utkání následovalo se Skořepou, kde se Mirkovi nepovedlo dobře rozestavět figurky a víceméně se porazil sám. Ještě v posledním kole bojoval o postup na MČR. Bohužel jen remizoval a nakonec skončil 13.

JULIE ŠIMČÁKOVÁ (chess-results), Postoupky (D16), 30. místo 4,5 bodu (3. místo mezi dívkami do 16 let)
Želízkem v kategorii D16 byla Julča Šimčáková, která střídala dobré chvilky se slabšími. Úvod turnaje se jí ale vůbec nepovedl. Podle mého názoru to bylo zapříčiněné zbytečným neplněním základních principů šachu. Až v pátém kole ji odstartovalo volno, tedy kontumační bod. Nakonec skončila na krásném bronzovém místě v D16.

V kategorii H14 jsem měl na starost tři naše kluky: Davida Opluštila, Tomáše Pecháčka a Filipa Zavadila.

DAVID OPLUŠTIL (chess-results), Postoupky (H14), 4. místo 6,5 bodu
David sám sobě dokázal, že pokud chce, hraje krásné šachy. Podle mého názoru je jeho elo jednoznačně podhodnocené. Pár partii nedokázal dotáhnout do vítězného konce (Kuchař, Havelka), kde o vítězství bojoval jen on. Jedinou prohru zaznamenal od Martina Hronka v 2. kole. Famózním závěrem turnaje postoupil na MČR. Celkově skončil na krásném, ale ne příliš oblíbeném 4. místě.

TOMÁŠ PECHÁČEK (chess-results), Postoupky (H14), 36. místo 4 body
Tomáš Pecháček sbíral cenné zkušenosti v náročném turnaji. Jeho zbytečný strach ze soupeřů se velmi projevuje v jeho hře. Pokud změní svoji pasivní hru, bude hrát velmi dobře. Na příští roky se těším. Mezi nejpovedenější utkání považuji partii s Honzou Nekardou, kdy krásně vyhrál. Konečné 4 body hodnotím pozitivně.

FILIP ZAVADIL (chess-results), Postoupky (H14), 41. místo 3,5 bodu
Filip Zavadil se setkává se stejnými chybami každý rok. Špatná taktika mnohokrát zbytečně převrhla bod na soupeře. Konečné 41. místo můžeme brát spíše jako mírné zklamání.

PAVEL OPLUŠTIL (chess-results), Postoupky (H10), 3. místo 6,5 bodu
V kategorii H10 jsem trénoval Pavla Opluštila. Pavel Opluštil se celý turnaj držel na špici turnaje. Po zbytečné prohře a rychlošachách skončil na 3. místě. Pavel má výborný kombinační cit a dokáže doopravdy spočítat dlouhé kombinace. Problém spočívá v tom, že pokud bude neustále hrát enormně rychle, zlepšování bude velmi těžké. Pokud se dokáže u partie uklidnit a hrát pomalu, hraje velmi krásné šachy plné myšlenek. Mezi jeho nejkrásnější partie řadím partii s Nytrou a Barákem, které jednoznačně přehrál a porazil.


3. TRENÉR – JIŘÍ HODOVSKÝ hodnotí svoji skupinku:

Nemohu sice hodnotit hru přímo u partie, protože vzhledem k tomu, že přístup trenérů do hrací místnosti byl značně omezený, většinu partií jsem viděl pouze při popartiové analýze. Co se týče přípravy, všichni ji maximálně využívali. U některých by však příprava mohla být hlubší a delší, to ale nebylo možné z časových důvodů.

MARTIN DVOŘÁK (chess-results), Vsetín (H12), 46. místo 2 body
Martin je velmi šikovný, dokázal si přípravu zapamatovat a přenést na šachovnici. Nehrál partii rychle, přemýšlel nad partií, ovšem pouze do okamžiku než něco „přehlédl“. Bohužel jeho největší slabina je taktika. Jednotahová přehlédnutí se na Mistrovství Moravy trestají zpravidla prohrou. Co se týče zahájení, má cit pro to jak rozehrát partii, figurky rozehraje vcelku harmonicky a krále ukryje do bezpečí. Přesto by bylo třeba, aby si vytvořil repertoár zahájení. Neznalost některých taktických obratů v zahájení společně se slabou taktikou, může znamenat konec dříve, než se začne pořádně hrát. A tak Martina můžeme pochválit za snahu a popřát štěstí, aby to bylo příště lepší.

HANUŠ SUCHÁNEK (chess-results), Zlín (H12), 39. místo 3,5 bodu
Hanuš se oproti loňsku posunul kategorii výš. To co mu prošlo loni, letos na lepší výsledek nestačilo. V jeho partiích bylo méně přehlédnutí než u Martina, bohužel taktická přehlédnutí ho připravila o hodně bodů. Je však potěšitelné, že si na rozdíl od loňského mistrovství vytvořil repertoár zahájení. V některých partiích pak bylo vidět, že hraje plánovitě a dokázal porazit i silnější hráče. Takže u něj bylo zlepšení ve srovnání s loňskem, jen si myslím, že pokud bude pracovat pravidelně a samostatně i doma, za rok bude zlepšení mnohem výraznější. Rozhodně si zaslouží pochválit za předvedenou hru. Bohužel méně už za výsledek.

KLÁRA DANČÁKOVÁ (chess-results), Vsetín (D14), 54. místo 2 body (8. místo mezi dívkami do 14 let)
Klárka se na partie vždy připravila dobře, zapamatovala si zahájení a navíc má i svůj repertoár. Ovšem tak jak ji loni vycházely zcela nekorektní kombinace, letos se jí nikoho nachytat nepodařilo. Příčinou je opět přechod o kategorii výš a tím i vyšší výkonnost protihráčů. A i když vyšla ze zahájení se „značnou“ převahou, postupně ztratila nad partií kontrolu, poztrácela materiál a byl konec. V jejím případě může být na vině i nepozornost a impulzivní hra. Hraje pěkně pomalinku a najednou se zhlédne v tahu, který okamžitě zahraje, teprve po jeho provedení zjistí, že je to chybka. Její předností je dobrá paměť, a pokud si při partii sedne na ruce (aby netahaly moc rychle), může pomýšlet do roka na druhou výkonnostní třídu.

KRYŠTOF SUCHÁNEK (chess-results), Zlín (H14), 43. místo 3,5 bodu
Kryštof hrál letos také o kategorii výš nežli vloni. Jeho partie provázela občasná přehlédnutí podobně jako vloni. I když se na partii dobře připravil, postavil pozici s nenáročnou taktikou, nedařilo se mu vždy držet správného plánu. Je dobré, že jeho repertoár zahájení se za rok hodně rozšířil a znalosti některých variant jsou mnohem hlubší. V přípravě se dokázal dobře zorientovat a ze zahájení vycházel s rovnou hrou či malou výhodou. Hrál partii plánovitě, ale jakmile se přiblížila taktika, bylo zle. Pochvalu si zaslouží, hrál pěkné šachy, ale bez znalosti taktiky se bude hrát špatně.

ŠTĚPÁN HRONEK (chess-results), Zlín (H14), 24. místo 5 bodů
Štěpán byl myslím s turnajem spokojen, uhrál o bod více než před rokem. Byl vidět velký výkonnostní skok. Rozšířil si repertoár zahájení. Partii hraje s plánem a hlavně již jen zřídka se mu stane jednotahové přehlédnutí. Ovšem největší slabinou je taktika ve střední hře. Pokud hrál proti soupeři připravenou variantu, tahal v partii za delší konec. Ne vždy se ale dokázal správně orientovat v neznámých pozicích. Rozhodně by měl dát důraz na zlepšení taktiky a prohloubení variant svého repertoáru zahájení. Takže pochvala za pěknou hru, ale stejně jako u Kryštofa bez taktiky se moc hrát nedá.

MARTIN HRONEK (chess-results), Zlín (H14), 16. místo 5,5 bodu
Martin hrál šachy. Vyvaroval se, až na jednu partii jednotahových přehlédnutí. Nebál se obětovat materiál za iniciativu. V taktice je na tom rozhodně dobře, to ale neznamená, že není co zlepšovat. Od předchozího mistrovství udělal velký pokrok především v zahájení a taktice. Pokud by se k tomu přidala i lepší znalost koncovek a realizace plánu, mohl by pomýšlet do roka na první výkonnostní třídu. Vlastně mu nakonec postup unikl jen o vlásek, především partie šestého a sedmého kola se mu moc nepodařily. Stabilní výkonnost ovšem taky patří k šachovým přednostem. Co na tom, že dokážu porazit kohokoli, když stejně tak můžu s kýmkoli prohrát.

Závěrem bych chtěl říci, že všichni zaslouží pochvalu, nejenom za to, jak hráli na turnaji, ale i za to, že hráli z radostí a v turnaji chodili na rozbory i přípravu k partii. Doufám, že každý už na sobě cítí, jak výkonnostně roste. A na závěr tři hlavní nedostatky, abych jen nechválil.
1-taktika
2-taktika
3-taktika


4. TRENÉR - ANTONÍN HORSÁK hodnotí svoji skupinku:

FILIP MATŮŠ (chess-results), Ústí (H12), 31. místo 4 body
Filip hraje šachy teprve druhým rokem a na tak krátkou dobu hraje velmi solidně. Nebýt dvou hrubek v partiích, umístění by bylo výborné. Filip musí zlepšit znalosti teorie zahájení, přechod do střední hry a taktiku. Určitě bude v příštím roce bojovat o postup.

RADEK ZGARBA (chess-results), Ústí (H14), 23. místo 5 bodů
Radek byl nasazen 51. a obsadil 23. místo, což je velmi dobrý výkon. Hrál velmi bojovně, žádná remis. Při jeho zájmu o šachy a poctivém tréninku bude v příštím roce ještě výrazně silnější.

JAN NEKARDA (chess-results), Staré Město (H14), 29. místo 4,5 bodu
Pro Honzu je 29. místo určitě zklamáním. Přehlížení figur nesvědčí o dobré formě. Honza musí začít studovat zahájení a zlepšit propočet variant. Je potřeba začít na sobě více pracovat.

MARTIN HÚSEK (chess-results), Staré Město (H16), 20. místo 4,5 bodu
Martin hrál poprvé přebor Moravy žáků. Projevila se u něho nervozita. Je velmi pilný a hodně na sobě pracuje. Výkon podal velmi slušný. Věřím, že pod vedením kvalifikovaného trenéra má v příštím roce velké šance na postup na Mistovství ČR.

LUDVÍK PROCHÁZKA (chess-results), Slavičín (H16), 36. místo 4 body
Vzhledem k tomu, že zatím pracuje bez trenéra, výkon tomu odpovídá. Je velmi snaživý a pracovitý. Je nutné, aby se zbavil při partii nervozity a zvýšil bojovnost. Pokud co nejdříve začne spolupracovat s trenérem, má určitě šance stát se dobrým šachistou. Zahájení hraje solidně, nutné zdokonalit taktiku.

TOMÁŠ OTRADOVEC (chess-results), Staré Město (H16), 40. místo 3,5 bodu
Tomáš má určitě mnohem na víc, než co na Mistrovství předvedl, a dá mu ještě hodně práce se šachově prosadit. Zahájení hrál celkem solidně, ale přechod do střední hry musí zlepšit. Je potřeba zdokonalit propočet variant, vyvarovat se v kombinaci hrubek. Věnovat se pořádně rozboru prohraných partií.


5. TRENÉR – MARTIN STACHOŇ hodnotí svoji skupinku:

JAN POLIŠENSKÝ (chess-results), Slavia Kroměříž (H16), 43. místo 3 body
Honza Polišenský (3/9) by si při předvedení svých hracích možností určitě zasloužil lepší výsledek, bohužel mu často body brala zbytečně rychlá hra. V následných analýzách viděl mnohem více variant a možností a o hodně přesněji. Jenom tuto hru převést do praxe a mohl by atakovat mnohem vyšší šachové mety. Mimoto v posledním kole proti hráči s elem 1700, kdy měl Honza vyhranou pozici, se mu smolně zapl mobil a prohrál kontumačně. Škoda bodu!

LENKA NAVRÁTILOVÁ (chess-results), Slavia Kroměříž (D16), 46. místo 2 body (6. místo mezi dívkami do 16 let)
U Lenky Navrátilové (2/9) se střídaly lepší okamžiky s horšími. Škoda přílišného respektu ze soupeřů a soupeřek v jednotlivých kolech, Lenka se určitě nemusí bát hráčů s elem kolem 1600 a více, v turnaji ukázala, že i proti takovým dokáže získávat lepší či vyhrané pozice. Stačí už je jenom dotahovat dobře rozehrané partie do konce a výrazný pokrok by měl přijít.

LEO JANKOVSKÝ (chess-results), Vsetín (H14), 55. místo 1,5 bodu
Leo Jankovský (1,5/9) projevoval velké nadšení hrát šachy po celou dobu turnaje. Společně s Šimonem se nejvíce bavili rozbory svých vlastních partií, kde se Leo nejen nebál objevit svoje chyby, ale rychle je napravoval. Turnajový výkon mohl mít lepší, kdyby po každém soupeřově tahu spotřeboval o něco více času. Je na výborné cestě stát se dobrým hráčem, pokud nepoleví zejména v tréninku základní taktiky.

ŠIMON ŠAK (chess-results), Vsetín (H14), 48. místo 3 body
Šimon Šak (3/9) si stejně jako Leo uvědomoval hned po partii jednotlivé taktické chyby, které by v tréninkových partiích nikdy nezahrál. Určitě by potřeboval větší turnajovou praxi, která by mu pomohla v dalším rozvoji. V několika partiích dokazoval, že by za rok mohl hrát vyrovnané partie s mnohem zkušenějšími soupeři.

VIKTORKA VŠETULOVÁ (chess-results), Staré Město (D10), 18. místo 5 bodů (3. místo mezi dívkami do 10 let)
Viktorka Všetulová (5/9) byla takovým sluníčkem v týmu, která vždycky věděla, jak se zabavit. Měla obrovské tréninkové nasazení, při kterém nejenže stihla hrát partie jako ostatní, ale navíc vyřešila velké množství diagramů a dalších pozic. Kdyby při jednotlivých partiích spotřebovala více času, určitě by si zasloužila i lepší než bronzovou medaili ve své kategorii dívek – každopádně velká gratulace k bronzové medaili!

LUKÁŠ MACHÁČEK (chess-results), Staré Město (H12), 27. místo 4,5 bodu
Lukáš Macháček (4,5/9) si svůj bodový zisk zasloužil především velice trpělivou a dlouhou hrou. Velká pochvala pro něj! Tato vlastnost se mu bude do všech následujících turnajů hodit. Pokud nepoleví v trénincích, příští rok a v dalších kategoriích by mohl bojovat o postupová místa na MČR a o vyšší příčky mezi svými vrstevníky.


6. TRENÉR – VLASTIMIL STRADĚJ hodnotí svoji skupinku:

PATRIK ŘEZNÍČEK (chess-results), Vsetín (H10), 34. místo 4 body
Patrik skončil 34 se 4 body ze 47 účastníků. Vzhledem k jeho věku velmi dobrý výsledek. Jeho hra se oproti loňsku podstatně zlepšila a má předpoklady k dalšímu růstu.

ŠTĚPÁN ŘEZNÍČEK (chess-results), Vsetín (H10), 22. místo 5 bodů
Štěpán skončil 22 s 5 body ze 47 účastníků. Uhrál si své, ale mohlo to být ještě lepší. V některých fázích partie hrál podvědomě rychle a dal např. zadarmo dámu. Zřejmě ho svazovalo uhrát 6 bodů, které měl v plánu. Ale do budoucna určitě má na to, aby bojoval o medajle.

MATYÁŠ KOVAŘÍK (chess-results), Vsetín (H16), 15. místo 5 bodů
Matyáš skončil na 15 místě s 5 body ze 47 účastníků. Jeho hra se oproti lońskému MMS zlepšila. Zatímco loni zachraňoval většinou horší pozice, letos uplatňoval lepší postavení, což mu některých partiích nevyšlo. Tak musel k postupu vyhrát poslední partii, ale to se mu nepodařilo. V příštím roce je předpoklad hrát nejen o postup, ale i o medajle.

JAKUB STANČÍK (chess-results), Vsetín (OPEN), 12. místo 5 bodů
Kuba skončil na 12 místě s 5 body ze 25 účastníků. Jeho výkon trochu zbrzdila neproměněná poměrně jasná remíza s velmistrem Kislínským. Po té neproměnil výhody ve dvou partiích, ale závěr turnaje zvládl. Má velké předpoklady dalšího růstu,

ROSTISLAV VILÉM (chess-results), Vsetín (OPEN), 14. místo 4,5 bodu
Skončil na 14 místě se 4,5 body z 25 účastníků. Jeho hra se podstatně zlepšila a uhrál i body s podstatně silnějšími hráči. Pokud bude hrávat, tak má předpoklady dalšího růstu.

LUKÁŠ GABRYŠ (chess-results), Vsetín (OPEN), 16. místo 4,5 bodu
Skončil na 16 místě se 4,5 body z 25 účastníků. Lukášova hra se vyznačovala velkou bojovností, kdy jednu téměř prohranou partii zachránil. Naopak v jedné partii, kde mohl obětovat figuru, zaváhal, neobětoval a horší pozici prohrál. Lukáš má velký šachový potenciál a potřebuje teď hodně hrát, aby získal zdravé sebevědomí a výsledky se určitě dostaví.

Podrobné hodnocení všech vsetínských hráčů od Vlastimila Straděje najdete na vsetínských stránkách v článku o Mistrovství Moravy ((zde).


Z dalších borců z našeho kraje zaznamenali nejvýraznější výsledek bratři Karel a Ondra Vrajové z Hošťálkové, kteří oba zahráli výborný turnaj a oběma se podařilo vybojovat postup na březnové MČR mládeže! Karel Vraj (chess-results)v kategorii H14 skončil na krásném 2. místě se ziskem 7 bodů, Ondra Vraj (chess-results) v H12 obsadil 5. místo za 6,5 bodu. Další hošťálkovský samuraj Jakub Krejča (chess-results) doplatil na slabý závěr (půl bodu z posledních tří partií) a skončil se ziskem 4 bodů na 32. místě.

Závěrem bych především rád poděkoval všem hráčům a trenérům za odvedenou práci. A stejně tak samozřejmě i všem členům doprovodu a lidem, kteří se na přípravě a fungování krajské výpravy podíleli, z nichž bych chtěl vyzdvihnout především předsedu krajské Komise mládeže Pavla Růčku a krajského hospodáře Josefa Kovaříka.

Náš letošní krajský výsledek byl celkově slušný: stříbro Káji Vraje v H14, bronzy Saši Skalského v H12 a Pavla Opluštila v H10, kromě uvedených ještě postupy na MČR Ondry Stuchlého v H16, Davida Opluštila v H14 a Ondry Vraje v H12, navíc zlato Adély Bierské v D14 a bronzy Julči Šimčákové v D16, Lucky Ambrožové v D14 a Viktorky Všetulové v D10. Speciální uznání z výše jmenovaných zaslouží Karel Vraj, David Opluštil, Ondra Stuchlý a Lucka Ambrožová, kteří dosáhli svých výsledků i přesto, že jsou teprve prvním rokem ve svých kategoriích. A druhé speciální uznání pro všechny, kteří své úspěchy vydobyli, aniž by před turnajem byli považování za papírové favority - Karel Vraj, David Opluštil, Ondra Vraj, Adéla Bierská.

Určitě však máme prostor pro spoustu dalších zlepšení. Čeká nás příprava na náročné březnové MČR - všichni naši mají na to, aby v republikových bojích nebyli jen do počtu, ale aby tvrdě bojovali s těmi nejlepšími. Na příštím Mistrovství Moravy bude o postupy v H16 bojovat nejméně pětice šikovných hráčů ročníků 1999-2000 (Ondra Stuchlý, Mirek Rakušan, Matyáš Kovařík, Martin Húsek, František Mrkus). Hráče ročníků 2001-2002 čeká náročné zlomové období, ve kterém mohou šachově hodně získat, ale budou taky muset překonávat spoustu překážek v šachovém růstu na cestě k dospěláckým šachům (hlavně si nedávat malé cíle, nespokojit se s výkonností kolem 1700-1800 a nehrát nejnižší okresní soutěže, ve kterých nenarazí na potřebnou kvalitu soupeřů). Mladí hráči 2003-2004 budou muset ještě přidat ve své práci. A ti nejmladší od 2005 dále budou teprve pronikat do tajů šachové hry a měli by se snažit být ještě šikovnější, než jejich starší kamarádi. Zkrátka čeká nás spousta další práce!

Další zajímavé články na šachových webech v našem kraji najdete na stránkách Hošťálkové , Postoupek , Starého Města , Vsetína , Zlína . Další informace včetně partií ke stažení můžete najít na oficiálních stránkách Mistrovství Moravy zde.

Martin Beil

10.11.2013  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky