Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

18.1.2022Kalendář akcí - Přidána akce KP mládeže - 1.-4.kolo
16.1.2022Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány
Soutěže družstev: Regionální soutěž Uherské Hradiště (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Vsetín (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Kroměříž (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (6. kolo)

Šachový festival mládeže Bezměrov 2013

Ve dnech 21.-25. července proběhl premiérový ročník Mezinárodního šachového festivalu mládeže v Bezměrově v areálu penzionu Bezměrovský dvůr. Festival se mohl uskutečnit díky řadě sponzorů a partnerů. Mezi ně patřil především Zlínský kraj, Město Kroměříž, Obec Bezměrov, firmy Propag, Tojatoy, Letecká škola M+M Rakušan, TOP-TEC, Elektro-Šimčák, Tradix, Sokolská župa Hanácká, Šachový svaz Zlínského kraje a mediální partner Týdeník Kroměřížska.
Festival se hrál pod záštitou hejtmana Zlínského kraje MVDr. Stanislava Mišáka. Zahájen byl zástupcem Zlínského kraje ing. Karlem Malinovským.
Díky těmto organizacím se pořádajícímu oddílu TJ SOKOL POSTOUPKY podařilo uspořádat trojici hlavních turnajů, doprovodný bleskový turnaj a fotbalový turnaj na místním vyprahlém fotbalovém hřišti.

Počasí vyšlo na jedničku a tak mohl být v neděli zahájen festival dvěma turnaji.
Ve FIDE OPENU startovalo 24 hráčů ze tří zemí: České republiky, Slovenska a Polska. Hrálo se švýcarským způsobem na 7 kol, tempem 2 x 90 minut + 30 s za tah. Kromě absolutního pořadí se bojovalo v kategorii žen, juniorů a starších žáků.
Hlavním turnajem celého festivalu však byl OPEN U13, který se hrál švýcarským systémem na 9 kol, tempem 2 x 50 minut + 30 s za tah. Do turnaje vstoupilo 46 hráčů z Česka, Slovenska a Islandu. Hrálo se ve 4 věkových kategoriích a zvlášť se vyhodnocovaly i dívky. Turnaj se hrál zároveň jako KP Zlínského kraje v kategoriích do 9, 11 a 13 let. Ve FIDE OPENu se pak vyhodnocovala i kategorie do 15 let.

Boje v jednotlivých turnajích nebyly jednoduché a vítěze jednotlivých kategorií stál úspěch hodně sil.
Ve FIDE OPENu se jednoznačným vítězem stal Milan Šnorek (ŠK AD Jičín) se ziskem 6,5 bodu. Na druhém místě pak skončil Zdeněk Holeksa (BŠŠ Frýdek-Místek) a třetí místo vybojoval vítězstvím v posledním kole Jacek Wolak (KKSz Krakow, oba 5 bodů). Nejlepším domácím hráčem byl na nepopulárním 4. místě Petr Večeřa (4,5 bodu).
V kategorii juniorů zvítězil Marek Polek (4,5), před oddílovým kolegou Piotrem Staroňem (oba KKSz Krakow, 3,5) a domácím Janem Netušilem (Sokol Postoupky, 3,5).
V kategorii do 15 let zvítězil další domácí hráč Miroslav Rakušan (Sokol Postoupky), před Piotrem Lankofem (KKSz Krakow) a Patrikem Štěpánem (BŠS Frýdek-Místek, všichni 3,5).
Krajským přeborníkem se stal Miroslav Rakušan, před nejlepší ženou Julií Šimčákovou (oba Sokol Postoupky) a Martinem Húskem (ŠK Staré Město).

V hlavním turnaji OPENu U13, se vystřídalo v čele hned několik hráčů, včetně prvního nasazeného Davida Opluštila. Ten však v poslední den předváděl hrůzostrašné výkony a tak spadl z jasného vedení až na třetí příčku. Absolutním vítězem se tak stal Robert Demko (BŠŠ Frýdek-Místek, 7 bodů). Stejného bodového zisku dosáhl druhý Ondřej Nytra (BŠŠ Frýdek-Místek).
V jednotlivých kategoriích se nejlépe vedlo domácím hráčům v té nejstarší do 13 let. Zlato získal David Opluštil, bronz Filip Zavadil a 4. místo Tomáš Pecháček.
V kategorii do 11 let skončil Theo Fekar na 8. místě, do 9 let Dominik Večeřa na 9. a Pavel Opluštil až na 11. místě.
V kategorii dívek do 9 let skončila Hana Baštincová na místě pátém. Vítězi jednotlivých kategorií byli vesměs hráči Beskydské šachové školy: H11 Robert Demko, H9 Ondřej Nytra, H7 Richard Stalmach, D11 Kateřina Janotková, D 7 Lucie Fizerová. Hegemonii nejsilnějšího mládežnického střediska tak narušily jen vítězky Eliška Vavřínková (LOKO Brno) v D13 a Simona Koreňová (ŠK Rožumberok) v D9.
Poháry a medaile z rukou starostky Sokolské župy Hanácké sestry Ivany Zavadilové převzali i krajští přeborníci Zlínského kraje. Zde jsme získali několik cenných kovů. Zlato vybojovali David Opluštil do 13 let a Dominik Večeřa do 9 let. Stříbro zbylo na Pavla Opluštila do 9 let a bronz na Filipa Zavadila do 13 let. Blízko medailového umístění skončil Theo Fekar, který nakonec obsadil 4. místo do 11 let.

Poslední den festivalu se hrál Středomoravský školský pohár, tempem 2 x 15 minut, pro žáky 1.-5. třídy základních škol. Hrálo se pět samostatných turnajů podle školní docházky v uplynulém roce. Do Bezměrova přijeli další hráči, zatímco někteří zůstali z předchozího Open U13. Vítězi jednotlivých kategorií se staly tyto šachové naděje:
E1: Michael Kureš (ZŠ Šlapanice), Ema Růžičková (ZŠ Mozartova Olomouc)
E2: Oldřich Janotka (4. ZŠ Frýdek-Místek), Hana Baštincová (ZŠ Bezměrov)
E3: Marek Bláha (4. ZŠ Zábřeh), Anna Vavřínková (ZŠ Horní Brno)
E4: Lukáš Macháček (ZŠ TGM Mařatice)
E5: Radim Jančík (ZŠ Zlín-Malenovice), Adéla Solařová (ZŠ Bezměrov)
V týmové soutěži si pohár pro vítěze odvezlo družstvo 4. ZŠ Zábřeh, před ZŠ Zlín – Malenovice a 4. ZŠ Frýdek-Místek.

Z prvních, výrazně kladných ohlasů vyplývá, že v příštím roce je velká šance, že festival nabude na kvalitě i kvantitě a stane se nedílnou součástí šachového kalendáře řady mládežnických oddílů.

opl

26.7.2013  |  přidal: Vladimír Opluštil   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky