25.3.2024Komise mládeže - Přidán dokument (propozice GP v rapid šachu 2023/2024 - aktualizace o počty postupujících)
Mládež - Přidán turnaj GP 2023/2024 celkově po třech turnajích
Mládež - Přidán turnaj GP 2023/2024 3.turnaj Boršice
Kalendář akcí - Přidána akce 48. Přebor Vsetína (včetně propozic)

GP v Osvětimanech

V sobotu 18.5.2013 se hrál poslední turnaj série 4 turnajů GP v rapid šachu. Přijelo 72 hráčů a hráček z 12 oddílů celého kraje.

Nejmenší účast byla v kategorii do 14 let, kde hrálo 15 hráčů a hráček. Všem odskočilo duo František Mrkus a Miroslav Rakušan. František Mrkus (Staré Město) jen jednou remizoval a turnaj vyhrál, Miroslav Rakušan (Postoupky) prohrál pouze s vítězem. Třetí místo obsadil s dvoubodovou ztrátou Jan Nekarda ze Starého Města, když měl nejlepší pomocné hodnocení ze čtyřbodové skupiny. O velké vyrovnanosti (s výjimkou zmíněného dua) svědčí to, že třetí Jan Nekarda měl jen o bod více jako hráč na 13.místě. Nejlepší dívkou byla Adéla Bierská ze Zbrojovky Vsetín.

Prostřední kategorie byla nejpočetnější. Hrálo 30 účastníků. Zde vždy probíhají tuhé boje mezi silnou trojicí hráčů z Hošťálkové s dalšími silnými hráči, zejména s Davidem Opluštilem, Pavlem Budíkem, Kryštofem Suchánkem nebo Alexandrem Skalským. Nejinak tomu bylo také dnes. Jako první vypadl z bojů o přední příčky Kryštof Suchánek, který ve 3.-5.kole získal pouhý půlbod. Pavel Budík do Osvětiman nepřijel, nevedlo se Davidu Opluštilovi, který ani jeden ze tří vzájemných soubojů se svými konkurenty nevyhrál. O čelo tak bojovala trojice z Hošťálkové, což jsou Ondra a Karel Vrajovi a Adam Březina a Alexandr Skalský ze Starého Města. Vše vyvrcholilo v posledním kole, kdy nejprve Karel Vraj porazil Davida Opluštila, Alexandr Skalský též vyhrál a jako dlouho jediná partie se hrála na první desce mezi Ondrou Vrajem a Adamem Březinou. Tu po boji vyhrál Adam Březina. Pořadí v turnaji tedy bylo Karel Vraj, Adam Březina a Alexandr Skalský, všichni 6 bodů. Nejlepší dívkou byla tradičně Klára Dančáková ze Vsetína.

V kategorii do deseti let bylo 27 účastníků. Zde byl vítěz jednoznačný. Bez zaváhání turnajem prošel Hanuš Suchánek ze Zlína, před dvojicí z Postoupek Pavel Opluštil a Dominik Večeřa. Nejlepší dívkou byla tradičně Viktorie Všetulová ze Starého Města.

Jelikož to byl i poslední turnaj GP, tak po skončení turnaje bylo rovněž vyhlášeno pořadí na prvních místech v celkovém pořadí a předány medaile a diplomy. Na spočtení výsledků, kde je potřeba vybrat tři ze čtyř nejlepších výsledků a následný tisk diplomů, je vždy relativně málo času - kolem 10-15 minut, než se vyhlásí výsledky samotného turnaje. A i když vždy v minulosti proběhlo domácí přepočítávání v souladu s rychlým částečným výpočtem přímo na turnaji, tak letos tomu tak bohužel nebylo. V mimořádně vyrovnaném pořadí udělal vedoucí soutěže Pavel Růčka dokonce dvě chyby. Za to by se chtěl všem a zejména dotčeným omluvit.

Teď již k celkovému pořadí a též k postupujícím na MČR, které bude na podzim v Klatovech. V kategorii do 10 let postupuje celá první trojice chlapců v pořadí Hanuš Suchánek (Zlín), Pavel Opluštil (Postoupky), Lukáš Macháček (Staré Město), mezi dívkami pak dvojice Viktorie Všetulová (Staré Město) a Hana Baštincová (Postoupky) na třetím místě je doplnila Zdenka Jordová (Postoupky). V kategorii do 12 let postupují vždy dva nejlepší jak v chlapecké, tak dívčí kategorii. V chlapecké kategorii nastala dost neobvyklá situace, kdy trojice hráčů měla 52 bodů a rozhodovalo pomocné hodnocení, tedy součet bodů z jednotlivých turnajů. A zde nastala velká chyba, kdy vedoucí soutěže popletl bodové zisky bratrů Vrajových. Postupuje tedy dvojice David Opluštil (Postoupky) a Adam Březina (Hošťálková), třetí skončil Ondra Vraj (Hošťálková). Mezi dívkami zvítězila Klára Dančáková (Vsetín) před Monikou Matoškovou (Hošťálková) a Petrou Večerkovou (Postoupky). V kategorii do 14 let postupují dva kluci a jedna dívka. Mezi chlapci zvítězil Miroslav Rakušan (Postoupky), před Františkem Mrkusem (Staré Město) a dvojicí Ludvík Procházka (Slavičín) a Martin Hronek (Zlín). To byla druhá chyba, kdy Martin Hronek nedostal medaili rovnou v Osvětimanech, protože vedoucí soutěže mu započetl body jeho bratra Štěpána. Mezi dívkami postupuje Erika Náplavová (Osvětimany), druhá skončila Adéla Bierská (Vsetín) a třetí Leona Černochová (Osvětimany).

Výsledky turnaje jsou na chess-results , celkové pořadí pak zde .

10.7.2013  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: Mládež