Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

24.1.2022Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (4. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (3. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (2. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (1. kolo)
Soutěže družstev: Krajský přebor mládeže 2022 (úvodní zpráva)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Hodnocení olomouckého Turnaje přátelství 2013

V příjemném prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci se ve dnech 29. - 31. března uskutečnil další ročník Turnaje přátelství. Letos se turnaje zúčastnil velmi slušný počet 66 účastníků, z nichž polovina byla ze Zlínského kraje. Na turnaj jsme zorganizovali i velikou společnou výpravu 17 mladých hráčů, dvou hrajících a tří nehrajících trenérů, o jejím průběhu a výkonech jejích účastníků níže přinášíme malou reportáž.

Turnaje přátelství jsme se zúčastnili i v minulých dvou letech a vždy jsme byli spokojení. Pěkné univerzitní prostory, dobré a finančně přijatelné bydlení na ubytovně DDM Olomouc, zkušený tým organizátorů pod vedením mezinárodního mistra Richarda Biolka, dobrý velikonoční termín. Speciálně dobré je, že během tří dnů bylo možné odehrát celý devítikolový turnaj, takže jednak turnaj není drahý, jednak na turnaj nepadnou celé velikonoční prázdniny. Hrací tempo 1 hodina na partii pro každého hráče bez přídavku je sice poměrně rychlé, ale všem nabízí svá pozitiva: těm zkušenějším příležitost (nebo nutnost?) zapracovat na hospodaření s časem, pro ty méně zkušené zase hodina na partii představuje rozumný a pozvolný přesun od rapidových partií k vážným partiím se zápisem, navíc se zápočtem na elo.

Původně jsme neplánovali tak velkou výpravu, ale výraznému zájmu o účast jsme se přizpůsobili a připravili jsme pro účastníky naší výpravy perfektní a na daný typ akce výrazně nadstandardní trenérské zajištění. Společně se mnou se o mladé hráče v naší výpravě jako nehrající trenéři starali mezinárodní mistr Zdeněk Beil a nadějný rožnovský hráč a trenér Jan Malčánek. A dále nám vypomáhali jako hrající trenéři první nasazený hráč turnaje Stanislav Juříček a další mladý borec Marek Navrátil. Šachově to tak v naší výpravě žilo nejen intenzivně, ale i na vysoké úrovni.

Protože nás bylo hodně, byli mladí hráči zařazení do tří tlup pod vedením hlavních „tlupounů“ mě, Honzy Malčánka a Marka Navrátila. V těchto tlupách jsme pak strávili většinu šachového víkendu. Pomoc s nákupy i přátelské zázemí nám navíc spoluutvářeli přítomní rodiče – Ambrožovi a Bierští. Všem, kteří se o mladé starali, ať už po šachově nebo technické stránce, bych chtěl tímto velmi poděkovat! Organizačně turnaj proběhl hladce, šachově velmi intenzivně, a co se týče výsledků, můžete níže posoudit sami.

Je poměrně obtížné na malém prostoru jednoho článku zhodnotit všechny účastníky naší výpravy. Pokusím se v krátkosti ke každému hráči z výpravy napsat aspoň pár slov. Podle očekávání byl nejlepším z našich zkušený vsetínský kandidát mistra STANISLAV JUŘÍČEK (Vsetín, 7 bodů, 2. místo), který odbojoval celý turnaj na špici a kromě gratulace k celkovému druhému místu si zaslouží velké uznání za odvahu vstoupit do turnajové vřevy s tolika mladými dravci. Celý turnaj odehrál na špici i MAREK NAVRÁTIL (Kroměříž, 7 bodů, 4. místo), remizoval s prvními dvěma nasazenými hráči, škoda jen nedotažené partie s vítězem turnaje Michalem Hrabalem. I tak Marek zahrál výborný turnaj, výborný byl i v péči o mladé – jen tak dál!

ONDŘEJ STUCHLÝ (Staré Město, 6 bodů, 5. místo) jel na turnaj s vysokými ambicemi, každý hrací den (3., 6., 9. kolo) však zakončil zbytečnou porážkou, když byl kousek od vítězství i s vítězem turnaje Míšou Hrabalem a v poslední partii s Markem Navrátilem zbytečně prospal tolik času, že nakonec ve vyhrané pozici spadl na čas. Nejpříjemnějším překvapením celého turnaje byl ALEXANDR SKALSKÝ (Staré Město, 6 bodů, 11. místo!), který hrál pěkné šachy s velkým nasazením a dokázal sehrát vyrovnané boje s papírově mnohem silnějšími soupeři. Výborně Sašo! Pěkný turnaj sehráli i MARTIN SEDLAČÍK (Staré Město, 5,5 bodu, 13. místo) a JAKUB STANČÍK (Vsetín, 5,5 bodu, 16. místo) – oba potvrdili solidní výkonnostní růst, oba by ale měli dále výrazně zapracovat: Martin hlavně studiem šachové literatury, Kuba by především měl být méně tvrdohlavý a víc si nechat poradit.

LUKÁŠ GABRYŠ (Vsetín, 5,5 bodu, 17. místo) si turnaj trochu pokazil dvěma porážkami v polovině turnaje, naopak výborný měl závěr. Potenciálně velký a slavný bojovník JAKUB KREJČA (Hošťálková, 5 bodů, 20. místo) v celém turnaji jen jednou prohrál, ale šest remíz je dost strašná bilance – méně ustrašenosti, víc bojovat a přesněji realizovat převahu, pak bude líp! A remízy by si Kuba měl zakázat! Naproti tomu LUCIE AMBROŽOVÁ (Polička, 5 bodů, 22. místo), nejlepší hráčka z nedávného MČR v kategorii D12 , hrála velmi bojovně a v prvním kole dokonce pořádně zatápěla prvnímu nasazenému Stanislavu Juříčkovi. Pro Lucku další pěkný a úspěšný turnaj! JAKUB GÁLÍK (Hošťálková, 5 bodů, 24. místo) začal trochu rozpačitě a když se konečně rozjel ve svém čistém, capablankovském stylu, přehlédl v posledním kole dámu. I pro druhého hošťálkovského Kubu platí to stejné – víc pracovat a příště bude líp!

MATYÁŠ KOVAŘÍK (Vsetín, 5 bodů, 27. místo) v turnaji trpěl zejména přehlížením – taktiky i jednoduchých možností svých i soupeřových. Těchto přehlížení bylo nejvíc vždy v posledním kole každého dne (tedy 3., 6. a 9. kolo), což Matyášovi bránilo se pořádně rozjet. Pěkně se rozjel až poslední den a pochvalu zaslouží především za bojovnost a za odhodlání pracovat na svých slabých místech. Výborný turnaj zahrál MARTIN HÚSEK (Ostrožská Nová Ves, 4,5 bodu, 29. místo), pro kterého to byla první větší turnajová zkušenost. Hrál pěkné a zodpovědné šachy, nadšeně hltal nové vědomosti v rozborech a čeká ho další výrazný růst mezi nejlepší hráče ve své kategorii v našem kraji. Zejména se mi líbila jeho hra v posledním dnu turnaje, kdy nejdřív rytířsky nabídl remízu soupeři padajícímu na čas a pak ve dvou partiích přehrával mnohem zkušenější soupeře. Když Martin vydrží nadále usilovně pracovat a získá více zkušeností, půjde i nadále výrazně nahoru. I ADÉLA BIERSKÁ (Vsetín, 4,5 bodu, 33. místo) zahrála velmi dobrý turnaj a navázala na pěkný výkon na nedávném MČR. Ádiny šachy začínají mít hloubku a mám z ní radost.

DAVID TRČÁLEK (Ústí, 4,5 bodu, 39. místo) patřil k našim největším šachovým nadšencům, bojoval, analyzoval, všechno intenzivně prožíval a tvrdě pracoval. V partiích mu chyběla především větší jistota v taktice a více zkušeností. Bojovný výkon podal i TOMÁŠ OTRADOVEC (Staré Město, 4,5 bodu, 40. místo), kterého kromě slabší taktiky brzdí i příliš malé znalosti zahájení. Na obojím se dá efektivně pracovat, tak je především na něm, jestli udělá další šachový krok dopředu. Pěkné a přemýšlivé šachy hrál LUDVÍK PROCHÁZKA (Slavičín, 4,5 bodu, 41. místo). Ludvík tvrdě bojoval, nikomu nedaroval nic zadarmo a podařilo se mu uzmout bodíky i proti některým papírově o dost silnějším hráčům. Stejně jako David a Tom, i Ludvík by potřeboval více takových turnajů a více zkušeností z vážných partií se zápisem, včetně následných rozborů.

ANTONÍN KRMÍČEK (Kunovice, 4 body, 46. místo) hrál pevným pozičním stylem a se svým výkonem, který mu dává dobrý základ i pro uhrání prvního ela, může být spokojen. Ke kvalitnějšímu šachu by mu pomohlo především studium šachové literatury. Po šachových knížkách by měl více sáhnout i TOMÁŠ FRIDRICH (Kunovice, 3,5 bodu, 51. místo), který v partiích i následných rozborech také velmi dobře pracoval. Podobných zkušeností z šachových bojů by potřeboval mnohem víc. Jednoduchý recept šachová literatura + řešení většího množství taktiky + více praxe ve vážných partiích i Tomášovi do budoucna hodně pomůže. TIBOR HORÁČEK (Kunovice, 2,5 bodu, 60. místo) byl naším nejmladším hráčem a protože byl stále vysmátý, dobře do naší bandy zapadl:-) Ve většině partií neměl za úkol vyhrát, ale spíš splnit nějaký dílčí úkol: vzorně zapsat partii do partiáře, hrát pomalu, dávat pozor na svoje figurky. Tyto reálné cíle se Tiborovi většinou dařilo v rozumné míře plnit, takže může být spokojený. Pro výraznější růst by měl ale více a systematičtěji pracovat.

Tolik hodnocení našich šachových bojovníků. Z mé strany z jejich výkony určitě spokojenost. V neděli, tedy v poslední den turnaje, nám naše boje navíc zpestřila soutěž o krásného žlutého pavoučka z korálkové dílny Lucky Ambrožové. V boji o pavoučka byli nejúspěšnějšími hráči nedělního turnajového programu, tedy kol číslo 7 až 9, vsetínští Lukáš Gabryš a Matyáš Kovařík, kteří si o cennou trofej ještě zahrají dodatečný zápas v bleskovkách.

Kromě naší výpravy se turnaje jako samostatná jednotka zúčastnila i část hošťálkovských (Pepa Bednařík, Kája a Ondra Vrajovi), kteří všichni ukázali zajímavé, až výborné okamžiky, kterými potvrdili svůj velký potenciál. Zároveň ale i zbytečné chyby a nedostatky, na kterých by měli usilovně pracovat. Podrobněji k nim píše Pepa Bednařík na stránkách Hošťálkové . O početné výpravě Postoupek se můžete dočíst zde .

Kromě hráčů z našeho kraje bychom měli zmínit i další turnajové medailisty – zlatého Michala Hrabala (Agentura 64 Grygov, 8 bodů) a bronzového Víťu Valentu (Sokol Šumperk, 7 bodů).

Závěrem děkuji panu Biolkovi, celému týmu pořadatelů a především všem členům naší bandy za podařené šachové Velikonoce. A přidávám ještě odkazy na článek pana Biolka na stránkách Olomouckého šachového svazu , na kompletní výsledky na chess-results a také na fotogalerii z turnaje .

Martin Beil

4.4.2013  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky