Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

24.10.2021Soutěže družstev: Regionální přebor Uherské Hradiště (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Kroměříž (2. kolo)
Soutěže družstev: Zlínský krajský přebor (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Vsetín (2. kolo)
Soutěže družstev: Regionální přebor Kroměříž (úvodní zpráva – oprava)
Soutěže družstev: Regionální přebor Zlín (2. kolo)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Devatenácté Středisko šachových nadějí s rekordní účastí!

O velikonočním Zeleném čtvrtku 28. března se na vsetínské Základní škole Integra už po devatenácté sešli mladí šachisté zejména ze vsetínského regionu, aby od svých zkušených trenérů načerpali nové vědomosti, zahráli si, zasoutěžili, zkrátka strávili příjemný a zároveň užitečný šachový den. Tentokrát si cestu za šachovým vzděláním našlo rekordních 42 mladých šachistů!

Kvůli velkému zájmu o účast byli na devatenáctém soustředění účastníci rozděleni dokonce do sedmi skupin (A, B1, B2, C1, C2, D1, D2) a jako obvykle se šachově vzdělávali ve čtyřech 1,5h dlouhých tréninkových blocích. Mezi bloky byly půlhodinové přestávky na odpočinek a drobné občerstvení, hlavní obědová přestávka měla hodinu a půl a zavedla nás na všemi oblíbený smažený sýr do nedaleké restaurace Náhon.

Pod organizačním vedením Josefa Kovaříka se o mladé šachové naděje tentokrát starali tito trenéři a organizátoři: Ivan Bartošek, Martin Beil, Miroslav Bělíček, Martina Kovaříková, Břetislav Kramer, Jan Malčánek, Pavel Mladý, Marek Navrátil, Hanka Obšivačová, Vlastimil Straděj, Radek Zádrapa a Petr Zvardoň. Hlavními tématy tentokrát byly blokáda podle Nimcoviče, hledání užitečných tahů, ukázky poziční hry v praxi velikánů šachové historie, hodnocení pozice a plán hry, útok na krále zadrženého v centru, využití prostorové převahy, ukázky nejzajímavějších okamžiků z nedávného MČR mládeže v Koutech nad Desnou a jako obvykle i přiměřená dávka taktiky a koncovek, odlehčená trochou šachových her.

Další úspěšné akce Valašského šachového klubu mládeže se zúčastnili šachisté z řady oddílů – z Hošťálkové, Huslenek, Karolinky, Rožnova, Skaličky, Ústí, Valašské Bystřice, Valašského Meziříčí, Vsetína a Zlína. Každý z účastníků si navíc ze soustředění odnesl další užitečné studijní materiály na doma. Malou ukázku cvičení ze soustředění jsme tentokrát umístili i do sekce Metodické materiály .

Soustředění bylo navíc v jednotlivých skupinách zpestřeno malými cvičnými turnaji, ve kterých zvítězili ve spojené skupině B1+B2 Martin Nehyba ze Skaličky, ve skupině C1 Radek Zgarba z Ústí, ve skupině C2 Tobiáš Mroček z Valašské Bystřice a ve spojené skupině D1+D2 Martin Dvořák ze Vsetína. Na závěr soustředění navíc všichni dostali účastnický list s obrázkem od ilustrátorky Vlasty Pospíšilové, drobnou velikonoční sladkost a jsem si jistý, že z celého šachového dne odcházeli šachově moudeřejší a především s dobrou náladou. Fotogalerie z akce je zde

Příští (jubilejní dvacáté !!!) Středisko šachových nadějí proběhne v sobotu 4. května a všichni mladí šachoví nadšenci hlavně ze Vsetínska budou srdečně vítaní!

Propozice letošní série soustředění Střediska šachových nadějí najdete zde .

Martin Beil

4.4.2013  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky