Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

18.1.2022Kalendář akcí - Přidána akce KP mládeže - 1.-4.kolo
16.1.2022Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány
Soutěže družstev: Regionální soutěž Uherské Hradiště (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Vsetín (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Kroměříž (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (6. kolo)

Hodnocení krajské výpravy na MČR mládeže v Koutech nad Desnou

Ve dnech 9. - 16. března se v Koutech nad Desnou hrálo Mistrovství ČR mládeže. Naše krajská výprava ve složení Ondra Stuchlý, František Mrkus, Adéla Bierská, Lenka Navrátilová, Viktorie Všetulová a Richard Štefaník odvedla dobrý kus práce, na medailová místa to však letos nestačilo. Všichni ale ukázali, že do budoucna mají potenciál dalšího výrazného růstu a na svá vystoupení v Koutech může být celá naše šestice hrdá.

O Mistrovství jsme informovali v průběžných reportážích , ve kterým jsme se věnovali nejen šestici hráčů krajské výpravy Šachového svazu Zlínského kraje, ale i dalším zástupcům našeho kraje. Nyní se podrobněji podívejme na jednotlivé členy a členky naší krajské výpravy.

ONDRA STUCHLÝ (chess-results) v kategorii H14 po vítězství na říjnovém Mistrovství Moravy a Slezska (chess-results) zahrál svoje zatím nejlepší MČR. Vybojoval celkové 8. místo s 5 body. Když uvážíme, že prohrál poslední dvě partie s celkově zlatým Danielem Kožúškem a stříbrným Janem Vykoukem, mohl při lepším závěru turnaje uhrát ještě výraznější výsledek. V několika partiích Ondra jasně dominoval a ukazoval velkou sílu. Doplatil ale na několik zbytečných taktických přehlédnutí, vždy v partiích černými figurami – v 1. kole s Matyášem Szüczem a v 8. a 9. kole pak se dvěma zmiňovanými medailisty Kožúškem a Vykoukem. Zejména partie z 8. kola je velká škoda, neboť v rozhodující chvíli byl Ondra jediný tah od vítězství. V šachu obecně platí, že příčiny chyb nejsou v samotných partiích, ale už v předchozí přípravě a dlouhodobé úrovni práce. Kdyby Ondra při samostatném domácím studiu makal stejně intenzivně, jako v průběhu kouteckého Mistrovství – v partiích, přípravách i rozborech – jeho síla by byla mnohem větší a mohl dosáhnout ještě výš. Poměrně rozporuplná je Ondrova bilance bílými (4/4) a černými (1/5). Částečně je to i tím, že černými figurami hrál Ondra se silnějšími soupeři. Ale z části je příčina i v Ondrově potřebě hrát aktivně, nátlakově a dynamicky, což černými není tak snadné a hráč se k tomu musí probojovat – buď perfektními znalostmi zahájení, anebo trpělivou neutralizací převahy bílého a postupným rozvíjením protihry. V obojím má Ondra zatím výrazné mezery a mělo by to pro něj být motivací k další, intenzivnější práci.

FRANTIŠEK MRKUS (chess-results) také v H14 měl obtížný úkol – prvním rokem hrál ve čtrnáctkách a tento přechod do vyšší kategorie pro něj byl zatím velmi těžký. František turnaj začal dost nesoustředěně a po zbytečné prohře v 1. kole a následující stejně zbytečné remíze v kole druhém se ve 3. kole utkal právě s Ondrou. Ve vzájemné partii oba naši borci vzorně bojovali a i když František nakonec podlehl, nastartoval se touto partií k lepším výkonům. Ve většině dalších partií František tahal za delší konec a hrál solidní šachy. K lepšímu výsledku mu chyběla především větší dumavost a hloubka šachových úvah. Silný šachista totiž není ten, kdo všechno vidí hned, ale naopak ten, kdo hledá, kdo pochybuje, kdo pečlivě a uvážlivě zvažuje různé pohledy a různá řešení. Po výhře s Jáchymem Barešem v posledním kole František nakonec vybojoval 3,5 bodu a jako sedmnáctý nasazený obsadil celkové 18. místo. Jeho umístění není možné považovat za neúspěch, ale spíš jako výzvu k intenzivnější práci a k hlubšímu přístupu k šachu. Oproti kategorii do dvanácti let, kde převažují spíše dětské, naivní a dost povrchní šachy, ve čtrnáctkách je už potřeba serioznější, hloubavější a dospělejší šach. Když František vydrží pracovat, získá více zkušeností se silnějšími hráči a šachově i povahově více vyzraje, bude už příští rok znovu bojovat o nejvyšší příčky ve své kategorii a přinese nám spoustu další radosti.

U Františka musím ještě s radostí zmínit, že v kontrolních testech taktiky a koncovek, které v Koutech nad Desnou proběhly a otestovaly většinu účastníků Mistrovství, získal nejhodnotnější výsledek ze všech účastníků kategorií HD14 a HD16. Moc pěkné a další ukázka toho, že František má do budoucna výborné šance stát se silným šachistou.

ADÉLA BIERSKÁ (chess-results) v D14 hrála svoje druhé Mistrovství ČR ve vážných partiích a potvrdila další výrazný krok dopředu. Zatímco loni v nižší kategorii do dvanácti let uhrála jen 1,5 bodu z devíti partií, letos – i přes přechod do vyšší věkové kategorie – vybojovala 4b z devíti a zahrála řadu pěkných partií se zajímavými a cennými okamžiky, které jí vynesly konečné 14. místo. Její nejlepší partie byly v 6. a 7. kole proti zkušenějším a elově zdatnějším soupeřkám Tereze Kocí a Martině Hartingerové, které Áďa obě s přehledem převálcovala. Další vítězství pak vybojovala v posledním kole v sestrovražedném souboji s Lenkou Navrátilovou, když většinu partie tahala za delší konec Lenka, v závěru ale houževnatě bojující Adéla partii otočila. Velmi povzbudivé na Adélině projevu bylo to, že se každou další partií v turnaji lepšila. Oproti prvním kolům turnaje, kdy hrála dost rychle a sklízela za to četnou trenérskou kritiku, v pozdějších kolech zpomalila, více se do pozic zahloubala a na její hře to bylo vidět. Dalším pozitivem bylo, že právě Áďa byla společně s Ondrou Stuchlým nejpracovitější osobou naší výpravy – zvědavá na nové myšlenky, snažící se analyzovat své chyby a poučit se z nich, celkově bojovná a velmi šikovná v přípravách, v partiích i v rozborech. Pokud bude Áďa nadále pokračovat tímto způsobem a podaří se jí získat více zkušeností se silnějšími soupeři ve vážných partiích, může už příští rok ve stejné kategorii vybojovat výraznější úspěch.

LENKA NAVRÁTILOVÁ (chess-results) rovněž v kategorii D14 měla skvělý začátek turnaje. Jako poslední nasazená hráčka v lichém počtu šachistek ve startovním poli nejdřív dostala kontumační bod a hned ve 2. kole narazila bílými loňskou mistryni ČR v kategorii do 12ti let Blanku Brunovou. Lenka byla na tento souboj zdravě natěšená, v přípravě hltala myšlenky s ohromnou náružovostí a pěkným šachovým myšlením a v partii pak to všechno podpořila bojovným a soustředěným výkonem a zaslouženě vybojovala cenné vítězství nad o mnoho zkušenější soupeřkou. Ve 3. kole Lenka podlehla celkové vítězce Natálii Kaňákové a také v dalších kolech dávala do boje mnoho energie a zaslouží si pochvalu. Za polovinou turnaje Lence trošku docházela šachová šťáva a projevila se její menší turnajová zkušenost, na tolik těžkých partií během krátké doby zatím není zvyklá. Nakonec skončila na 16. místě se 3,5 body, když o umístění na hranici první desítky přišla nedotaženou realizací pěkně rozehrané partie s Adélou. Na šachové nadšení, jaké Lenka ukázala v první půlce turnaje, by měla navázat další výraznou prací, především samostatně doma. Intenzivněji se šachům začala věnovat relativně pozdě a překonat současné výrazné nedostatky v zahájeních, ve strategii, ve strachu z taktických zápletek i v koncovkách nebude snadné. Ale výrazně nadprůměrným přirozeným šachovým myšlením a velkou bojovností Lenka určitě má na to, aby to vše v budoucnu dohnala. V Koutech svůj potenciál ukázala velmi nadějně!

VIKTORIE VŠETULOVÁ (chess-results) v D10 byla nejmladší členkou naší výpravy. Hrála svoje první Mistrovství ČR ve vážných partiích a ve stejné kategorii nastoupí i příští rok. Viktorka zahájila turnaj pohodovou výhrou nad slabší soupeřkou v prvním kole. Pak sice podlehla celkové vítězce své kategorie Kristýně Laurincové, ale ve 3. kole se výhrou znovu dostala do plusu. Když ve 4. kole po boji prohrála s první nasazenou hráčkou Julií Richterovou, byla sice zpátky na 50% bodů, ale majíc za sebou dvě papírově nejsilnější soupeřky, turnaj měla rozehrátý velmi dobře. Z hlediska šancí na výrazné umístění se turnaj pro Viktorku lámal v 5. a 6. kole. Obě tyto partíe Viky rozehrála velmi nadějně a ke dvěma porážkám se odsoudila zbytečnou nepozorností. Škoda! V dalších dvou partiích se Viktorka dvěma výhrami vrátila na 50%-ní zisk a do posledního kola nastoupila zdravě natěšená na boj o umístění v první desítce, které by pro ni na prvním velkém turnaji znamenalo významný úspěch. S Kristýnou Otrubovou Viky nakonec bílými prohrála, což znamenalo celkový zisk 4 body a umístění na 11. příčce. Na první Mistrovství je to solidní, ovšem vzhledem k nevyužitým šancím z 5. a 6. kola je škoda, že se jí nepodařilo víc. Zároveň musíme její výsledky brát realisticky z toho pohledu, že má zatím jen velmi málo natrénováno. Znalosti zahájení a koncovek téměř na nule. V taktice i strategii velké nedostatky a herní projev postavený spíš na bojovnosti a vynalézavosti, než na hmatatelných vlastnostech. Do příštího roku má Viky výrazné šance udělat krok hodně vysoko (Viky sama to popisovala tak, že ze svého 11. místa by chtěla vymazat jednu jedničku:-D). Z její strany by to ale potřebovalo výrazné zintenzivnění práce, která by v kombinaci s jejím talentem nepochybně vedla k výraznému vzestupu.

RICHARD ŠTEFANÍK (chess-results) přijal už na začátku velkou výzvu přihlášením do FIDE OPENu, ve kterém byl nasazený jako elově poslední hráč a svými výkony potvrdil, že se rozhodl nejen odvážně, ale také správně. Zatímco v národním OPENu by byl nasazený v první polovině a měl by úkol ničit slabší soupeře, v mnohem silnějším FIDE OPENu se postavil proti papírově silnějším soupeřům bez jakýchkoliv výsledkových očekávání. Ačkoliv jsem Ríšovi na základě jeho práce na trénincích i podle jeho partiových výkonů věřil, že se s těžkou rolí vyrovná dobře, samotný průběh Ríšových partií pro mě byl příjemným překvapením. Po úvodní kontumační výhře ho sice přehrál třináctý nasazený Kamil Balín, ale v dalších partiích s výjimkou duelu 4. kola s Kateřinou Vlčkovou, kde remízu spíše vydřel, ve všech partiích hrál více než vyrovnané boje. K přetavení dobrých výkonů do stejně dobrých výsledků chybělo Ríšovi jednak více zkušeností s tak silnými soupeři, hlavně pak více sebevědomí, které mu v některých partiích chybělo v dotažení do úspěšného konce. Největší škoda byla prohry s Tomášem Kuchařem v 7. kole, kde při realizaci materiální převahy přehlédl jednoduchou taktiku a prohrál. A následně v 8. kole s Oldřichem Mackem pod dojmem předchozí nedotažené partie uzavřel smír v pozici velmi blízké vítězství. K výraznému pokroku dopředu Ríšovi chybí pochopit, že případného nezdaru se nemusí bát, že i porážky k šachu patří a nejsou žádným neštěstím, ale v první řadě poučením do budoucna. Do příštích turnajů je potřeba otevřít hledí a vrhnout se do boje tvrdě a nekompromisně, hrát nejlíp, jak umíme, a pak ať vyhraje ten lepší. A Ríša je dost dobrý na to, aby to už brzy dokázal.

Celkově naše výprava nejela na Mistrovství s přehnanými ambicemi a předvedené výkony a dosažené výsledky můžeme hodnotit jako mírně nad očekávání. Vždyť řada šikovných hráčů nejen z našeho kraje se na Mistrovství ČR ani neprobojovala. Faktem ovšem je, že k absolutní republikové špičce našim aktuálně dost chybí a s výjimkou Ondry Stuchlého na ni letos nikdo z našich neměl. Příští rok čeká Ondru náročný přechod do H16, naopak František v H14 bude mít dobré šance. Lenka v D16 bude muset výrazně zabrat. Adéla bude na příští MČR mířit za velmi výrazným výsledkem. Stejně tak i Viktorka bude moct příští rok svoji sílu naplno ukázat (ale k tomu musí pořádně máknout!) a se vztyčeným hledím může dobře zabojovat i Ríša. K tomu se v našem kraji rýsuje několik dalších zajímavých mladých hráčů, kteří by příští rok mohli na MČR velmi zdatně bojovat. Z dalších letošních účastníků Mistrovství v Koutech bych v tomto směru rád zmínil především Julču Šimčákovou z Postoupek, která za poslední rok udělala velký pokrok dopředu. A pak samozřejmě talentované bratry Vrajovi, ve kterých také dřímá velká síla!

Všichni členové krajské výpravy také velmi dobře pracovali v přípravách a rozborech, zejména Ondra, Adéla a hlavně v první polovině turnaje Lenka odvedli velký kus práce. Dobře jsme svůj koutecký čas trávili nejen šachově, ale i lidsky. Atmosféra byla pozitivní, všichni se navzájem podporovali, velmi dobře letos fungovala i spolupráce krajské výpravy ŠSZK s dalšími, oddílovými výpravami z našeho kraje (staroměstský zkušený trenér Antonín Horsák, postoupecký velký borec Petr Večeřa).

Další informace a odkazy můžete najít v předchozích reportážích z Mistrovství. A nyní hurá do práce – aby to dobré, co se letos podařilo, mělo příští rok své pokračování, a s tím slabším abychom se dokázali důstojně a energicky poprat.

Martin Beil

27.3.2013  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky