16.4.2024Nový článek: Usnesení konference ŠSZK
Nový článek: Krajský přebor škol ve Zlíně zná vítěze
7.4.2024Nový článek: Konference Zlínského kraje 2024

Krajské kolo Přeboru škol

Krajské kolo Přeboru škol se hrálo ve středu 30.1.2013 ve Zlíně v hrací místnosti na Univerzitě T.Bati. Všechny postupující školy na krajské kolo přijely, a tak se hrálo v plném počtu osmi škol v každé ze tří kategorií.

V nejmladší kategorii 1.-5.tříd si nejlépe vedlo družstvo ZŠ a MŠ Osvětimany, které si od začátku vypracovalo náskok, který postupně zvyšovalo. Na druhém místě se ztrátou 4,5 bodu skončila ZŠ Integra Vsetín, třetí místo si zásluhou výhry 4:0 v posledním kole vybojovala další škola ze vsetínského okresu ZŠ Jablůnka. Týmy na třetím a pátém místě dělil jen bod a půl. Nejlepšími hráči na jednotlivých šachovnicích byli Ondřej Vašek, Martin Vrtal (oba Osvětimany), Štěpán Husa (ZŠ Integra Vsetín) a Vladimír Béna (ZŠ Litenčice).

V prostřední kategorii nedal hlavní favorit Gymnázium Uherské Hradiště „A“ nikomu šanci. Jediný Miroslav Rakušan výhrou nad Martinou Fuskovou sebral bod jinak bezchybnému týmu. Na druhém místě bezpečně skončila ZŠ Slovan Kroměříž. Třetí místo vybojovala záloha Gymnázia Uh.Hradiště. Nejlepší na šachovnicích byli s plným počtem bodů Miroslav Rakušan (ZŠ Slovan Kroměříž), Ondřej Stuchlý, František Mrkus a Richard Štefaník (všichni Gymnázium Uh.Hradiště A).

Největší souboj o vítězství byl v nejstarší kategorii středních škol. O postupujících bylo jasno velmi rychle, ale kdo se stane vítězem, se rozhodlo až v posledním kole. V tom dosud vedoucí Gymnázium Kroměříž vyhrálo s béčkem Gymnázia Uh.Hradiště 3:1, kdežto áčko uherskohradišťského gymplu vyhrálo 4:0. To rozhodlo o těsném vítězství Gymnázia Uherské Hradiště před Gymnáziem Kroměříž. Na třetím místě s velkým odstupem skončila OA, VOŠ a JŠ Uherské Hradiště. Nejlépe si na jednotlivých šachovnicích vedli Vojtěch Dobeš (Gymnázium UH) a Martin Stachoň (Gymnázium Kroměříž) na první desce, Lukáš Fusek (Gymnázium UH) a Pavel Náplava (OA, VOŠ a JŠ Uh.Hradiště) na druhé, Jana Zpěváková (Gymnázium UH) na třetí a Jan Ryšavý (Gymnázium Kroměříž) na čtvrté.

Vždy dvě první školy z každé kategorie postupují do republikového kola. Kompletní výsledky jsou na několika listech excelovského souboru v příloze článku. Podrobně je můžete zkoumat i na chess-results. Mnoho krásných fotek od Josefa Kovaříka si můžete prohlédnout zde.

Závěrem bych chtěl poděkovat pořadatelskému oddílu ŠK Zlín pod vedením pana Rostislava Svobody za pěkně připravenou hrací místnost a všem školám za bezproblémový průběh turnaje.