Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

18.1.2022Kalendář akcí - Přidána akce KP mládeže - 1.-4.kolo
16.1.2022Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány
Soutěže družstev: Regionální soutěž Uherské Hradiště (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Vsetín (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Kroměříž (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (6. kolo)

Hodnocení účastníků krajské výpravy na MMaS 2012

Letošní krajská výprava na Mistrovství Moravy a Slezska v Koutech nad Desnou nabrala mimořádně velkých rozměrů – v pěti trenérských skupinkách pod vedením trenérů Martina Beila, Martina Dvořáka, Jiřího Hodovského, Vlastimila Straděje a Martina Stachoně se představilo celkem 27 mladých šachistů. Níže přinášíme hodnocení všech 27mi účastníků krajské výpravy od trenérů, kteří je měli na Mistrovství na starosti. Může to být zajímavé a inspirující čtení nejen pro samotné hodnocené hráče, ale i pro další hráče a trenéry, kteří často ve své hře řeší podobné starosti a radosti a zde mohou najít srovnání.

Letošní krajská výprava byla chystaná a domlouvaná s dlouhým časovým předstihem a výsledkem byla početná a trenérsky velmi kvalitně zajištěná šachová výprava. Základními kameny krajské výpravy byly jednotlivé trenérské skupiny, které fungovaly jako samostatné celky a zároveň mezi sebou čile komunikovaly a vytvářely i pozitivně laděný krajský celek.

Trochu škoda je snad jen toho, že možnosti účasti v krajské výpravě nevyužilo více menších oddílů. Situace, kdy se o jednotlivé skupinky starali zejména trenéři, kteří svěřené hráče znají ze svých oddílů, nahrávala možnosti doplnit jejich skupinky dalšími jednotlivci z menších oddílů, které jinak nemohly vyslat svůj vlastní trenérský doprovod. Za předpokladu, že se tento dílčí slabý bod podaří ošetřit a v budoucnu ještě víc využít potenciál využití krajské výpravy pro menší oddíly, může být takový model výbornou cestou pro organizaci krajské výpravy na tuto akci, jednu z největších mládežnických soutěží z našeho turnajového kalendáře.

Dílčí hodnocení od jednotlivých trenérů:


1. TRENÉR – MARTIN BEIL hodnotí svoji skupinku:

Pro každého ze své šestice mohu hned na úvod zdůraznit jeden dílčí rys, jednu dílčí radu, na čem je potřeba nejvíce pracovat: Lukáš a Saša – pracují systematicky a intenzivně – VYDRŽET!, Pavel – celý Pavlův šachový tým se musí sladit a společnými silami systematicky a v souhře pracovat!, Ondra – podpořit svůj úspěch další tvrdou prací!, Ríša – bojovat jako lev a ničeho se nebát!, František – bojovat proti co nejsilnějším soupeřům!

LUKÁŠ MACHÁČEK (chess-results), Staré Město (H10), 15. místo 5,5 bodu
Lukáš byl nejmladším borcem v naší skupince a letošní Mistrovství Moravy pro něj byla první tak významná a náročná akce. Ve své první velké turnajové zkoušce obstál velmi dobře. Skončil jako nejlepší hráč z našeho kraje ve své kategorii, což je o to cennější, že se šachu věnuje jen něco málo přes rok. V turnaji získal několik cenných vítězství, předvedl slušnou hru v zahájení v duchu zdravých zásad, základní taktické dovednosti, slušně hrál v koncovkách. Vzhledem k tomu, jak krátce zatím hraje, je pochopitelné, že mu zatím chybí výraznější strategické znalosti a ustálený repertoár zahájení s pochopením základních myšlenek vznikajících pozic. Při střetech s nejsilnějšími soupeři (ve 4. kole s šestým nasazeným, v 6. kole se třetí nasazenou hráčkou) mu zatím ještě kousek umu chyběl, takže k těm úplně nejvyšším příčkám se neprobojoval. Ale jsem si jistý, že příští rok řekne ve vyšší kategorii H12 ještě výraznější slovo, než letos v desítkách.

PAVEL BUDÍK (chess-results), Vsetín (H12), 17. místo 5,5 bodu
Pavel byl v turnaji pátým nasazeným hráčem, ale to samo o sobě až tak moc neznamená. Kategorie byla velmi vyrovnaná a o vysoké příčky se mohla ucházet minimálně dvacítka jeho soupeřů (není náhodou, že 1. místo ve dvanáctkách nakonec vybojoval až 18. nasazený hráč Vojtěch Jurásek). V celém turnaji se nám nepodařilo hrát na správnou šachovou notu a dělali jsme v partiích mnoho zbytečných chyb, se kterými jsme si nezasloužili dosáhnout na vyšší příčky. Elo je jenom číslo. Skutečná síla šachisty je daná celým komplexem vlastností a schopností, zvládnutých tréninkových dávek, psychické odolnosti, celistvosti hry – musíme si přiznat, že jako celek v tuto chvíli nejsme dostatečně silní a 5,5 bodu a 17. místo je odpovídající.

Tak jako silný proud vody je velmi těžké zkrotit, i výrazný talent bývá těžké nasměrovat správným směrem. K Pavlovi byly šachové sudičky hodně štědré – je velmi bystrý a vynalézavý, má ohromný cit pro figurky, dokáže se rvát za svůj šachový názor jako lev a jeho nápady dokážou položit na lopatky i mnohem zkušenější šachisty. Ale kdyby Pavel byl řeka, tekl by do kopce, pobíhal by po lese, skákal přes kamení, zkrátka dělal by všechno možné, jen téct korytem shora dolů by se mu nechtělo. Řeka se musí řídit zákonem řeky, šachista zákony šachu. Až Pavel zavede svůj silný šachový proud do správného řečiště, bude z něj výjimečně šikovný mladý šachista. A nalézt správný směr mu musíme pomoci my všichni v jeho šachovém týmu – rodiče, trenéři, zkušenější spoluhráči – nikoliv kritizovat chyby, ale najít správný směr. Snad to společně dokážeme.

ALEXANDR SKALSKÝ (chess-results), Staré Město (H12), 30. místo 4,5 bodu
Dalším borcem v H12 byl staroměstský bourák Saša, který se šachu věnuje podobně krátce, jako malý Lukáš. A podobně jako Lukáš, i Saša patří mezi nejrychleji se lepšící mladé hráče široko daleko. I Saša v Koutech především sbíral zkušenosti se svým prvním velkým turnajem, i přesto se mu na turnaji povedlo mnoho dobrých věcí. Už v prvním kole remizoval se šestým nasazeným hráčem turnaje, když remízu dával ze zbytečné bázlivosti v pozici velmi blízké vítězství. Ve 2. kole byl Saša za svou předchozí ustrašenost zaslouženě potrestán. Pravidlo „zbytečně remizuješ – prohraješ“ funguje v šachu podobně neúprosně, jako fotbalové „nedáš – dostaneš“. V dalším průběhu turnaje se už Saša poučil, žádnou remízu nedal a odměnou mu byla řada zajímavých partií, vítězství i porážek – všechny zajímavé a velmi poučné. Při současném stylu práce Saša už velmi brzy předežene velkou část svých zkušenějších spolubojovníků.

ONDŘEJ STUCHLÝ (chess-results), Staré Město (H14), 1. místo 7,5 bodu
Ondra se v kategorii H14 zasloužil o náš největší úspěch na Mistrovství. V celém turnaji se na všechny partie velmi zodpovědně připravoval a stejně zodpovědně pak své partie i hrál a svou kategorii od začátku až do konce ovládl. Ke své obvyklé nápadité hře se snahou vyhnat soupeřovy figurky ze šachovnice tentokrát přidal větší trpělivost a preciznější taktiku, takže jeho partie působily celistvým dojmem a nikdo z turnajových soupeřů se mu nevyrovnal. Společně s pěkným úspěchem se samozřejmě v náznacích ukázala i naše četná slabá místa, která sice jeho koutečtí soupeři nedokázali využít, ale silnější soupeři, kteří na Ondru čekají v dalších soutěžích, už tak snadno ochočit nepůjdou. Pro Ondru tak víc než pro kohokoliv jiného platí, že úspěch má hodnotu pouze tehdy, když se ho podaří doplnit další tvrdou prací.

Ondra mi největší radost udělal svou precizností, trpělivostí a odpovědností. PRECIZNOST projevoval v zahájení, ve střední hře i v koncovce, když v každé z těchto fází hledal nejúčinnější cesty k cíli a zároveň dobře hlídal protimožnosti soupeřů. TRPĚLIVOST prokázal tím, že i ve vyrovnaných pozicích hrál v souladu s postavením na šachovnici svoji hru a když se soupeř nedal zarazit jednou ranou, trpělivě ho postupně oťukával až do samotného konce. ODPOVĚDNOST ukázal při hře i v přípravách – například na poslední partii, o které jsme věděli, že s největší pravděpodobností skončí rychlou remízou jistící Ondrovo 1. místo, se z části samostatně, z části společně se mnou, chystal téměř dvě hodiny. Když je cíl blízko, lidé dokáží dělat silné kroky. Další Ondrův šachový růst ukáže, jestli je dost silný i na zvládání dlouhodobých cílů.

RICHARD ŠTEFANÍK (chess-results), Staré Město (H16), 17. místo 5 bodů
Ríša letos poprvé bojoval v kategorii H16 a celkově zvládl svoji výzvu velmi dobře. Ríšovy šachy přitom působí velmi protichůdným dojmem – na jedné straně má sklony všechny situace řešit opatrně, bez rizika, často až pasivně, na druhé straně má obrovský potenciál být silný taktik a agresivní dravý hráč. A tak zároveň působí mírumilovně a jeho nejčastějším výsledkem bývají na všech turnajích remízy, a současně má v sobě obrovského bojovníka a krutého šachového ničitele. V Ríšovi v každém okamžiku bojuje pokojný býložravec s krvelačným Tyranosaurem Rexem – až zvítězí dravá šelma, bude to pro Ríšu obrovský krok dopředu! Skutečnou porážkou totiž není prohrát šachovou partii, ale neustále se z porážky (která k šachu patří stejně jako vítězství) obávat a děsit. Ať se děsí soupeři, my se nebojíme, my budeme trhat, klidně až do vlastního roztrhání. Chce to „jen“ volit aktivitu před pasivitou, riziku říkat adrenalinová zábava, nebrat remízy a pak už jenom trhat, trhat a trhat:-) Aby to vše dohromady fungovalo jako ten správný, všespalující ohnivý dech, je potřeba pilovat svou potenciální největší zbraň – taktiku!

FRANTIŠEK MRKUS (chess-results), Staré Město (H16), 13. místo 5 bodů
František hrál díky přímému postupu na MČR 2013 už ve svých dvanácti letech kategorii šestnáctek a to pro něj byl přesně takový turnaj, jaký potřeboval. V celém turnaji hrál velmi bystré a nápadité šachy, v jeho hře byla dynamika zahájení, ostří taktiky, zajímavé strategické myšlenky, plánovitá hra v koncovkách. Takže v každém případě velký palec nahoru! Ve všem ale Františkovi chybělo více preciznosti, kterou lze získat jedině ve střetech se silnými soupeři. Právě porážkami se silnými hráči nejlépe odhalujeme nedostatky svojí hry, výhrami nad silnými ukazujeme, že opravdu umíme. Zkrátka jedině žár bitev se silnými soupeři (pro Františka nejlépe borci na úrovni 1800 – 2100) dokáže ukout silného bojovníka. A František má ty nejlepší vlohy k tomu, aby se takovým silným a obávaným bojovníkem stal.


2. TRENÉR – MARTIN DVOŘÁK hodnotí svoji skupinku:

PAVEL OPLUŠTIL chess-results), Postoupky (H10), 32. místo 4 body
Pavel patří k hráčům, kteří mají bojovat o postupové příčky, bohužel příliš častá zbrklost Pavla zdržovala k vysněnému cíli. V první části turnaje předváděl pěkné šachy, které se opíraly o kombinační dovednosti. Po 4. kole měl 3 body ze čtyř, což bylo velmi pěkné. Od 5. kola začal hrát rychle a začal přehlížet. Celkový výsledek 4 body je neúspěch.

DAVID OPLUŠTIL (chess-results), Postoupky (H12), 19. místo 5 bodů
V prvním i druhém kole dokázal svoji dominanci a získal 2 body. Ve třetím kole remizoval s vítězem celého turnaje (Jurásek Vojtěch). Podle mě tato partie byla velice pěkně sehraná, ale chybělo tomu i trochu štěstí. Ve 4. kole se štěstí obrátilo k němu a získal celý bod oproti polovině. V 5. kole sehrál David velmi krásnou partii, po které jsem si uvědomil, že má v sobě mnoho potenciálu. Hrál proti R. Demkovi (1610) s černými sicilskou obranu. Bílý si pokryl koně c3 jezdcem z e2. David se tohoto manévru nebál a obětoval kvalitu na c3(Vxc3). Po správné úvaze soupeře dospěla pozice ke dvěma figurám za věž (tedy jasně lepší pro Davida), nyní si bohužel David neuvědomil, že už v útoku nic není a nestáhl své figury. Obětoval střelce a remízu musel vynutit opakováním tahu. Po 5. kole měl 4/5 a útočil na medaile. Další dvě partie byly obrovské katastrofy, jak kdyby partie hrál jiný hráč. Nastala tedy situace, kdy musel poslední dvě kola vyhrát, přesně ta situace, kterou nesnáším. V 8. kole soupeře přehrál a zaslouženě vyhrál. V 9. kole dostal nebezpečného soupeře (Židek Daniel). V přípravě jsme se dívali jak hrát draka proti střelci, který zůstává na poli f1. Soupeř ale zahrál variantu se střelcem na c4 a David na to nezareagoval. David tedy v partii popletl varianty a dostal tvrdý trest, který šel ještě složitější kombinací odvrátit. Nepostup na MČR je neúspěch.

MIROSLAV RAKUŠAN (chess-results), Postoupky (H14), 9. místo 5,5 bodu
Mirek byl druhý nasazený. Očekával se postup. Mirek svoji zodpovědnost nezvládl a předváděl velmi podprůměrné šachy k jeho výkonnosti. V 6. kole nezvládl sehrát takticky partii a remizoval jasně vyhranou pozici. Soupeř hrál na minutě a Mirek měl 53minut. Místo toho, aby se zamyslel a vymyslel jasné pokračování do výhry spíš asi přemýšlel, jak nejrychleji zahrát tah. Na tuto partii jsem se díval online a nevěřícně jsem kroutil hlavou. V hlavě se mi mísily pocity zklamání, naštvání a stresu. V další partii odehrál partii na výkonnost 1251, kdy vlezl do prohrané pozice po cca 18. tahu, i když jsme se na společných trénincích s Mirkem na tuto pozici dívali a rozebírali jsme to zahájení tak, aby se této katastrofě vyhnul. V posledních dvou kolech potřeboval 1,5 bodu. Soupeři své pozice drželi a jejich cílem bylo zremizovat silného hráče. Mirek se s tímto nepopral, a proto jeho konečný zisk se zastavil na 5,5 bodu, které ho vyneslo na první nepostupové místo.

MICHAL SCHEICHENOST (chess-results), Postoupky (H16), 20. místo 5 bodů
Míša hrál velmi zvláštní šachy pro moje oči. Přišlo mi, jak kdyby se bál i slabšího soupeře. Jeho partie převážně končily remízou bez nějakého boje. Od Michala mi chybí větší odhodlanost vyhrát i za cenu menšího rizika. Nejvíce mě mrzelo, že i když jsem Michalovi zakázal remiz , tak mě neposlechl a hrál si, jak chtěl. V závěru turnaje se mu začalo více dařit. Konečný počet bodů se mu tedy vyšplhal na 5.

JULIE ŠIMČÁKOVÁ (chess-results), Postoupky (D16), 42. místo 3,5 bodu
Julča střídala světlé chvilky s velmi tmavými. Mezi tmavé momenty považuji dvoutahovou ztrátu figury a pat s jasným materiálem k výhře. Tento pat Julču dokonce rozplakal, a proto nemělo smysl ji nic vyčítat, protože sama věděla, co udělala. Julča potřebovala dostat v partii obrovskou ránu, aby následně předvedla opravdu pěkný výkon. Její šachy mi někdy přijdou spíše o náhodě než o precizním propočtu kombinací. Musí ještě na sobě hodně pracovat, aby předváděla šachy více bojovné a útočné a ne neubližující ženský styl. Doporučoval bych jí, aby její vzor byla Tereza Olšárová. Výsledek 3,5 bodu odpovídá její úrovni šachu.

JAN PALÁŠEK (chess-results), Postoupky (OPEN), 18. místo 3,5 bodu
Honza má hodně natrénováno, ale stokrát to neumí předat do partie. Honza sehrál některé pěkné partie (Nábělek, Kaňovský). Bohužel ve všech partií mu chyběla větší pozornost v klíčových pozicích, kdy mohl jednoduchými (3 – 5 tahovými) kombinacemi svého soupeře ošidit. Konečný počet bodů 3,5 je velmi podprůměrný výkon.


3. TRENÉR – JIŘÍ HODOVSKÝ hodnotí svoji skupinku:

Hodnotím podle toho, jak mě kdo mile překvapil. Jistě, že musím pochválit všechny. O nikom nemohu říci, že by hrál špatně, jen někoho bych pochválil víc a někoho méně. Obecně u všech bych viděl jako hlavní doporučení: nalezení správného plánu a jeho realizaci a samozřejmě taktika. Nyní k jednotlivým hráčům, pořadí jak kdo hrál dle mého pohledu.

HANUŠ SUCHÁNEK (chess-results), Zlín (H10), 17. místo 5 bodů
Opravdu překvapil, dokázal se na partii soustředit a využít čas na přemýšlení. Vzhledem k tomu se prakticky nedostal do prohrané pozice ze zahájení. Taktika tu občas zaskřípala, ale v zásadě převažovaly lepší okamžiky. Dokázal v pozici nalézt plán a držet se ho, pokud bude trénovat a zaměří se na své slabiny (taktika), příští rok může patřit k adeptům na postup, i když bude o kategorii výš.

MARTIN HRONEK (chess-results), Zlín (H14), 30. místo 4.5 bodu
Dokáže dobře rozehrát partii. Takticky hraje dobře, ale v okamžiku, kdy se dostane před rozhodnutí, zda jít do komplikací, nebo ztratit část výhody a pozici zjednodušit, zpravidla pozici zjednoduší. Problém byl i trochu s obranou. Strategické vedení partie bylo trochu neuspořádané, i když se držel plánu, ne vždy volil tu nejjednodušší cestu. Vcelku předvedl pěkné šachy a byl vidět velký pokrok od předchozího mistrovství.

KLÁRA DANČÁKOVÁ (chess-results), Vsetín (D12), 21. místo 5 bodů
Překvapila víc bodovým ziskem, než předvedenou hrou, ve které jsou stále výrazné mezery. Její šachy v podstatě neznají obranu a jediný plán, který měla, byl útok. Bohužel ne vždy korektní, je ale sympatické, že i když do soupeře investuje figurku a v pozici se zdánlivě nic neděje, vždy si našla nějaký způsob, jak v zápletkách pokračovat. A velmi často i úspěšně! Škoda některých zbytečných chyb ve složitější taktice. Pokud by si ujednotila repertoár zahájení a prošla si trošku strategie, byla by z ní velmi nebezpečná hráčka.

ŠTĚPÁN HRONEK (chess-results), Zlín (H14), 43. místo 4 body
Bohužel první polovina turnaje mu vůbec nevyšla. Partie neprohrával sice nějakým hloupým přehlédnutím, ale byl postupně přehrán. Ve druhé polovině se rozehrál a začal sbírat body. Je pěkné, že ho čtyři porážky v řadě nezlomily a bojoval. Závěr turnaje hrál trochu bázlivě, a obdaroval soupeře dvakrát remízou. Opět totéž co Martina, byl vidět velký výkonnostní skok.

KRYŠTOF SUCHÁNEK (chess-results), Zlín (H12), 29. místo 4.5 bodu
Herně je Kryštof asi nejlepší, má víc vědomostí než jeho spoluhráči, ale bohužel je nedokázal přetavit v body. Především zbytečně rychlou hrou. Velmi rychle natahá na šachovnici domácí přípravu. Bohužel v nejedné partii pokračuje v rychlém tempu i dál. To se mu několikrát vymstilo. Především závěrečná dvě kola, která prohrál po jednoduchém přehlédnutí, ho stála postup na Mistrovství ČR. Myslím, že pokud se naučí popřemýšlet nad pozicí 10 – 15 minut, velmi brzy z něj bude silná první výkonnostní třída.

Závěrem bych chtěl říci, že všichni zaslouží pochvalu, nejenom za to jak hrály na turnaji, ale i za to, že hráli z radostí a v turnaji chodili na rozbory i přípravu k partii. Doufám, že každý už na sobě cítí, jak výkonnostně roste. Článek o Mistrovství najdete i na zlínských stránkách


4. TRENÉR – VLASTIMIL STRADĚJ hodnotí svoji skupinku:

MATYÁŠ KOVAŘÍK (chess-results), Vsetín (H14), 11. místo 5,5 bodu
Matyáš měl papírové a kvalitativní předpoklady na postupová místa na přebor republiky, avšak tohoto cíle nedosáhl a to zejména proto, že neunesl psychicky svou roli. Matyáš měl k postupu blízko, kdy mu stačila v posledním kole remíza, ale po chybě již v sedmém tahu zahájení bojoval s pěšcem méně a neubránil kýženou remízu.

LUKÁŠ GABRYŠ (chess-results), Vsetín (H16), 31. místo 4 body
JAKUB STANČÍK (chess-results), Vsetín (H16), 23. místo 4,5 bodu
ÁRON FOJTŮ (chess-results), Vsetín (H16), 44. místo 2,5 bodu
V kategorii U16 se nedařilo Lukášovi, naopak překvapil Kuba Stančík. Zlepšení v kvalitě hry ukázal Áron, škoda jen dvou proher v poměrně snadno vyhraných koncovkách.

ŚIMON ŠAK (chess-results), Vsetín (H14), 55. místo 3 body
Šimon jako poslední nasazený po slabém začátku, kdy hrál neskutečně rychle, zpomalil a získal 3 body, což není pro něj špatný výsledek.

Podrobné hodnocení Vlastimila Straděje najdete na vsetínských stránkách v článku o Mistrovství Moravy.


5. TRENÉR – MARTIN STACHOŇ hodnotí svoji skupinku:

ADÉLA BIERSKÁ (chess-results), Vsetín (D14), 41. místo 4 body
Adéla v kategorii U14 vybojovala 4 body a celkové 41. místo. Slabším soupeřům nedávala moc šancí, se silnějšími bojovala a několikrát je dokonce přehrála. I když se někdy projevilo méně herních zkušeností a menší spotřeba času, než by bylo potřeba – vyzdvihl bych především bojovnost, kdy v žádném z devíti kol ani jednou neremizovala. Jakmile se jí podaří „zpomalit“, může bojovat o přední místa v (nejen) dívčích kategoriích.

LENKA NAVRÁTILOVÁ (chess-results), Slavia Kroměříž (D14), 45. místo 3,5 bodu
U Lenky byl vidět velký pokrok především v oblasti taktiky a využívání času v partiích. Často dávala zabrat silnějším hráčům díky logickému rozmístění figur ze zahájení a jejich dalším využívání. Lenka získala 3,5 bodu a pěkné 45. místo. V příštích letech by určitě mohla získat lepší umístění, pokud se pro ni stanou šachy zábavou, se kterou bude ráda trávit svůj volný čas.

JAN NEKARDA (chess-results), Staré Město (H14), 4,5 bodu 31. místo
Ačkoliv věkem patřil k nemladším, herním projevem a svou vyhraností byl Honza jedním ze zkušenějších členů naší výpravy. Často mě překvapoval svými výkony v koncovkách, kdy horší pozice ubránil a lepší jednoznačně vyhrával. Jak sám říkal, koncovky jsou jeho silnou stránkou. Další z nich je velká bojovnost, kdy všechny partie dohrával až do úplného konce a i zkušenějším soupeřům dokázal „zatopit“ a potrápit je. Pokud by Honza zlepšil své znalosti zahájení a zapracoval na taktice ve střední hře, může příští rok bojovat o postupová místa.

TOMÁŠ OTRADOVEC (chess-results), Staré Město (H16), 40. místo 3,5 bodu
Tom umí zahrát hodně pěkné partie (např. když svému soupeři v posledním kole nedal žádnou šancí a s pomocí obětí dal ukázkový mat), často se ale zbytečně bál a nabízel a bral remízy, když byla pozice ještě „živá“ a dalo se hrát. Pokud začne hrát partie až do konce a tím se naučí základy koncovek a trošku přidá v tréningu, může se za další rok výrazně zlepšit.

DAVID KOLAČNÝ (chess-results), Staré Město (H16), 39. místo, 3,5 bodu
Davidovou velkou výhodou bylo porozumění pozici a z toho často vyvodil dobré pokračování partie, zatímco soupeři někdy tápali, ale vynahradili si to na zbytečných chybách, kde jim David vracel některé půlbody. Pokud vylepší tuto stránku hry, bude nebezpečným protihráčem na příštím MMS.


Tolik hodnocení trenérů, šéfů svých šachových tlup na Mistrovství Moravy. Pro mě osobně bylo každé setkání s jednotlivými krajskými tlupami velmi radostné – všude to šachově žilo, analyzovalo se, připravovalo, předávaly se zkušenosti – každé z krajských šachových hnízd žilo jak to má být. Závěrem bych tedy chtěl poděkovat všem trenérům a účastníkům z našeho kraje, ale i těm, kteří se o tuto mamutí podobu krajské výpravy zasloužili a organizačně ji zajistili, za bohatý a inspirující šachový zážitek.

Odkazy na zajímavé články o Mistrovství na jiných stránkách najdete v předchozím článku k Mistrovství .

Martin Beil

10.11.2012  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky