Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

19.10.2021Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (1. kolo – oprava)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (úvodní zpráva – oprava)
18.10.2021Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (1. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (1. kolo – oprava)
Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Druhé soustředění CTM v letošním roce

Ve dnech 28. - 29. září hostila vsetínská základní škola Integra letošní druhé krajské soustředění Centra talentované mládeže. O 18 šikovných šachistů z našeho kraje se starala šestice trenérů Martin Beil, Marek Jurča, Stanislav Juříček, Martin Konvička, Jan Malčánek a Majka Phamová. Přinášíme malý náhled, jak naše veselé soustředění probíhalo.

Osmnáctka účastníků z Hošťálkové, Starého Města, Ústí, Vsetína a Zlína byla podle věku a výkonnosti rozdělená do skupin A a B, v některých blocích se skupiny ještě dále dělily na A1, A2 a B1, B2. Vzdálenější účastníci využili možnost ubytování na Domově mládeže střední školy Kostka Vsetín, všichni jsme spokojeně pojedli v naší obvyklé restauraci Náhon. Na naší šachové základně na ZŠ Integra nám příjemné prostředí a veškeré potřebné zázemí zajistil Josef Kovařík, kterému za to patří velký dík.

Hlavním tématem soustředění tentokrát byla hra proti polootevřeným zahájením, takže jsme se vesele věnovali trošku sicilské a ještě o něco více carokannu, skandinávské, Pircově, francouzské a Aljechinově obraně. Nesnažili jsme se o vyčerpávající „teoretické přehledy“, ale spíše o předávání vlastních zkušeností a vlastních receptů na tato zahájení.

Kromě polootevřených zahájení si své místo mezi tématy soustředění našla i nezbytná a všudypřítomná taktika a užitečná dávka koncovek. Taktiku i koncovky pak spojoval další významný aspekt šachové hry – propočet variant.

Součástí soustředění byla i soutěž v řešení taktiky, koncovek, poznávání zahájení a znalostí mistrů světa. Rád využívám příležitosti a znovu napíšu jména 15ky klasických mistrů světa, opravdových velikánů šachové historie, které je užitečné i slušné znát a dokázat vyjmenovat: 1. Steinitz, 2. Lasker, 3. Capablanca, 4. Aljechin, 5. Euwe, 6. Botvinnik, 7. Smyslov, 8. Tal, 9. Petrosjan, 10. Spasskij, 11. Fischer, 12. Karpov, 13. Kasparov, 14. Kramnik, 15. Anand. V naší soutěži byli v A-skupině nejúspěšnější Ríša Štefaník a Matyáš Kovařík, v B-skupině Saša Skalský a Adéla Bierská.

Duši celému soustředění dali přítomní trenéři – zkušený vsetínský matador a vítěz nedávného turnaje ve Valašské Bystřici Stanislav Juříček a mladí trenéři, energičtí a nadějní Marek Jurča, Martin Konvička, Jan Malčánek a Majka Phamová. Všem dohromady se podařilo vytvořit příjemnou a přátelskou šachovou atmosféru, ve které byla radost šachovat.

Všem účastníkům, trenérům i organizátorům velmi děkuji a budu se těšit na další soustředění Centra talentované mládeže v roce 2013.

Přesný rozpis programu, kterému jsme se na soustředění věnovali, i závěrečnou zprávu o soustředění najdete v sekci CTM.

Martin Beil

3.10.2012  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky