25.3.2024Komise mládeže - Přidán dokument (propozice GP v rapid šachu 2023/2024 - aktualizace o počty postupujících)
Mládež - Přidán turnaj GP 2023/2024 celkově po třech turnajích
Mládež - Přidán turnaj GP 2023/2024 3.turnaj Boršice
Kalendář akcí - Přidána akce 48. Přebor Vsetína (včetně propozic)

Žilka vítězí ve Starém Městě

V osmém kole se začala pomalu rozplétat turnajová hádanka, kdože obsadí medailová umístění, IM Žilka držel otěže pevně ve svých rukách, GM Kislinský tak neměl mnoho možností ke stažení náskoku.

O prvním místě přéstávalo být pochyb. To, že se IM Žilkovi v čele turnaje líbilo, odnesl v osmém kole GM Lechtýnský. Na stíhací jízdu se vydal GM Kislinský, který s černýma porazil IM Kireeva a oplatil mu tak prohru z blicáku. Od třetího místa byla skupinka šestibodových, ve které rozhodoval střední buchholz o dočasně nejlepším IM Bernáškovi.

Předposlední kolo bylo na většině šachovnic velmi bojovné, nebylo nač se šetřit a prohra prakticky znamenala mizivé šance na umístění. Jinak tomu bylo na prvním stole, kde už IM Žilka nechtěl riskovat náskok, což znamenalo rychlou remizu s Václavem Svobodou. Na druhé desce vyhrál GM Kislinský, na trojce IM Bernášek porazil Jakuba Rabatina. Tím se odseparovali první tři, protože s posledním z šestibodových, IM Neumanem, uhrál na čtvrté desce remis FM Čertek.

Na druhém stole si (ex)ukrajinští velmistři Simantsev a Kislinský snědli snídani v zákulisí, proto dorazili k partii s jistým zpožděním. Obě zmíněné partie dopadly poměrně rychlou remizou, což znamenalo konečné pořadí 1. IM Štěpán Žilka, 2. GM Alexey Kislinský.

Proto byl hlavním tahákem boj o třetí místo. V přímém souboji ho výhrou nad IM Bernáškem vybojoval IM Petr Neuman. Na čtvrté šachovnici si konečnou čtvrtou příčku vybojoval GM Jiří Lechtýnský zároveň nejlepší senior, na páté se ozval IM Klímovi mobil, což okamžitě znamenalo výhru Václava Svobody - pátého v konečném pořadí a s nejhorším pomocným hodnocením posledního ze skupiny sedmiapůlbodových.
Šesté místo následně obsadil GM Jan Krejčí, za ním byli ostatní sedmibodový: 7. IM Jan Bernášek, 8. GM Mikhail Simantsev, 9. IM Stanislav Jasný, 10. Andrej Gaša. Patrik Gaša byl pak vyhodnocen jako nejlepší hráč do 15.let 5,5b.

Mimo celkové pořadí se vyhodnocovaly další kategorie:
Nejlepší hráč s Fide ELO do 2200 byl Viliam Šulek 6,5b, vyhodnocen byl také nejlepší hráč do Fide ELO 2000 - Radek Přibyl 5,5b, cenu pro Národní ELO do 2000 (bez ELA Fide) získal Martin Sovadina 4b.

Těsně za cenami na jedenáctém místě skončil nejlepší z domácích sedmibodový FM Fera Vrána, zároveň krajský přeborník. Stříbro si ve Zlínském krajském přeboru vybojoval Antonín Vavruška, bronz Jan Horsák oba jsou také hráči ŠK Staré Město a získali shodně 6,5b.

Kategorii žen ovládla jak v kraji(včetně kategorie juniorka), tak i celkově na turnaji Barbora Kolomazníková se ziskem 6b, druhá v kategorii žen se v turnaji umístila WFM Martina Marečková 5,5b.
V rámci krajského přeboru se druhá umístila Julie Šimčíková 3,5b, druhá v kategorii juniorek, vítězka kategorie dorostenek.
Třetí v krajském přeboru se umístila domácí Viktorie Všetulová 1b, zároveň třetí juniorka, druhá dorostenka a nejmladší účastnice turnaje.

Nejmladší účastník turnaje byl Lukáš Macháček 2b. Naopak nejstarším Jiří Šimek 6b.

Juniorskou kategorii krajského přeboru vyhrál Marek Staňa, druhé místo obsadil Lukáš Fusek oba 5,5b, třetí pak Jan Palášek, zároveň nejlepší dorostenec. Druhým dorostencem v hodnocení Zlínského kraje se stal Adam Šimoník, bronzový skončil Luděk Volčík, oba 5b.

17.9.2012  |  přidal: Igor Štefanko   |   kategorie: Turnaje