Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

14.6.2021Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány
11.6.2021Komise mládeže - Přidán dokument (propozice GP v rapid šachu 2020/2021)
Kalendář akcí - Přidány propozice akce GP v rapid šachu do 14 let - 2.turnaj
Kalendář akcí - Přidány propozice akce GP v rapid šachu do 14 let - 1.turnaj

Májový turnaj zakončil letošní 1. VASTO Tour

Na ZŠ Integra Vsetín se 1. května konal sedmý ročník Májového šachového turnaje mládeže. Byl to poslední podnik 1. VASTO Tour 2011-2012. Letos přijelo na vsetínskou Integru osmdesát devět šachistů ze vsetínského regionu, zlínského a olomouckého kraje a také ze slovenské Lysé pod Makytou a polské Bytomi.

Celý turnaj neomylně hlídal hlavní rozhodčí Vladislav Bambušek. Na komputeru sedící rozhodčí Martin Klíma dokonale vychytával i různé záludnosti, které vznikaly třeba pozdním nastoupením hráče do turnaje, nebo také opačně nahlášenými výsledky.

Podle již předloni a loni vyzkoušeného modelu si borci ze všech tří věkových kategorií rozehráli své duely v různých částech školy, navzájem se tak nerušili a čas plynul v každé skupině, jak bylo třeba. A protože nejmladší chlapci a holky jsou vždy nejrychlejší a kromě šachů si potřebují užít i fotbal, pod vedením rozhodčího Miroslava Bělíčka se usídlili v jídelně, nejblíže k travnatému pažitu.

Jelikož přijeli i šachisté ze Starého Města, byla konkurence v H-10 mnohem větší a boj o medaile složitější. Mezi třiatřiceti nejmladšími žáky vyhrál Alexandr Skalský před Lukášem Macháčkem (oba Staré Město) a Jirkou Ptáčkem (Karolinka). Celkově tuto věkovou kategorii letos ovládl Ondra Vraj z Hošťálkové, který po dvou suverénních vítězstvích ve Francově Lhotě a Horní Lidči hrál na Bystřičce a na Vsetíně již v kategorii H-12, kde však také notně míchal pořadím. Celkově druhý skončil Jirka Ptáček a třetí byl Jakub Schön z Huslenek. Nejlepší dívka mezi desetiletými chlapci se jmenuje Jana Obšivačová a dělá velkou čest Sokolu Valašská Bystřice.

Kategorii H-12 řídil rozhodčí Jaromír Galetka a přijeli i chlapci ze Skaličky, aby ukázali, jak už jim šachy jdou. Mezi třiceti účastníky vyhrál Martin Nehyba před Jakubem Jiříčkem (oba Skalička) a Jakubem Gálíkem (Hošťálková). Celkové vítězství v 1. VASTO Tour si těsně uhájil hošťálkovský Karel Vraj před Jakubem Jiříčkem a Jakubem Gálíkem. Nejlepší dívkou v tomto ročníku byla Adéla Bierská ze Zbrojovky Vsetín.

Pod vedením rozhodčího Vladislava Hrtáně se v kategorii H-16 utkalo dvacet šest šachistů a pochopitelně, že tato skupina předváděla nejkvalitnější a nejdelší hru. Vítězství v Májovém turnaji si vybojoval Josef Bednařík (Hošťálková) před Jakubem Stančíkem (Zbrojovka Vsetín) a Jakubem Krejčou (Hošťálková). Celkově nejzamotanější věkovou kategorii v ročníku 2011-2012 vyhrál nakonec Jakub Krejča před Josefem Bednaříkem a Matyášem Kovaříkem (Zbrojovka Vsetín). Mária Janíčková z Lysé pod Makytou se mezi šestnáctiletými stala nejlepší dívkou Tour.

Vše z Májového turnaje ZŠ Integra Vsetín možno zhlédnout na fotografiích zde, případně i na snímcích Hanky Obšivačové , či ve fotogalerii Radovana Kocúrka zde a zde. Turnaj byl zaznamenán také v televizní reportáži – zde. Výsledky Májového šachového turnaje mládeže můžete studovat v excelových tabulkách zde, popř. přímo na chess-results, konečné výsledky všech 151 šachistů, kteří nastoupili do 1. VASTO Tour 2011-2012, jsou ke studování zde.

Na závěr celého ročníku mi dovolte, abych poděkoval všem spolupracovníkům, díky nimž se toto turné podařilo uskutečnit: Karlu Sucháčkovi z Francovy Lhoty, Hance Greslové z Horní Lidče, Karlu Hurtovi z Bystřičky, všem výše uvedeným rozhodčím a mnoha dalším obětavým pomocníkům na jednotlivých turnajích. A za příkladnou a velkorysou podporu mládežnického šachu děkuji našemu generálnímu partnerovi, stavební firmě 1. VASTO spol. s r. o., Vsetín.

Josef Kovařík

4.5.2012  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky