Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

16.1.2022Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány
Soutěže družstev: Regionální soutěž Uherské Hradiště (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Vsetín (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - východ (6. kolo)
Soutěže družstev: Regionální soutěž Kroměříž (6. kolo)
Soutěže družstev: Zlínská krajská soutěž - západ (6. kolo)

Ohlédnutí za vsetínským soustředěním „Tři v jednom“

S odstupem několika dní se ještě v krátkosti vracím ke vsetínskému soustředění „Tři v jednom“. V průběhu jediného víkendu 3.-5.února uspořádalo Centrum talentované mládeže ve spolupráci s Valašským šachovým klubem mládeže o.s. tři zajímavé tréninkové akce zároveň – soustředění CTM, SŠN a soustředění juniorské.

O přípravách tohoto vsetínského šachového víkendu jsme vás již informovali v článku na krajských stránkách. Hlavní myšlenkou soustředění bylo propojit k všestranné spokojenosti úspěšné vsetínské soustředění Střediska šachových nadějí, krajské soustředění a soustředění juniorů, kteří jsou již nyní nejen poměrně silnými šachisty, ale i nadějnými trenéry a po všech stránkách příslibem pro budoucnost.

Pátek proběhl podle klasického harmonogramu vsetínských soustředění. V sedmi skupinách, sestavených podle výkonnosti a věku účastníků, se zdokonalování svých šachových dovedností věnovalo celkem 36 mladých šachových nadějí především ze Vsetínska. Staralo se o ně mnoho nadšených trenérů v čele s hlavním organizátorem Josefem Kovaříkem – jmenovitě Ivan Bartošek, Martin Beil, Vladislav Hrtáň, Martin Konvička, Aleš Krmela, Honza Malčánek, Pavel Mladý, Hanka Obšivačová, Vlastimil Straděj, Radek Zádrapa a Petr Zvardoň. Pod vedením této silné trenérské sestavy probírali mladí šachisté mnoho zajímavých témat od zásad zahájení, přes taktiku, složitější strategická témata, až po koncovky.

Ve druhém dni soustředění pokračovala v šachové práci rovná desítka šachistů, kteří byli rozdělení do skupinek po dvou, ve kterých absolvovali intenzivní a zajímavý šachový den. Věnovali se rozborům zahájení, řešení kombinačních pozic na procvičení taktického postřehu a propočtu, rozborům partií svých i partií trenérů a práci s šachovými programy. Zajímavostí této šachové soboty bylo, že kromě dvojice zkušených trenérů Martina Beila a Aleše Krmely se mladým nadějím věnovaly naše juniorské hráčské a zároveň trenérské naděje Marek Jurča, Honza Malčánek, Marek Navrátil a Majka Phamová. Všichni juniorští trenéři zvládli své role výborně! Slabším místem druhého dne soustředění byla pouze nižší účast hráčů ze vzdálenějších míst kraje – i vlivem tuhých mrazů, několika onemocněním na poslední chvíli a termínové kolize s Olympiádou dětí a mládeže se soustředění zúčastnilo minimum šachistů z Kroměřížska, Uherskohradišťska a Zlínska.

V neděli se naši juniorští trenéři ocitli pro změnu v roli trénovaných. Společně jsme se věnovali zejména rozborům zahájení, řešení náročnějších příkladů na propočet variant a soutěžím v rychlosti a přesnosti řešení kartičkových diagrámků. Každý z účastníků juniorského soustředění měl také možnost prodiskutovat své slabší šachové stránky a hledat směr dalšího zlepšování. Celé juniorské šachové čtveřici bych rád popřál nejen mnoho úspěchů ve vlastních partiích, ale do budoucna i ve vlastní trenérské práci. Všichni jsou jako trenéři velmi dobří!

Celkově soustředění proběhlo velmi dobře a kromě nižší účasti ve druhém dni soustředění bylo vše podle plánu. Atmosféru soustředění můžete nahlédnout na fotkách Josefa Kovaříka, které najdete zde

Příslibem další zajímavé šachové práce jsou i soustředění, připravovaná různými organizátory v našem kraji v blízké době – 23.-24.února proběhne soustředění v Hluku (propozice na stránkách Starého Města), 3.března pořádá soustředění Šachové centrum Kroměřížska (viz stránky Sokola Postoupky ), na 31.března a 8.května jsou v plánu další soustředění vsetínského Střediska šachových nadějí. Kromě toho na měsíc květen nebo červen chystáme seminář pracovníků s mládeží. A s trochu větším předstihem můžu prozradit, že další soustředění Tři v jednom plánujeme znovu ve Vsetíně, a to v termínu 28.-30.září (pátek-neděle). Znovu budou zváni nejen všichni mladí šachisté ze Vsetínska, ale rovněž talenti z celého našeho kraje a také junioři se zájmem o vlastní šachové zlepšování i trénování mladších šachových kolegů.

Martin Beil

18.2.2012  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: MládežArchiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky